Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Dec 2005, 15:32   #61
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
L-ai vazut la cinema? Ti-ai incalcat promisiunea de a nu da bani pe Potter si Narnia ? :lol: ...oricum eu zic ca oricat de tembele ar fi fost merita vazute la cinema pt efectele speciale si imaginea care fac toti banii.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2005, 17:07   #62
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
nope... am dat baniz: 2 bilete, popcorn, suc si dulciuri = round it up to 500... l-am luat pe varu' de 7 ani si m-am dus cu el ... el a fost in extaz ... eu mai acalm ...

one question though ... de ce reactioneaza hermione asa urat la faza aia de la bal ? dupa cine i s-au aprins calcaiele pana la urma ? "harry" sau "ron" ?
one more: de ce trebuia dragonul ala sa se tot catere pe turnul ala ? nu putea sa-l "ciupeasca" din zbor ?

JUST CURIOUS...

am citit pe prima pagina la cinemagia cum ca "harry" ar muri in cartea a7a... o sa ramana copii cu sechele ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2005, 17:59   #63
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Hai sa le iau in ordine :
-impresia mea generala despre film am prezentat-o deja
-Ron si Hermione tatoneaza terenul de la inceputul seriei si filmele au subliniat asta destul de aluziv, dar vizibil
-dragon chase pe terenurile scolii nu era in carte, dar e bagata in film pt mai multa adrenalina...chestia cu muscatu si agatatu de acoperis cred ca ramane la latitudinea dragonului
-slabe sanse sa dea coltu in romanu' 7 ar fi destul de sadic si nu cred ca asta e impresia cu care autoarea vrea sa ramana cititorii ei-eu zic ca o sa avem o situatie la limita frodo-like cu Harry aproape sa dea in primire si Voldemort gata sa castige, dar Snape face el ce face si scapa de Voldemort a la Gollum-de ce Snape si nu altcineva scrie la cartea 6 8)
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2005, 18:05   #64
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Faenor:
Hai sa le iau in ordine :
-Ron si Hermione tatoneaza terenul de la inceputul seriei si filmele au subliniat asta destul de aluziv, dar vizibil
-dragon chase pe terenurile scolii nu era in carte, dar e bagata in film pt mai multa adrenalina...chestia cu muscatu si agatatu de acoperis cred ca ramane la latitudinea dragonului
-dragon part sux big time...
-"ron & hermione sitting in a tree ? K I S S I N G ?" am sa abordez inca odata filmele la un mod mai serios ... daca ron & hermione... harry se duce ... clar... dar ce-i cu "i'm worried 4 u harry" & all the hugging & shit ?
-voldermort la un moment dat lasa clare semne de clovn ... si ma asteptam la ceva mai serious ... more evil... dar parca se maimutzareshte un pic p'acolo ... his resurrection though ... awsome!
-despre ce "change" vorbesc ei la final ? hit me with some spoilers ...

p.s.- vezi! ti-am zis ca ma duc la cinema ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2005, 22:48   #65
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Mie mi-a placut cum a fost realizat dragonul CG vorbind :?
Ron si Hermione are a fact :lol: -Harry trece printr-o relatie fugara cu Cho Chang-"vaduva neconsolata" a lui Cedric dupa care deodata o descopera pe Ginny, sora lui Ron :shock: -desi si aici semnele sunt clare de ceva vreme(vezi filmul 2)
Lord Voldemort nu e villainul tipic cu voce groasa si aspect creepy a la Count Dracula, e un personaj extrem de complex care intotdeauna a fost cumva la granita dintre nebunie exhibitionista si geniu malefic-pentru a intelege de ce Ralph Fiennes a ales sa-l joace asa trebuie sa parcurgi informatiile din vol 2 plus 6 care vorbesc despre originile si tineretea sa. Toti actorii din serie au discutat se pare cu JK Rowling care le-a oferit insighturi despre personaje-motivatii, istorie personala, ce se intampla in viitor cu ei...nimic in jocul lor nu e lasat la intamplare...cel putin asta am constatat coreland cartile-adica informatia in advance- cu jocul actorilor de pana acum (Alan Rickman ar fi un exemplu si Michael Gambon/Richard Harris un altul...plus Emma Thompson big underdog character in 5 ).
Everything is going to change now isn't it?....odata cu renasterea lui Voldemort se declanseaza sciziunea in lumea vrajitorilor si in plan mai mic si in scoala intre sustinatorii lui-Devoratorii Mortii si famiile lor...familliile au un rol f important in viitor in 5, 6 si 7 si "the good guys" grupati in jurul lui Dumbledore si a organizatiei sale paramilitare Ordinul Phoenix....incepe Vold WAR II si practic cu 4 asistam in acelasi timpla momentul de apogeu si maxima stralucire a lumii vrajitoresti (se organizeaza turnee internationale, festivitati de mare amploare si se mentine inca o situatie de calm si aparent "control") cat si la inceputul declinului-miscari subversive, renasterea Dusmanului..in other words "the devils are inside the walls"....in 5 si 6 declinul duce la haos, ton mult mai grav, morti care cresc exponential si in genral insecuritate la extrem.
Spoilere ar mai fi...depinde ce anume te intereseaza...personaje, situatii, actiune?
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2005, 11:18   #66
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
normal ar fi sa ma apuc de citit cartile ... but that's not gonna happen ... posteaza tot ce ai ... i'm interested ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2005, 11:19   #67
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
p.s. - yeah the dragon was computer generated ... brilliantly ... aduce a Reign Of Fire.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2005, 22:06   #68
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
Harry trece printr-o relatie fugara cu Cho Chang-"vaduva neconsolata" a lui Cedric dupa care deodata o descopera pe Ginny, sora lui Ron :shock: -desi si aici semnele sunt clare de ceva vreme(vezi filmul 2)
Asta a fost asa de fan fic ... asa de arificiala ca mi-am cumparat cartea a doua oara ( prima data am aruncat-o ) . JKR a dat-o rau in bara la faza asta ( my opinion )

Originally Posted by Faenor:
Lord Voldemort nu e villainul tipic cu voce groasa si aspect creepy a la Count Dracula, e un personaj extrem de complex care intotdeauna a fost cumva la granita dintre nebunie exhibitionista si geniu malefic-pentru a intelege de ce Ralph Fiennes a ales sa-l joace asa trebuie sa parcurgi informatiile din vol 2 plus 6 care vorbesc despre originile si tineretea sa.
Si jucat inca bine , foarte elgant si foarte rau in acelsi timp ., insa Ralph s-a documentat la nivelul ca a aflat de faptul ca Voldemort a ajut o copilarie nefericita si a incercat sa il faca vorba lui : " humanly evil " . Eu zic ca a reusit .
Originally Posted by Faenor:
Toti actorii din serie au discutat se pare cu JK Rowling care le-a oferit insighturi despre personaje-motivatii, istorie personala, ce se intampla in viitor cu ei...nimic in jocul lor nu e lasat la intamplare...cel putin asta am constatat coreland cartile-adica informatia in advance- cu jocul actorilor de pana acum (Alan Rickman ar fi un exemplu si Michael Gambon/Richard Harris un altul...plus Emma Thompson big underdog character in 5 ).
din cate stiam eu era doar Alan Rickman si Robie Coltrane si ei au discutat despre HP 7 , Alan are si motiv serios , in functie de "adevarul " acela ascuns despre Snape is va construi rolul in OOTP . Cat despre Emma Thompson ... Va juca in OOTP ? :shock: :shock: Big time shok ... nu am auzit absolut nimik .
Originally Posted by Faenor:
Everything is going to change now isn't it?....odata cu renasterea lui Voldemort se declanseaza sciziunea in lumea vrajitorilor si in plan mai mic si in scoala intre sustinatorii lui-Devoratorii Mortii si famiile lor...familliile au un rol f important in viitor in 5, 6 si 7 si "the good guys" grupati in jurul lui Dumbledore si a organizatiei sale paramilitare Ordinul Phoenix....incepe Vold WAR II si practic cu 4 asistam in acelasi timpla momentul de apogeu si maxima stralucire a lumii vrajitoresti (se organizeaza turnee internationale, festivitati de mare amploare si se mentine inca o situatie de calm si aparent "control") cat si la inceputul declinului-miscari subversive, renasterea Dusmanului..in other words "the devils are inside the walls"....in 5 si 6 declinul duce la haos, ton mult mai grav, morti care cresc exponential si in genral insecuritate la extrem.

Prea multe speculatii in ceea ce priveste HP 7 ... mishto descriere organizatie paramilitara ... saracu Ordin :lol: Cred ca urmatorul film va avea tot PG , macar in afara ca in Romania si GOF e AG . Si scena de la minister e doar unul dintre motive ( asta cu siguranta nu au cum s-o taie , ca ar cam trebui sa taie moartea lui Sirius si e o chestie destul de importanta ... dar nu ma bagati in seama ca e spoiller )
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2006, 11:53   #69
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Se vorbeste aici (si) de eventualele finaluri ale ultimei serii din Harry Potter. Dupa cate am aflat, multi fani (foarte multi, ceva de ordinul milioanelor) i-au scris lui JKR sa nu care cumva sa-l omoare pe Harry Potter, ca se va lasa cu scandal.
Acum, sa-mi dau si eu cu parerea despre cum sa arate ultima parte: O idee (doar o idee, nu o regula aplicabila) ar fi ca Harry Potter sa moara de mina lui Voldemort (ca tot acolo se indreapta si cartile), dar Hermione si Ron sa-i dea lovitura fatala acestui Lord Intunecat, eventual cu ajutorul lui Neville (ei, da, este o parere) sau cu ajutorul lui Severus Plesneala (ca tot este apropiat de Voldemort). Ce ziceti? Cam fantasmagorica aceasta idee, nu-i asa?
Oricum, pana una-alta, abia astept sa vad seria a V-a (cu Ordinul Phoenix) si m-as supara foarte mult (nu tare, cum mai spun altii!!!!) ca sa se taie din carte cum a facut-o Mike Newell cu Goblet of Fire; acesta a lasat afara cateva faze de-a dreptul haioase (in special cele de la inceputul cartii, cu vizita familiei Weasley la familia Dursley si dezastrul produs in sufragerie).
Despre partea a VI-a (Printul Semipur) iarasi nu prea vad ce s-ar putea taia la filmari, da' am cazut pe spate de uimire cind am aflat (din carte) ca Printul Semipur este Severus Plesneala.
Oricum, pentru fanii Harry Potter, filmele din seriile urmatoare vor fi mult mai intunecate (dar nu horror, cum am vazut scris cam peste tot, prin presa de specialitate), iar deznodamintul duce (aproape inevitabil) la moartea lui Harry Potter, ca ne place au ba.
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2006, 13:36   #70
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
De murit moare sigur zic si eu...da ar fi de fapt 2 variante, ambele au legatura cu valul din Departamentul Misterelor :
1. Harry moare duelandu-se cu Voldemort si cad amandoi prin val, dar e salvat de the awesome power of love that the Dark Lord Knows not bla bla bla...invaie si il sarbatorim la Pastile lui Harry Potter;
2. Harry se sacrifica de buna voie ca sa-l slabeasca/distruga pe Voldemort aruncandu-se de buna voie prin val-asta mai ales in cazul in care el insusi ar fi un horcrux neasteptat si e adus din nou la viata prin cine stie ce vraja straveche/obiect magic/contract magic.
Ambele variante satisfac si capra si varza: Harry da coltu, traiasca Harry..oricum lucrurile cunoscand stilul lui JKR vor fi mult mai nuantate...pt discutii interesante pe tema asta-pt cine sunt interesante aka pt fani -a se vedea si editoriale publicate periodic pe mugglenet.com si care trateaza aspecte mai putin clare ale seriei si fac speculatii destul de bine fundamentate asupra finalului.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2006, 13:40   #71
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Saracul Harry...toti vreti sa il omorati :lol:...discutiile astea nu-si au sensul acum. Vom vedea cand apare a 7-a carte , ca daca jkr vrea sa il faca un zeu pai asa o sa fie.
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 22:34   #72
mu_zz_i
Guru
 
mu_zz_i
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pitesti
Posts: 323
Am citit multe opinii, multe puncte de vedere , unele negative , unele pozitive dar trebuie sa recunoastem ca a fost, este si va fi o serie de succes prin multitudinea de planuri in care se desfasoara actiunea . Nu degeaba JKR a ajuns dintr-o sarmana profesoara in una dintre cele mai bogate femei din Anglia ( am auzit ca ar avea cam 500 de milioane astia stransi din 1997 cand a aparut prima carte si pana in 2006 cu sfarsitul celei de a sasea ). Nu oricui ii venea idea de a face asa o poveste ( am inteles ca-si legana copilul in poale si scria la prima parte, intr-o cafenea, ca pe urma sa devina un fenomen ), bineinteles ideile din urmatoarele carti par a nu se mai termina pentru de ne miram cu totii de unde atata imaginatie. Oricum cine nu ar vrea sa joace in film sa spuna sincer. Am auzit acum cateva zile ca s-au intrerupt filmarile la partea a cincea pt ca Daniel Radcliffe si Emma Watson ar avea de dat cateva examene si nu prea sunt in situatii bune cu scoala , lasand-o pe locul , cred ca este si nomal . Apropo am auzit ca a saptea carte se numeste ' SERPENT SECT'.
P.S. Poate sa-mi spuna la a cata carte se termina totul ? A, si unde pot gasi si eu cartiile cu Harry Potter si Narnia?
mu_zz_i is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 22:40   #73
mu_zz_i
Guru
 
mu_zz_i
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pitesti
Posts: 323
Tot eu sunt . Am uitat sa va spun ca pe langa seria Harry Potter si Cronicile din Narnia ni se mai pregateste o surpriza CHIAR DIN ROMANIA, e drept peste 2 ani se va finaliza dar merita va spun eu . Va fi ceva incredibil , magic , veti vedea. Va venii de unde nu va asteptati , cand nu va asteptati si de la cine nu ca asteptati .
mu_zz_i is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 08:44   #74
V_Rossi
Senior
 
V_Rossi
 
Join Date: Nov 2004
Location: Bucuresti
Posts: 74
hmm de la TEO nu? )
nu poti spune mai multe detalii! ... oricum o sa fie peste Harry cu sigurantza! e de-al casei!
__________________
FREEEE YOUR MINDDDD!
V_Rossi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 11:59   #75
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Originally Posted by mu_zz_i:
Tot eu sunt . Am uitat sa va spun ca pe langa seria Harry Potter si Cronicile din Narnia ni se mai pregateste o surpriza CHIAR DIN ROMANIA, e drept peste 2 ani se va finaliza dar merita va spun eu . Va fi ceva incredibil , magic , veti vedea. Va venii de unde nu va asteptati , cand nu va asteptati si de la cine nu ca asteptati .
Nu ne mai tine in suspans, de unde?,cand? si de la cine?
P.S: in total vor fi 7 carti HP
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 14:05   #76
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by mu_zz_i:
Va venii de unde nu va asteptati , cand nu va asteptati si de la cine nu ca asteptati .
Hai ca nu o fi vorba de Nicolaescu.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 15:27   #77
V_Rossi
Senior
 
V_Rossi
 
Join Date: Nov 2004
Location: Bucuresti
Posts: 74
nu cred.. Nicolaescu e foarte previzibil .... de ce tocmai el ... k toata lumea se asteapta de la el!
o fi oare .. Stefan Banica jr .. ori .. Florin calinescu
__________________
FREEEE YOUR MINDDDD!
V_Rossi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2006, 10:59   #78
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
O intrebare si de la mine: o fi vorba despre vreo carte scrisa de Nicoleta Luciu. Ca asa ceva sigur m-ar da pe spate. :lol: :lol:
In legatura cu finalurile la Harry Potter, interesant este ca si Daniel Radcliffe merge spre varianta mortii lui Harry in ultima parte, nu pentru ca ar vrea sa o pateasca, dar asa se gandeste si JKR si (ca sa ma repet) intr-acolo merge actiunea romanului. Dar o vorba de mai sus ne spune sa asteptam ultimul volum. Pai, stii tu cu cata nerabdare astept ultimul volum? Nu am cuvinte sa-ti spun!!!
Oricum, daca Hermione Granger este impreuna cu Ronald Weasley (vedeti ultimele doua volume), iar Harry i-a spus clar lui Ginny Weasley ca nu pot fi impreuna, pentru ca ea ar fi in pericol de moarte, inclin sa cred ca Harry va avea un sfarsit tragic in ultimul volum, dar nu pentru ca as vrea eu asta, Doamne fereste!, ci pentru ca viata lui Harry se interesecteaza, vrand-nevrand, cu cea a lui Cap-de Mort, iar (dupa cum scrie in volumul 6) nici unul nu poate trai, atunci cand celalalt este in viata.
Dar, hai sa continuam sa ne dam cu presupusul, chiar daca cineva spunea ca n-are rost. Are rost, sa stii, because it's funny!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2006, 09:27   #79
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
2 precizari:
1. In vol. 6 Dumbledore ii explica lui Harry ca Profetia se indeplineste pt ce el alege sa o indeplineasca nu pt ca asa e menit; la fel cum Voldemort a pus rotitele in functiune alegand sa atace un anume copil cu 15 ani in urma ...asa ca din punctul asta de vedere lucrurile nu sunt f sigure-Harry poate sa aupravietuiasaca; pe de alta parte formularea Profetiei poate indrepta in directia urmatoare: ca sa poata trai linistit Harry trebuie sa-l termine pe Voldemort-which makes sense;
2. The big Break up Harry/Ginny e doar temporara: in august se revad la nunta lui Bill si Fleur si vrand-nevrand o sa poarte o discutie pe tema asta-Ginny nu prea e persoana care sa faca ce i se spune si asa cum Hermione si Ron l-au anuntat ca vin cu el no matter what la fel va fi si cu Ginny-in plus sunt prea multe paralele sugerate intre Ginny si Lilly si intre Harry si James ca sa fie vorba de o simpla relatie fugara de 10 pagini in vol. 6. Dupa mine they are a fact...si vor sfarsi happily married la capatul seriei...chiar daca Harry moare si invie pe drum ca Harap-Alb :lol:
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2006, 17:26   #80
mu_zz_i
Guru
 
mu_zz_i
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pitesti
Posts: 323
Pentru toti cei care vor sa stie mai multe imi pare rau dar nu pot pentru ca am facut un pact cu cei implicati in proiect. Dar va spun doar ca aceasta pelicula are ca tema fantasticul, salvarea pamantului, dar si ca va avea un final neasteptat poate chiar foarte neasteptat.
mu_zz_i is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells