Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Oct 2002, 20:20   #21
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
In general un film foarte bun. Ce nu mi-a placut insa a fost incercarea de plagiere a coloanei sonore de la American Beauty...chiar nu-si avea rostul.
Si parca totusi actorii principali au fost cam stersi...cel putin mie asa mi s-a parut.
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2002, 14:16   #22
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Parerea mea este ca Occident este un film mediocru. Umorul din film nu depaseste nivelul unor programe de revelion.
Scenariul -asa cum se poate vedea in suplimentul Elle - este o insiruire interminabila de dialoguri. In film, in special povestea a treia (inutila, din punctul meu de vedere, pentru ca nu aduce nimic nou povestii) doar se vorbeste despre diverse intamplari, lucru specific serialelor de televiziune. Cinematograful este altceva.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2002, 10:18   #23
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Moment publicitar:

"Elle" - cea mai buna revista de critica de film a mileniului!

Cumparati, cumparati si ... comparati!
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2002, 23:25   #24
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
crydead,in general scenariile contin doar dialoguri.mai ales cele gen american, unde scenaristul nu are nici cea mai vaga idee daca gaseste un producator interesat de munca sa. evident Occident nu intra in categoria asta. intra in categoria filmelor regizate de scenarist. aceste filme, din ce stiu eu, contin mai multe informatii despre cadre, unghiuri de filmare, anumite indicatii scenice pentru actori etc. dar astea sunt doar concluziile la care am ajuns eu citind cateva scenarii. daca tu ai mai multe cunostinte in acest domeniu, chioar te-as ruga sa-mi spui si mie ce stii.

mie Occident nu mi s-a parut mediocru. ilustreaza foarte bine ideea centrala care mie mi se pare interesanta si as putea adauga, de actualitate. iar partea a treia mi se pare ca are o importanta foarte mare...multe lucruri se clarifica. cel mai important pentru mine a fost justificarea atitudinii lui Luci care nu reiesea din episoadele anterioare.

in ceea ce priveste revista Elle...sa nu uitam ca scrie marele critic de film: Alex Leo Serban care in loc sa-si foloseasca talentul si bafta ca a fost trimis la Cannes, si sa vada cat mai multe filme cu putinta, el alearga dupa staruri ofilite.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2002, 09:51   #25
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
[quote]
On 2002-11-10 00:25, ricutza wrote:
crydead,in general scenariile contin doar dialoguri.
Nu, scenariile nu contin doar dialoguri. De exemplu, contin descrierea fizicã a personajelor, a starilor si actiunilor acestora, a decorului.
Cristian Mungiu e regizor, deci Occident nu e un film regizat de un scenarist.
Eu raman la ideea mea ca Occident e un film cu glumitze care s-ar potrivi cel mai bine la un program de revelion. Mai mult, glumitele nu sunt nici macar lasate sa respire, regizorul taie prea repede, inainte sa pot vedea reactia personajelor.
A treia poveste, in care se vorbeste enorm despre traversatul Dunarii pe gonflabila si despre nu-stiu-cum il cheama din Germania in loc sa vedem acest lucru, putea foarte bine sa fie difuzata la radio. Filmul inseamna imagine si actiune, vorbaria e pentru televiziune sau radio.
In alta oridine de idei, iata ce se poate intampla daca incepi filmarile la un lung metraj cu un scenariu de 50 de pagini. Tanarul regizor Andrei Enache a constatat la montaj ca filmul Tancul dupa un scenariu deloc original de Horia Patrascu are...60 de minute. S-a mai tras de material si s-a ajuns la 70 de minute.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 21:55   #26
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am reusit sa vad Occident in cadrul Festivalului Filmului European si nu pot decat sa spun ca sunt incantat de ce am vazut. Este un film, un intreg colaj de povesti, excelent. Nu pot decat sa confirm lucrurile pozitive spuse despre film.
Intr-un fel mi s-a parut ciudat rolul Sorinei, adica domnisoara Androne(cum scire la imdb...)...nu neaparat rolul ci interpretarea rolului. Ea mi s-a parut destul de incredibil de distanta de Luci...intr-un fel toata relatia lor era extrem de superficiala. Parca a lispit ceva.
Apropos...ati observat B 63 PCR(hehe) respectiv fructele din lemn din casa colonelului. Arata superficialitatea lumii, care doar la suprafata arata bine dar pe dinauntru este..."bata".
Ce m-a deranjat usor era gestul acela cu scuipatul. Nu neaparat idea in sine, care este draguta, ci faptul ca unul dintre copii semana prea mult cu un...cum sa-i spun...intelegeti sper ce incerc sa insinuez. Probabil nu a existat vreo intentie rea, dar mi s-a parut o usoara discriminare...care poate insa scapa foarte usor neobservata intr-o "comedie" unde totul are un context "inofensiv".
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 09:03   #27
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Am lansat subiectul asta cu ceva timp in urma si iata ca acum il vad readus la lumina (de pe vremea cand aveam alt "nick"). Mi se pare laudabila ideea de a aseza Occidentul pe afisul Festivalului Filmului European. Dar exista si un motiv de ingrijorare: intre timp n-a mai aparut nici un film romanesc (poate doar cu exceptia 3 Pazeste.. dar n-am apucat sa-l vad). Si prea curand nici nu cred sa iasa ceva la suprafata gratie grijei pe care o poarta filmului romanesc sinistra conducere a CNC.
Intre timp am vazut si "Marfa si Bani"iasa ca pot spune cu mana pe inima ca Alexandru Papodopol e de urmarit in continuare. La mai mare !
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 14:05   #28
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Pana acum bilantul e clar:
Pe ultimii trei ani, avem aceleasi trei filme romanesti valabile: Filantropica, Occident, Marfa si banii. Celelalte sunt varza. Alea care stau sa iasa sunt execrabile. Cele care au fost doar aprobate si urmeaza a se filma e fara de cuvinte. Poate cu o exceptie sau doua, alea fiind de regula debuturi. Asa ca pana in 2005 tot despre astea trei vom discuta iar Papadopol care dupa mine merge binisor doar pe roluri de babalai impiedicati dar bine intentionati va reprezenta marele nume al tinerei generatii de actori cand de fapt mai sunt si destui altii care nu au avut norocul sa fie impinsi in fata. Si cand te gandesti ca rinocerii (stiti voi cine sunt aia) au tupeul sa dea sfaturi: Rabdare,copii rabdare ca o sa vie si randul vostru. Nu va grabiti!
PS Cica Carmazan co-regizeaza si alaturi de debutantul Petre Nastase. Nu-i ajung celelalte doua proiecte castigate!!!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 09:55   #29
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
In asteptarea capodoperelor as dori sa se faca cat mai multe filme “mediocre” (eticheta crydead) precum Occident.

L-am vazut aseara la TV si am fost placut surprins. Nu stiu si nici nu vreau sa analizez pe bucatele, scenariul regia, interpretarea, mesajul, coloana sonora « copiata » dupa American Beauty. Mi-a placut intregul. M-a facut sa ma simt bine. M-a facut sa renunt la un film cu Whoopi Goldberg despre care nu stiam nimic dar care la prima vedere era o optiune si asta cred ca spune multe.

Coca Bloos de nota 10+, un politist de treaba (exista asa ceva ?), un strugure de plastic, o enigma care ma va urmari mult timp, de ce nu au bananele samburi, simplu, eficient si incantator.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 10:06   #30
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Dilema cu banana e singura chestie care tine. Filmul asta s-a devalorizat dubios de repede. Mi-a placut cat de cat la prima vizionare si mi-a parut pauper aseara. E ca un ziar. In schimb omul a facut o lansare tare desteapta care a luat ochii la multa lume. Asta si cu ajutorul pilelor ca are destule...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 10:50   #31
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Occident

De acord cu Leonard Piron. Chiar daca Occident are momente <care te binedispun>, aceastea palesc mult prea usor. Filmul este prea lung, iar la sfarsit nu mai poti suporta dialogurile cumplit de banale intre Bloos si Visan, de exemplu. In afara de aceasta, toate revenirile alea din film sunt inutile, nu fac decat sa <bata apa in piua>, nu aduc nimic nou. Pacat! La inceput filmul pare ca te prinde, ca mai apoi sa-ti dai seama ca este <o banalitate sforaitoare>. Ce ti-e si cu pilele astea, din negru fac alb si invers!
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 11:07   #32
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Sunt destule filmele straine care suporta greu o a doua vizionare.

Da doamne sa se faca 100 de Occidente sa ne plictisim la ele. Si abia apoi sa apara si capodopera pe care toti o vor la fiecare film. Nu mai poti de atatea intentii supergrandioase. Toti vor sa faca numai capodopere. Ma rog poate si Mungiu a vrut cu asta, dar daca e asa macar nu a dat-o in bara foarte foarte rau.

Cat despre pile voi stiti mai bine. Eu nu ma gandesc decat la numele asta Mungiu care sincer sa fiu il stiu de la cea care probabil ii este nevasta si care m-a enervat totdeauna.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 11:20   #33
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
!

Originally Posted by Ping:
Sunt destule filmele straine care suporta greu o a doua vizionare.

Da doamne sa se faca 100 de Occidente sa ne plictisim la ele. Si abia apoi sa apara si capodopera pe care toti o vor la fiecare film. Nu mai poti de atatea intentii supergrandioase. Toti vor sa faca numai capodopere. Ma rog poate si Mungiu a vrut cu asta, dar daca e asa macar nu a dat-o in bara foarte foarte rau.

Cat despre pile voi stiti mai bine. Eu nu ma gandesc decat la numele asta Mungiu care sincer sa fiu il stiu de la cea care probabil ii este nevasta si care m-a enervat totdeauna.

Vezi ca nu stii! Aia e sor-sa! Oricum, numai faptul ca inainte de a rula in cinematografe, Mungiu a aprut /din <cur-toazia> pilelor/ pe toate posturile de TV, spune multe. Publicul aproape ca isi formase o parere inainte de a vedea filmul. Bineinteles, una favorabila, dupa cum i se comandase!
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 12:08   #34
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
daca ecranizarea era de la h... poate mi-ar fi placut mai mult. simtind amarul unei realitati pe care o poti vedea langa tine, filmul m-a intristat in oarecare masura. in rest, un film bun.
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 14:51   #35
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Tre' sa te gandesti:fara structura interesanta,dak filmul ar fi fost acelasi,dar lasat pe un curs normal al actiunii,ar mai fi fost acelasi sentiment?
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 14:54   #36
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
poate ca ai dreptate ... faptul ca l-am vazut de disperatul ala pedaland de 3 ori prin ploaie .... a amplificat klar sentimentul.
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 15:09   #37
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
sa-mi pun ochelarii de soare sarcastici sau nu? 8)
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 15:27   #38
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
Originally Posted by raptor:
sa-mi pun ochelarii de soare sarcastici sau nu? 8)

8) ramane ca intre ochelaristi .....
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 09:28   #39
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Originally Posted by regedit:
poate ca ai dreptate ... faptul ca l-am vazut de disperatul ala pedaland de 3 ori prin ploaie .... a amplificat klar sentimentul.
Nu disperatul ala a pedalat de 3 ori prin ploaie, ci disperatul ala de regizor a bagat aceesi secventa de trei ori. Iar asta nu iti mai ofera emotie, este un deja-vu plictisitor.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 11:46   #40
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
mie, de fiecare data, imi parea din ce in ce mai rau .... mai ales ca eram convins de finalul aventurii !
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells