Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jun 2010, 14:04   #121
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
I just calls'em as I sees'em.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 14:23   #122
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
And I call it reading too much into it. Videoclipul e cam 90% fluff, eye-candy fluff, dar tot fluff.
Dar altfel, da, si eu am atras atentia asupra asemanarilor dintre Gaga si Manson cred ca tot pe topicul asta, cred ca pe la inceput. Si Gaga ar putea sa fie o urmasa veritabila a Madonnei, but only time will tell.
Iar suprinzator sau nu, multe fete de 12-13 ani se reconvertesc de la Hannah Montana la Gaga, zic asta din experienta sora-mii. Eu am incurajat-o totusi, i-am cumparat si un dublu CD. La 12 ani eu ascultam chestii destul de adulte si nu am ramas cu sechele.

Last edited by miercuri : 15 Jun 2010 at 14:30.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 14:34   #123
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Fluff, maybe, dar de ce se evita niste lucruri care sunt transmise clar in videoclip. Nu e nevoie sa te obosesti prea mult pentru a vedea acele simboluri, cel putin crucifixul inversat, opozitia fata de biserica, etc. E un videoclip bun, pe care se poate discuta, nu e chiar de duzina.
Imi aduce aminte de "I want to break free" de la Queen, la fel, destul de discutat la vremea lui, in '84, pentru ca membrii trupei apareau travestiti, si care practic le-au distrus reputatia in SUA, fiind si banati de MTV.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 15:09   #124
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
@ pt marius_m

A innebunit lumea, clar.

http://www.youtube.com/watch?v=QCali0XmI1I

Quote:
Bautura bautura si manele
Si femei de sapte stele
Bautura bautura si gagici
Nu as mai pleca de aici

Viata mea de bagabond
As schimba-o dar nu pot
Nici nu pot nici nu vreau
Sa traiesc fara sa beau

Bautura bautura si manele
Si femei de sapte stele
Bautura bautura si gagici
Nu as mai pleca de aici

E sistem adevarat
Beau la foc automat
Cand ma apuc de bautura
O tin tanda cate o luna

Bautura bautura si manele
Si femei de sapte stele
Bautura bautura si gagici
Nu as mai pleca de aici

Bautura bautura si manele
Si femei de sapte stele
Bautura bautura si gagici
Nu as mai pleca de aici

Cristi Dules – cel mai mare poet “pe care l-a ivit si-l va ivi , vreodata , poate , pamantul romanesc” – s-a nascut pe meleaguri muntenesti, intr-un palat din Chitila. Inca din copilarie, talentul sau, recunoscut azi de milioane de suflete mangaiate de operele sale, l-au transformat intr-un geniu pustiu avant la lettre. Codrul, frate cu romanul, a reprezentat pentru micutul Dules, sursa de inspiratie pentru versurile de mai tarziu: “E sistem adevarat/ Beau la foc automat”. Fara indoiala, in acest paragraf, autorul sugereaza acele vremuri in care gratarele incinse “la foc automat”, intretineau atmosfera bahica ce-l face pe autor sa hiperbolizeze chiar si Timpul : “O tin tanda cate-o luna”.

Momentul redactarii acestui poem, este pentru Dules perioada destramarii iluziilor, a indepartarii si despartirii de fiinta adorata si lirica erotica inregistreaza o tematica a absentei, a neimplinirii visului, generatoare de apasatoare melancolie. Natura ocrotitoare, feminina, paradiziaca, potentata erotic din aceasta opera, isi are o asemenea fascinatie asupra poetului incat ea se divide, devine o intreaga multime in ochii indragostitului: “Si femei de sapte stele”.

Prezenta ideii de stea transpare ca o metafora a luceafarului eminescian, multiplicat de sapte ori, nu intamplator. Hotelurile pot avea cinci stele dar muza scriitorului transcede si o astfel de limita devine inacceptabila.

Poezia se deschide cu portretul personajului, in ambianta specifica spatialitatii din care el isi trage seva creatoare: “Viata mea de bagabond/ As schimba-o dar nu pot/ Nici nu pot nici nu vreau/ Sa traiesc fara sa beau!”. Se aduna aici, in cadenta ampla a versului, in ritm iambic, cu cezura la mijloc, intr-o sonoritate ce imita muzica sferelor la care se refera in cele din urma, cuvinte indelung alese si cizelate, deopotriva metafore si simboluri cu mare forta de semnificare si de evocare, Timp si loc, gand si somn, viata si moarte, poet si cugetare se reunesc sub semnul unei armonii cosmice perfecte, ce razbate din succesiunea vocalelor si a silabelor, din sonoritatea cuvintelor, din sintaxa concentrata a versurilor.

Prezenta masiva a hiperbolelor este explicata de repetitia obsesiva si sublinierea substantivului “bautura” din refren: “Bautura bautura si manele/ Si femei de sapte stele/ Bautura bautura si gagici/ Nu as mai pleca de aici…” Asadar, tema alcoolului este amintita de patru ori in timp ce femeile si manelele doar o data.

Interesant este diferentierea personajului colectiv feminin in “femei” si “gagici”. Ultimei categorii, autorul i-a inchinat si o poezie de inceput: “Ce gagica exploziva,/ Ce gagica atractiva,/ E facuta pe masura mea/ E frumoasa nebuna.”

Cristi Dules a fost, este si va fi o personalitate coplesitoare, care ii impresioneaza pe contemporani prin inteligenta, memorie, curiozitate intelectuala, cultura de nivel european si farmecul limbajului.

De pe www.mihaibendeac.ro . Mi-a fost lene sa fac o analiza profunda a unei melodii de acelasi nivel si substanta ca aceea a Gagai, asa ca am luat una deja facuta, pe care am citit-o mai inainte si pot spune ca sunt de acord cu ceea ce e scris.

melodia lu' aschilopata aia e de acelasi nivel ca si melodia lu' asta.
O singura diferenta, videoclipul p"artistei" aleia e sinistru.


Deci nu pot sa cred ca ragaiturile lu' aia au devenit opere muzicale.

Sa nu comparam Queen cu o panarama. E deplasat.

Last edited by danonino : 15 Jun 2010 at 15:16.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 15:13   #125
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Acum cateva minute, la Radio Erevan:

- Este adevarat ca in videoclipurile Lady Gaga putem gasi Piatra Filosofala ?
- Nu. Dar dupa vizonare va puteti comporta ca si cum ati fi gasit-o (pe armeneste "like a pretentious douchebag"). Mare grija sa nu v-o scapati peste picior !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 15:16   #126
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Beton faza cu Dules.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 15:26   #127
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Well, this sucks.
Ce pot sa spun, decat ... see my signature.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 18:37   #128
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
SOC! Incredibil!

Quote:
Am trait sa o vedem si pe asta! Daca pana mai ieri n-am fi crezut ca piesele lui Lady Gaga ar putea fi detronate de vreun artist cu mai multe vizualizari pe YouTube, iata ca astazi asistam la ceva cu totul incredibil!

Adolescentul de doar 16 ani care innebunit America, Justin Bieber, a reusit sa stranga mai multe vizualizari cu piesa "Baby" decat Lady Gaga cu piesa "Bad Romance".

Lupta este stransa daca ne gandim ca "Baby" are pana in prezent 245.336.730, in timp ce "Bad Romance" are "doar" 245.197.859.
http://www.csid.ro/stiri/flash/lady-...stire-6578422/

Nu pot sa cred cum un papagal fatalau de 15 ani si o panarama hidoasa, care grohaie in fiecare melodie, sunt considerati si vazuti ca mari talente, mari artisti.

Melodiile lor sunt slabe, versurile si mai slabe. Bieber are videoclipuri trase la indigo neoriginale, in timp ce Gaga are videoclipuri originale, dar sunt oribile si hidoase, si nu au sens.
Live sunt de rahat ambii "artisti". Dupa ce ca melodia e usoara, versurile sunt putine si lipsite de sens, iar pe langa faptul ca danseaza foarte putin, ei tot nu pot canta live, mai au nevoie ca tot cantecul sa fie pe negativ. Valori muzicale de rahat.

Si uite-i pe cei care sunt adorati de milioane de oameni, in jurul lor puteti observa coregrafia de rahat.

http://www.youtube.com/watch?v=tMryQlJtZRk - Justin Bieber

http://www.youtube.com/watch?v=QicA3QZEgCs - Lady Gaga


Si aici, un talent adevarat care la 51 de ani se descurca extraodinar, infinit mai bine decat multi artisti in concerte:
http://www.youtube.com/watch?v=nAfD15uho-k
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 19:14   #129
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
WTF is io???
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 20:12   #130
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Dupa ce ca melodia e usoara, versurile sunt putine si lipsite de sens

Sensul versurilor e pe lungimea de unda a spectatorilor de au vazut video-urile alea de atatea ori. Cred ca ti-ai setat asteptarile putin cam sus... putin mai mult de fapt.


Originally Posted by danonino:
Si aici, un talent adevarat care la 51 de ani se descurca extraodinar, infinit mai bine decat multi artisti in concerte:
http://www.youtube.com/watch?v=nAfD15uho-k

Si daca suntem la doza de muzica live, unul dintre cele mai bune exemple, daca nu chiar cel mai bun, ar fi asta. E mai placut sa-i asculti live decat pe inregistrare, asa au si atmosfera si canta si extraordinar.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 21:08   #131
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by danonino:
Dupa ce ca melodia e usoara, versurile sunt putine si lipsite de sens

Sensul versurilor e pe lungimea de unda a spectatorilor de au vazut video-urile alea de atatea ori. Cred ca ti-ai setat asteptarile putin cam sus... putin mai mult de fapt.


Originally Posted by danonino:
Si aici, un talent adevarat care la 51 de ani se descurca extraodinar, infinit mai bine decat multi artisti in concerte:
http://www.youtube.com/watch?v=nAfD15uho-k

Si daca suntem la doza de muzica live, unul dintre cele mai bune exemple, daca nu chiar cel mai bun, ar fi asta. E mai placut sa-i asculti live decat pe inregistrare, asa au si atmosfera si canta si extraordinar.

as. mai nimerit cu Queen. Stiu prestatia de la Live Aid si imi place foarte mult.

Si totusi, internetul iti permite accesul la multe lucruri, pe youtube poti vedea totul felul de artisti, chiar si pe cei foarte talentati. In pofida accesibilitatii, majoritatea se minuneaza la penibilitati si talente sub-mediocre, aceste rebuturi netalentate sunt aduse la rangul de mare valoare.
Cat de mult nu pot sa sufar muzica de acum...
House-ul il consider mai penibil decat manelele, ceea ce e dificil de batut. In muzica house, este un singur beat, care se aude non-stop, la manele sunt 2. Versurile sunt la fel de superficiale si de proaste. Versurile sunt la fel de proaste, doar limba in care sunt cantate difera. In versurile manelelor apare logica de cocalar, in timp ce la melodiile house nu exista sens in versuri, iar daca exista este sensul cocalarului.
Recunosc: imi place stilul de dans specific genului house, ma amuza terebil. Seamana cu o maimuta tratata cu electrosocuri. http://www.youtube.com/watch?v=vjkyMqVFvRg

o singura melodie imi place din acest gen, asta: http://www.youtube.com/watch?v=40yhlnHg_C0

Last edited by danonino : 18 Jul 2010 at 21:16.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 22:13   #132
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Originally Posted by danonino:

Ia priviti aici ce am gasit la Related Videos. Sa vedeti aici talent, prestatie, versuri mirobolante izvorate din gura cimpanzeului. Asta desigur, in rarele ocazii cand se oboseste sa cante melodia hipnotizanta.

Originally Posted by danonino:
In pofida accesibilitatii, majoritatea se minuneaza la penibilitati si talente sub-mediocre, aceste rebuturi netalentate sunt aduse la rangul de mare valoare

Pey cand te duci pe prima pagina Youtube si vezi in 15 locuri prea minunata mutra a lui Justineee, desigur ca nu te vei obosi sa cauti altceva.

Ca fapt divers, acum cateva zile am auzit de un cult similar cu Cullenismul, numit 'The Beliebers'.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 23:44   #133
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by shadowofnight:
Originally Posted by danonino:

Ia priviti aici ce am gasit la Related Videos. Sa vedeti aici talent, prestatie, versuri mirobolante izvorate din gura cimpanzeului. Asta desigur, in rarele ocazii cand se oboseste sa cante melodia hipnotizanta.


versuri mirobolante? sunt minunatia minunatiilor. M-a dat pe spate. Gata, sunt fanul lui, numarul 1.
Sincer vorbind, versuri ca alea gasesc in majoritatea melodiilor, simple, simple rau, mai sunt si scurte. Mai mult de o juma de ora nu a durat crearea lor, nu au nimic, nici o figura de stil, nimic in ele ceea ce ar fi ok daca ar transmite macar un mesaj, altul decat disperarea "te rog, da-mi o sansa/ sunt baiatul perfect pentru tine/ tu invarti baietii/ dar hai te rog, da-mi o sansa." Interpretarea nu impresionanta, nu e nici buna, e doar decenta.

M-am gandit sa iti dau un bun exemplu mult mai bun de pusti talentat, chiar mai tanar decat maimutoiul ala, in momentul prestatiei. E capabil prin interpretarea sa sa creeze emotie.
http://www.youtube.com/watch?v=T1dAQN5QcZU

Melodia e despre un sobolan. Dar e mai misto decat banala aia.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2010, 04:00   #134
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Lasandu-l pe Justin Bieber la o parte, i-am descoperit p-astia si sunt pur si simplu the biggest twats in pop.
Nu sunt in stare sa cante, nu sunt in stare sa danseze, au o freza absolut cretina, au aere de vedeta, sunt doi si sunt identici!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2010, 11:42   #135
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ca tot veni vorba de copii talentati ... check this little girl out :

http://www.youtube.com/watch?v=wwAbtizFCzo

http://www.youtube.com/user/KaitlynMaher#p/u


E asa de simpatica.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2010, 08:15   #136
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Intru azi pe un ziar de psort online sa vad si eu ce meciuri se mai joaca saptamana asta. Turcia - Romania, eu sper sa luam bataie.

In josul paginii gasesc urmatorul lucru

Quote:
"Am ciudatenia asta: evit sa fac sex pentru ca mi se pare ca daca ma culc cu cineva, acel cineva imi va rapi energia creatoare prin vagin", declara Lady Gaga in interviul pe care l-a acordat editiei din septembrie a revistei Vanity Fair.


http://www.apropo.ro/showbiz/de-la-a...itatea-6757961

http://www.onemagazine.ro/people-par...in-vanity-fair


deci care mai avea vreun dubiu cum ca, hidosenia asta nu ar fi proasta stirea asta a spulberat tot, o umbra de inteligenta.

La cum arata, ea pare cam neatinsa de mult.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 02:39   #137
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
I need to see these guys live asa de trista sunt ca n-am putut sa merg la Szigetul asta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 03:59   #138
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
mda, C.O. cazie sa dai cu rosii si oO, irosita.

danonino, satisfactiile viscerale conturba activitatea creatoare. lady gaga nu vb prostii, chiar daca enunta problema intr-o maniera naiva. hidosenie? ea e apreciata de un esantion destul de larg, or fi ei toti idioti, sau idiotul trebuie cautat altundeva, c zici?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 04:03   #139
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by djinjis:
mda, C.O. cazie sa dai cu rosii si oO, irosita.

Last edited by miercuri : 16 Aug 2010 at 04:06.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 04:26   #140
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
what's on a woman's mind?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells