Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jan 2004, 00:57   #21
Bundy
Novice
 
Bundy
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2
Scena cu moartea lui Saruman n-a cazut. Ea a fost "pastrata" pentru versiunea pe DVD. Probabil ca producatorii doresc sa "stoarca" maxim de profit posibil.
Am citit cartea si mi-a placut foarte mult. Nu ma asteptam ca filmul sa se ridice la un asemenea nivel calitativ, comparativ cu cartea. Exista forte multe diferente intre carte si film, dar zic eu ca e si normal. Spre exemplu, daca va puteti inchipui, pana si magarul ala amarat pe care-l lasa la intrarea in Moria (Bill ii zice) are un rol destul de bine definit in carte. Era si normal sa se sara peste scene de genul asta. Tot in prima parte, pana sa junga la Bree, Frodo si Sam cad sub vraja unor creaturi sub forma de copaci..... De-a lungul intregii carti se canta (la propriu) foarte mult. Va dati seama ca era penibil ca la fiecare 15 minute de film sa revedem Moulin Rouge .
Per ansamblu, Fellowship... e cea mai buna parte (ca in cazul oricarei trilogii. exemple : Nasul, Matrix...), iar The Two Towers e cea mai slaba, facand doar tranzitia spre partea a treia, care, din cauza anticipatie si a intoxicarii (in sens pozitiv) cu reclame, trailere si alte cele, tinde sa dezamageasca prin simplul fapt ca ...... se termina.

Si tot ca o parere personala, Matrix-ul nici macar nu poate fi comparat cu Lord Of The Rings. Aici probabil ca intervine alta chestiune : Exista doua tipuri de oameni: cei care joaca Starcraft, si cei care joaca Warcraft. Raspunsul la intrebarea "Care e mai bun dintre cele doua jocuri?" depinde in exclusivitate de categoria de care apartine cel pe care il intrebi. La fel si in cazul celor doua filme.

Si pentru cei care sunt suparati ca s-a terminat : Stati linistiti. Decembrie 2006 - The Hobbit. Poate ca va fi si The Silmarillion. Cine Stie?! SI pana atunci, in mai (parca) apare Ancanar
__________________
NO MA'AM
Bundy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 07:50   #22
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
de acord si cu antepostatorul. si mie mi se pare ca topul e asa: 1 fellowshipu, 2. returnu, 3 cele 2 turnuri. da mie cel mai mult - dintre cartile lui jrrt - mi-a placut tot hobbitul, asa ca ma bucur ca va fi ecranizata; sa speram ca nu tot de jaxson :wink:
in privinta lui saruman - evident, stiam ca apare pe dvd, dar tre sa recunoasteti ca nu e acelasi lucru si ca e cam aiurea sa vezi un film pina la sfirsitul sfirsitului si sa nu stii ce s-a intimplat cu un personaj atit de important! e o kestie semi de marketing (hai sa-l punem pe dvd!, fanii vor cumpara si asta!), semi de lipsa de respect - zic eu - fata de spectatorul obisnuit, care nu e fan si nu va cumpara dvd-ul...
eu n-am spus ca poate fi comparat' cu matrix (desi, macar la cap. efecte speciale, de ce nu?), ci doar ca asta (matrix adica) e mai stimulativ din pdv intelectual decit lotr, care nu e deloc :o
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 08:41   #23
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Alex Leo Serban:
de acord si cu antepostatorul. si mie mi se pare ca topul e asa: 1 fellowshipu, 2. returnu, 3 cele 2 turnuri. da mie cel mai mult - dintre cartile lui jrrt - mi-a placut tot hobbitul, asa ca ma bucur ca va fi ecranizata; sa speram ca nu tot de jaxson :wink:
in privinta lui saruman - evident, stiam ca apare pe dvd, dar tre sa recunoasteti ca nu e acelasi lucru si ca e cam aiurea sa vezi un film pina la sfirsitul sfirsitului si sa nu stii ce s-a intimplat cu un personaj atit de important! e o kestie semi de marketing (hai sa-l punem pe dvd!, fanii vor cumpara si asta!), semi de lipsa de respect - zic eu - fata de spectatorul obisnuit, care nu e fan si nu va cumpara dvd-ul...
eu n-am spus ca poate fi comparat' cu matrix (desi, macar la cap. efecte speciale, de ce nu?), ci doar ca asta (matrix adica) e mai stimulativ din pdv intelectual decit lotr, care nu e deloc :o


Nu sunt de acord cu tine knd spui : "e o kestie semi de marketing (hai sa-l punem pe dvd!, fanii vor cumpara si asta!), semi de lipsa de respect - zic eu - fata de spectatorul obisnuit, care nu e fan si nu va cumpara dvd-ul..." ... DA este normal k fanii vor cumpara ... pana la urma se fac cele mai infecte filme la Hollywood shi apar pe DVD-uri ...

Cine a mai pomenit film de asemenea grandoare ? Cu atatzia actori, muzica, sentimentul de poveste shi efecte shi de TOATE ... oricum era cumparat khiar dk aparea sau nu Saruman ...

In acelashi timp ... poate k ar trebui sa cititzi ce s-a scris pe topicul "The Miracle I call LOTR" ... filmul Return Of The King a fost filmat inca de la incaput in 4 ore shi 55 de minute deci aicea din start iese faza k a fost fakut ptr marketing shi ca sa scoata bani mai multzi - nu exclud nici aceasta idee da' shtiu sigur k in proportzie de 70% variantele extinse au fost scoase ptr FANI ...

Filmul a tzinut aprox 3ore shi 15 minute cu 18 minute mai mult decat primele 2 ... shi abea au avut timp sa incorporeze tot ce era mai necesar de vazut in varianta prezentata la cinema ...

O sa vedetzi la lansarea DVD - ului Special Extended Edition - ceea ce a lipsit din film ... 2 ore de imagini noi ... shi imi vetzi da dreptate apoi ...

Voi reveni cu scenele care vor aparea in varianta extinsa Return Of The King ... dar pana atuncea :

KEEP THE PRIDE OF THE RING ALIVE!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 08:48   #24
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Saruman's demise at Isengard
How the Palantir ended up in the water
Doubtful Aragorn looking into the Palantir
Merry's pledges loyalty and service to Theoden
Gandalf confronting the Witch King
Denethor looking into the Palantir
Beregrond maybe??
Explaination of why Merry's sword hurt the Witch King
Eomer crying over the fallen Theoden
Houses of Healing
Begining of Eowyn and Faramir romance
The Mouth of Sauron at the Black Gates
Possible More relating to Aragorn and Arwen's marriage
NO Scouring of the Shire ...

V-AM PROMIS KVA DAU TOT CEEA CE VA APAREA IN VARIANTA EXTINSA - cam asha ceva tre sa ashteptam sa vedem .. dar sa nu ne grabim ... shi DE CE -ma intrebatzi ? Pentru ca la noi in tara variantele extinse la primele 2 filme au fost aduse numai pirat .... downloadate de pe Internet ... pentru ca nimeni nu a fakut nici cel mai mic efort sa aduca shi la noi - 4 DVD BOX Set - cu tot ceea ce tzi-ai putea dori sa shtii despre Lord Of The Rings ...

Ar fi chiar un "miracol" sa ajunga shi la noi dar ma indoiesc ...

Numa' Bine!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 08:54   #25
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Alex Leo Serban:
de acord si cu antepostatorul. si mie mi se pare ca topul e asa: 1 fellowshipu, 2. returnu, 3 cele 2 turnuri. da mie cel mai mult - dintre cartile lui jrrt - mi-a placut tot hobbitul, asa ca ma bucur ca va fi ecranizata; sa speram ca nu tot de jaxson

iar nu sunt de acord cu tine ... La Sky News - la emisiunea Talk Show "ONE on ONE" ... a fost invitat Sir ian McKellan shi in acel interviu s-au discutat mai multe chestii shi LORD OF THE RINGS shi teatru shi filme ... dar s-a discutat varianta filmului "The Hobbit" ... iar Sir Ian McKellan kre a zis k a fost o imensa placere sa lucreze cu Pee Jay - a mai adaugat k s-a format o stransa legatura intre el shi regizor si k dk s-ar face continuarea - la Hollywood akuma se lucreaza la scenariu shi mai este o singura problema : "Pee Jay tre sa accepte sa faca filmul asta ... altfel Gandalf the Grey va avea in distributie un alt actor - Sir Ian McKellan nu va accepta dk Pee Jay nu face filmul" ... shi cu totzii shtim k dk vedem pe altcineva in locul lui Gandalf ... va fi o mare dezamagire ...

Sincer akuma Alex Leo Sherban ... Tu pe cine ai pune sa regizeze The Hobbit ? Sunt chiar curios la ce alt regizor te-ai gandit din moment ce Pee Jay nu este cel potrivit ....

ASHTEPT UN RASPUNS - shi motive concrete
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 11:08   #26
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i-as pune pe wachowski bros :lol: :cry:
nu serios acuma: poate pe tim burton...?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 11:09   #27
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Alex Leo Serban:
i-as pune pe wachowski bros :lol: :cry:
nu serios acuma: poate pe tim burton...?

nu tim burton...nu vreau ca el sa se coboare atat de jos...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 11:14   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da poate ca ridica totul in sus...?
pe bune, 'the hobbit' kiar e o carte misto.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 11:27   #29
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
bravos, nightwane!

say ya'... ce-ar fi sa infiintam (daca nu exista deja) un topic anti 'LOTR'?

de la a.l.s. sa inteleg ca 'ROTK' e kiar mai prost ca 'The Two Towers'??? no fachin way!
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 12:16   #30
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Alex Leo Serban:
i-as pune pe wachowski bros :lol: :cry:
nu serios acuma: poate pe tim burton...?

Motivele = PAUZA
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 17:10   #31
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Afectiv

Originally Posted by Dan Gerose:
De acord cu MinRep cu privire la considerentele tehnice. Cat priveste cele afective...

Nu le-as spune "afective". (ma consider destul de obiectiv, chiar daca sunt - pe alocuri - foarte indulgent) Sunt curios care sunt parerile tale afective... Pentru ca la cele tehnice sunt mai mult ca sigur ca am dreptate (inclusiv cu montajul)!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 19:37   #32
Bundy
Novice
 
Bundy
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2
Va certati degeaba, zic eu. The Hobbit s-a filmat deja in mare parte. SI e facut de aceeasi echipa.

Ps: Ca tot s-a vorbit. Are cineva vre-un rip dipa variantele dvd extended? Am inteles ca sunt cam 45 de minute in plus.
__________________
NO MA'AM
Bundy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2004, 19:54   #33
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
pt gandalf

ma intreb (oarecum ingrijorat) daka nu konfunzi grandoarea cu pliktisul
cat despre faze de genu " e cel mai sublim si extraordinar si minunat si...bla bla bla film al tuturor timpurilor....." chestia asta jigneste pe foarte multi oameni care chiar au vazut filme si au o cultura cinematografika
de fapt, judecand la recxe e la fel de cel mai extraordinar film ca titanic , matix sau.... any kindda new cinematographik(s)hit
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2004, 01:45   #34
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ce NU mi-a placut deloc la filmul asta e ca e cu totul lipsit de brains - pe linga el, matrix e heidegger :wink:

It's a fantasy movie!
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2004, 07:05   #35
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
so?
de unde si pina unde ideea ca fantasy-ul exclude gindirea?!?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2004, 10:00   #36
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Fireste ca nu o exclude. Dar cred ca uiti esentialul, sau cel putin asa am impresia. Filmul este o poveste. O poveste despre lupta dintre bine si rau, despre dragoste, prietenie, curaj, loialitate...ehh...lucruri care parca nu mai conteaza in ziua de azi... :roll:
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2004, 11:03   #37
Mifune
Senior
 
Mifune
 
Join Date: Oct 2003
Location: Shetland
Posts: 86
Originally Posted by Danny:
Fireste ca nu o exclude. Dar cred ca uiti esentialul, sau cel putin asa am impresia. Filmul este o poveste. O poveste despre lupta dintre bine si rau, despre dragoste, prietenie, curaj, loialitate...ehh...lucruri care parca nu mai conteaza in ziua de azi... :roll:

Iti dau perfecta dreptate mey Danny - da nu te poti certa cu un critic ca alex ala - astia cu totii sunt incuitati! Mi-e mila de familia care trebuie sa-l suporte in fiecare zi.

Ce om cu toate tiglele pe casa spune ca lipseste gandirea intr-un film "FANTASY" , un filmcare are dupa cum deja ai mentionat - DE TOATE. dar sa lasam la o parte posturile criticilor - k deja ocupa prea mult loc. am citit pe unde a scris - si rareori l-a bagat cineva in seama!

Este anormal de amuzant omul :lol: :lol: :lol: :lol:

Calificativul dat de mine filmului : (*) (*) (*) (*) (*)
Calificativul dat de mine lui Alex : - (minus) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*)
__________________
"If we have to give them our lives... we give them HELL before we do it!"
Mifune is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2004, 11:13   #38
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
MinRep

MinRep, am vazut de doua ori filmul si am avut grija ca, intre cele doua vizionari, sa ma mai uit o data la primele doua. Nu-l inteleg pe Peter Jackson, de ce a stricat toata vraja si misterul din primul film (si chiar din al doilea). El nici macar nu are scuza fratilor Wachowski, care au facut cele 3 Matrix-uri la intervale mai mari de timp.
Cred ca exact acele minus-uri tehnice de care vorbeai (si ar mai fi cateva) au stricat si valoarea emotionala (sau afectiva) a filmului.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2004, 22:39   #39
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Mifune:
Iti dau perfecta dreptate mey Danny - da nu te poti certa cu un critic ca alex ala - astia cu totii sunt incuitati!

Eu nu ma cert, discut.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2004, 10:41   #40
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Bey, voi confundatzi LOTR cu un film de genul "Pianistul" sau altele? WHo the Hell cares de toate dramele din lumea asta shi alte chestii? De aia e film FANTASY sa nu mai vad autostrazi shi alte chestii care le vad in real life! Uratzi LOTR? Shi ura e tot un fel de iubire! U just hate it cause it's so DAMN GOOD!!!

(*) Keep the LOTR Pride alive! (*)
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells