Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2005, 18:39   #41
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Hitch (2005) maestru de "agatzamente" - mai bun decît mã asteptam pentru o comedie romanticã cu Will Smith, credeam cã e o caterincã cu si despre afro-guys and dolls, e destul de asortat si curãtzel însã..;

filmul e oarecum one-sided pt. ca oferã doar perspectivã bãrbatilor, Hitch consiliazã exclusiv reprezentanti ai sexului "tare", care vor sã se dea la o gagicã si nu stiu cum; are deci un scop social si nobil, deoarece e selectiv tipul, nu lucreazã cu cei care vor doar "sã i-o punã la una", ci cu aceia care iu-besc sincer si au intentii serioase..; savurãm "texte" mestesugite de maestrul Hitch în functie de caracter si situatii puse la cale situatie si toatã tevatura lui de e'spert în amor, care culmea, dã si roade!

main plot - calvarul celui mai nou client, un grãsan ochelarist si destul de papã-lapte (tipul amerianului modern?) care varsã mereu cafeaua pe el sau ce-are în mînã care vrea s-o cucereascã pe gagica frumoasã si bogata, patroana firmei pe care o administra - subplot relatia lui Hitch care se înfiripã cu o jurnalistã de investigatii care se dãdea la început imunã la relatii si agatzamente ieftine..;

mai încolo situatiile se complicã, apar neîntelegeri si se trece în registrul acela sentimentalo-patetic, dar finalul e cu happy-end si "au trãit fericiti..";

bun de Valentine Day cînd a fost si lansat, dar si de tot sezonul primãvarã - cînd va ajunge si la noi se va fi dat portul la fustitze.. :w00t:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 20:59   #42
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Into the Sun (2005), jenibil, Steven Segal ar cam trebui sã-si punã cariera-n cui..;

m-am uitat la film doar cã era fãcut în Japonia, cu cast local, dialoguri and things, din pãcate Segal e lamentabil, îmbãtrînit si anchilozat, nu mai dã bine greatza de pe el..; niste figuri de bãtaie abia mimate, nici nu se îndoaie de sale, el american CIA-ist chemat sã facã ordine în rivalitãtile dintre yakuzii tineri si vechea gardã..;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 07:50   #43
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
bellhop, ce faci tata? nimic nou? un hostage, un millions, ceva. nimic?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2005, 00:44   #44
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
he-he... gripa asiaticã e de vinã

pe frontul de vest nu mi se pare nimic demn de interes lately, nici macar Hostage, il am si-o sa ma uit la el cand o sa am timp;

vazut totusi The Jacket (2005) care e foarte aiurea, cu Adrian Brody care brodeaza (as in 'penduleaza') intre viitor si trecut el fiind, cel mai probabil..a ghost; ideea de indrepare a unei situatii care poate avea consecinte in viitor; atmosfera nu e de SF, ci de thriller, dupã ce murise "prima datã" in primul razboi din Iraq, el se trezeste intr-un spital de nebuni, unde un shrink-doctor ii punea din cand in cand camasa de forta (the jacket) si-l baga intr-un sertar ca la morga, unde el traia experientele trans-temporale; singurul beneficiu al calatoriilor lui temporale, ca-i spune la mama unei fetite ca daca nu-i o mamicã buna fetita va ajunge ca ea, si aia chiar l-a crezut... how nice, hai pa; interpretarea sucks, si el si gagica se smiorcaie inutil;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2005, 18:24   #45
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Robots (2005), super-haios!

excelentã realizarea tehnicã, mi-e groazã de unde atîta imaginatie în designul atîtor caractere, replicile comerciale dar articulate si la obiect, parodiile si jocurile de cuvine actuale, povestea cam platã, suplineste însã dinamica particulelor.. :lol: ;

dupã atîta flipãrealã pe ecran îti vine sã-ti pipãi încheieturile sã vezi dacã planetarele sunt la locul lor :happy: ;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 00:53   #46
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Gunner Palace (2005)

adevãrãciune de film documentar fãcut de un tip care a stat anul trecut douã luni cu o unitate americana dislocatã la Baghdad; filmat în raiduri nocturne de scotocit case conspirative sau diurne de "chasing natives", sau în pauzele dintre douã misiuni la taclale cu PFC-isti si eventual cîte un mic party la palatul lui Uday cu piscina unde isi aveau bãietii stabilit centrul de comanda..; fara comentarii insidioase sau aluzii politice inutile, doar viata baietilor si gîndurile lor..eventual pe ritmuri de freestyle;

filmul ruleaza in cinematografe in prezent, între timp unii din cei care apar în el au murit in misiuni.. RIP;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 09:16   #47
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
bellhop, my man, some movie source you got there. you make green ( :sick: ), no, not sick, just plain envious.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 08:34   #48
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
Originally Posted by bellhop:
Alone in the Dark (2005)

Sper ca stii ca e facut dupa dementialul joc AITD si ca regizorul rahatului asta e that over-inflated piece of slimy crotch juice, Uwe Boll si ca lui Uwe Boll i-ar trebui o rashchetare anala totala pt. mizeria pe care a facut-o cand a facut AITD The Movie.
i just laughed my ass off!
& u are damn right ... filmul e poluare vizuala curata!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2005, 19:37   #49
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by bellhop:
The Jacket, foarte aiurea. ideea de indrepare a unei situatii care poate avea consecinte in viitor; atmosfera nu e de SF, ci de thriller.el se trezeste intr-un spital de nebuni, unde un shrink-doctor ii punea din cand in cand camasa de forta si-l baga intr-un sertar ca la morga, unde el traia experientele trans-temporale; interpretarea sucks, si el si gagica se smiorcaie inutil;

trecu' si jacket p la mine, insa nu te sustin. contine suficiente bug-uri (ca sa o pun in limbaj gameristic) ca sa il bage in categoria filmelor ce le poti rata cu succes, insa nu a fost atat de rau pe cat m-am asteptat. imo, taman interpretarea, de care zici tu, il salveaza. Brody da puternic pe ecran si ii ies toate scenele, cu exceptia celei cand incearca sa-l forteze pe doctorul ala sa-l bage inapoi in "dulap" si se da drept dement (penal rau) de fata cu toti nebunii. iar keira (:love nu stiu unde ai vazut-o tu smiorcaindu-se. doar fuma si ducea paharul la gura.
atmosfera, corect zis, de thriller (am inteles ca a fost dezastru in state pt k ar fi fost promovat ca horror si nimeni nu s-a dus sa-l vada => flop), iar imaginea mi-a amintit de the machinist.
faza cu scrisoarea la mamica e de kkt si aici povestea e subtire rau.
dar ca feeling per total un fel de butterfly effect, mai putin mtv-ist si punk'd-ist, si filmat/jucat mai misto.
jacket mi-a placut mai mult.
7.1/10
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 03:41   #50
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Miss Congeniality 2 (2005) o insipizenie, genul de film care ai impresia cã un actor si-l trage pentru rude si amici; cu aluzii si apropo-uri la faze din trecut, i.e. prequel, pe care io nici nu l-am vãzut si nici n-am nevoie..; pe viitor sã mã scuteaascã vedete expirate gen coana Bullock de roluri si interpretãri infantile de adolescenti cu glumitze si suspansuri ieftine ;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 16:54   #51
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
House of Fury (2005)
dupa o idee asemanatoare cu Incredibles; familia isi ducea viata ei linistita pina cand banditii il rapesc pe tatal, fost mare secret agent la viata lui..; pretext de un sir de fight-scenes garnisite cu comedy situations, combinatia perfecta pentru un HK flick;

ce-l ridica pe film deasupra mediei de productii ale genului e coreografia scenelor de kung-fu, semnata de nimeni altul decît Yuen Wo-ping.. 8) daca ar fi avut si un regizor pe masura, ar fi iesit si mai scula, asa e bun de un refreshment;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 17:12   #52
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Re: yep

Originally Posted by flav:
daca tot vorbim de aceiasi sursa... mama ce de filme facute dupa benzi desenate s-au lansat in astia 3 ani...
SpiderMan, continuarea, Hulk, Punisher, Hellboy, Catwoman, Sky Captain and the world of tomorow, Daredevil, Elektra, Blade [I,II,III], X-men [I,II]....
si cica mai urmeaza: Fantastic Four si Batman:The Begining [FOARTE ORIGINAL :lol: ]
Marvel isi cam face de cap in ultima vreme, cati tampiti obsedati de benzi desenate mai merg la film? hmm... de fapt la filmele astea te duci doar ca sa nu stai acasa atunci cand chiar nu mai ai nici o alternativa...

cred ca ai reusit sa jignesti o destul de mare parte din acest forum cu afirmatiile gratuite de mai sus. si o mica corectura: sky captain n-are nici o treaba cu benzile desenate.

gandaalf, tu pari sa nu ratezi nici o ocazie de a te partzai in directia filmelor facute dupa benzi desenate. ma face sa cred ca itzi lipseste ori discernamantul ori common simtzu.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 16:19   #53
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by europe_east:
Ok. As avea si eu o rugaminte: poate imi explica si mie cineva candva care-i treaba cu filmul asta Sin City, regia Robert Rodriguez si cu Tarantino ca 'guest director' cica. Pentru ca mie mi s-a parut Pure Crap. Da, imaginea e excelenta, da, scenele daca le tai si le pui ca videoclipuri sunt toate foarte seducatoare, dinamism si 'glume' cinefile (?!) destule--ma refer la scene care par decupate din alte filme, da, ok, dar toate astea sustinute de o poveste de trei lei, de fapt nici nu e clar ca exista vreo poveste, si de replici de doi lei cinzeci, totul cliseu pana te apuca cu greata, si unde mai pui no emotion whatsoever. Nothing. Cand nu admiri rosul rochiei vreunei tipe in cadrele alea alb-negru, sau nu-l admiri pe Benicio Del Toro (care joaca bine) sau pe Clive Owen (care joaca si mai bine, de fapt he's stealing every single scene), atunci doar casti. Si casti. Si casti. A, da, si mai e si un voice over (asa se cheama atunci cand te insoteste o voce 24/24?) care e incredibil de monoton si plictisitor. Serios vorbind: mi s-a parut penibil!!! Imi imaginez ca se vroia o mare gluma, da' parerea mea e ca e un rateu. Astept si alte pareri.

PS: da, de fapt daca e sa ne gandim ca filmul e dupa un comic strip, atunci imi imaginez ca e destul de bun. Asta a si fost, un mare comic strip miscator. Si cum zicea cineva, this is 'stylized stupidity'. Violent stylized stupidity. Si probabil ca asta i-a si placut lui Tarantino...

A BIG FAT DISAPPOINTMENT, ca sa parafrazez o replica din film

pentru mine Sin City (2005) a fost unul din cele mai asteptate filme ale anului, si totusi nu mi-a trezit o senzatie pe parcurs, nici macar de voma la scenele cu secretii care improscau ecranul, doar greatza la libidinosena scenelor cu Brus wilis si fetita inocenta devenita legal 18 (apropo, willis pentru mine s-a cam expirat ca super-star..) ;

acum, nici mare fan al genului benzi desenate nu sunt, nici cunoscator, si nici mare stima fata de fanii acestui gen nu am, dar parca un Batman sau X-men erau ceva, un story, un fir dramatic, ca sa nu mai vorbesc de Constantine, care e o capodopera in termeni de imaginatie si chiar efecte "clasice" bananiere, fata de tocanitza asta de libidinosenii stilizate purple-noir;

stilizarea o fi ia veridica pulp-fiction-crap de toaleta publica, dar ce folos atita stil fara substanta?

coloana sonora ceva care suna mediocru, obturata tot timpul de voice-overurile semn de lipsa de respect pentru spectator, bucata din trailer e parfum, nici n-am sesizat-o in film, oricum atita doar;

in comparatie, am trait momente de-a treptul ravisante vazind Casshern, care atit ca poveste cat si ca realizare tehnica e cu mult peste jegosenia asta..;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 16:38   #54
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
a facut rodriguez vreodata un film cu substantza ca sa ne putem declara dezamagitzi in asteptari? au fost povestile lui rodriguez vrodata de mai mult de trei lei? cred ca de la premisele astea ar trebui inceputa o critica de bun simtz a filmului.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 22:57   #55
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
eheheeee... bellhop, i feel honored. asa ziceam si eu. oricum, bine articulat. chiar ma gandeam si eu pe ce s-ar baza o cronica pozitiva la acest film... pe stil? pe prostia intentionata? cat despre rodriguez, nu as indrazni sa ma pronunt in general, am vazut doar desperado si am inteles ca e de fapt o trilogie, etc. in fine, shame on me, ca e de-al meu...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 22:59   #56
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
filmul nou si recent lasant:Sin City cu gramada de actori tari.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 00:48   #57
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by europe_east:
chiar ma gandeam si eu pe ce s-ar baza o cronica pozitiva la acest film [sin city]... pe stil?
pe stil si atmosfera, pe voice over-ul de politist corupt, pe run and gun, pentru micile murdarii ale unui oras mai imaginar ca gotham city. de fapt, se pot descarca aceste comentarii de pe revista cinemagia, in 'iconoclastul' din viitorul numar.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 02:04   #58
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
europe_east, vezi ca se deschide Kung Fu Hustle poate si pe unde vei fi fiind tu, da fugutza si vezi super-meserie de film, ce n-a vazut hollywoodu, bollywoodu, roger ebert si martha stewart la gramada..

Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by europe_east:
chiar ma gandeam si eu pe ce s-ar baza o cronica pozitiva la acest film [sin city]... pe stil?
pe stil si atmosfera, pe voice over-ul de politist corupt, pe run and gun, pentru micile murdarii ale unui oras mai imaginar ca gotham city. de fapt, se pot descarca aceste comentarii de pe revista cinemagia, in 'iconoclastul' din viitorul numar.

daca o sa-l si vezi inainte de a scrie despre el, e OK; btw. ochii nu era rosii, doar buzilii si rochiea gagicii blonde, iar corupt e bishopu, nu politistu...in rest, esti pe-aproape
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 03:05   #59
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by bellhop:

daca o sa-l si vezi inainte de a scrie despre el, e OK; btw. ochii nu era rosii, doar buzilii si rochiea gagicii blonde, iar corupt e bishopu, nu politistu...in rest, esti pe-aproape

Nu ma arata cu degetu', ca nu e frumos. Era si ochi rosii, nu ai stiut tu sa te uiti cum trebuie. Sa iti mai zic si de mortu din masina care incepuse sa vorbeasca, si de felul cum l-au hacuit fetele in buci care se vind la colt? De zvasticile cu care isi aruncau unul altuia cu steaua-n frunte? De Bruce Willis care, ca de la Unbreakable incoace, e acelasi Die Hard care, desi impuscat pe la spate, nu se da mortii?

Ce ti-e si cu oamenii astia, dom'le: sint mai tineri cu o zi in vizionarea filmului si te acuza apoi de bluf.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 03:57   #60
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
:lol: ))

ce sa mai zic de faza cu brus cand scapa el de spinzuratoare balanganindu-se si taindu-si streangu o bucata din geam prins in laba de la picior, if i got that right; i mean c'mon, nici van damme nu poate sa faca asa ceva
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells