Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Nov 2008, 13:57   #41
nibo
Junior
 
nibo
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucuresti
Posts: 50
Cu sârg, cu trudã ºi cu har
S-a apucat un Proletar,
Sãtul de munci de conþopist,
Sã scrie mai ...profesionist.

ªi tot scriind , scriind de zor,
Distinsul nostru autor
ªi-aduse filmului obolul:
Ce i-a ieºit e...Amatorul !


Felicitãri, Proletar !
nibo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2008, 16:49   #42
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@nibo,

multumesc.
meritul e si al regizorului marian crisan, fireste.
apropo, iata primul videoclip filmat pe un telefon mobil, in regia lui crisan:

http://www.orange.ro/voltaj/
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2009, 09:54   #43
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
un editorial care m-a incalzit, in Ziarul de Iasi de astazi, 21 mai 2009:

Amatori si profesionisti
Autor: Ioan MILICA

Tema omului "paratrasnet pentru cei care simt nevoia sa umileasca" are o traditie literara si cinematografica indelungata, noutatea adusa de scenaristul Gabriel Andronache fiind nota de absurd dulce si zemos, cum numai pe la portile Orientului se mai poate gasi.

La sugestia unor prieteni, am vazut scurt-metrajul intitulat Amatorul. Filmuletul circula de mai multa vreme pe internet si este construit in jurul unei idei care ar putea face cariera: un tip da un anunt la ziar prin care isi arata disponibilitatea de a fi umilit contra unei sume modice de bani. Fara a relata sirul de aventuri prin care trece personajul principal, pot spune ca pelicula m-a interesat din mai multe motive, unul dintre ele fiind acela ca autorul scenariului mi-a fost, intr-o vreme, coleg de redactie. Daca ar fi sa-l descriu, as spune ca ceva din personalitatea lui Gabriel Andronache a trecut in fictiune: un om rezervat, cu un acut simt al ridicolului. Inca de pe vremea cind faceam talpa prin oras in cautare de subiecte, era limpede ca omul nostru nu prea se potrivea cu meseria de reporter. Ii lipseau incisivitatea (transformata in cruzime sau nesimtire, daca e sa aruncam o privire la unele fapturi din presa zilelor noastre) si curiozitatea de a scormoni in cautarea unor detalii care ar fi putut transforma o intimplare in stire. Colegul meu era insa tenace si avea umor. De aceea nu am fost surprins sa descopar, prin comportamentele si replicile personajelor din Amatorul, un haz de necaz care evidentiaza obisnuinta de a contempla hachitele unor mutanti de oras: sefi stupizi si intepati, patrunsi pina la os de insemnatatea misiei lor pe acest pamint, batrini nostalgici si dezorientati, cucoane nevrotice si imblanite, cu pretentii de nobila casa ("Sint o femeie educata, fraiere. O doamna"), taximetristi ignoranti, infatuati si spurcati la gura (modelul apare numai in pelicula, nu si in versiunea tiparita a scenariului) etc.

In comparatie cu scenariul publicat pe site-ul Liternet, povestea filmata este mult mai acida si mai geometrizata, ceea ce arata ca regizorul Marian Crisan si scenaristul au reusit sa depaseasca aerul de blazare si tinguirile lacrimogene si pedante ale unor personaje din scriptul initial. Supradoza de pi... si pu..., reliefata de pofta cu care mutantii de oras deverseaza torente de injurii, pare pe alocuri excesiva. In ciuda secventialitatii cumva prea pronuntate - fapt ce l-a determinat pe regizor sa recunoasca tonul pe alocuri artificial al scenariului - alb-negrul peliculei pune in lumina o realitate surprinsa cu siguranta unui profesionist: o lume superficiala si dusmanoasa in care ofensa bate bunul simt.

De altfel, tema omului "paratrasnet pentru cei care simt nevoia sa umileasca" are o traditie literara si cinematografica indelungata, noutatea adusa de scenaristul Gabriel Andronache fiind nota de absurd dulce si zemos, cum numai pe la portile Orientului se mai poate gasi.

Ratacirea romanimii in tranzitie a favorizat aparitia si inmultirea unor hibrizi umani care merita descrisi in toata splendoarea nimicniciei lor. N-ati vazut niciodata surugii in toale scumpe care scuipa pietonii de dupa geamul fumuriu al unui 4X4? Nu vi s-a parut nostim functionarul inacrit si cu privire piezisa, gata oricind, in semn de politete, sa va trinteasca gemuletul ghiseului intre felinare? N-ati aplaudat niciodata flacaul de cartier cu IQ incert si apucaturi discursive deprinse din povestea povestilor?

Nu pare a fi o coincidenta proliferarea atitor figuri emblematice pe metru patrat de oras. Campania care a dus la aparitia Atlasului de mitocanie urbana este cit se poate de inspirata iar galeria portretelor antologice poate fi cu usurinta extinsa pentru ca, pe la noi, viata invinge arta. Amatori sint cei ce incearca sa prezinte o astfel de lume. Adevaratii profesionisti ai umilirii, adica cei ce nu pot fi nicidecum transformati in personaje, traiesc, din pacate, printre noi. Asteptam, asadar, cu interes, o comedie a formelor si continuturilor umane de tranzitie, care sa vina in siajul percutantei realizari a lui Nae Caranfil, Asfalt tango.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 00:20   #44
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
se poate vedea undeva pe net? sau macar ai putea sa postezi scenariul, sa vedem si noi marfa.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 05:21   #45
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
e pe LiterNet. (sper să fi corectat deja ceea ce era de corectat. sunt curioasă dacă-şi mai aminteşte ce?)
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 05:55   #46
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
mrci
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 09:02   #47
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by djinjis:
se poate vedea undeva pe net? sau macar ai putea sa postezi scenariul, sa vedem si noi marfa.

Amatorul, partea I:

http://www.youtube.com/watch?v=_UOx6...rom=PL&index=4

Amatorul, partea a II-a:

http://www.youtube.com/watch?v=GLDCP...rom=PL&index=5
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 09:04   #48
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Dragomara:
e pe LiterNet. (sper să fi corectat deja ceea ce era de corectat. sunt curioasă dacă-şi mai aminteşte ce?)

ghisee-ghiseuri?
nu mai stiu daca a fost corectat, nu e important
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 18:47   #49
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

care dobitoc mi-a şters postările?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2009, 18:48   #50
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

sunteţi atât de mulţi încât zău dacă vă pot ţine evidenţa!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 04:32   #51
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
okje, mrci.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2009, 10:31   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
care dobitoc mi-a şters postările?!
Dobitocul corupt de Stefan, la recomandarea cretinului imoral, amoral si umoral de Pitbull, a trimis inestimabilele offtopicuri ale genialei zeite a cinstei, bunei cresteri si luciditätii, Dragomara, la Offtopic Asylum. Pot fi citite, omagiate, adulate si venerate acolo - unde le e locul, nu aici, într-un topic oarecare, unde n-aveau ce cäuta.
Deci, Alteta Voasträ Dragomarä, fiti pe pace! Ori de câte ori mesajele Inältimii Voastre Intelectual-Morale vor avea nevoie de repozitionäri, amelioräri, evidentieri, elogieri, editäri, deletäri, si alte corectii si remedii, o vom face cu toatä responsabilitatea, loialitatea si cinstea cuvenite. Your messages are safe with us.

Last edited by Pitbull : 23 May 2009 at 10:57.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 19:08   #53
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Keepwalking multzam' pt. link , surprins placut de acest scurtmetraj, mi'a placut mai mult a doua parte, felicitari lui proletar ... din ce am vazut el e autorul !
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 23:41   #54
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Joi, 11 martie, de la 20.15, pe National TV, un nou show scris de mine, "Cel mai SHOW!"., cu Adrian Fetecau, Tudorel Filimon, Candid Stoica, Marilena Chelaru si altii!
Enjoy it!

Last edited by keepwalking : 06 Mar 2010 at 23:44.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2010, 08:39   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Good job, Keepy!
Daer poate era mai bine s-o pui la "Recomandäri TV"; ia reprodu-o si acolo!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2010, 20:18   #56
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Amatorul, proiectat alaturi de Reconstituirea, 4 luni, 3 saptamani si 2 zile, Hartia va fi albastra, Razboi pe calea undelor, Francesca, Valuri, Un cartus de Kent si un pachet de cafea, Lampa cu caciula, Ajutoare umanitare, Cantonul, la prima editie a Romanian Film Festival at Stanford University.

Explore the artistic originality of Romanian filmmakers in the context of newly found freedom of expression preceded by decades of political censorship under communist totalitarianism.

The Festival will feature some of the most recent, critically acclaimed films from Romania, including feature films, shorts, and documentaries.

http://www.rofilmfestival.com/filmsBRO1.html

Last edited by keepwalking : 03 Apr 2010 at 20:20.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2010, 09:44   #57
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
se pare ca Amatorul a devenit un film-cult pentru bdsm-istii din Romania
iata un exemplu mai jos:

jurnalul unui sclav...

bdsm
Acasa Despre mine BDSM Femdom Poze Video Prieteni Altele Link-uri Acasa « Back to Acasa « Older Entry | Newer Entry » Amatorul
Posted on January 28, 2010 at 6:26 AM


De cateva zile am iar probleme mari cu somnul.Daca reusesc sa dorm doua ore fara sa ma trezeasca vreun vis banal sau cel mai mic zgomot atunci ma pot considera fericit.Si cateii din spatele blocului contribuie din plin la nefericirea mea.Au nunta si latra cat e noaptea de lunga.Si mi-e ciuda ca nu le pot face nimic desi imi vine sa-i ...gonesc.Dar mi-e mila si in plus,daca dorm doua ore apoi ma uit cu placere la ei cum alearga prin zapada.Si le mai dau si mancare dar fara sa vada vecinii ca ei sunt oameni rai.Nu ca mi-ar pasa.Oricum.. daca tot nu dorm ma bazez pe cel mai bun prieten al meu,Calculatorul.El ma ajuta mereu saracul.Asa cum patesc de fiecare data cand nu am capul limpede,rasfoiesc haotic google-ul in cautarea de site-uri interesante.Si gasesc ca de obicei numai ca nu ma multumesc cu doua-trei ci imi umplu bara cu pagini de explorer.Asa s-a intamplat si in urma cu doua zile cand cineva a recomandat un link.Nu prea ma induram sa renunt la site-urile mele "funeral art".Dar pana la urma am inchis ochii si am dat copy paste.Era vorba despre un scurtmetraj romanesc,Amatorul.M-a impresionat inca din primele minute.Nu este un film oarecare.Bineinteles ca netul mergea greu si se intrerupea foarte des asa ca l-am descarcat mai usor de pe torent.Dar m-a impresionat atat de mult incat chiar as plati pentu acest film.Asa,din respect pentru cei care au muncit la el.Chiar as plati daca as avea si nu as face pentru orice film la fel.De exemplu, o sa ma uit la Avatar doar atunci cand eu voi fi platit pentru asta! Pana atunci sa nu aud de asa ceva.In plus ideea lui Gabriel Andronache este foarte incitanta si regret ca nu m-am gandit eu inainte la asta.As fi castigat un ban cinstit facand si ce-mi place.Ba as fi cerut si mai putini bani decat cerea in film Damian.Dar eu se pare ca ma regasesc in rolul taximetristului.Oricum am savurat fiecare minutel si nu incetez sa-l recomand oricui am ocazia.


In fine,scenariul ii apartine lui Gabriel Andronache.Regia,Marian Crisan.In rolul princpal Erwin Simsensohn.Au mai jucat Iulia Marcov,Lucia Maier,Richard Bovnoczki,Vasile Calofir,Alexandru Dragoi,Paul Nadolschi,Matei Teodorescu,Mircea Teodorescu,Andreea Gramosteanu,Vlastimir Milanovic.

http://catel.webs.com/apps/blog/entr...4623-amatorul-
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2010, 10:52   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä ne träiascä si la mai mare!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells