Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Apr 2005, 22:32   #21
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Cartile sunt tari.filmele si mai tari.Actorii n-am ce zice.
Emma watson e cea mai buna din film.Daniel Radcliffe e "eroul" lui Harry Potter.Iar Rupert Grint alias Ron e sarit de pe fix. :lol:
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 07:08   #22
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
http://www.apple.com/trailers/wb/har...egobletoffire/

Noul trailer de la Harry Potter IV...cine il vede sa imi spuna si mie parerea lui...nu am quicktime...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 07:22   #23
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Distributia e excelenta...dar imaginile propriu-zise sunt putine..oricum fura ochiul-ramane de vazut cat de eficiente se vor dovedi cele 300 milioane cheltuite(the most expensive movie in movie history :huh: ). Actorii zic deja ca e cel mai bun din serie..but they're not really the ones we expect to be objective, do we?
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 10:56   #24
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by M0n0:
http://www.apple.com/trailers/wb/harry_potter/thegobletoffire/

Noul trailer de la Harry Potter IV...cine il vede sa imi spuna si mie parerea lui...nu am quicktime...
Arata superb... Inceputul, cu repetarea unor imagini din primele trei episoade, imi aminteste oarecum de Simfonia a noua a lui Beethoven... Dar dincolo de astfel de speculatii, imaginile sunt grozave, look-ul e diferit, efectele speciale par promitatoare, iar replica spusa din off la sfarsit iti da fiori (sa fi fost oare? :?). Am inca rezerva supra filmului (ma indoiesc ca va reusi sa depaseasca performanta luI Cuaron), dar - totusi - te atrage bine de tot.


Iar noua tema pe care o auzim suna foarte bine... Din pacate, John Williams nu isi mai aduce aportul and that makes me a sad panda
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 11:05   #25
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Ce-mi place ca un topic deschis la caterinca are succes. Nica macar n-am vazut H.P. si nici nu tin neaparat. Am creat un monstru. :lol:
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 12:42   #26
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
:lol:
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 13:30   #27
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by nume:
Ce-mi place ca un topic deschis la caterinca are succes.
Pai, daca nu aici, atunci unde? Si daca nu acum, atunci cât? :lol: :lol: :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 21:35   #28
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Bai,am vazut trailerul la harry Potter And The Goblet of Fire,si este cel mai asteptat film din 2005,dupa imaginile pline de actiune si aventura,va avea incasari de 80 mil$.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 10:27   #29
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Ar fi tragic sa aiba incasari de doar 80 milione $ in conditiile in care filmul a costat 300milioane $-cel mai scump film din istoria cinematografiei. Desi am inca stangeri de inima la perspectiva din care va aborda filmul un regizor specializat mai mult pe drame si comedii puternic ancorate in real si prezent ca Mike Newell dupa ce am vazut acele prime imagini si am ascultat primle acorduri de pe coloana sonora ma declar mai increzator, desi nu cred ca va fi mai bun decat precendentul film din serie semnat de Cuaron-un regizor cu o imaginatie demna de universul pe care l-a ecranizat...cine stie poate se intoarce pt episode 6.
In rest se pare ca se continua linia contemporary dark introdusa de Cuaron, iar partea cea mai savuroasa va fi cu siguranta distributia aleasa cu extrem de multa grija: pentru unul din concurentii inscrisi in Turneul Trivrajitor de care se vorbeste si in trailer, bulgarul Viktor Krum, castingul a ales chiar un actor bulgar care se pare ca promite si acasa, pentru reprezentatii scolii franceze Beauxbatons numai actori francezi si nu oricine Frances de la Tour si Clemence Posey..sa nu mai vorbim de vechiul cast deja confirmat(cu toate ca tot nu ma convinge Michael Gambon ca Dumbledore) sau de new additions Brandon Gleeson, Miranda Richardson, Ralph Fiennes. Sa vedem ce ne dezvaluie primul trailer oficial prin august cred.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 17:51   #30
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Originally Posted by Faenor:
Ar fi tragic sa aiba incasari de doar 80 milione $ in conditiile in care filmul a costat 300milioane $-cel mai scump film din istoria cinematografiei. Desi am inca stangeri de inima la perspectiva din care va aborda filmul un regizor specializat mai mult pe drame si comedii puternic ancorate in real si prezent ca Mike Newell dupa ce am vazut acele prime imagini si am ascultat primle acorduri de pe coloana sonora ma declar mai increzator, desi nu cred ca va fi mai bun decat precendentul film din serie semnat de Cuaron-un regizor cu o imaginatie demna de universul pe care l-a ecranizat...cine stie poate se intoarce pt episode 6.
In rest se pare ca se continua linia contemporary dark introdusa de Cuaron, iar partea cea mai savuroasa va fi cu siguranta distributia aleasa cu extrem de multa grija: pentru unul din concurentii inscrisi in Turneul Trivrajitor de care se vorbeste si in trailer, bulgarul Viktor Krum, castingul a ales chiar un actor bulgar care se pare ca promite si acasa, pentru reprezentatii scolii franceze Beauxbatons numai actori francezi si nu oricine Frances de la Tour si Clemence Posey..sa nu mai vorbim de vechiul cast deja confirmat(cu toate ca tot nu ma convinge Michael Gambon ca Dumbledore) sau de new additions Brandon Gleeson, Miranda Richardson, Ralph Fiennes. Sa vedem ce ne dezvaluie primul trailer oficial prin august cred.


Merci pentru informatii si sper sa stranga peste incasari.Oricum il astept cu nerabdare si e cel mai asteptat film,asa am vazut un sondaj organizat de un site.2 era Star Wars 3 si pe 3 Batman Begins
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 19:00   #31
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by Faenor:
Ar fi tragic sa aiba incasari de doar 80 milione $ in conditiile in care filmul a costat 300milioane $-cel mai scump film din istoria cinematografiei.

300 mil. ?

ce anume i-a costat atat la filmul asta? actori supra-apreciati nu prea au, drepturile de autor le-au luat deja de pe vremea celorlalte filme (parca...). Nu raman decat efectele speciale. Sunt singurul caruia i se pare exagerat de mult?
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 19:30   #32
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
a mintit rau ala care a bagat vrajeala cu 300 sau a receptionat eronat informatia.
imdb-ul da un estimate de 130mil. nu zic ca are dreptate soto dar nici 300 mil nu poate sa fie (a se citi imposibil).
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2005, 07:25   #33
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Si mie mi s-a parut exagerat la vremea respectiva si chiar si acum, dar informatia provenea de pe comingsoon.net as ca am zis ca deh sunt mai de incredere decat TV Mania sau Irina Margareta Nistor ..oricum era in cadrul uni articol in care se facea comparatie cu Spider Man 2 considerat cel mai scump la vremea lui vreo 240-260 bulioane(desi si aici am rezerve) si cu intreaga trilogie LOTR fata de care era cu 10 milione mai scumpa..So pana nu avem ceva sigur si asta se va afla probabil prin vara cand se vor estima mai corect si costurile de post-productie cred ca putem sa luam informatia de buget ca pe o data destul de incerta
Cu toate astea ce am vazut la production stills categoria costume, scenografie, locatii, plus efectele speciale care daca e sa ne luam dupa text sunt cele mai solicitante financiar de pana acum ma astept sa fi costat oricum cel putin 150 milione $...anyway om trai si om vedea caliatea conteaza in cele din urma pentru orice gen de film.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2005, 07:34   #34
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
thing is ca nu stim daca in estimate-ul imdb-ian intra (eu cred ca nu) celelalte cheltuieli inclusiv cheltuielile de marketing pt promovarea filmului.
oricum, pana la 300 e drum lung.
si, dupa aia, daca stai sa ponder, o mare parte din platouri ar trebui deja sa fie construite nu?
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2005, 11:38   #35
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Actually chestia cu platourile foarte relativa: incepand cu filmul 3 al seriei schimbarile au fost radicale: singurele scene filmate pe aceleasi platouri pentru continuitate au fost cele din Sala Mare si dormitoare plus exterioarele din curtea interioare gazduite de nu stiu ce manastire. In rest layoutul padurii plus platoul aferent, coliba lui Hagrid relocata mai departe de castel curtea exterioara cu podul suspendat (la designul lui Cuaron) plus resedinta Dursley au fost modificate substantial. Pentru episodul 4 se anunta platouri extrem de costisitoare: cel de la Campionatul Mondial de Quidditch(sa ne gandim la o finala de CM plus artificiile magice de rigoare si we can get the point), arena sapata in piatra pt prima proba(cu dragonul se vade si in trailer), recreerea fundului lacului pentru a doua proba(si aici am inteles ca au avut cel mai mult de furca), un labirint imens de gard viu (pentru a treia proba-din nou vizibil in trailer), Sala Mare redecorata tematic pentru scena balului de Craciun-cea mai costisitoare din film-sa vedem cat bun gust va avea :? -plus cimitirul in care se produce resuscitarea lui Voldemort la final(acelasi studio principal de la Leavenshen sper ca l-am nimerit la spelling -cel mai mare folosit vreodata intr-un film care a mai gazduit si Camera Secretelor in filmul 2. Cred ca talentele scenografice ale echipei au fost inpinse la limita la fel ca si bugetul aferent..
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 07:27   #36
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
Cred ca talentele scenografice ale echipei au fost inpinse la limita la fel ca si bugetul aferent..
Ai uitat de banii dati ca sa curete fiecare imagine in care apar pustii ( care sunt la varsta adolescentei si care au accnee ) si care au incarcat factura de la efecte speciale cu inca 65 de milioane :lol:
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 09:33   #37
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Ar fi culmea sa dezamageasca. :shock:
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 21:04   #38
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Nu cred ca va dezamagi ... cel putin nu pe cei care sunt cu capul pe umeri , insa fanii cartilor vor foarte dezamagiti ... actiunea din GOF ( in carte ) e destul de complexa , cel putin mai mult de cat in primele trei . Producatorii au fost nevoiti sa taie la montaj de fiecare data ... cred ca de data asta se va taia ceva mai mult ( deja unii din actorii din seriile trecute care ar fi trebuit sa joace si in GOF au spus ca nu au jucat ... actrita care o interpreteaza pe Molly Weslley e un exemplu )
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 10:35   #39
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Desi il preferam in 2 parti, gen Kill Bill adik un volume 1 +volume 2 voi rezista sa-l vad si intr-unul pentru ca uitandu-ma mai atent pe carte am constatat ca unele parti sunt expendable intr-adevar....problema e ca la vol 5 nu mai avem aceeasi situatie fiind volumul cu actiunea cea mai complexa si cu cele mai multe ploturi secundare din toata seria so far...acolo chiar a r fi pacat sa se taie...avand in vedere ca incasarile de la Kill Bill au dovedit ca si un film splituit in 2 poate avea succes, am incredere ca niste scenaristi inteligenti pot face acelasi lucru si pentru HP5
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 11:06   #40
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Faenor:
Desi il preferam in 2 parti, gen Kill Bill adik un volume 1 +volume 2 voi rezista sa-l vad si intr-unul pentru ca uitandu-ma mai atent pe carte am constatat ca unele parti sunt expendable intr-adevar....problema e ca la vol 5 nu mai avem aceeasi situatie fiind volumul cu actiunea cea mai complexa si cu cele mai multe ploturi secundare din toata seria so far...acolo chiar a r fi pacat sa se taie...avand in vedere ca incasarile de la Kill Bill au dovedit ca si un film splituit in 2 poate avea succes, am incredere ca niste scenaristi inteligenti pot face acelasi lucru si pentru HP5

Foarte adevarat...daca sunt asa de multe informatii intr-o carte nu se supara nimeni...dar deja e prea tarziu pentru 4 asa ca ar fi bine sa se aplice la cartea 5 care e gigantica (circa 800 de pagini)...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells