Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jan 2010, 21:22   #21
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by Gloria:
An Education (O educaţie)
no, hai că mi-ai stârnit curiozitatea, am să amân pentru a doua oară întâlnirea cu Jack Lemmon, unul dintre idolii mei.

Sub asteptari An Education, si-l pandeam de mult timp.

Rolul e doar ok.

Originally Posted by Windom:
Dupa ignorarea lui 4,3,2 mai da careva o ceapa degerata pe ce considera americanii Cel Mai Bun Film Strain?

Pai ce sa caute 432 la Oscar?

***

Tare rau line-up de anu' asta ptr Best Foreign, si inca mai am de vazut de pe-acolo.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2010, 22:06   #22
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Lecart:

Tare rau line-up de anu' asta ptr Best Foreign, si inca mai am de vazut de pe-acolo.
Das weisse Band e acolo si in fond e aproape sigur ca o sa castige. Daca nu, poate Un prophete ( ), dar nu prea cred.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2010, 23:33   #23
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by StefanDo:
cu cat numarul celor care voteaza e mai mare, cu atat mai mari sunt sansele ca avatar sa ia 15 oscaruri

Shhhhh....
Apropo de oameni care nu au rabdare sa vada filme, citisem zilele trecute un articol in care mai multi membri ai Academiei trimisesera scrisori cum ca nu se pot decide in privinta a 10 filme, ca nu isi pot aminti 10 care sa merite sa fie nominalizate. E kinda embarassing sa fii in Academie si un average movie-goer sa vada mai multe filme demne de nominalizari la Best Picture decat tine. Chiar nu stiu ce cauta unii acolo...

Probabil ca cele 10 finaliste vor fi: The Hurt Locker (pe care sincer il si vad castigand), Avatar, Inglourious Basterds, Up in the Air, Precious, Invictus, A Serious Man (?), A Single Man (?), Star Trek, An Education. A Serious Man si A Single Man s-ar putea sa fie inlocuite de Up si The Messenger. Cam prost an si-a ales Academia ca sa largeasCA CAtegoria. Mi-ar placea sa vad pe lista nominalizarilor si Public Enemies, dar ma cam indoiesc .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 29 Jan 2010 at 23:35.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2010, 23:59   #24
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Bine ar fi sa nu mai fie Up nominalizat la animatie si sa faca loc pentru The Fantastic Mr Fox, care s-asa nu are sanse saracu
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 03:05   #25
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Sunt curios de ce considerati ca 'Avatar' n-ar trebui sa ia vreo 15 Oscaruri. N-o sa ia pentru scenariu. Dar in rest?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 04:37   #26
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Judex:
Sunt curios de ce considerati ca 'Avatar' n-ar trebui sa ia vreo 15 Oscaruri. N-o sa ia pentru scenariu. Dar in rest?

Oh c'mon...Avatar e ok. Am iesit placut surprinsa de la cinema, cand l-am vazut acum cateva saptamani, pentru ca imi fixasem intentionat asteptari joase, insa datorita acelor fanboys care mai ca nu venereaza filmul, catalogandu-l drept ceva ce nu este, mi s-a mai dus din entuziasm - hype-ul excesiv l-a facut sa scada in ochii mei.Ca technical achievement - intr-adevar e excelent. Entertaining - yep, can't complain, cu tot cu personajele stereotipice si cu storyline-ul simplist. Dar Avatar e ca o cutie frumos ambalata,dar goala in interior. Dezbraca-l de efecte si nu ramai cu mare lucru.Peste 10 ani,nimeni nu se va referi la Avatar ca fiind "filmul ala foarte bun", ci va fi doar "filmul ala cu efectele beton".

Deja stim 100% ca nu va lua pentru make-up,fiindca e iesit din competitie.

Best Director - nominalizare - DA, dar nu o sa rateze ei sansa sa ii dea premiul lui Bigelow.

Pentru scenariu original - nominalizare - MAYBE - s-ar putea nici macar sa nu pupe vreo nominalizare si sa-i ia fata The Hurt Locker, A Serious Man, Up, (500) Days of Summer si Inglourious Basterds. Probabil ca isi va face totusi loc si va scoate din cursa (500) Days of Summer. De castigat....hmmm, ma cam indoiesc.

Best Picture - nominalizare - DA, dar nu as paria ca va si lua statueta.

Actori - FAIL la toate categoriile. Daca nu a reusit sa obtina nici macar o nominalizare la SAG pentru Best Ensemble, e clar ca nu va fi niciun actor nominalizat, desi I kinda liked them.

Editing - Nominalizare - DA

Cinematography - Nominalizare - DA, dar probabil Oscarul se va duce catre The White Ribbon,care deja a luat cateva premii sau Nine sau Bright Star, daca vor fi nominalizate.

Art Direction - Nominalizare - DA si s-ar putea si sa castige.
Costumes - Nope, those Na'vi had barely any clothes on

Sound - Yep
Sound Editing - Yep
Score - Nominalizare DA, dar as vrea sa ia WTWTA sau Up
Visual Effects - Yep
Best Song - Yep

Deci maximul de nominalizari pe care Avatar le poate obtine este 11.
Eu nu ii dau mai mult de 5 premii (Editing, Sound, Sound Editing, Visual Effects, Art Direction).

I am rooting for Dl. Vulpe too .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 04:54   #27
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
'Avatar' este un film cu continut subtireanu, dar foarte bine realizat. Regie, Productie, Efecte etc. rup. Scenariu, Actori - varza. Problema e ca tendinta ciritcii este sa insiste pe scriitura, nu pe film. La noi, cel putin, se manifesta grosolan. Prefer sa citesc impresii ale unor oameni care n-au nici o treaba cu industria, precum Jactati sau Chambord. Comenteaza cu precadere o singura componenta, dar nu isi aroga titulatura de critici de film.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 10:56   #28
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Sa nu mai aud de Hurt Locker ca's dezgustat maxim de toata campania de promovare (bannere peste tot desi filmul aparuse de mult, cronici aparaute din senin in prag de premii) si Bigelow mi-e tare antipatica. Nu zic ca nu-i un film bun, dar e fix definita pentru over-rated.

Avatar te lasa impresionat la iesirea dintr-un IMAX, pentru ca filmul ca experienta vizuala e de-a dreptul spectaculos. Judecandu-l la rece, mai tarziu, te-ntrebi de ce e "wow" pentru toata lumea, ca-i jucat slabut si sec, storyline accesibil, etc. E magnet de fani adolescenti, e viral, a devenit aproape un curent, insa in pofida unui buget la indemana, tot mi se pare un efort demn de premiat. (nu cu cine stie ce premii, dar nici ignorat)

Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Lecart:

Tare rau line-up de anu' asta ptr Best Foreign, si inca mai am de vazut de pe-acolo.
Das weisse Band e acolo si in fond e aproape sigur ca o sa castige. Daca nu, poate Un prophete ( ), dar nu prea cred.

Un Prophete mi-a placut si mie, de fapt mai toate filmele de Audiard mi-au placut. Din lista, pana acum, merg pe El secreto de sus ojos, care daca nu era romantat un pic peste masura, era foarte reusit + un plan-secventa DEOSEBIT. Insa, intr-adevar, Das Wiesse pare cel mai indreptatit pentru premiu, ca de!, Haneke! (si e smecher d.p.d.v. tehnic, true story)
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 00:27   #29
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Judex:
'Avatar' este un film cu continut subtireanu, dar foarte bine realizat. Regie, Productie, Efecte etc. rup. Scenariu, Actori - varza. Problema e ca tendinta ciritcii este sa insiste pe scriitura, nu pe film. La noi, cel putin, se manifesta grosolan. Prefer sa citesc impresii ale unor oameni care n-au nici o treaba cu industria, precum Jactati sau Chambord. Comenteaza cu precadere o singura componenta, dar nu isi aroga titulatura de critici de film.

Problema e ca tendinta criticii pozitive este sa insiste pe experienta si nu atat pe filmul in sine. La Avatar e grozava experienta, insa un Best Picture Winner trebuie sa fie la fel de great,indiferent ca il vezi in 3D sau 2D. Eu intamplator am vazut Avatar in 2D, poate de aia am entuziasmul mai redus - pentru mine a fost doar un good,fun movie. Good, but not great. Nu il critic vehement, ii recunosc calitatile, e realizat impecabil, dar pur si simplu nu il vad de calibrul unui castigator de BP.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 10:58   #30
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
buticut, ma bucur sa aud si comentarii civilizate (nu neaparat pro Avatar sau alte filme) si argumentate (nu visate sau inchipuite). ca de bocitoare sunt satul..... cu singura recomandare - incearca un 3D (pentru asta a fost facut acest film....). de preferat un realD 3D (in tara nu stiu pe unde se gaseste acesta tehnologie, dar in Bucuresti stiu sigur ca este la HM). ai bagat si tu aia cu fanboys, dar sa zicem ca mai greseste omul.
in rest ai tot respectul meu pentru bun-simt si decenta. felicitari!

as discuta si despre premii, dar prefer sa o fac mai tarziu (nu ma prea intereseaza acest aspect, dar, din pacate, da bine la public).

Last edited by pipes : 31 Jan 2010 at 11:02.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 13:28   #31
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Nominalizarile la oscar vor fi anuntate maine 2 februarie la ora 15.30 ( ora Romaniei ). ( daca vreti sa stiti primi )
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 14:17   #32
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
primii, da. multumim.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 17:33   #33
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Vom anunta pe homepage; dar, pana atunci, aruncati o privire peste Zmeura de Aur:
http://www.cinemagia.ro/stiri/transf...-de-aur-14652/
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 13:30   #34
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
NOMINALIZARILE LA Oscar, LIVE pe CINEMAGIA:

http://www.cinemagia.ro/miscellaneou...minalizari.php
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 14:12   #35
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
26 min. left . Ma uit si eu la stream-ul de pe Oscars.org. Ahhh se anunta doar 10 nominalizari in direct

Incepeeee !

Avatar ramas pe dinafara la Original Screenplay...
In the Loop nominalizat !

The Secret of Kells la animatie - habar n-am de el.
Surprize la Best Pic: District 9, A Blind Side
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 02 Feb 2010 at 14:44.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 14:45   #36
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
s-au anuntat cele 10 la Best Picture iar A serious man si An Education sunt acolo
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 14:47   #37
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Originally Posted by buticut:
2

Avatar ramas pe dinafara la Original Screenplay...
I

No surprise!

Cloudy with a chance of meatballs ...out
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 14:52   #38
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Foreign Language Film

* “Ajami” Israel
* “El Secreto de Sus Ojos” Argentina
* “The Milk of Sorrow” Peru
* “Un Prophète” France
* “The White Ribbon” Germany
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 14:52   #39
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Pana in acest moment, urmatoarele nominalizari-surpriza ma bucura:
- District 9 la Best Pic (hey, it has flaws, dar se putea si mai rau)
- Up nominalizat la Best Pic - credeam ca vor termina prin a-l include doar la categoria de drept. Asa Domnului Vulpe ii cresc sansele.
- A Serious Man la Best Pic (sincer incepusem sa ma indoiesc de el, i se cam stinsese din buzz)
- In the Loop for Best Adapted Screenplay
- Christopher Plummer nominalizat la Best Supporting (si cel mai serios contracandidat al lui Waltz)
- Inglourious Basterds receiving a lot of love
- The Messenger - idem
- The Secret of Kells (pentru ca habar n-am de el si asta e un lucru bun, fiindca imi trezeste interesul). Desi as fi vrut Mary & Max pe acolo
- Stanley Tucci - Best Supporting - nu chiar o surpriza, saw that coming, dar ma bucur pentru el
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 02 Feb 2010 at 14:57.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 15:09   #40
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cea mai degeaba nominalizare la Best Pic e The Blind Side
ma rog, trebuia si o poveste despre triumful americanului folbalist asupra greutatilor vietii sau ce draq mai e si filmul asta
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells