Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Dec 2003, 22:36   #21
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
de ce sa injuram cand putem discuta frumos ?! :lol: :lol: :lol:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 16:51   #22
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253

Luni 15 decembrie va fi la National geografic cel mai tare documentar shi cel mai "lamuritor" dintre toate despre Lord Of The Rings!


... poate asha vetzi vedea shi voi in ce consta intreg universul lui Tolkien shi nu va vetzi mai grabi sa aruncatzi vorbe inutile dupa "10 minute de vizionare"...

Majoritatea raspunsurilor le-au dat deja oameni k Cinemani (nemaipomenita completare a actorilor - nici io n-ash fi putut scrie asha frumos ..) shi Raptor ... asha k replica mea nu mai are ce cauta pe acest topic reluat sau mai bine zis copiat dupa cel al lui RAPTOR... :o
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 17:00   #23
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Cinemania:
mai gandeste-te un pic inainte de vorbi
daca ai vazut ca nu iti place la ce ai mai pierdut 6 ore uitandu-te la film ?
si ce nu ti-a placut mai exact ?...sincer sa fiu n-am gasit nici un argument in ceea ce ai spus
efectele speciale au fost nashpa ? scenariul a fost penibil ? personajele au fost pe langa ? mesajul a fost fara noima ? regia slaba ?
sau ai fost cam obosit(a) cand te-ai uitat la film ?!


Originally Posted by neanae:
Doamne, nu-mi vine sa cred ca am pierdut 6 ore uitandu-ma la LOTR!
Ma mir ca mai am energie sa scriu randurile-astea! Comentarii la cald:
puerile, pline de clisee, manipularea spectatorului in forma pura! Am mai vazut eu filme care spun "stim ca sunteti niste idioti, asa ca stati cuminti si cascati gura", dar astea doua stabilesc noi standarde in domeniu!
Singura scuza pe care pot sa le-o gasesc e ca probabil au fost facute pentru baieti de 12-13 ani - iar daca popularitatea lor a depasit cu mult limitele segmentului-tinta, asta e problema publicului, nu a realizatorilor.


the Miracle i call Lord Of The Rings a fost reat ptr tot cea ce inseamna Lord Of The Rings -cartzi, filme, figurine, caterinca shi lucruri rele pe kre unii le zic despre LOrd Of The Rings ....
Creearea unui nou THREAD (ptr a ieshi in evidentza - asha cum a zis lady Skar) nu era necesara - aicea se discuta shi punct nu trebui sa ne injuram sau sa nebatem ... discutam(punct).


Vreau shi io sa shtiu din pura curiozitate motivele ptr kre nu tzi-a plakut filmul asta ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 17:30   #24
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Nightwane:
Trebuia facut si un thread anti-Matrix da' ne descurcam cu ce avem...

Filmul asta nu are decat efecte speciale...ca in rest...pauza...dar, oare niste efecte speciale fac un film bun? Eu zic ca nu, dar oile, masa de oameni zic ca da. Regizorul? Ce regizor domne? Peter Jackson? Multe filme bune a facut (vezi Braindead, Bad Taste si alte filme extraordinare). Actorii? Lipsiti de talent. In afara de Ian McKellen, care intr-adevar e un actor bun, restul nu ar reusi nici macar sa intre la o facultate de actorie. LOTR a devenit faimos datorita efectelor speciale (care sunt ok, nu am nimic de comentat). Efectele speciale sunt in regula, placuite, insa devin plictisitoare...la fel de plictisitoare ca bataliile atat de dese si atat de lungi.

Asta e parerea mea despre nimicul de LOTR...

Astea sunt motivele mele....si restul si-au exprimat motivele (mai mult sau mai putin). Daca tu nu accepti critica asta e altceva...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 17:35   #25
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
Originally Posted by Nightwane:
Trebuia facut si un thread anti-Matrix da' ne descurcam cu ce avem...

Filmul asta nu are decat efecte speciale...ca in rest...pauza...dar, oare niste efecte speciale fac un film bun? Eu zic ca nu, dar oile, masa de oameni zic ca da. Regizorul? Ce regizor domne? Peter Jackson? Multe filme bune a facut (vezi Braindead, Bad Taste si alte filme extraordinare). Actorii? Lipsiti de talent. In afara de Ian McKellen, care intr-adevar e un actor bun, restul nu ar reusi nici macar sa intre la o facultate de actorie. LOTR a devenit faimos datorita efectelor speciale (care sunt ok, nu am nimic de comentat). Efectele speciale sunt in regula, placuite, insa devin plictisitoare...la fel de plictisitoare ca bataliile atat de dese si atat de lungi.

Asta e parerea mea despre nimicul de LOTR...


Astea sunt motivele mele....si restul si-au exprimat motivele (mai mult sau mai putin). Daca tu nu accepti critica asta e altceva...


Nu te supara me mine NightWane da' am vazut replica ta ... shi critica ta ... dar nu trebuie sa te repetzi ... io ma refeream la "Creatorul" acestui Thread -"NEANAE" ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 17:36   #26
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
de unde vroiai sa stiu k la ala te refereai? lasa ca nu strica sa o mai vezi o data
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 21:33   #27
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
OK, I'm back!

1. De ce nu mi-a placut filmul.

a. personajele - in fond niste caricaturi. nici unul n-are mai mult de 1-2 caracteristici, nici unul nu e prea destept, de complexitate nici nu poate fi vorba. boring as hell...

b. dialogurile - orice om care vorbeste engleza la nivel basic poate sa spuna ca dialectu' asta e o creatie a hollywood-ului, care vrea sa dea greutate unor replici de altfel tampite si unor discursuri despre nimic. nici un om in carne si oase nu vorbeste asa.

c. povestea - ca de obicei, baietii rai sunt cam saraci cu duhul, ceea ce taie nitel din suspans. si mai rau e faptul ca se foloseste mereu acelasi device - baietii buni ajung invariabil in situatii fara iesire, din care sunt salvati - mereu in ultima clipa - de un aliat picat din cer. dupa 3-4 salvari din astea miraculoase, am inceput sa ma plictisesc.

d. dl. jackson si scenaristii lui se iau prea in serios. filmele-astea n-au sare si piper, "umorul" e putin si jalnic (vezi piticu' - e acolo doar pentru comic relief, but i'm not laughing), de ironie/autoironie ce sa mai zic...

2. De ce am inceput threadul - pentru ca nu mi s-a parut foarte practic sa bag doar un post in thread-ul ala de 20 de pagini cu "the miracle..." Am postat ceva si acolo, dar s-a pierdut pe parcurs (cine nu ma crede poate sa verifice - pe la pagina 22)

3. Multa lume a pus la indoiala oportunitatea folosirii cuvantului "haters". De ce? Asa cum orice fan LOTR are voie sa-si declare dragostea pentru filmele respective, si eu am voie sa declar exact contrariul. la urma urmei, n-am incitat la violenta si discriminare, iar Constitutia imi permite sa urasc ce si pe cine vreau. Cred ca unora dintre voi li s-au urcat la cap toate discutiile pe tema "politically correct".

Orice alte nelamuriri vor fi clarificate pe masura ce le formulati. Pa!
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 00:09   #28
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by Cinemania:
mai gandeste-te un pic inainte de vorbi
daca ai vazut ca nu iti place la ce ai mai pierdut 6 ore uitandu-te la film ?
si ce nu ti-a placut mai exact ?...sincer sa fiu n-am gasit nici un argument in ceea ce ai spus
efectele speciale au fost nashpa ? scenariul a fost penibil ? personajele au fost pe langa ? mesajul a fost fara noima ? regia slaba ?
sau ai fost cam obosit(a) cand te-ai uitat la film ?!


Originally Posted by neanae:
Doamne, nu-mi vine sa cred ca am pierdut 6 ore uitandu-ma la LOTR!
Ma mir ca mai am energie sa scriu randurile-astea! Comentarii la cald:
puerile, pline de clisee, manipularea spectatorului in forma pura! Am mai vazut eu filme care spun "stim ca sunteti niste idioti, asa ca stati cuminti si cascati gura", dar astea doua stabilesc noi standarde in domeniu!
Singura scuza pe care pot sa le-o gasesc e ca probabil au fost facute pentru baieti de 12-13 ani - iar daca popularitatea lor a depasit cu mult limitele segmentului-tinta, asta e problema publicului, nu a realizatorilor.


the Miracle i call Lord Of The Rings a fost reat ptr tot cea ce inseamna Lord Of The Rings -cartzi, filme, figurine, caterinca shi lucruri rele pe kre unii le zic despre LOrd Of The Rings ....
Creearea unui nou THREAD (ptr a ieshi in evidentza - asha cum a zis lady Skar) nu era necesara - aicea se discuta shi punct nu trebui sa ne injuram sau sa nebatem ... discutam(punct).


Vreau shi io sa shtiu din pura curiozitate motivele ptr kre nu tzi-a plakut filmul asta ...


THX :wink:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 00:17   #29
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
D-le neanae, eu cred ca, de fapt, matale ai o problema cu universul filmului...in cazul asta nu are cum sa-ti placa realizarea artistica, si daca ai sta in cap
ai dreptate cu dreptul la opinie...totalmente de acord cu tine...dar sa revenim la inelele noastre
acest thread e la fel de valabil cum e intrebarea: cine are dreptate ? eu in subiectivismul obiectivitatii mele sau tu in obiectivitata subiectivismului tau ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 21:32   #30
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
"D-le neanae, eu cred ca, de fapt, matale ai o problema cu universul filmului..."
Ma tem ca nu inteleg, ai putea sa-mi explici la ce te referi?
Cat despre """"realizarea artistica"""", io am o prejudecata care suna in felu' urmator: ARTA INSEAMNA ORIGINALITATE - iar in filmele astea poti sa numeri zeci de clisee/locuri comune/banalitati. chestii originale sa-mi spui si mie daca ai gasit, ca io nu prea le-am vazut.


"cine are dreptate ? eu in subiectivismul obiectivitatii mele sau tu in obiectivitata subiectivismului tau ?".

Draga dle/dna/dra. Cinemania,
Pe forumu' asta sunt destui mistocari, multi dintre ei mult mai talentati
decat d-voastra. daca aveti si observatii/intrebari/comentarii inteligente, as fi onorat sa mi le impartasiti. pana atunci, va asigur de deosebita mea consideratie.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 11:57   #31
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by neanae:
OK, I'm back!

1. De ce nu mi-a placut filmul.

a. personajele - in fond niste caricaturi. nici unul n-are mai mult de 1-2 caracteristici, nici unul nu e prea destept, de complexitate nici nu poate fi vorba. boring as hell...

b. dialogurile - orice om care vorbeste engleza la nivel basic poate sa spuna ca dialectu' asta e o creatie a hollywood-ului, care vrea sa dea greutate unor replici de altfel tampite si unor discursuri despre nimic. nici un om in carne si oase nu vorbeste asa.

c. povestea - ca de obicei, baietii rai sunt cam saraci cu duhul, ceea ce taie nitel din suspans. si mai rau e faptul ca se foloseste mereu acelasi device - baietii buni ajung invariabil in situatii fara iesire, din care sunt salvati - mereu in ultima clipa - de un aliat picat din cer. dupa 3-4 salvari din astea miraculoase, am inceput sa ma plictisesc.

d. dl. jackson si scenaristii lui se iau prea in serios. filmele-astea n-au sare si piper, "umorul" e putin si jalnic (vezi piticu' - e acolo doar pentru comic relief, but i'm not laughing), de ironie/autoironie ce sa mai zic...

2. De ce am inceput threadul - pentru ca nu mi s-a parut foarte practic sa bag doar un post in thread-ul ala de 20 de pagini cu "the miracle..." Am postat ceva si acolo, dar s-a pierdut pe parcurs (cine nu ma crede poate sa verifice - pe la pagina 22)

3. Multa lume a pus la indoiala oportunitatea folosirii cuvantului "haters". De ce? Asa cum orice fan LOTR are voie sa-si declare dragostea pentru filmele respective, si eu am voie sa declar exact contrariul. la urma urmei, n-am incitat la violenta si discriminare, iar Constitutia imi permite sa urasc ce si pe cine vreau. Cred ca unora dintre voi li s-au urcat la cap toate discutiile pe tema "politically correct".

Orice alte nelamuriri vor fi clarificate pe masura ce le formulati. Pa!


"nici un om in carne shi oase nu vb asha ..." - tu eshti normal mah ? pe bune akuma ? ai vazut filmul sau fragmentat ... tu ai vaut ce prsonaje sunt in filmul ala ? ai urmarit cumva ceva din filmul ala ?Sunt elves shi dwarf shi Uruk-hai ... mai sunt shi oameni kre aparztin din punctul de vedere a lui Tolkien in al doilea an medival ceva de genul 3434... tu chiar vb serios knd ai scris ceea ce ai scris ...? Vroiai sa vb cu "bummer", dude sau fel de fel de alte expresii this sux or shit ... ? ma intrigi neanae ... akuma imi dau seama kat de mult ai vizionat filmul asta ...

Apreciez fff mult k ai dat replica la celle spuse de noi ... da' dk tu crezi k asta e motiv ptr kre sa nu-tzi placa filmul shi sa zici k e printre cele mai nashpa vizionate de pana akuma ...

Sincer itzi zic k dk mi-ai fi dat nishte motivaztii bazate pe ceva concret ash fi acceptat parerea ta (nu ash fi fost de acord oricum) dar asha ce pot sa zic ... mai viioneaza shi tu odata filmele sau citeshte cartzile shi pe urma vino cu nishte idei mai "cool" - limbajul pe kre tu il ashteptzi de la Lord Of The Rings ... :o
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 12:09   #32
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
Originally Posted by neanae:
"D-le neanae, eu cred ca, de fapt, matale ai o problema cu universul filmului..."
Ma tem ca nu inteleg, ai putea sa-mi explici la ce te referi?
Cat despre """"realizarea artistica"""", io am o prejudecata care suna in felu' urmator: ARTA INSEAMNA ORIGINALITATE - iar in filmele astea poti sa numeri zeci de clisee/locuri comune/banalitati. chestii originale sa-mi spui si mie daca ai gasit, ca io nu prea le-am vazut.


"cine are dreptate ? eu in subiectivismul obiectivitatii mele sau tu in obiectivitata subiectivismului tau ?".

Draga dle/dna/dra. Cinemania,
Pe forumu' asta sunt destui mistocari, multi dintre ei mult mai talentati
decat d-voastra. daca aveti si observatii/intrebari/comentarii inteligente, as fi onorat sa mi le impartasiti. pana atunci, va asigur de deosebita mea consideratie.

... ca bine le zici, cum stii matate nea nae sa combati !
sunt convins ca esti un fan caragiale, si ma bucur pentru el si pentru tine ca a ajuns pe bancnota de un meleon. pacat ca la noi runumeratia e mica, deh, dupa buget.

... si cand bugetul e mic si se vrea renumeratie mare ce se face: se ia un basm frumos (foarte frumos) si filmeaza la greu se scot 3 bucati de craciun cand lumea are doldora buzunarele de bani se gandeste la sarbatori si e fericita - si i se da basmul care trebuie. lumea se duce buluc la "comedii" si vine acasa fericita fara sa se gandeasca ca arunga banii pe geam. nea nae - nu ne trezi ! lasa-ne sa visam, ca si mie imi place lotr.

curat murdar

</cetateanul turbulent>
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 12:41   #33
Devil
Junior
 
Devil
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Originally Posted by neanae:
Doamne, nu-mi vine sa cred ca am pierdut 6 ore uitandu-ma la LOTR!
Ma mir ca mai am energie sa scriu randurile-astea! Comentarii la cald:
puerile, pline de clisee, manipularea spectatorului in forma pura! Am mai vazut eu filme care spun "stim ca sunteti niste idioti, asa ca stati cuminti si cascati gura", dar astea doua stabilesc noi standarde in domeniu!
Singura scuza pe care pot sa le-o gasesc e ca probabil au fost facute pentru baieti de 12-13 ani - iar daca popularitatea lor a depasit cu mult limitele segmentului-tinta, asta e problema publicului, nu a realizatorilor.


Mi-a luat foarte mult timp sa citesc ce s-a scris pe acest forum despre lord of the rings si parerile sunt impartite din ce am observat. gandalf e din cate se vede cel mai mare fan si a vazut filmul de nu stiu cate ori - foarte frumos - totusi ia-o mai usor gandalf ca nu e bine nici sa exagerezi.
restul ba acuza , ba ia apararea filmului in fata criticilor. Daca pot sa zic asa eu sunt de partea celor care iau apararea pentru singurul motiv ca mi-a placut filmul foarte mult si in materie de noutate si in materie de efecte speciale si in materie de o noua trilogie.

citandu-l pe neanae am observat doar aberatii la putrea a 2 a, o conglomeratie de motive tampite si aiurea si nu pot sa-i zic decat ca citesc despre oameni ca el la facultatea de psihologie incat incep sa ma satur - oameni nesiguri si indecisi care cauta sa provoace intotdeauna zarva pentru a atrage atentia, un "incuiat" al societatii, un ignorant si 1/2

iar pentru incheiere o mica psihologie de strada pe limbajul tau : Neanae - tu nu ai un film preferat al tau si cauti si tu ceva in disperare dar tot nu gasesti si te iei de trilogia asta apreciata de multi de pe forumul asta - chestie care te mananca de viu si te oftici de iti vine sa te dai cu capul de pereti

si acest lucru cu ofticatul il pot spune si celor care au mentionat ca stapanul inelelor este cel mai prost film existent
__________________
The Devil is always watching!
Devil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 12:43   #34
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Daca voi nu acceptati ca filmul vostru preaiubit sa fie criticat...problema voastra...dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim niste oi si sa agreem acelasi gunoi de film...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 12:50   #35
Devil
Junior
 
Devil
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 27
Originally Posted by Nightwane:
Daca voi nu acceptati ca filmul vostru preaiubit sa fie criticat...problema voastra...dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim niste oi si sa agreem acelasi gunoi de film...

eu accept nightwane sa fie criticat dar daca tot criticati filmul dati si voi niste motive mai concrete si mai plauzibile nu cum a "reusit" neanae ala sa faca
__________________
The Devil is always watching!
Devil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 12:52   #36
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
io zic ca destui au dat motive (inclusiv eu) dar daca voi nu acceptati critica (nu tu...in general vorbind) asta e...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2003, 12:59   #37
LadyEowyin
Veteran
 
LadyEowyin
 
Join Date: Sep 2003
Location: undeva! Ce te intereseaza?
Posts: 185
Eu nu sunt deloc WELCOME pe topicul asta dar voi "completa" si eu ce va pe aicisi voi iesi imediat!

nightwane - am vazut si eu cateva dintre motivele expuse si m-am convins! Neanae ala e cel mai tare m-a facut sa rad copios- ce pot sa zic! iar cateva dintre motivele care au fost expuse da' le-am acceptat si eu dar asta nu inseamna ca impartasesc parerea celor care le-au scris.

Aragorn is my favourite and you can't do anything to make think otherwise ... :lol:
__________________
V-ati plictisit de Stapanul Inelelor ? Dati click sa radem un pic: Bored Of The Rings
LadyEowyin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2003, 21:59   #38
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
De la Gaandalf citire:
Sunt elves shi dwarf shi Uruk-hai ... mai sunt shi oameni kre aparztin din punctul de vedere a lui Tolkien in al doilea an medival ceva de genul 3434...

da, da' vorbesc toti engleza! si nu engleza medievala (incearca sa citesti The Canterbury Tales ca sa vezi ce-i aia engleza medievala), ci o pasareasca pe care hollywood-ul o vinde spectatorilor drept engleza medievala. in plus, atunci cand spuneam ca nici un om in carne si oase nu vorbeste asa, ma refeream la faptu' ca nici un om (sau elf, sau dwarf, sau ce pusca mea mai misuna prin middle earth) nu tine intr-o conversatie obisnuita discursuri dupa toate regulile retoricii, asa cum fac baietii astia.

REGEDIT: lasa-ne sa visam, ca si mie imi place lotr.
n-a fost intentia mea sa-ti tulbur somnul. dormi linistit(a) mai departe. cand te trezesti, poate mai vorbim


DEVIL
citandu-l pe neanae am observat doar aberatii la putrea a 2 a, o conglomeratie de motive tampite si aiurea si nu pot sa-i zic decat ca citesc despre oameni ca el la facultatea de psihologie incat incep sa ma satur - oameni nesiguri si indecisi care cauta sa provoace intotdeauna zarva pentru a atrage atentia, un "incuiat" al societatii, un ignorant si 1/2
{...}Neanae - tu nu ai un film preferat al tau si cauti si tu ceva in disperare dar tot nu gasesti




1. am dat niste motive - bune, proaste, cum au fost. daca le consideri tampite si aiurea, daca ti se pare ca nu au fost "concrete si plauzibile", indura-te si explica unui "incuiat" al societatii ce anume e gresit in ele.
2. probabil te crezi foarte destept/apta pentru ca esti la facultatea de psihologie. problema e ca oamenii cu un IQ mai mare decat numarul de la pantofi nu simt nevoia sa-si trambiteze studiile la orice colt de forum. asta fac doar oamenii nesiguri si indecisi.
3. zici ca nu am un film preferat. Pentru o lista cu cateva din filmele mele preferate, impreuna cu mici aprecieri presonale despre ele, poti sa-mi trimiti un mesaj privat.
4. oamenii destepti resping argumentele altora aducand dovezi/exemple in sprijinul propriilor opinii. CRETINII NU RESPING ARGUMENTELE, CI ATACA PERSOANA CARE LE-A ADUS.
5. virulenta cu caren ma ataci pentru ca am indraznit sa-mi exprim opiniile ma duce cu gandul ca ai ajuns la facultatea de psihologie in calitate de material didactic, nu de student/a.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2003, 13:00   #39
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Hmmm... am vizionat aseara Two towers - Extended edition, si pot spune ca m-a frapat ceva incredibil... Ok, poate ca mi-o juca imaginatia feste, dar am observat ca intreaga o mare parte a povestii se aseamana cu ceea ce am vazut in Matrix Revolutions...
inainte sa sariti cu totii pe mine sa ma faceti tzacanit, nebun, etc, cititi-mi argumentele si ganditi-va bine...

- in LOTR rolul "Alesului" este interpretat de Frodo, in Matrix de Neo...
- amandoi trebuie sa urmeze o calatorie, in fortareata raului (Mordor/Orasul masinilor) pentru a putea salva omenirea
- ambii eroi pe parcursul calatoriei incearca sa inteleaga ceea ce au de facut, SA ISI INTELEAGA, SI SA ISI CONTROLEZE PUTERILE DE CARE DISPUN...
- aceasta calatorie se produce sub presiunea unei batalii intre fortele oamenilor si fortele raului (santinelele/orcii)
- in conditii normale oamenii nu au absolut nici o sansa in fata raului, singura lor speranta de supravietuire este indeplinirea misiunii "Alesului"

Acum intreaga poveste din cele 2 filme / trilogii se axeaza in jurul acestei povesti... ca e in mod diferit "impachetata" asta nu e de negat, dar ideea de baza e tulburator de asemanatoare...
Eu sincer inclin sa cred ca realizatorii Matrix-ului s-au inspirat foarte mult pentru "Revolutions" din cartile LOTR... sunt mult prea asemanatoare pentru a putea spune ca e o simpla coincidenta...

asta e parerea mea... voi ce ziceti??
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2003, 22:21   #40
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
Buna observatie! De fapt, cred ca putem sa mai adaugam niste coincidente:

- Luke Skywalker e si el un fel de Ales, si e tot male/caucasian ca Frodo si Neo.
- Si Luke trebuie sa-si paraseasca planeta natala pentru a salva omenirea, si tot sub presiunea bataliei dintre Bine si Rau (Imperiu/Rebeli)
- Si Luke trebuie sa invete cum sa controleze Forta.

Totusi as zice ca Matrix (mai ales primu') are ceva in plus: ideea ca tot ce vedem/gandim/vorbim e controlat din exterior, ca nu ne dam seama de asta si ca cei mai multi din noi nici nu ar putea sa se elibereze, chiar daca cineva ar incerca sa le deschida ochii. cred ca matrix-ul e o imagine metaforica a societatii de consum/hollywood-ului/mcdonald's-ului...nu zic ca s-au tinut pana la capat de ideea asta, da' imi place ca au avut macar tupeul sa porneasca de la ea.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells