Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jul 2004, 10:23   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Hellboy

FOARTE simpatic! kiar nu m-asteptam sa-mi placa atit de mult. ron perlman mortal, replici super, stage & costume design, plus efecte speciale - darimatoare! un excelent divertisment de vara. nu-l ratati!!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 10:39   #2
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
ma amuza mult ca ai dat-o pe filme d-astea de gradinitza...

in primul rand, e un film facut de catre un studiou de efecte speciale care s-a lansat pe piatza shi trebuia sa-shi demonstreze "maiestria shi profesionalismul", drept urmare a cautat in disperare ceva....shi a ieshit hellboy.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 14:16   #3
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Mi-a placut mult la filmul asta ca Hellboy lua pe toata lumea la misto , le dadea niste replici care te faceau sa razi , in rest filmul a fost dragut , nu e plictisitor , merita vazut !
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 14:34   #4
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
intre "capodopera" si "filmu' de gradinita" - summa criticii de film romanesti...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2004, 16:48   #5
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
Am mai zis...prostie de film!
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 08:03   #6
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
who the f.u.c.k. a zis ceva de 'capodera' in leg. cu hellboy!?! :?
herbert dear, tu poti sa sesizezi nuante intr-o postare pe forum? eu am zis doar ca e simpatic si ca merita vazut. nu am prejudecati legate de 'genuri', asa ca nu vad de ce m-as priva de anumite placeri... (care nu, nu sint nici macar 'guilty'!)
a bon entendeur, salut!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 14:40   #7
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Sincer mi s-a parut o aberatie... e un film facut doar de dragul efectelor speciale nimic mai mult... Poate copiii sub 10 ani sa il aprecieze sau cei cu mintea lor sa il aprecieze, in rest slabe sperante...
Toate benzile desenate vad ca au ajuns acum subiect de film... asteptam cu interes momentul cand vor trece la ecranizarea "Sandy Bell", "Aventurierii spatiului", etc...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 19:30   #8
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
who the f.u.c.k. a zis ceva de 'capodera' in leg. cu hellboy!?! :?
herbert dear, tu poti sa sesizezi nuante intr-o postare pe forum? eu am zis doar ca e simpatic si ca merita vazut. nu am prejudecati legate de 'genuri', asa ca nu vad de ce m-as priva de anumite placeri... (care nu, nu sint nici macar 'guilty'!)
a bon entendeur, salut!

of course, maestre, pot sa prind nuantele gandirii tale originale, dense & sclipitoare, dar era important pentru public sa mai bagi ceva explicatii. eu stiu ca uneori "cazi in pacatul" placerilor cinefagului - privesti comedii savuroase, bine facute, stupide, oligofrene s.cl. (eu aproape ca urasc comedia, dar asta e tragedia mea!) – dar nu toata lumea cunostea acest detaliu. acum stie...
chiar asa, cine are dreptul sa-i interzica omului practicarea placerilor?
si de ce reactionezi cu atata iritabilitate la cuvantul “capodopera”? -avem cumva prea multe!? – (am exagerat in bine). altii au fost mai duri – “film de gradinita”, “stupiditate”, “prostie de film” (exagerand in rau) – astea nu te-au deranjat?
well, iti spun si eu Gruss & Gluck si poate discutam pe subiecte mai putin comice.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 20:39   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by herbert:
"cazi in pacatul" placerilor cinefagului

De unde trebuie sa admitem ca si eu si Burroughs have our ways of coining nouns, easily adapted by other users.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 00:22   #10
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by herbert:
"cazi in pacatul" placerilor cinefagului

De unde trebuie sa admitem ca si eu si Burroughs have our ways of coining nouns, easily adapted by other users.

daca trebuie - nu ma costa nimic, admitem, dar nu vad nci o legatura...
ca tot veni vorba de Burroughs, iata un citat: "Language is a virus."
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 10:28   #11
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
1. 'film de gradinita' e si e.t., ceea ce nu-l impiedica sa fie una din capodoperele cinema-ului (na, c-am bagat si 'gradinita', si 'capodopera' in ac. fraza, sic!)
2. ma cam sperie cei care nu gusta comediile si 'filmele de divertisment'... imi vine sa le zic: get out of yr libraries & get a life!
3. cind vine vorba de 'intoleranta', 'iritare - priviti, nu mai departe, postarile lui herbert legate de 'fahrenheit 9/11', mmoore sau - in general - oricine are alta opinie decit el si e vorba de 'intoleranta', 'iritare' 'pure' - ca sa zic asa: adik, nu se aduc argumente!
(cum fac eu.)
so...
PS mai e o kestiune care ar trebui dezbatuta: pe forum intra si foarte multi regizori, scenaristi, etc, iar acestia - uneori - iau parte cu aprindere la discutii pro/contra filmelor romanesti; mi se pare ok, si e dreptul lor - fireste; dar - in conditiile in care nu stii ca x este kiar autorul filmului y (laudat de x, deci un fel de 'yx'), postarea fiind facuta (desigur) la adapostul pseudonimitatii (!), despre ce 'etica a forumului' mai vorbim? :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 13:41   #12
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
1. 'film de gradinita' e si e.t., ceea ce nu-l impiedica sa fie una din capodoperele cinema-ului (na, c-am bagat si 'gradinita', si 'capodopera' in ac. fraza, sic!)
2. ma cam sperie cei care nu gusta comediile si 'filmele de divertisment'... imi vine sa le zic: get out of yr libraries & get a life!
3. cind vine vorba de 'intoleranta', 'iritare - priviti, nu mai departe, postarile lui herbert legate de 'fahrenheit 9/11', mmoore sau - in general - oricine are alta opinie decit el si e vorba de 'intoleranta', 'iritare' 'pure' - ca sa zic asa: adik, nu se aduc argumente!
(cum fac eu.)
so...
PS mai e o kestiune care ar trebui dezbatuta: pe forum intra si foarte multi regizori, scenaristi, etc, iar acestia - uneori - iau parte cu aprindere la discutii pro/contra filmelor romanesti; mi se pare ok, si e dreptul lor - fireste; dar - in conditiile in care nu stii ca x este kiar autorul filmului y (laudat de x, deci un fel de 'yx'), postarea fiind facuta (desigur) la adapostul pseudonimitatii (!), despre ce 'etica a forumului' mai vorbim? :?
1. mai intolerantule , mereu dreptule , propun sa sarim garduceanul gradinitei (mama paine alba coace - noi zburdam voios/ pentru pace, pentru pace - multumim frumos!), ca puerilizam forumul...

2. las' sa fie, te rog, si un om mai trist pe lumea aceasta, care nu priveste deloc (sau foarte rar) comedii. nu sunt periculosi tipii astia, te asigur, doar asa, au un mai dezvoltat sentiment al tragicului. si-apoi, intr-o lume caragialesca..., cum e cea romaneasca, face bine ca in peisaj sa mai apara si cate un incruntat...

3. iti multumesc ca tii sub observatie dosarul meu "anti m moore". e reconfortant sa stii ca esti citit...

4. chiar asa, mai regizorilor & scenaristilor care intrati pe Cinemagia, va rog sa va deconspirati, ca e foarte greu de discutat cu voi, ascunsi dupa pseudonime xy-te. noi ( ei lasa, unii dintre noi mau curajosi...) suntem cu pieptul dezgolit, iar voi va ascundeti sub haina groasa (si lasha! - ma completeaza mania) a anonimatului. rusine sa va fie!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 16:46   #13
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Desi criticii sar cu stele multe pentru Hellboy, vad ca nu a fost (este) foarte apreciat in randul "omului de rand"... Ciudat, parca trebuia sa fie invers.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 18:02   #14
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
hellboy e o chestie atat de tampa incat nu ai cum sa-i reprosezi ca nu are creier si ca e tampa
o fi povestea de kko, da e divertisment la maxim
nu ca mi-ar parea inteligent dar are dialoguri amuzante, e EXTRAORDINAR de bine facut ( imaginea e mai mult decat ok), si mai e si cu Selma Blair
9/10
parerea mea de detractor al lu lotr
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 18:12   #15
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by i_matei:
... asteptam cu interes momentul cand vor trece la ecranizarea "Sandy Bell", "Aventurierii spatiului", etc...
si eu astept aventurierii spatiului pe marile ecrane
si ar merge si sanchi bell da sa fie interpretata de jenna jameson
in alta ordine de idei hellboy e much better than spiderman
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 09:04   #16
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
KORBEN ARE DREPTATE! (chit ca eu n-am vazut - inca - spiderman) 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2004, 17:09   #17
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by i_matei:
... asteptam cu interes momentul cand vor trece la ecranizarea "Sandy Bell", "Aventurierii spatiului", etc...

Hai ca s-a ajuns la Johnny Bravo. Nu eshti curios de Dexter Laboratory sau Cow & Chicken? Ultima chiar ar fii "cool" to see it... What about Samurai Jack sau 2 Stupid Dogs?
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2004, 06:57   #18
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Alex Leo Serban:
KORBEN ARE DREPTATE! (chit ca eu n-am vazut - inca - spiderman) 8)
Ai mey ALS! Mai intai zici k ai fost la Helboy shi tzi-a placut - ceea ce dovedeshte ca nu petreci tot timpul cu filme clasice shi serioase - nu te-a afectat mucegaiul ala de snobism al multor cinefili care vad o risipa de bani pe filmele de gen HELLLBOY - shi pe urma zici k spidey 2 nu e bun deshi nu l-ai vazut ... "cataloghezi" filmul cu panglica la ochi.
Poate ma inshel ... poate.
Originally Posted by Demona:
Originally Posted by i_matei:
... asteptam cu interes momentul cand vor trece la ecranizarea "Sandy Bell", "Aventurierii spatiului", etc...
Hai ca s-a ajuns la Johnny Bravo. Nu eshti curios de Dexter Laboratory sau Cow & Chicken? Ultima chiar ar fii "cool" to see it... What about Samurai Jack sau 2 Stupid Dogs?
Samurai Jack se face sigur ... deja scenariul este gata shi se cauta actor. De abea ashtept. Am vazut ambele sezoane la Cart00n. Restul cu Dex shi Cow & "Chickin" je ne sais pas.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2004, 08:14   #19
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Gaandalf:
Samurai Jack se face sigur ... deja scenariul este gata shi se cauta actor.
Poate il pun pe Steven Seagal... :hmm: (nu stiu de ce am impresia ca rolul i se potriveste... pacat ca nu stie sa joace...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2004, 09:08   #20
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by Gaandalf:
Samurai Jack se face sigur ... deja scenariul este gata shi se cauta actor.
Poate il pun pe Steven Seagal... :hmm: (nu stiu de ce am impresia ca rolul i se potriveste... pacat ca nu stie sa joace...)
:? Mi se face rau ... shi la propriu shi la figurat. Ala abia se mai tzine pe chishioare. Sper sa nu faca vreo prostie asha cum au facut cu The Green Lantern shi l-au racolata pe Jack Black ptr rolul principal.
Serialul este de nota 10 shi sper sa nu strice filmul cu vreun actor de mana a10a.
Sa revenim la topic... sper ca Hellboy 2 sa fie mai bun ca primul shi sa aiba un villain mai credibil nu Rasputin sau alta figura istorica de mult rasuflata.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells