Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Aug 2004, 10:05   #1
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
REZULTATE CONCURS CNC

Ce ziceti de palmaresul asta ?
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 14:20   #2
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pai nah jubilam ca domnul inginer sergiu nicolaescu o sa ne arate iar ca nimeni nu face filme de seria B ca el, ca gabrea o sa ne asasineze iar cu o plictiseala gen noro, ca fata cu stejarii o sa ne tranteasca alta productie "internationala".
Enfin, mor de curiozitate sa-i vad threesome-ul lu' Giurgiu si mi-s fi dorit sa-l vad pe Constantin Popescu producandu-se si intr-un lung (harbr n-am daca a concurat si la lung)
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 15:12   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Eu chiar sint curios cum o sa iasa al lui Giurgiu, ca banuiesc un touch occidental. Imi pare rau ca la lung metraj nu a participat si Porumboiu, singurul care ar putea sa faca ceva pentru filmul romanesc (altceva decit glumite locale).
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 21:02   #4
pt
Novice
 
pt
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
rezultate concurs cnc

dar nu e aiurea?!

Puiu ia ursul de aur si pierde in fata lui nichitus?
pt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 21:10   #5
pt
Novice
 
pt
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
rezultate concurs cnc

A, si-n plus:

fata aia gresita -camelia popa - cistiga cu un scenariu de s-m scris de baiatul lui carmazan???? In timp ce erau proiecte care aveau scenarii ok, cum ar fi hanno hofer sau mungiu si altele, din cite am auzit, care aveau ceva bani de-afara...

Helmis again dupa filmul de anul trecut, care inca n-a iesit dar am auzit ca e varza???

Chevorchian, un actoras ratat devine scenarist&regizor pt ca e ginerele lu' zizi bostan?

ted nicolau e un regizorash de filme horror american si face filme pe bani rominesti....scrise de nevasta lu' caranfil...

giurgiuca-nepotul lui ion iliescu din nou va comite un jeg. De data asta cu un scenariu scris de insusi maestrul sergiu nicolaescu...

Viitorul e cam nashpa daca astia tineri si valorosi n-or sa faca ceva sa le dea in fata la papagalii astia...
pt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 21:18   #6
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Pai n-are cum sa le dea in fat atita timp cit in Romania la CNC nu va conta calitatea scenariului, ci numele producatorului.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 21:28   #7
pt
Novice
 
pt
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
rezultate concurs cnc

Conteaza producatorul, nu scenariul?

Ok, dar zi-mi si mie Marius Barna are firma Paradox. Si a cistigat cu multe proiecte!Paradoxal e ca n-a mai produs nimic in viata lui.

ceilalti producatori sunt Nicolaescu si fieful cescatorului de ciori Carmazan - temple film.

Asta mi-a povestit un amic care stie mai bine situatia.

In rest, la debut in l-m de ex sunt nume ok - mitulescu nemescu giurgiu- dar cine p. mea sunt radu potcoava si cristina ionescu???? a mai auzit cineva de ei????
pt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2004, 23:20   #8
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: rezultate concurs cnc

Zice-se ca din cauza ca la Concursul National de Imprejurari au iesit cam multi castigatori va scadea si cuantumul de finantare pentru fiecare film.
Cristina Ionescu, pare-se e si ea sotia cuiva :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 11:11   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Care rima cu Dan Badea?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2004, 11:54   #10
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Ca sa stim despre ce vorbim:

Zece lungmetraje si 11 scurtmetraje vor primi finantare
http://www.romanialibera.ro/editie/i...1072004&idx=49


"Zece lungmetraje si 11 scurtmetraje vor primi finantare de la Centrul National al Cinematografiei in urma primei sesiuni a concursului de proiecte 2004. S-au inscris 128 de scenarii, dintre care 53 de lungmetraj si 75 de scurtmetraj. Juriul, compus din Radu F. Alexandru, Dinu Tanase, Ioan Carmazan, Florin Mihailescu si Bogdan Dumitrescu, a ales urmatoarele titluri pentru lungmetraj: "Legaturi bolnavicioase" (producator Libra Film, coproductie romano-franco-germana, scenariul Cecilia Stefanescu&Tudor Giurgiu, regia Tudor Giurgiu), "California Dreaming" (producator Zootrop Prod., scenariul Tudor Voican&Cristian Nemescu, regia Cristian Nemescu), "Calatoria lui Gruber" (producator Orion Film, coproductie romano-germano-israeliana, scenariul Eugen Uricariu, regia Radu Gabrea si Copel Moscu), "15" (producator Cine TV, scenariul D.R. Popescu&Sergiu Nicolaescu, regia Sergiu Nicolaescu), "Un acoperis deasupra capului" (producator Artis Film, coproductie romano-germana, scenariul Mora Nicolescu, regia Ted Nicolau), "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" (producator Strada Film, coproductie romano-germana, scenariul Andreea si Catalin Mitulescu, regia Catalin Mitulescu), "Dupa ea..." (producator Temple Film, coproductie romano-germana, scenariul Lia Bugnar, regia Cristina Ionescu), "Ryna" (producator Strada Film, coproductie romano-germana, scenariul Ruxandra Zenide&Marek Epstein, regia Ruxandra Zenide), "Happy-end" (producator Paradox Film, scenariul Mihai Fatu, regia Radu Potcoava), "Si... totul era nimic" (producator DGM Film, scenariul Cristina Nichitus, regia Cristina Nichitus). Proiectele de scurtmetraj alese sunt: "Maria, regina Romaniei" (scenariul si regia Sorin Iliesiu), "Canton" (scenariul Cristian Mungiu, regia Constantin Popescu), "Sarmalele reci" (scenariul Tudor Voican, regia Catalin Cocris), "Iubire de-o noapte" (scenariul si regia Florin Kevorkian), "Medalion Amza Pellea" (scenariul Sergiu Nicolaescu, regia Ionut Giurgica), "Dumbrava minunata" (scenariul Tatiana Apahideanu, regia Adriana Badea), "Quick-Fresh" (scenariul si regia George Dogaru), "Povara umbrei" (scenariul si regia Dragos Iuga), "Trista fata a veselului Pan" (scenariul si regia George Obrocea), "Challenge Day" (scenariul si regia Napoleon Helmis), "Doi crai" (scenariul si regia Camelia Popa).
Este de remarcat ca din cele 10 lungmetraje care vor fi finantate sase sunt debuturi si alte sase sunt coproductii. De remarcat si prezenta lui Sergiu Nicolaescu, din nou cu un lungmetraj si un scurtmetraj premiate. Printre perdantii actualei sesiuni se numara si tandemul Cristi Puiu&Razvan Ra-dulescu, al caror scenariu de lungmetraj n-a intrunit voturile comisiei. Acestia, precum si ceilalti nemultumiti pot depune contestatii in termen de 30 de zile de la data anuntarii rezultatelor."


-----------------------------------------
Viitorul suna ocupat
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 01:55   #11
dragos2
Novice
 
dragos2
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
Bai fratilor,ca bag eu de seama ca mai toata lumea care umbla pe site/ul asta are ceva de/a face cu cinematografia/voi chiar nu vedeti ca e manareala pe fata?Nu vreau eu sa fiu aparatorul lu Puiu ca nu are nevoie el de mine sa il apar da e evident ca i/au dat/o in gura ca era singurul cu gura.adica ceva de genul>baieti ,care mai deschide ciocu de acum iata ce va pati.>Nu se poate sa faca dom Nicolaescu 2 filme si lui sa nu ii dea nici unu...Este pur si simplu Kafka>adica si actorii au repere culturale>adica aia care erau anu trecut in comisie fac filme anul asta,aia care sunt anul asta, pun mana in foc ,vor face la anul,ceva au dat la tineri ca sa nu poata comenta nimeni,dar lu ala care chiar avea si ..testicole si gura mare i/au dat/o prin gura.Traiasca romania...
__________________
ok
dragos2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 14:17   #12
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
cu sau fara palme d`or si taticu in spate, mitulescu a facut un film cretin care e jenant de autohton
in alta ordine de idei
am vazut mentionate nume ca nemescu si voican, deci poate o sa iasa si ceva bun din banii astia aruncati cu lopata lu nicolaescu si la alti nomenklaturisti
mai mult decat nicoleascu (era de asteptat) ma enerveaza scroafa aia cu pretentii de regizoare, responsabila pt jegul absolut si mizerabil de stejarii verzi
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 16:05   #13
dragos2
Novice
 
dragos2
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
nu e baiatul lui acel mitulescu...Iar chestia asta cu<berlin sau palm d/or>e cam ce banuiesc eu ca zic Nicolaescu & co.Faptul ca au avut niste recunoasteri la acest nivel cred ca le da oarecare avantaje si ar trebui sustinuti.|Daca nu ei cine?
__________________
ok
dragos2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 16:55   #14
pt
Novice
 
pt
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
rezultate concurs cnc

Mitulescu e, totusi, un foarte bun regizor chiar daca scenariile pe care le alege nu sunt mereu grozave. Si oricum, ne place su nu filmul lui, a luat un mare premiu, ceea ce reprezinta un motiv suficient ca sa faca filme cu bani de la cnc.

La fel si in cazul lui zenide. Filmul ei e nashpa, dar are premii etc. In cazul ei, ca si in cazul acelui misterios-necunoscut Ted Nicolau, problema e mai degraba cetatenia. gagica e, din cite am citit prin ziare, de origine romina, dar are cetatenie elvetiana. Iar nicolau e american 100%. Miine poimiine o sa ne trezim ca toate filmele romanesti sunt facute de regizorashi de mina a doua de prin strainataturi...De ce nu, daca li se permite?
pt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2004, 10:36   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mi se pare tipic pt cacanareala model cnc.
adica: punem si baieti tineri, sa nu se zica k..., punem si dinozauri, sa 'echilibram' balanta...
cel mai tare ma revolta prezenta unor nicolaescu sau nichitus (care, e clar, NU mai au ce spune in cinema! - in caz k au avut vreodata...) si trintirea usii in nasul lui puiu, care - desi nu m-am dat in vint dupa kartushul sau, dar era ok - a luat totusi ursul la berlin, nu?
adica - daca nici asta nu e un argument, atunci care e?
daca nu asta, atunci cine?

re-trimit la dezbaterea de la tiff, gazduita de observatorul cultural de sapt. trecuta!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2004, 15:57   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by KORBEN:
Originally Posted by giulkiuz:
La concurs au primit finantzare oameni valorosi (Catalin Mitulescu)
poate valoros la kilometraj in moneda din Botswana.

Am ris la asta. Oricum, lasa, am inteles de la cineva ca, sub forma de sinopsis, Trafic avea oarecare sens. Problema a aparut cind a trebuit sa il transpuna sub forma de poveste, in film. Mai bine incerca si el un "Following", ca al lui Chris Nolan ca mi se pare la fel de inchegat firul narativ.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2004, 16:32   #17
dragos2
Novice
 
dragos2
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
Bineineles....Mitulescu iar avut pile la Cannes,ca doar d/aia l/au tot invitat pe acolo.Trafic e un film de cacat.Premiul ala de cacat de la Cannes nu reprezinta mai nimic pt noi si daca ei au senzatia ca Mitulescu e asa bun sa il finanteze cu banii lor.Sa nu profitam ca 3 regizori romani au reusit sa sparga 2 festivaluri de talia aia si sa nu ii creditam ca poate da naiba si mai fac vreun film bun.Hai ba,chiar daca nu/ti place Trafic(asta pot sa inteleg)tot nu poti spune ca Mitulescu nu era de debututat in lung metraj...
__________________
ok
dragos2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2004, 16:38   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
"Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" (producator Strada Film, coproductie romano-germana, scenariul Andreea si Catalin Mitulescu, regia Catalin Mitulescu), - ce titlu misto.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2004, 22:37   #19
dragos2
Novice
 
dragos2
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
Ma faci sa fiu mai atent la propriile/mi rautati...
__________________
ok
dragos2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 12:08   #20
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ce-a mai transpirat de la concurs: k cica notele cele mai joase la scenariul lui puiu & radulescu le-au dat carmazan (previzibil) si... bogdan dumitrescu, membru al aceleieasi nou-infiintate asociatii cu... puiu!
isn't that sweet? :sick:
solidaritate (de generatie) my ass :w00t:
c-asa-i romanul... (chiar si) cind se roieste (afara)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells