Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jul 2005, 14:07   #41
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
avand in vedere ca incasarile de la Kill Bill au dovedit ca si un film splituit in 2 poate avea succes, am incredere ca niste scenaristi inteligenti pot face acelasi lucru si pentru HP5

Eu zic sa observam diferanta majora intre Kill Bill si Hp ... Kill Bill are doar 2 parti , in timp ce HP obligat fortat are 7 ... daca si pe astea le mai imparte in doua e zic ca Daniel Radcliffe o sa ajunga sa joace Harry Potter la 80 de ani
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 14:52   #42
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Era vorba de un film de 5-6 ore turnat o data si difuzat in doua parti-filmarea ia tot 3-4 luni pe an si post-productia vreo 8, asa ca se incadreaza si Daniel Radcliffe ...sa zicem 20-21 nu chiar 80 de ani...o eroare de 3-4 ani se iarta...asta daca continua sa joace pana la numarul 7 lucru de care sincer ma indoiesc din pacate.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2005, 06:13   #43
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Motiv pentru care e mai bine sa nu il imparta ... deja am auzit discutii de genul : am citit cartile acu un car de ani , iar ultimul film a fost acu juma de secol ... despre ce era filmul asta ? Daca imparti un film deja impartit dupa o perioada o sa apara sindromul : "iar asta ... boring "
E mai bine sa taie la montaj si sa fie doar 7
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 07:23   #44
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Cu cat avanseaza seria, cartile devin din ce in ce mai complexe, mai mult story factual vorbind, ploturi intretaiate, personaje mai multe, reveniri, anticipari-asa ca daca se vrea ingroparea seriei sigur se poate face o versiune carte de colorat sau landmark tour in care bifam trei pucte de plot si 2 creaturi dragalase plus 2 glumite si trei artificii cu bagheta, dara daca se doreste respectarea spiritului cartii si cu JK Rowlings printre scenaristi u can bet ca asa va fi se iau masurile necesare: oricum o impartire ar fi necesara probabil doar in cazul vol 5 poate si 7, dar la 6 care e cam la dimensiunile lui 4 nu ar fi nevoie; asa ca din 7 filme, unul impartit in doua nu omoara pe nimeni. Si sa nu uitam ca fanii sunt cei care aduc grosul incasarilor....u don't want to let them down...sa ne uitam ce reprosuri au venit pe adresa SW seria noua
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2005, 09:03   #45
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
sa ne uitam ce reprosuri au venit pe adresa SW seria noua

Seria noua vorbesti de POA cred .... nu de GOF ( ca ar fi un pic cam mult ... nici nu s-a lansat , iar cei care reproseaza la momentul asta sunt cei care au grupuri antiharrypotter )
POA a primit reprosuri de geaba e cel mai bine realizat film din serie ( ok pe ici pe colo nu a respectat cartea ... nici nu trebuia ) Iar multe din "greselile " din film au fost observate din exces de zel ... cam 80% din ele :lol:
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2005, 10:31   #46
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Comparam cu SW seria noua-adik Star Wars :lol: ...se pare ca ai inteles gresit; POA este si preferatul meu-cred ca va ramane oricum un stand alone prin performanta atinsa in cadrul seriei si aici sunt de acord cu ce a scris Minirep la momentul respectiv- si din cate am vazut nu cred, desi sper , ca GOF se va ridica la acelasi nivel no matter how much money they put into it.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 17:18   #47
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Teaser-ul si Trailer 1 la Harry Potter 4
www.comingsoon.net/films.php?id=4659
Trailer 2 -proaspat lansat in dupa-amiaza asta:
http://movies.aol.com/movie_exclusiv...er_extra_large

In general nu ma entuziasmez usor dar in cazul asta... :w00t: :w00t: :w00t: damn se pare ca Mike Newell stie ce face, iar muzica suna neasteptat de bine (din cate stiu nu e mai John Williams la carma)....akum ramane sa vedem daca confirma ca si Fantastic 4 arata bine in trailer si cu aratatu a ramas :hmm:
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 18:12   #48
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
apropo de harry potter: cine-i mare barosan?? :lol: de 4 ori imortalizat
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 08:07   #49
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
In general nu ma entuziasmez usor dar in cazul asta... :w00t: :w00t: :w00t: damn se pare ca Mike Newell stie ce face, iar muzica suna neasteptat de bine (din cate stiu nu e mai John Williams la carma)....akum ramane sa vedem daca confirma ca si Fantastic 4 arata bine in trailer si cu aratatu a ramas :hmm:

Mai si eu sper sa nu fim dezamagiti ... stiam si eu ceva ca John Wiliams nu mai face muzica ... cand sunt sigur spun si la altii ... oricum Mike Newell m-a surprins ... cel putin din cele cateva minute ... eu il stiam din drame si orice altceva decat genul asta de film ( si nu ma refer la HP ma refer la genul de film care trebuia sa fie pt familie si e cu PG 13 )
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2005, 16:35   #50
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Vazut HP 4.0 ....ca impresie generala mi-a placut aproape la fel de mult ca 3...sunt 2 stiluri diferite si nu prea pot si comparate desi fac parte din aceeasi serie-la Cuaron e mai mult un film de atmosfera, realism magic sud-american, un film intim (daca putem vb de asta si intr-o serie atat de comerciala)/la Newell epic care ne aduce din nou pe firul intamplarilor (usor neglijat in 3), plin de actiune, umor mai putin, un inceput de drama si suspence(oarecum ratat la capitolul din urma). In rest efecte speciale bine integrate, muzica placuta, dar nu memorabila, joc actoricesc bun-de la cei consacrati (chiar mi-a parut rau ca nu am vazut mai multe scene cu Maggie Smith, Alan Rickman sau Ralph Fiennes-interesting as Voldy by the way )....astept episoadele urmatoare sa vad incotro se duc acum ca seria a crescut si "everything is going to change "
As fi vrut sa vad mai mult din World Quidditch Cup :hmm: si nu prea am inteles de ce ramane villain-ul in viata ca si cum l-ar dori pt o noua prezenta mai departe. :? ..which not only goes against the books, dar nici nu prea are mult sens, tinand cont ca urmatoarele volume aduc inca o tona de bad guys memorabili.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2005, 14:16   #51
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Si eu l-am vazut aseara si am fost f impresionat . Cel putin la partea de efecte speciale are toate sansele sa ia Oscarul. Din cate am inteles au taiat destul de mult din carte, dar asta ma face curios s-o citesc sa vad exact ce lipseste
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2005, 23:53   #52
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
si nu prea am inteles de ce ramane villain-ul in viata ca si cum l-ar dori pt o noua prezenta mai departe. :? ..which not only goes against the books, dar nici nu prea are mult sens, tinand cont ca urmatoarele volume aduc inca o tona de bad guys memorabili.

Villain fiind ? ......

Au taia foarte mult din carte , e cea mai mare de pana acum ( sa vedem cum se vor descurca cu OOTP ) si ar fi asa : familia muggles a lui Harry ... a disparut , scene de la familia lui Ron , campionatul , spiridusul de casa a lui Barthy Crouch , SPAS ( asta e o chestie facut de Hermione pt apararea drepturilor spiridusilor ) , toate orele de curs , intalniri cu Cho , Olivander , Ludo Bagman etc . Si au inlocuit scenele taiate foarte inspirat cu scene de legatura : Neville il ajuta in proba 2 si nu Dobby . Rita dispare pur si simplu ( fara ajutorul lui Hermione ) , Sirius ii da toate explicatiile fara sa fie nevoie de mai multe intalniri , Hagrid si Madame Maxime trec peste momentul "uriasi " fara concedierea lui Hagrid , iar Harry isi spune poveste din cimitir direct pe stadion si nu in biroul lui Dumbledore .
Cat despre film :
Am ramas placut impresionat de scena din cimitir. E frumos duelul dintre Harry Si Voldemort , are o anumita eleganta , poate data si de eleganta lui Voldemort , imi place cum se misca , miscarile lui sunt un dans , si desi stiu ca ele e the bad guy , modul in care "danseaza " m-a atras Si desi fiecare miscare a lui inspira moartea nu pot sa ma gandesc la un dans cand se misca . M-a impresionat si felul in care a reusit Ralpf Fiennes sa redea exact trasaturile lui Voldemort ... inteligent , dar rau ( After tonight if someone will speak about you will speak only how you beg for death , and i ,being a merciful lord, i oblige )
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2005, 00:20   #53
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Villain-ul posibil reciclat pt un film ulterior-sincer sper ca nu-Barty Crouch Jr.
Ce s-a taiat a fost intr-adevar inspirat inlocuit cu alte momente care fixeaza mai bine personaje sau situatii semnificative pe viitor-in special Neville care va fi un personaj mult mai proeminent in 5, Ginny care apare si are mai multe replici-pregatind-o pentru filmele 5 si 6 cand devine un major character, Pensivul samd....Steve Kloves a lucrat 2 ani la scenariu si se pare ca a resusit sa faca treaba buna....OOTP e scris de Goldberg, dar Kloves revine pt 6-care trebuie scris cu mare atentie oricum
Mi-ar fi greu sa gasesc un moment preferat..personal cred ca nu sunt scene prost realizate, iar accentul pe care Mike Newell l-a pus pe jocul actorilor si-a spus cuvantul-multe personaje sunt mai viu conturate din doua replici, decat au fost cu partituri mai consistente in precedentele filme din serie.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2005, 09:24   #54
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Faenor:
Ce s-a taiat a fost intr-adevar inspirat inlocuit cu alte momente care fixeaza mai bine personaje sau situatii semnificative pe viitor-in special Neville care va fi un personaj mult mai proeminent in 5, Ginny care apare si are mai multe replici-pregatind-o pentru filmele 5 si 6 cand devine un major character, Pensivul samd....
Asa, vroiam sa subliniez si eu chestia asta (numai ca nu am avut chef sa scriu peste 50 de randuri ca data trecuta... :?). Newell a reusit sa puna accentul pe ce trebuia (v. si secventele dintre lectia de dans si bal), chit ca filmul tot ar iesi in pierdere comparat cu cartea...

Anyway, HP4 ramane un film reusit, numai ca in mod evident inferior precedentului sau...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2005, 11:21   #55
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
[quote="Faenor"]Vazut HP 4.0 ....ca impresie generala mi-a placut aproape la fel de mult ca 3...sunt 2 stiluri diferite si nu prea pot si comparate desi fac parte din aceeasi serie-la Cuaron e mai mult un film de atmosfera, realism magic sud-american, un film intim (daca putem vb de asta si intr-o serie atat de comerciala)/la Newell epic care ne aduce din nou pe firul intamplarilor (usor neglijat in 3), plin de actiune, umor mai putin, un inceput de drama si suspence(oarecum ratat la capitolul din urma)."
Asa scriam acum cateva zile dupa prima vizionare si sunt inca de parere ca desi sunt parte a aceleiasi serii sunt greu de comparat...si nu stiu sincer daca comparatia iti are rostul...in relatie cu Columbus sunt ambele superioare oricum ...David Yates: am vazut portofoliul, dar nu-mi spune nimik, personal daca ar fi sa fac un top al regizorilor pentru ultimele filme din serie ar fi cam asa:
5. Alfonso Cuaron-multe ploturi, mult oniric, multe simboluri si atmosfera, plus un personaj grotesc, Umbridge
6. Mike Newell-pentru suspence, poveste gradata ca tensiune, pentru ca nu se sperie-dupa cum s-a vazut-sa fie grafic daca e cazul, pentru jocul actorilor care are de castigat mai ales ca 6 va fi filmul lui Alan Rickman si posibil al lui Michael Gambon-daca isi da mai mult interesul
7. Tim Burton-pentru nostalgie si "dark poetry" care vor defini cel mai probabil ultimul capitol din serie, pentru ca e nevoie de o atmosfera aparte si personala pentru un film care va avea in centru un personaj chinuit si posibil damnat-deja se discuta daca va supravietui seriei-personal inclin sa-l vad undeva intre Frodo si Edward Scissors-Hands in volumul 7.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2005, 11:34   #56
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Acum, e clar ca Yates va face partea a cincea si, probabil, Cuaron nu va reveni la unul dintre ultimele filme. Tim Burton e o idee interesanta (Terry Gilliam :w00t: ar fi alta). Apropo, ca zvon, Imelda Staunton este vehiculata pentru d-na Umbridge... should be great for that!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2005, 13:23   #57
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
Villain-ul posibil reciclat pt un film ulterior-sincer sper ca nu-Barty Crouch Jr.

Dupa cate observ ai vazut doar filmele . La finalul cartii 4 sunt chemati dementorii din Azkaban si Barthy primeste sarutul mortii . Insa Voldemort va ramane pana la HP 7 ( titlu necunoscut ) . Pana la urma el e cauza actiunii .

Originally Posted by Faenor:
accentul pe care Mike Newell l-a pus pe jocul actorilor si-a spus cuvantul-multe personaje sunt mai viu conturate din doua replici, decat au fost cu partituri mai consistente in precedentele filme din serie.

Mai ales pentru personaje care vor modifica actiunea in viitor ( Victor Krum , Fleur ) Mi-a placut Robert Pattison in rolul lui Cedric , desi a spus ca el nu seamna deloc cu baiatul Perfect ( asa se traduce Prefect conform traducerii oficiale ) eu zic ca asta a fost baiatul perfect pentru rolul lui Credic .
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2005, 20:49   #58
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Am citit si cartile...asa procedez cu toate ecranizarile ....momentan termin Narnia7 ....problema e ca scenaristul si-a luat o mare libertate cu personajul (gen aparitia in prima scena alaturi de Sobo, ignoranta tatalui in legatura cu evadarea fiului de la Azkhaban-cu un an inainte evadarea lui Sirius starnise isterie si acum nimeni nu-si da seama? nu prea tine da whatever-, finalul in care Juniorul e retrimis in detentie in loc sa-l pupe dementorul) si mi-este greu sa inteleg daca modificarile au fost facute si cu un alt scop in afara de cel de a decongestiona povestea, adica daca ne putem astepta ca Barty Crouch Jr sa revina intr-unul din filmele urmatoare-ceea ce e destul de putin probabil totusi.
A propos Imelda Staunton pare intr-adevar o alegere f buna; eu inca mai astept casting resultul pt Tonks si Bellatrix...exista la un moment dat pe un site dedicat seriei un poll asupra a ce actori britanici inca neangajati in proiectul Harry Potter li s-ar putea propune un rol pentru partile ramase: cele mai vehiculate variante erau: Judi Dench-Augusta Longbottom(aka Neville's Gran), Christopher Lee (Rufus Scrimgeour), Kate Winslet (Tonks) :huh: , Helena Bonham Carter (Bellatrix), Ian McNeice (Professor Slughorn)
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2005, 21:52   #59
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
si mi-este greu sa inteleg daca modificarile au fost facute si cu un alt scop in afara de cel de a decongestiona poveste

Nu cred ca a avut un scop mai ascuns , tatal nu a fost ignorant , insa ca sa arate asta in film trebuia adusa si winky si iar revenim la povestea de la inceput cu dobby etc etc .

Cat despre distribuitia din viitorul film , tocmai citeam pe un site ca vor sa il scoata inclusiv pe Hagrid . Eu auzisem la un moment dat Liz Hurlye pt rolul Bellei . Cat despre altii nu stiu ... decat ca Ralph Fiennes a zis ca face toata seria .
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2005, 09:55   #60
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
il vazui si eu ... dar no comment... too much...
-efectele sunt foarte reusite - Hogwarts & the surroundings - jaw-dropper
-imaginea excelenta so was hermione...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells