Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

View Poll Results: Poate acest film sa detroneze succesul SW3-ROTS?
DA 4 17.39%
NU 19 82.61%
Voters: 23. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 May 2005, 23:01   #21
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by radu83:
nu se pune problema ca War of the Worls sa detroneze SW Episodul III. Se pare ca o sa fie intr-adevar unul din filmele de succes anul acesta, dar e prea mult sa spunem ca va depasi incasarile sau forfota creata in jurul Star Wars.

Un lucru pe care il ignorati este faptul ca seria Star Wars are un fan-base foarte bine conturat. Desi sunt anumite persoane care nu se duc sa vada Episodul III pe motiv ca nu au vazut si celelalte filme, dar intentioneaza sa se duca la alte productii recente (inclusiv WotW), numarul celor care merg mai rar la cinema dar au mers sa vada Revenge of the Sith e mult mai mare.
io nu am ignorat faptul ca Star Wars are fan base ... chiar asta am si spus... iar EP. III a intrat deja in istoria cinematografiei ... asta ptr ca deja s-a anuntzat .. si ati vazut ca a depashit orice fel de incasari.

Eu de abea astept sa vad War of the Worlds... si nu vreau sa imi fac o impresie greshita despre film din trailer si stiu k Steven nu va dezamagi dar sper sa nu fie un sci-fi cu tenta de family movie in care Tom salveaza the family ... vreau sa fie si un action packed "the aliens are invading us ... et's get outta here" type of movie...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2005, 23:48   #22
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
abia astept sa vad cum arata extraterestrii...parca in trailer nu erau..
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 05:47   #23
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
dar de unde shtii ca ii arata?

in ID4 nu mai shtiu,dar ii arata?
parca numai navele lor nu?! nu mai retin
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 06:39   #24
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by WraIth:
dar de unde shtii ca ii arata?
Reed da book... Stiu ca s-au facut modificari, dar nici chiar asa... In ID4 ii arata...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 06:52   #25
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by MinRep:
Reed da book...

inca nu m-am interesat sa citesc WotW.inteleg sa citesc basme,poveshti nemuritoare,dar nu ma pasioneaza sa citesc un SF.mai mult prefer sa ma uit la el.
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 21:19   #26
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by WraIth:
inca nu m-am interesat sa citesc WotW.inteleg sa citesc basme,poveshti nemuritoare,dar nu ma pasioneaza sa citesc un SF.mai mult prefer sa ma uit la el.
gresheshti ...
Poate I,Robot ti s-a parut un film sf bun dar daca ai citi cartea lui Asimov ai voma la closet 24/7
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2005, 16:18   #27
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Sper doar ca filmul WotW sa aiba un final diferit decat cel din carte. In carte extraterestrii sunt rapusi de un virus de pe Pamant. As vrea ca in film oamenii sa aiba o mai mare contributie in distrugerea extraterestrilor. Asta dupa ce o sa moara cateva miliane de oameni binenteles si o sa vedem dezastre incredibile !
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2005, 20:54   #28
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by Gaandalf:
daca ai citi cartea lui Asimov ai voma la closet 24/7

:lol: :lol:
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 17:27   #29
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Sper doar ca filmul WotW sa aiba un final diferit decat cel din carte. In carte extraterestrii sunt rapusi de un virus de pe Pamant. As vrea ca in film oamenii sa aiba o mai mare contributie in distrugerea extraterestrilor. Asta dupa ce o sa moara cateva miliane de oameni binenteles si o sa vedem dezastre incredibile !

MULTUMESC FOARTE MULT CA AI DEZVALUIT SFARSITUL!! GOD DAMN! :sleep:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 19:49   #30
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Credeam ca stie toata lumea. Oricum filmul e adaptare... Finalul poate sa difere. I HOPE!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 22:34   #31
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
And the virus is..................................the common cold :w00t:
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 10:52   #32
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
You might wanna check this out...

http://www.msnbc.msn.com/id/8271974/site/newsweek/

O cronica foarte frumoasa, dar feriti-va de spoilere. Eu am sa copiez doar inceputul:

When you're making a $135 million movie about aliens invading Earth, it's good to have some rules. So in 2003, while Steven Spielberg was shooting "The Terminal" in Montreal, screenwriter David Koepp flew north with a list of cliches that he believed "War of the Worlds" had to avoid. "Here are the things we could not have in this movie," Koepp says. "One: no destruction of famous landmarks. Two: no unnecessary beating up of New York City. Three: no politicians or scientists or generals as main characters. Four: no shots of military leaders pushing ships around on a big map with sticks. And five: no shots of world capitals." If they'd been able to peek into the future, they might have added six: no star who's going to have a Howard Dean moment on "Oprah," and turn prerelease publicity into a referendum on his love life.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 12:05   #33
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by MinRep:
Guys, no offence, dar despre "War of the Worlds" exista deja un thread la Fanatic: http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...?t=5929&hist=0
scuze, da chiar nu intru niciodatã la Fanatic. Mã gîndesc cã dacã filmu e 'acum pe ecrane' ar fi trebuit sã-l mutaþi acolo cît ruleazã. Oricum, observ cã cei care au postat aici nu par sã fi vãzut filmul.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 12:30   #34
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Corect.....filmul trebuie bagat la "Acum pe ecrane", nimeni nu o sa-l caute la "Fanatic" sau in alta parte....unde va este logica?
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 12:54   #35
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Leonard:
Mã gîndesc cã dacã filmu e 'acum pe ecrane' ar fi trebuit sã-l mutaþi acolo cît ruleazã.
Sunt de acord, dar eu nu pot sa mut acest topic la "Acum pe ecrane". Daca emanuel sau Gaandalf sunt de acord sa-l mute acolo cat timp filmul ruleaza pe ecrane, eu nu am nici o problema. Dar - asa cum am mai zis si in cazul lui "Star Wars" - daca exista doua thread-uri pe aceeasi tema si in acelasi timp, atunci exista ricul sa se dilueze discutiile si o sa ne certam toti aiurea pe toate partile... Cum a fost cazul cu LOTR anul trecut.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 16:02   #36
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Bogie:
Corect.....filmul trebuie bagat la "Acum pe ecrane", nimeni nu o sa-l caute la "Fanatic" sau in alta parte....unde va este logica?
Nu trebuia blocat. Prima oara e cautat la "Acum pe ecrane". Sa fie lasate amandoua. Aici si asa era chestionar. Era mai "pe langa film".
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 16:14   #37
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by Leonard:
(...)filmu e infect. plin de cliºee. (...)
chestii miºto:
-scurta apariþie lui Tim Robbins. pãrea natural în toatã povestea asta
chestii de-a dreptul penibile: (...)
-zbieretele Dakotei Fanning
-subiectul/scenariul. nu ºtiu cartea cum e dar ce aratã filmul pare mai mult pentru copii retardaþi

3,5/10 vãzut la cinema (pentru efectele vizuale ºi sonore). altfel cred cã nu trecea de 2.

bro, nu stiu la ce te-ai asteptat tu din partea subiectului, cand ai intrat la un film facut de spielberg in care martienii vin din cer si ataca pamantul, de te-a dezamagit in halul asta dar you got your rating system messed up. (recomand calduros pacifier pt a vedea cum e un film de 3.5)
filmul, da, e brainless entertainment, dar e entertainment none the less si cand e vorba de cuvantul cu "e", spielratz le face ok si asa e cazul si aici. clisee e, normal ca e, asta pt ca e film de vara (ce, la piratii din caraibe nu erau?): pe fundal de apus el o aduce in boston pe a' mica care se imbratiseaza cu maica-sa ; haosul din timpul evacuarii orasului care scoate ce e mai rau din oameni ; tipu' puternic pe exterior care e prabusit psihic si o ia razna (mie aici nu mi-a placut toata partea cu robbins, care pute a signs - partea, nu robbins) si altele. dar. pentru o iesire la un popcorn si o cola nu e deloc rau. ma rog, nu m-am plictisit la el (mare lucru! - pt ca uite, la filmul "maestrului" scott am cascat 2 ore)
si da, vizual, cgi-wise, e miez de pizda (cum zicea keyzer pe undeva). dintre summer movies (n-am vazut inca bb-ul) asta mi-a placut cel mai mult, dupa hitchhiker that is. 6.5-7/10
p.s. : si chiar nu stiu ce naiba aveti cu dakota fanning.

later edit : era sa uit. filmu' o fi cum o fi, dar au fost trailere la batman begins, island si king kong (care arata mai mult a brody & co vs. mii de multi-legged freaks)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2005, 21:59   #38
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
adevarul e ca din tot filmul, cel mai tare mi-a placut trailerul la The Island

oh yeah, this Spielberg spiele kinda sucks! evidement, m-am asteptat ca o s-o dea heavily pe emotions si human touch, dar nici in halul asta, de pe la jumatatea filmului incepi sa te intrebi where's the action? sau what's this piece about? deja-vu's de prin filmele cu nemti si refugiati si imagini apocaliptice, iar la sfirsit comentariul academic, ai impresia ca urmarit un documentar pe Discovery!

dakota e scary prin precocitate si velocitate, nothing childish, bluza cu paiete si expresiile fetzei o fac sa semene mai degraba cu o prostituata in times of distress;

si lasati filmul la Acum pe Ecrane, or get a job/life.. :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 09:39   #39
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by MinRep:
You might wanna check this out...

http://www.msnbc.msn.com/id/8271974/site/newsweek/

O cronica foarte frumoasa, dar feriti-va de spoilere. Eu am sa copiez doar inceputul:

When you're making a $135 million movie about aliens invading Earth, it's good to have some rules. So in 2003, while Steven Spielberg was shooting "The Terminal" in Montreal, screenwriter David Koepp flew north with a list of cliches that he believed "War of the Worlds" had to avoid. "Here are the things we could not have in this movie," Koepp says. "One: no destruction of famous landmarks. Two: no unnecessary beating up of New York City. Three: no politicians or scientists or generals as main characters. Four: no shots of military leaders pushing ships around on a big map with sticks. And five: no shots of world capitals." If they'd been able to peek into the future, they might have added six: no star who's going to have a Howard Dean moment on "Oprah," and turn prerelease publicity into a referendum on his love life.


Lista asta de clisee de evitat mai trebuia sa contina inca vreo 10, de care Koepp & Spielberg n-au fost in stare sa scape. Unele scene sint penibile, finalul e penibil, dar sint si momente misto. Prima parte a filmului e beton. Totul se strica insa dupa prima ora.

PS: NU MERGETI SA VEDETI FILMUL LA PATRIA. Idiotii de la Ro-Image l-au adus pe ecran normal (nu cinemascop, cum scrie pe site), iar la Patria sint momente cind se vad microfoanele pe ecran. Plus ca in prima parte a filmului, imaginea e foarte in ceatza.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2005, 10:09   #40
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Dupa ce am citit cateva cronici si comentarii, ma simt in minoritate... Totusi, am sa incerc 'o analiza' obiectiva.


War of the Worlds


Cartea
Daca nu ai citit-o, pierzi jumatate din distractie... Inceputul, finalul, poata cu bicicleta etc. Toate sunt trimiteri inteligent facute la romanul lui H.G. Wells. Vocea lui Morgan Freeman aduce un plus de sinceritate (si noblete) acestui film. Iar 'comentariul academic' (:hmm era preluat din carte, usor modificat pentru a da bine...

Spielberg
Bineinteles, regizorul nostru foloseste povestea lui Wells ca fundal pentru a face acelasi film pe care il tot face de la "Close Encounters of the Third Kind" incoace: un film despre un tata si copiii lui. Sincer, nu ma intereseaza chestia asta... Povestea merge si preia - e drept mult modificata - o ideea din carte, cea a reintregirii familiei dupa un razboi/o invazie.

Ce mi-a placut
Poate ca "War of the Worlds" nu e cel mai bun Spielberg din ultimul timp, dar omul asta inca mai stie cum sa construiasca suspansul. Scena de la inceput, cu iesirea tripodului de sub pamant este perfect gradata. In plus, este sustinuta de cateva idea grafice de mare efect (nu pentru toti, insa, se pare): caderea turnului bisericii, reflectarea masinariei in parbrizul masinii, Cruise acoperit de cenusa etc. Apoi scena din casa parasita, cu tentaculul extraterestru. Unii au considerat scena acesta inferioara celei din "Jurassic Park"... nu mi se pare... Cel putin secventa cu bocancul sau cea cu toporul sunt mult mai reusite decat ce a facut in filmul cu dinozaurii.

De asemenea, nu am vazut nici o problema la jocul actorilor (fie ca este vorba de Cruise, Robbins sau Fanning). Efectele speciale sunt mult mai reusite decat ma asteptam sa fie, desi sunt convins ca cel putin "King Kong" il va intrece la acest capitol. Tot la partile bune, daca facem o comparatie cu ultimele cinci filme ale luI Spielberg, acesta nu mai lungeste inutil finalul, tragandu-l prin toate emotiile posibile. "War of the Worlds" se termina exact asa cum trebuie.

Si - era sa uit - un plus mare pentru imagine. Spre deosebire de alte filme-catastrofa recente (ok, doar "The Day After Tommorow"), Mr. Kaminsky (:?) se chinuie sa face un film apetisant din punct de vedere vizual (v. scenele in care camera se roteste in jurul masinii). De asemenea, de multe ori camera ramanea pe personajul lui Cruise, o idee buna pentru aduce un pic de 'adancime' rolului jucat de acesta

Probleme
Nu sunt de acord cu observatiile lui Leonard, dar as avea vreo doua chestii de reprosat. In primul rand, mai ales in treimea de mijloc se simte o criza de mijloace artistice. Scenele arata bine, dar nu prea sunt inventive (cu exceptia a ce am mentionat mai sus). In al doilea rand, scena din casa parasita este mult sub intensitatea pe care o asteptam. Desi ingenioasa ca suspans, nu se creeaza tensiunea demna de punctul culminant care trebuia sa fie.

M-a deranjat scena care urma, in care Cruise arunca cu grenade in interiorul masinariei. Nu fiindca as fi un 'purist' al cartii lui Wells, dar mi s-a parut o idee proasta. Poate numai ideea ca tatal ar fi in stare sa se sacrifice pentru fiica sa merita, dar in rest... Ca sa rezum aceasta a doua nesatisfactie, as spune ca filmului ii lipseste un punct culminant ca lumea. Insa este parerea mea umila ca finalul (ultimul cadru cu Cruise) salveaza balbaiala de dupa reducerea la tacere a personajului lui Tim Robbins.

Ar mai fi micile probleme de ordin stiintific si logistic - pe care le-a semnalat si Ebert - dar trec peste ele, fiindca multe dintre ele apartin si romanului si nu asta e important.

Concluzie
Pacat ca nu am auzit mai mult din muzica lui John Williams si ca proiectionistul a oprit genericul prea devreme... Daca Leonard i-a dat 3.5, iar Longshot 6.5-7, eu, fara nici un fel de remuscari, ii dau 8-8.5... Poate ca mi-am pierdut sensibilitatea - cum am zis si cand am vorbit despre "Sideways" - dar pe mine filmul asta m-a relaxat si - pe alocuri - chiar provocat.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells