Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

View Poll Results: Poate acest film sa detroneze succesul SW3-ROTS?
DA 4 17.39%
NU 19 82.61%
Voters: 23. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jul 2005, 12:38   #61
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by i_matei:
- ca nu e indus sentimentul ala cretin de patriotism american

da' fazele cu "sunt teroristii?" si cu fiul care vrea sa mearga la lupta ce naiba sunt?

Originally Posted by i_matei:
- ca nu exista nici un presedinte american care sa mai devina si erou peste noapte

dar exista Tom Cruise...same shit

Originally Posted by i_matei:
- ca nu sunt distruse mai stiu eu ce simboluri americane (Statuia libertatii, Empire state building, Gemenii sau ce dracu or mai avea tembelii astia)

sunt distruse biserici, orase si alte cacaturi. tot aia e.

Originally Posted by i_matei:
- ca nu exista cei "10 generali" care sa planuiasca mai stiu eu ce atac idiot asupra extrateretrilor

da' Ogilvy ce e?

Originally Posted by i_matei:
- ca nu exista celebrul si arhicunoscutul personaj din filmele-dezastru : CAINELE... cainele care pe parcurs ajungi sa descoperi ca este mai destept chiar decat stapanul sau

dar exista Tom Cruise...same shit.

Originally Posted by i_matei:
- ca nu exista personajul "destept", absolvent de MIT/Harvard/Princeton, care reuseste sa inventeze o racheta / virus / bomba care sa le-o bage in fundul extraterestrilor si sa ii extermine definitiv

dar exista Tom Cruise si niste grenade. Implozie anala rings any bell?

Originally Posted by i_matei:
In rest, filmul e de remarcat mai ales prin prisma sentimentului de disperare si de deznadejde care il transmite publicului...

ba nu.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 15:08   #62
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
@Nightwane. Nici tu nu crezi ce spui. Dupa tine toate filmele SAME SHIT.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 15:12   #63
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by GhitzaCartitza:
@Nightwane. Nici tu nu crezi ce spui. Dupa tine toate filmele SAME SHIT.

@Ghitza-Putza. Of course they are. Doar de-asta m-am inscris pe cinemagia. :hmm:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 20:20   #64
MooShu
Novice
 
MooShu
 
Join Date: Jun 2005
Location: Bucuresti
Posts: 10
Nightwane! se pare ca esti pe aceasi lungime de banda cu mine - poate o avea si partile lui bune, ca doar nu a strans 77 mil. USD pentru ca lumea sa vada o descreierata cum racneste din plamani fara sens, faza e ca daca il vezi a doua oara (fara sa te minunezi de E.T. ) o sa vezi cate greseli are.
Anyway, de abia astept Batman:Begins,sa vad ce-i de capul lui.
P.S.: GhitzaCartitza zi-mi si mie un film BUN! ca poate eu l-am ratat.(desi nu cred!)
__________________
Who the f**k is MooShu?
MooShu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 20:21   #65
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by MooShu:
Vai vai vai...MinRep tu chiar crezi ca o sa existe o continuare? War of the worlds 2?? Get real. gargara - gargara - gargara
You're an idiot... Unde am zis eu ceva de o continuare...? :huh: Vroiam sa sugerez ca finalul este 'deschis'...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 20:32   #66
MooShu
Novice
 
MooShu
 
Join Date: Jun 2005
Location: Bucuresti
Posts: 10
MinRep! esti sictirit vad.Finalul ti-o fi deschis tie(tu probabil mai ai si altceva deschis).Mai vezi-l odata si gandeste de 2 ori inainte de apasa tastele!
__________________
Who the f**k is MooShu?
MooShu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 20:45   #67
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sincer, mooshule, nu dau un drac...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 21:22   #68
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by MooShu:
Finalul ti-o fi deschis tie(tu probabil mai ai si altceva deschis)

Pai ori l-a deschis la minte (ceeea ce ar fi bine pentru el), ori l-a deschis la slit (ceea ce ar fi rau pentru tine).

ps fanatic is fun
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2005, 18:48   #69
MooShu
Novice
 
MooShu
 
Join Date: Jun 2005
Location: Bucuresti
Posts: 10
Offtopic: Benny de pe nrgia?
__________________
Who the f**k is MooShu?
MooShu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2005, 01:37   #70
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
amandoua sug (din pacate)

War mai mult decat Star
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2005, 01:48   #71
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by MooShu:
Offtopic: Benny de pe nrgia?

Nu...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2005, 05:51   #72
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
cateva 8 beri la bord si the core la hbo ... observ cel mai mare cliseu - desfasurarea evenimentelor prin lentilele unei camere de filmat. The core avea porumbei in prim plan , War of the worlds avea oameni dezintegrati de tripozi imensi with awsome laser beams.
:?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2005, 16:11   #73
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asadarmente, "War of the Worlds"

Premiza: MAGNIFICÄ. H.G. Wells + Spielberg
Rezultatul: RATAT.

Scenariul: PRUOOST!
Haotic, dezlânat, dezechilibrat, destructurat, ignorä într-o veselie cele mai elementare reguli ale constructiei dramaturgice. Respectä pe alocuri regulile de rutinä ale genului.
Principala calitate: Toatä povestea e urmäritä din perspectiva unei singure familii de oameni simpli, asa cä scäpäm de interminabilele clisee enumerate de voi mai sus (presedinti, Case Albe, M.St.M.-uri, etc.) Trucul cu scoaterea din uz a majoritätii instalatiilor ne scuteste si de jurnalele de actualitäti. Apar doar putin, la început, cât sä nu fie ignorate. Oficialitätile sunt reprezentate numai prin câtiva politisti si armata care apare pe alocuri - adicä, atât cât vede omul de rând. Asta-i bine.
Ce e räu - da' RÄU DI TÄT! Respectiva familie e de o platitudine înfiorätoare. Nu sunt "oameni simpli" (vezi "American Beauty", "Terms of Endearment", "Ordinary People", etc., etc.), interesanti în simplitatea lor, sunt simple fantose plicticoase. Pânä si vecinii mei de la bloc sunt mai cärnosi si zemosi.

Dakota Fanning: un freak/fluke, sau viceversa. O pustoaicä urâtä, bätrânicioasä, antipaticä si partial expresivä. Interpreteazä corect si nimic mai mult. Una din douä: sau e un produs comercial umflat cu pompa, sau rolurile alea geniale le-a fäcut în alte filme. Cine are idee, sä-mi recomande.

Frasu: o chestie care miscä pe ecran.

Tasu: Tom Cruise. Gata.

Mäsa: o gravidä la-nceput si la sfârsit.

Ogilvy: singurul personaj care mai miscä pe ici pe colo. Contradictoriu. Iesit din comun. Rezolvä o situatie (hodoronc-tronc). Pe urmä, o complicä. Apoi, se pierde-n decor.

Logica: ridicolä, penibilä, rizibilä, gäuritä ca un svaiter în care-au dat iama soarecii. JUST ceea ce spuneti, cä faza cu microorganismele nu stä-n picioare nici de fricä. Si era ASA de simplu s-o cârpeascä: o mutätiutä geneticä, un tulpinache nou de virus, iesit dintr-o încrucisare, un altoi, o dudä, ceva... Da, stiu, sunt banale, cliseatice - päi bine, Stefänele, atunci INVENTEAZÄ ceva, cä esti SPIELBERG, în puii mei, nu esti Mircea Muresan!
Alte gugumänii:
- dräcoveniile care-au stat în tärnä mii si milioane de ani. Fugi cu ursu'!
- plonjoanele de la-nceput cu capsulele träsnitoare. Las-o jos cä mäcäne!
Faza cu cele unele aparate care totusi merg (camere digitale, etc.): treacä-meargä (sä ZICEM cä erau cazuri izolate, norocoase, c-au venit fuga-fuguta mai de departe, din afara razei de actiune a pulsului magnetic - cum si smecheria cu solenoiul l-a ajutat pe Cruise sä se facä de-o machinä). Dar... trebuia sä MENTIONEZE asta, mäcar în treacät, mäcar într-UN LOC! Asa, rämâne o neglijentä (realä sau aparentä). Iar miza e MICÄ: aparatele alea nu rezolvä nimic, doar cä ne-aratä câte-un tip fotochipuind tripodu', sau câte-un crâmpei de mäcel în vizorul unei camere digitale. Si ce dacä?

John Williams: pe generic.

Vocea lui Morgan Freeman: comentatorus ex machina.

Super-zoomurile de la macro-n micro si-ndäräpt: fumate.

Tripozii:
Bile albe: repulsivi, angoasanti, spectaculosi.
Bile negre: nemotivati. DE CE "masini päsitoare"? Doar ca sä-i fie fidel lui Wells? Si DE CE reproduc înfätisara extraterestrilor? Doar ca s-arate c-a väzut "Independence Day" si i-a pläcut? Ce, tancurile noastre, si avioanele, si navele spatiale, au cap si umeri-craci? Sau, poate, din Calul Troian au coborât houyhnhnmi?

Extraterestrii: nimic nou sub soare. INVENTEAZÄ, Fänele!!!
Vizita extraterestrilor în pivnitä si privitul la poze. Mä lasi!
Mânuzda molesitä care se prävale din trapä: citat (mai bine fäcut, ce-i drept) din filmul vechi (1953, George Pal), unde secventa era dramaticardä de te umfla râsu'.

Secventa din pivnitä: lungääääää (boala lui Fane: se-namoreazä de câte-o situatie zdronc în mijlocul filmului, si n-o mai lasä din mânä).

Grenadele-n burta tripodului: butelia de oxigen în muianu' lu' Bruce din "Jaws", si alte jdemii la fel.

Suptu' la sângele la oameni: "Doom", "Quake", "Half Life", si alte shootere 3D.

Finalul: anticlimactic (aka bäsit).

Bile albe:
"Furtuna" de la început: Misto filmatä, stresantä.
Iesirea primului tripod: Suspense, spectaculos.
Distrugerile din prima jumätate: Apocaliptice, meseriase, stilate.
Trenul în fläcäri: da, cum ati spus si voi.
Mortii pe râu: bilä gri. Cute - da' nu se comparä cu carnagiul de dupä sopron, din "Du-te si vezi", de Elem Klimov.
Gloata peste masinä: da, cum s-a spus si mai sus.
Gloata peste masinä, epilogul: împuscarea äluia, väzutä prin fereasträ. Bun!
Atacul feribotului: bun.
Ofensiva de pe deal: mdaaa... Se putea MULT mai bine.
Tentaculul din pivnitä: bunut. (Desi faza cu oglinda e moartä la juma' de drum.)

Câteva concluzii de ordin general:

Îl felicit pe Fänicä pentru cä, în prima orä, a reusit sä mä terorizeze. Oricât de täbäcitä mi-e pielea de filmangiu, si oricâte tembelisme încoltesc peste tot prin film, atacurile initiale mi-au creat o stare de angoasä veritabilä. Mä simteam chiar nasol, aveam presentimentul cä acasä mä asteaptä o nenorocire, ceva... Dacä la bätrânetile lui zglobii, si dupä tâmpeniile din ultimii ani, chestia asta i-a iesit asa de bine, tot e ceva!
(Dar pe urmä, cum just ati observat, filmul se fâsâie.)

Îl urechez pe Fänelu' pentru cea mai mare gresealä a filmului: greseala de ATITUDINE.
Teoretic, avea la dispozitie douä variante:
1) Sä transpunä TOTALMENTE povestea în zilele noastre, rezolvând toate vechiturile mostenite de la Wells (tripozii, microbii, etc.). Ar fi fost onest, dar riscant, pentru cä probabil l-ar fi pierdut complet pe Wells, si nu i-ar fi iesit decât ÎNCÄ UN "Independence Day".
2) Sä respecte TOTALMENTE povestea lui Wells, nu numai läsând-o în epocä, ci pästrându-i si naivitätile si desuetudinile de-atunci. Ar fi fost o conventie acceptabilä, un frumos omagiu adus unui mare clasic al anticipatiei (da, pe vremea pionerilor de tip Wells, Jules Verne, Mary W. Shelley, si chiar Voltaire, cu "Micromegas", S.F.-ul era aproape prin definitie "anticipatie"). Filmat cu mijloacele tehnice ale zilelor noastre, dar reproducându-i parfumul de epocä, si aplicând cu discretie un stil cinematografic retro, "War of the Worlds" ar fi putut iesi chiar un film BUN.
En passant, treaba asta a fäcut-o splendid Verhoeven, în "Starship Troopers", unde regäsim viziunea futuristä proprie S.F.-ului din anii '50, cu acel inefabil unic al lui Heinlein, iar aluziile contemporane la Internet, manipulare si cenzurä sunt subtile si inteligente.
Din päcate, Fane a fäcut un fel de strutocämilä: a pästrat de la Wells jumätäti de mäsurä (care în contextul actual nu mai stau în picioare), si a adus totul în zilele noastre FÄRÄ NICI UN CHICHIREZ. Celularele, televiziunea, digicamurile si avionul präbusit nu îmbogätesc cu nimic povestea, pun doar niste accente disparate si atâta tot. Scoate-le din film, bagä scenografie si costume de epocä, si esti la jumatea drumului spre varianta 2) de mai sus. Da' uite cä nu-i dete prin minte - sau îi dete si nu rämase, c-asa e el, destept.
Asta e, Fane tatä. Ai festelit-o!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 16:30   #74
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
da cu tom cruise ce ai avut???? de ce ironia asta de 3 lei?
tom cruise este un actor de prima mana. poate daca ai (re)vedea atent "Rainman" , "Jerry Maguire" care e filmul sau de referinta, "Culoarea banilor" care e e un film fara nevoie de prezentare , si mai recentul Minority Report ai vedea un actor expresiv si sufletist. e genul de actor care joaca mult cu inima si mai putin cu capul, dar o face foarte bine.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 17:20   #75
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am zis eu ceva de EL?
Am zis de PERSONAJ:

Tasu: Tom Cruise. Gata.

Adicä nu e decât starul (OK, bun actor), lipit pe o schitä de personaj din douä linii si-un zvâc. Nu putea sä facä mai mult, cä n-avea din CE. Textul era BLANC.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 23:05   #76
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by i_matei:

Totusi Spielberg esueaza tocmai la capitolul la care era cel mai bun... portretizarea personajelor. In toate filmele lui personajele principale sunt foarte bine si frumos creionate, uneori ai impresia ca te regasesti chiar tu insuti in ele...


1. ce legatura are creionarea buna a personajelor cu regasitul in ele? :shock: personajul acesta e bine creionat. deci ma regasesc in el :shock:

2. personajele lui spilberg sunt melodramatice. pt spilberg totul e impresie. uneori, e chiar la limita ridicolului. mai ales cand e vorba de personaje pro-americane, pro-evreiesti, pro-extraterestre, si pro-jurassic. da sunt bine conturate cu tushe groase din acuarela de lacrimi de crocodil.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 23:28   #77
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Oricum WoW e un film bun. Spilberg si Cruise are laughing all the way to the bank. Pe mine, ca spectator, m-a distrat. Adica si-a atins scopul. Nu e un documentar pentru oameni de stiinta sa fie real. DE-AIA E SF. Terminati cu prostiile ca nu stiu ce chestie nu e credibila. E UN FILM .
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2005, 01:37   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Nu e un documentar pentru oameni de stiinta sa fie real. DE-AIA E SF. Terminati cu prostiile ca nu stiu ce chestie nu e credibila. E UN FILM .
Mäi cocosel, prieteneste-ti recomand: nu te da mai rotund decât te tin curelele, cä-n loc de cucurigul iese cotcodac si piu-piu-piu!
Pentru cä încä-ti mai acord încredere cä VREI si POTI sä întelegi (sper sä nu-mi räcesc gura de pomanä), îti explic totul:
"DE-AIA E SF" e una bucatä gugumänie. Genul SF este foarte RIGUROS, NU E HAOTIC. Presupune anumite reguli, n-ai voie sä faci orice-ti träsneste prin cap. "S"-ul venea initial de la "science", chiar dacä mai just ar fi sä-l asimiläm cu "speculative". Pânä si fantasticul pur are regulile lui (mult mai libere si mai îngäduitoare, desigur, dar clare, totusi! Pânä si absurdul are regulile lui. Chiar si DADAISMUL, în deplina sa negare a oricäror reguli, impune totusi niste reguli negativiste!
Pentru ca un SF sä functioneze, sä convingä, e OBLIGATORIU sä fie credibil, sä creeze ceea ce numim "stare de real" - altfel, se flescäie.
Dä-ne voie sä stim lucrurile astea, pentru cä mäcar unii dintre noi suntem oameni de meserie - fie în cinema, fie în SF, fie în amândouä. Si le reiteräm aici nu ca sä ne däm mari, ci ca sä le aflati si voi, cei care veniti tare din urmä.
Asa cä nu te mai repezi sä ne sfätuiesti "terminati cu prostiile". Adreseazä-le recomandarea asta celor care vin în urma ta, nu celor pe care-i urmezi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2005, 18:43   #79
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Ai dreptate. M-am grabit. Ceea ce vroiam sa spun prin "DE-AIA E SF" e ca acest gen permite crearea unui univers cu legi proprii, exact cum ai spus tu: "Pânä si fantasticul pur are regulile lui (mult mai libere si mai îngäduitoare, desigur, dar clare, totusi! Pânä si absurdul are regulile lui. Chiar si DADAISMUL, în deplina sa negare a oricäror reguli, impune totusi niste reguli negativiste!"
Nu ma pricep la vorbe asa bine .VREAU si POT sa inteleg. Multumesc de explicatii. Am bagat la cap. Tonul din postul meu de mai sus era de: "Fiti mai relaxati! V-ati simtit bine la film? Daca da atunci si filmul a fost bun". Insa ai dreptate din nou. Nu e de ajuns. Mai ales cand e vorba de un clasic al genului cum e WotW.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2005, 23:42   #80
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Faza cu trenul era si in carte ??
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells