Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2003, 01:38   #1
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Trilohia ---- "ZA METRICS"

Se incepuse pe undeva o parodie la "The Matrix". Deoarece discutzia a apucat-o prin balarii pe-acolo :oops: NoOne se gandi sa puna cap la cap toate secventzele scrise pana acum la acest thread.

Deocamdata suntem la "ZA METRICS" dar cum il terminam ne putem apuca de "MATRICHEA REINCARCATA"...

Nu exista reguli. Poate scrie oricine. Oricum. CRED.

Eu sper sa va placa ideea. Iar daca voi nu vetzi avea pofta de a "abera" atunci o sa "non-scriu" eu din 5 in 5 zile.

Ia sa vedem ce iese. :wink:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 01:41   #2
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 1 [scrisa de NoOne la 17 Oct 2002 13:36]


Neo-Leo sta si doarme cu capul pe tastatura. Fruntea sa apasa de cateva ore bune tasta Space (in combinatzie cu literele C,V,B,N). Enervat computerul scoate repetat BIP-uri (sa fie CENSURED???).
Deodata (si chiar de mai multe ori) ecranul monitorului sau (un Trinitron shparlit de Leo in timpul filmarilor la "Titanic") devine negru.
Neo-Leo n-are nici o treaba. Tocmai viseaza ca este concediat de la firma de calculatoare la care lucreaza.
Din coltul gurii se prelinge pe tastatura un firicel de saliva ce in timp va incleia tasta Shift.
Un membru al echipei de filmare il pocneshte in cap cu o cutie (plina) de Pepsi (The Choice of a New Generation). Din alt coltz al platoului de filmare se aude, amplificata de un megafon, o voce :

- SCOALA BA BOULE !!!! - (in engleza, bineinteles)
Neo-Leo se freaca la ochi (fara sa-i deschida). Parca ar fi in patul de acasa. Geme incetishor:
- Mami?!?

Ishi revine insa repede in fire. Ce naiba? Doar e profesionist. Nu pricepe de unde vine durerea de cap... Vorba ceea, de baut... n-a baut (prea mult)... de dansat... a dansat atent, ocolind peretzii. Maseaza cucuiul Pepsi si lasa intrebarile pe alta data. Amintindu-si scenariul se intoarce spre camera si intreaba :
- Eu ce dracu ar trebui sa fac acu'? (tot in engleza, bineinteles)

O domn (producator), ce tzine indreptat spre Leo un pistol calibru 40, ii arata cu un gest brusc monitorul calculatorului. Degetul insa ii aluneca pe tragaci si glontzul trece milimetric pe langa fruntea tanarului actor infingandu-se intr-un sunetist. Din fiecare piept de pe platou iese un "Damn!!!" - in engleza, bineintzeles.

Leo priveste monitorul calculatorului. Inca nu s-a obishnuit pe deplin cu utilizarea Windows-ului. Ar vrea sa intrebe ceva dar se abtzine. Ar vrea sa foloseasca shi toaleta dar se abtzine. Ar vrea sa joace shi in Titanic 2 dar... (ma abtzin !!!)...

Pe ecran apare un mesaj : "FU** YOU, LEO !!!" apoi ecranul se innegreshte shi mai apare un mesaj - in engleza, bineintzeles.

VREAU SA PRECIZEZ ODATA SHI PENTRU TOTDEAUNA : REPLICILE SUNT IN ENGLEZA. SINGURUL CARE NU PRICEPE ASTA E LEO CARE TOT VORBESHTE BA IN GERMANA, BA IN AUSTRIACA... - chit ca nu stie nici una (nici una shi aceeashi).


"THE MATRIX HAS YOU !!!!"
Mesajul palpaie innebunit pe ecran. Leo se chinuie sa-l citeasca.
- Ce naiba are calculatoru' ? Nu v-am spus eu sa instalatzi DOS-ul? Ce' credeatzi ca nu ma prind ca e Linux-ul sau ce? Ha!Ha! La cate pizza cu linux am mancat eu....

Intre timp Neo-Leo cauta intr-un dictzionar sensul cuvantului "THE". Bineintzeles ca incepe cautarea de la litera A. Mai are de cautat si celelalte cuvinte "Matrix", "has" shi "you". Dar astea probabil ca le va cauta maine.

Pentru orice eventualitate mai izbeshte din cand in cand tastatura cu pumnul. Domnul producator incearca sa-si pastreze calmul incarcand pistolul cu un nou glontz.

Pe ecran apare un nou mesaj :
"Ba, tu eshti prost sau ce ???" - in româna de aceasta data - contributzie a unui hacker ardelean.

Aparitzia unui nou mesaj pe ecranul calculatorului :
"FOLLOW THE WHITE RABBIT..."
il aduce pe Neo-Leo la disperare. Urletul lui acopera zgomotul produs de lansarea celui de-al doilea glontz din pistolul producatorului.

Vazand scena, lui John Gaeta ii vine o idee magnifica shi o numeste "bullet time" - sau in traducere - "ocolirea gloantzelor de Leo".

To be continued...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 01:49   #3
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 2 [scrisa de Demona la 17 Oct 2002 17:30]

...Continued...

...Leo-Neo,se opreshte din urlete(asta dupa ce a facut cateva ture de platou,urmarit fiind de catre E.T. deghizat in "the white rabbit").Priveshte monitorul shi vede scris mare pe el:"KNOCK-KNOCK Leo-Neo!"

Deodata in usa se auc batai: "KNOCK-KNOCK"(traducere pentru nenea Pruteanu "CIOC-CIOC!")

Leo-Neo striga:"Cine-i?"
Din spatele ushii se aude o voce de felina: "Sunt eu!".
Leo-Neo:"Eu cine?"
Vocea:"Eu,banana!"
Leo-Neo:"Banana care?"
Vocea:"Aia blonda!"

(aici trebuie sa deducetzi jocul ala american tembel:"Knock-knock!,who's there?Me!Me who?"...shi asha mai departe!).

Deci Leo-Neo se indreapta spre usha shi o deschide,iar mare-i fu` mirarea cand vazu` o blonda imbracata intr-un costum de mushama roz,shi mestecand guma de zor(guma Turbo sau Cin-Cin,alegerea fiecaruia)...nu era nimeni alta decat Paminity.

Leo-Neo o masoara din priviri shi ranjeshte:"Ai intarziat 2 ore!" Paminity il priveshte dezgustata shi ii intinde o batista:"Shterge-tzi balele!Shtiu...e din cauza lui!"shi priveshte jos,unde se afla Kid Rock in lesa (scuze tuturor fanilor lui Kid Rock, dar e vina lui ca s-a cuplat cu Pammy).

Leo-Neo se shterge la gura shi zice cat se poate de serios:"Ai verzishorii?" Paminity scoata nishte bancnote din decolteu shi i le intinde. Leo-Neo intinde mana sa le ia,dar Paminity il opreshte shi zice scurt:"Sper ca are shi baterii!"Leo-Neo sa aprobator din cap shi ia banii, apoi inchide usha shi merge la nishte rafturi. Ia o carte mare pe care scria "Simularea - in viatza de zi cu zi"(de fapt titlul era ceva mai pervers,dar ma dau ashtia afara din Forum daca il scriu) shi scoate din ea un Game-boy dotat cu bateriile de rigoare. Bineintzeles ca alte cartzi cad in capul lui Leo-Neo amplificand durerea provocata anterior de cucuiul-pepsi (cartzi de genul "Aventurile ratzei Mac-Mac" sau cea mai importanta carte a lui Neo-Leo:"Abecedarul"). Merge inapoi la usha shi i-l inmaneaza lui Paminity. Aceasta il ia fericita shi incepe sa joace Tetris.

La cateva secunde se aude o exlamatzie de fericire: "Ah!Am reushit sa umplu` ecranul cu patratzele colorate in 5 secunde.Mi-am doborat propriul record de 7 secunde!" se uita in jos la Kid Rock shi zice:"Asha-i ca eshti mandru` de bombonica ta?" (mentzionam ca Kid Rock statea sprijinit de perete shi ii zambea chinuit lui Paminity).

Inainte ca Leo-Neo sa inchida usha ii zice lui Paminity:"Hey!Daca te prind folosind aia,nu ma cunoshti...nu exist!" Paminity il priveshte shi incepe sa rada:"Duuuuuh! De parca vreau ca cineva sa shtie ca te cunosc! Dream on copile!",dupa care se intoarce shi pleaca.

Inainte ca Leo-Neo sa poata sa inchida usha,
E.T.(deghizat in "the white rabbit"),evadeaza shi o i-a la fuga pe coridor in jos. In clipa aceea la Leo-Neo ii "pica fisa": "FOLLOW THE WHITE RABBIT..."

***Nota autorului: Dupa cum shi NoOne a mentzionat dialogurile sunt toate in limba engleza - sa fie mai "shto",iar asemanearea personajelor cu anumite VIP-uri este pura coincidenta :wink: .La realizarea acestui scenariu nu a fost ranite sau omorate animele sau alte specii (E.T. deghizat in "the white rabbit"), deshi multzi ne dorim ca "specia Leo-Neo" sa fie "anihilata".***

...Noah...TO BE CONTINUED...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 01:53   #4
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 3 [scrisa de christi la 18 Oct 2002 09:49]

Deci ne aflam in mijlocul unui "chef" cu muzica rock si persoane imbracate in negru. Leo-Neo sta sprijinit de un perete strategic amplasat de echipa de filmare. Bea niste Cappy de nectar - Coca Cola nu are voie datorita cofeinei, iar de bere nici nu poate fi vorba.

Paminity se apropie de el.

Paminity: Buna, Leo-Neo...

Leo-Neo nu pare sa-si dea seama ca despre el e vorba. Se uita nedumerit imprejur si mai ia o gura de Cappy.
Paminity se apropie si mai mult de el. Sint acum fata in fata - ma rog, atit cit este acest lucru posibil datorita "armamentului" ei.

Paminity: Buna, Leo-Neo...

Acesta pare mai nedumerit ca oricind. Se uita incurcat la regizor, care isi pune miinile in cap. Incearca sa-i sopteasca replica. "De unde stii numele asta?" Leo-Neo nu a auzit. Se strimba spre regizor. "De unde stii numele asta?" spune regizorul, ceva mai tare. "Care nume?", vine replica inocenta a lui Leo-Neo. Regizorul isi pune miinile in cap. Leo-Neo incearca: "Wachowski? Larry? Director?" Cu mari eforturi, regizorul il face sa priceapa ca aia era de fapt replica lui. Leo-Neo se intoarce din nou spre Pam.

Leo-Neo: De unde stii numele asta?
Paminity: Care nume?

Leo-Neo e din nou incurcat. Paminity incearca si ea: "Di Caprio? Leo? Pussyface?"... O scurta privire spre regizorul care isi smulge parul din cap, si spre Kid Rock, pierdut pe undeva prin multime. Dupa mai multe secunde, isi repereaza iubitul, care nu se vedea datorita pantofilor cu toc inalt ai unei membre a echipei de filmare. Incurajata de privirea ingaduitoare a iubitului ei - cu pumnul ridicat deasupra capului - Pam isi aminteste ce trebuie sa zica.

Paminity: Stiu multe despre tine. Asteptam sa te cunosc de atita vreme...
Leo-Neo: Pai ne-am cunoscut mai inainte...
Paminity: Aaa... imi amintesc...
Leo-Neo: Cine esti?
Paminity: Numele meu e Paminity.
Leo-Neo: Paminity? Acea Paminity? Cea care a (beeep) cu (beeeep) si cu (beeeeeep)? Si a lansat totul pe video?
Paminity: A trecut mult de atunci. Si eram doar cu iubitul meu.

(inca o privire spre Kid Rock, care face eforturi deosebite sa scape de guma de mestecat de care s-a lipit si care-l tintuieste in loc)

Leo-Neo: Doamne!
Paminity: Ce?
Leo-Neo: Si eu care credeam ca era fata!...
Paminity: Majoritatea tipilor asa cred...
Leo-Neo: Vrei sa mergem undeva sa.... stii tu...
Paminity: Nu, e mai sigur aici.

Leo-Neo ramine uimit. Mai bea niste Cappy, care se termina. O privire dojenitoare spre regizor. "E gata, cum dracu continui?". Un asistent de platou se repede cu o sticla noua de Cappy.

Leo-Neo: Deci tu ai facut faza de pe calculatorul meu...

Paminity aproba din cap.

Leo-Neo: Cum ai reusit?
Paminity: Nu-i mare lucru... Trebuie sa te conectezi la ---
Leo-Neo (intrerupind-o): Nu, nu, nu la aia ma refer... aveam un filmulet pe calculator, in care (beeeep) (beeeep) foarte (beeeeep)... Nici macar nu (beeeep)...
Paminity: Aaaa.... Nici aia nu e mare lucru... Nu pot sa-ti arat acum. Nu pot sa-ti spun decit ca esti in pericol.

Leo-Neo devine ingrijorat.

Paminity: Ei te privesc, Leo-Neo... (faza asta suna mai bine in engleza: They're watching you, Leo-Neo...)

Leo-Neo pare debusolat total. Lacrimi incep sa-i curga pe obraji. Brusc incepe sa plinga in hohote si o ia la goana spre regizor. "Auzi, ei ma privesc!" Ii spune el printre sughituri.... "Ce ma fac acum?"...


(to be continued..... acum trebuie sa plec)
:smile:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 02:00   #5
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 0 [scrisa de NoOne la 18 Oct 2002 15:24]


Incepe filmu'.
Un ecran aproape negru. Are totusi cateva mici pete albe. Urme de carioca. Si o semnatura undeva intr-un coltz : "Leo'z the best".

Pe ecran trec in viteza cateva cursuri BNR leu-dolar. Viteza de schimbare e uriasha. Nici macar MATRIX-ul nu o mai poate controla.

O voce partiala de barbat incepe sa cânte :
"Foaie verde de scriptura
O s-o ia MATRIX-u'n gura"


Paminity (n-o vedem da' stim ca e acolo) deschide conversatzia:
- Ba Poc, iara te-a apucat doru' de Zion?
Vocea partziala de barbat raspunde grabit :
- Apoc. De cate ori trebuie sa-tzi mai spun ca ma cheama A-Poc?
- AAAA... pai daca te cheama POC de ce ...
- Daca-tzi mai batzi joc de mine itzi scot shtecheru' din priza. Ai priceput bai, mufa blonda?
- Partzial,
raspunde sincer unicul neuron de serviciu mestecand in continuare o guma roz-bombonie.

Un zgomot indescifrabil bruiaza discutzia.
- Ai auzit? intreaba blonda (noi tot n-o vedem da' stim sigur ca e blonda). Ce-a fost asta?
- Mortfeus ne-a dat azi de haleala fasole cu varza. Micul dejun al campionilor. Acu' mancarea a ajuns unde trebuie.
- Uh, credeam ca e fostu' meu sotz. Nici in METRICS nu mai scap de el. Hai gata. Tre' sa inchid. Imi mananci unitatzile de pe celular de pomana. Ti-am zis de-o jdemii de ori. Suna-ma draga in uicheend. Ca si-asa atunci e sfarsit de saptamana. Te pup. Pa.


Datorita "TZOC"-ului Paminity-ei MATRIX-ul a reushit sa-i determine locatia. Instantaneu 3 agentzi de paza si protectie anti body-guarzi si-au facut aparitia in zona. Un politzai ii ashtepta. Acelasi politzai va muri mai tarziu in film, din greseala - inecandu-se cu cafea decofeinizata - la intrarea lui Leo-Neo si a Paminity-ei in sediul supersecret si neshtiut de nimeni al MATRIX-ului. Dar sa nu anticipam.

- Daca ma luatzi cu porcariile alea de jurisdictzie, a inceput politzaiul, putetzi sa vi le... Aaaaa.... Aaaaa....
Un agent Smith cam mic de statura si pipernicit (o ruda mai indepartata de-a lui Leo) se oftica de-a dreptu'. Se intoarce spre Larry si cu o voce fonfaita incepe sa se miorlaie:
- Dom' regizor... Dom' regizor... Asta iar a luat-o inainte cu replicile.
Un alt agent Smith il pocneshte peste scafarlie.
- Ba, de cate ori tzi-am zis sa nu mai parasti? Nu e frumos, ce draq !!!!
Ala micu' se puse pe smiorcait :
- Ati vazut dom' regizor ??? Tot timpul ma bate...

Din spatele blocului isi itzeshte capul Paminity :
- Dom' regizor, eu mai ashtept mult sus? N-ar fi trebuit sa vina careva dupa mine? Ma cam plictisesc, asa singurica !!!

In acel moment un domn (producator) semna o comanda prin posta prin care cumpara un pistol calibrul 40.

Politzistul parea mirat:
- Am trimis 2 unitati sus. E destul pentru o fetitza?
Incepu sa numere. Se opri la 1. Restul degetelor erau ocupate cu câteva gogoshi.
- S-or fi ratacit tampitzii. Stitzi, dom regizor, e primu' lor film.

De undeva din fundal se auzi vocea lui Mortfeus.
- Cretinii au taiat firu'. Bagai-ash eu undeva. Acu' iar o sa trebuiasca sa cablam tot, de la 0 - cu fibra optica - ca UTP-ul n-o mai tzine pe Paminity. Tu-le gatu' mamii lor de incompetentzi. Sa vezi ce le fac cand intru eu in MATRIX - daca nu uit pana atunci.
Parca mai trebuia sa zic ceva. Ah, da "RUN Forest, RUN - adica, aaa, asta: Paminity. Fugi, Paminity, fugi ca vin Smith-zi, mancatzash!!!"


Nu putem descrie faza cu saritul de pe o cladire pe alta pentru ca e de-a dreptul penibila. Unul din Smith-i a murit in saritura. Ca sa fim mai exactzi la aterizare. Iar pentru faza cu intratu' Paminity-ei in receptor trebuie doar sa amintim ca s-au tras câteva sute de duble. Sper ca va imaginatzi voi de ce....


TO BE CONTINUED...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 02:40   #6
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 4 [scrisa de NoOne la 05 Nov 2002 14:57]

Piuitul enervant al ceasului deshteptator il facu pe Leo-Neo sa tresara. Dupa ce a mai tresarit de cateva ori, a sarit ca ars de bricheta din pat, izbind cu capul podeaua (ca efect al efectului Doppler)
- Baga-mi-ash !!! exclama el [ CE? - ne intrebam noi]... Iar o sa intarzii la serviciu.

RHINEHEART: Ba, tu cre' ca ai o problema...
Leo-Neo: Da, sa traitzi!!!
RHINEHEART: Te crezi mai special, acu dupa ce-ai murit in Titanic...?
Leo-Neo - tace malc
RHINEHEART: Nu-i nimic, ai sa mori shi in filmul asta... Eu deja am vorbit cu baietzii shi cu... Woops!
[b]Leo-Neo[b] (pe o voce plangacioasa): Te spun lu' maaaaaaamaaaaaaa....
RHINEHEART: Sa ma dea in judecata. Acu marsh la locu' de munca. Shi daca te prind ca mai joci Solitaire te spun lu' dom' regizor.


Un lucrator al Poshtei Romane apare in cadru blocand imaginea lui Leo-Neo. Noi - baietzii ii multzumim, ele - fetele NU.
Poshtashu' : Nenea Anderson?
Leo-Neo (nepricepand graiul dulce moldovenesc raspunde instinctiv) : Nope.
Poshtashu' (nepricepand graiul creaturii din fatza lui intinde un pachet) - Atzi primit un plic.
Leo-Neo : Nu mersi, are Antrax.
Poshtashu' : Nu are. E gol. Am luat eu ce era inauntru.
Leo-Neo : In cazul asta da-l incoace.
Poshtashu': Semnatzi aici, spuse el intinzand un cec de 250.000 de dolari.

Dupa plecarea poshtashului Leo-Neo desface plicul.
- E gol, constata el surprins. Iar am luat tzapa de la Poshta Romana. Da pana cand, dom'le, pana cand?

Ar fi vrut sa-i raspunda cineva, dar toata lumea se sfortza din greu sa n-o faca.

Un celular ascuns (din precautzie de Larry W. dupa monitorul lui Leo) incepu sa tzaraie:

*****Tzaaaaarrrrrrrrrrrr*******
*****Tzaaaaarrrrrrrrrrrr*******
*****Tzaaaaarrrrrrrrrrrr*******

Speriat, Leo-Neo inchise monitorul. Asta era tot ce-i mai lipsea. Sa mai plateasca shi un monitor stricat.

*****Tzaaaaarrrrrrrrrrrr*******
*****Tzaaaaarrrrrrrrrrrr*******
*****Tzaaaaarrrrrrrrrrrr*******

Continua pe acelashi ton celularul....

Amintindushi ca un calculator se inchide din alta parte, Leo-Neo apasa butonul pe care scria RESET.

... to be continued...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 02:47   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 5 [scrisa de NoOne la 29 Ian 2003 11:52]

CUT TO :

Leo-Neo iara doarme.

CUT TO :

Camaramanul, beat mort shi lunetistul [Oups! Vroiam sa zic : sunetistul] beat critza zac sub un afish pe care scrie mare : BETZI PEPSI !!!.
Acum ar trebui sa intre agentzii secretzi [Smith-zii] dar nu o fac pentru ca se joaca in lift.

CUT TO :

IN LIFT

Un Smith : Acu eu apas pe buton.
Alt Smith : Da' tot tu ai apasat shi data trecuta. Eu de ce n-am voie?
Ultimul Smith : Din cauza ta am ramas blocatzi ultima oara in lift, sau ai uitat.
Alt Smith : Ba nu-i adevarat. Se luase curentul atuncea.
Un Smith : Are dreptate Ultimul Smith. A fost vina ta.
Alt Smith : Oricum, nu e corect. Voi doi suntetzi tot timpul impotriva mea. Eu nu mai jos in filmul asta. Plec acasa.
Ultimul Smith : N-ai decat. Potzi pleca shi acum. Chiar is curios sa vad cum ieshi din lift.

...to be continued...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 02:53   #8
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Eh, ultima scena mai bine n-o treceam... asha e de proasta.

5 zile. Timp in care vreau sa vad ca se scrie. Daca NU va fi "... to be continued..."-ul meu.

Spor la treaba! :wink:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 13:50   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Eji nebun.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 15:07   #10
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Avand in vedere ca replica vine de la un om cu scaun la cap... :oops: o s-o iau drept compliment...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 16:04   #11
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
INT. HALLWAY - NIGHT

Paminity: Oh, baby, I feel like a self-appointed goddess of XXX-rated films. Do you find me fit for the job?

Leo-Neo: Which blowjob, baby?

Paminity: Well, baby, given that I'm a goddess, why don't you make me feel like I'm the Mother-Goddess? Do you think the producers will agree on that? I guess they gonna make a helluva film outta this grungy existentialist SF?


Leo-Neo: Huh? Whaddya mean?

Paminity : I mean, cum on, we got Buddhism, we got the Revelation, we got Christian imagery. I think we'd betta have some extatic dances and some ritual fornicating. Wouldn't it be fun?

Leo-Neo: I don't know baby...Do you think they'll let me cum into your ass?

Paminity: As long as you use a condom as an interface, you betcha! C'mon, plug in! I wanna show you what VR is all about!

Leo-Neo (fading): Cybersex, baby. Swallow it all.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 16:12   #12
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena asta cred ca a picat la montaj in "Matrix"-ul original. :oops:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 12:35   #13
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Scena 7 ???

Leo-Neo se uita tâmpit de fascinat la un scrinseivar cu tzevi care se tot prelungesc shi se incovoaie. In mintea lui sta o singura intrebare [nu egzista loc pentru mai multe] Unde e instalatoru' dom'le? Cine e responsabil de toate astea? Cum permite Dumnezeu asha un haos? [Vrem sa precizam ca e o singura intrebare]

Un celular suna.
Alt celular nu.

Leo-Neo se intreaba la care din ele sa raspunda.
Se uita intrebator in jur, da' nu vede decat o poarta noua. Se uita la ea ca... shi cum ar vedea-o prima oara.

Mortfeus (catre Neo-Leo - prin telefon): PINK up the phone vacule!
Mortfeus (catre Paminity - care e langa el): Imi bag picioarele. Eu nu-l mai scot pe tembelu' asta din Matrix. Il las' dracu' acolo. Cine zice ca trebuie sa urmarim EGZACT scenariul? Shtiu o tipa care merita SCOASA. He! He!
Leo-Neo (cat pe ce sa apese pe tasta de respingere a apelului): ALO? Tu eshti Mortfeus?
Mortfeus: Da' bai oaie.
Leo-Neo (amintindu-shi o poezie la care a copiat in facultate): Ai venit sa mi te-nchini?
Mortfeus: Poate-tzi bag in fund o BEEEEEP sau o chestie cu spini.

Leo-Neo se face ca nu aude. Nu e greu. Tot ce trebuie sa faca este sa-shi blocheze urechea mediana cu un dop de vata.

Mortfeus: Fugi bah. Ca au venit!
Leo-Neo: Aia de la RENEL? De la GAZE? De la magazinul din coltz de unde am shutit o punga de jeleuri? Damn! Shtiam eu ca au camere de luat in vedere. Mai bine furam altceva.
Mortfeus: Nu bai. AJENTZII. Au venit Smitzii.
Leo-Neo: Sirios? Shi de de naiba le scrii numele cu BOLD? Nu puteai ca le scrii cu ITALIC?
Mortfeus: Hâ???? In fine. Du-te in biroul ala ce are scris pe usha: Strict interzis persoanelor neidentificate. Te mai sun dupa aia.

Leo-Neo se ridica in picioare shi se asheaza nedumerit pe scaun. Priveshte in jur. Mai priveshte o data. In stanga. Apoi in dreapta. In cele din urma mai priveshte o data in jur. Shi iar in stanga ca sa fie sigur ca a privit in stanga. Se repede spre usha indicata cu degetul de toata echipa de filmare.

Ajentu' Smith 0: L-ai vazut? Uite colo in stanga. Il vezi cum se duce?
Alt ajent Smith 0 : Uita-te naibii in dreapta. Nu shtii ca nu trebuie sa-l vedem?
Ajentu' Smith 7: (pocnindul peste scafarlie pe Alt Ajent Smith 0) Ba'n pana mea tu nu citeshti scenariul?
Alt ajent Smith 0 (smiorcaindu-se): Ba da shefu'. Da' nu eu am zis ca-l vad pe Leo-Neo cum fuge. Ajentu' Smith 0 il vazuse....
Ajentu' Smith 0: Ai dreptate. Da' semanatzi asha de bine la nume ca de-abia de-abia va deosebesc. (mangaindu-l pe cap) Hai gata Smiorc. Termina ca nu iei salar shi pentru asta. Asha ca dejeaba plangi.

Imaginea sare brusc in camera cu Leo-Neo.

Unul din fratzii Wachowski incepe sa injure.
BEEEEEP shi BEEEP de BEEEEEP. Suntetzi nishte incompetentzi. Cine se ocupa de imagine? Tu? Ieshi afara! Eshti concediat. Doamne! Pai m-am speriat intr-un hal cand a sarit imaginea... nici n-ai idee. Am crezut ca s-a terminat rola de film. Shi asha ne tot taie ashtia din buget. Acuma ar fi culmea sa taie shi din rola de film.

Leo-Neo sta pe marginea geamului - in exterior. Jumatate din platoul de filmare ishi tzine rasuflarea in sperantza ca poate-poate au norocul sa se intample vreo minune sa scape de actorul principal... cealalta jumatate sufla spre el incercand sa creeze curentzi de aer de tipul "hai sa cada de la etajul 160".

Leo-Neo (cu mainile impreunate a rugaciune): .... inger ingerashul meu.... (Sta cateva secunde sa-shi aduca aminte versurile. Nu reusheshte asha ca sare peste o portziune de text.)... eu sunt mic.... tu fa-mi-o MARE... GATA!

Nota: Portziunea de rugaciune de mai sus are copyrightul platit. Textul este adaptat dupa BIOTCH. Orice folosire nejustificata a textului [fara acordul autorului] va fi sanctzionata conform legilor americane - cele romaneshti n-au nici o valoare.

.... to be continued...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 13:44   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
EXT. BUILDING - DAY

Leo-Neo este la ultimul etaj al unui sky scraper. Are de picioare agatata o coarda. O coarda de bungee- jumping, I mean. Un CRANE SHOT ni-l arata de sus, tinindu-se cu disperare de perete.

DRRRIIINNN!!! DRRRIIINNN!!!

Leo-Neo baga mina in buzunarul pantalonilor de piele de unde isi scoate Nokia banana.

Leo-Neo: La dracul! Cine pula mea m-o cauta acum!?

Agentu' Smis
(OFF SCREEN): Verule, luati-as fata in pula! De-te jos dupe acoperis, de-te dreacu'! Nu putem se venim dupe tine, ca ne apuca vertigoul!

Leo-Neo
: "f*** the gays; f*** the brokers, f*** the Hasidic Jews. Send the Enron bastards to jail for life. f*** the Bensonhurst Italians; f*** the Puerto Ricans; f*** the Upper East Side whites. f*** JC, he got off easy, a day on the cross, a weekend in hell. f*** Osama. f*** this whole city and everyone in it."

Agentu' Smis
(quizzically): Ce pula mea ai, tati? Asta e al' film...

Leo-Neo: Sa-ti moara ma-ta?! Uaci dis!

Leo-Neo sare in gol de la inaltime. In picaj trece pe linga Patrick Swayze, si el in trecere.

Patrick Swayze: Ce dracul, frate?! Au marit astia bugetul la Point Break?

Leo-Neo
: Ati belit pulaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

Patrick Swayze (to himself): I knew it THIS wuz gonna be a helluva existentialist SF. It purports to explain great human mysteries, such as life after death and god-like experiences. We all have to go thru this elevation process before we could call ourselves men.

David Fincher (nimeni nu stie ce cauta on set):
Ba, vezi ca te-ai deshfacut la shlitz!

(se intoarce catre consola lui; are pe cap un helmet si in maini niste data gloves):

AI, my ass! But what does Spielberg really know? He only got his undergraduate diploma two years ago. Probably because he's a Jew.

TALKING HEADS:
David Fincher: Yeah, why do you pull this stupid face? Didntcha know Jews have nice, big cocks?

Leo-Neo
se prabuseste la pamint. Bourneidentity il asteapta jos si il aplauda.
FADE OUT. CUT TO...
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 14:28   #15
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
*aplauze*

Ashteptam shi altzi colaboratori.
Ar fi nemaipomenit sa scrie cat mai multe persoane.

Macar aici sa lasam seriozitatea la o parte.

Cum se scria odata.... SISTEM WAITING....
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 18:16   #16
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Ba, ce imaginatie aveti. Am ris de m-am cacat pe mine. Ma inclin cu respect, eu nu sint in stare sa scriu asa ceva. Ma mai inclin o data.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 18:23   #17
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Hai mai... ia shi scrie daca tzi-a placut. :wink:
Aici nu suntem ca sa punem note sau sa facem critici. Subiectul asta a fost creat doar shi doar pentru amuzamentul VOSTRU... NOSTRU.

Cu cat participa mai multa lume... cu atat va fi mai amuzanta chestia.

Se pot scrie shi mai multe variante ale aceleiashi faze. Nu exista reguli.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 19:57   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
(Hai sa intru si eu in joc, acum ca ati extins totul mai departe de "Matrix"...)

IN CONTINUARE......

SCENA 9 (cred!)

INT./EXT. PE UNDEVA (CE CONTEAZA???)

Leo-Neo e pe jos. Bourneidentity a plecat dupa ce l-a aplaudat, probabil in cautarea lui Will Hunting. In schimb, apar trei prieteni, veniti de la bowling in Columbine: Donny, Walter si BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIG LEBOWSKI.. Leo-Neo, un pic inconstient, sta pe jos, poate mort.

Donny: I think he's dead!

Walter:Shut the f*ck up, Donny!

BIIIIII[...]IIIG LEBOWSKI:You know what, I think this is the guy that peed on my f*cking rug, man!

Donny:Who peed onn your f*cking rug, Dude?

Walter:Shut the f*ck up, Donny!

BIIII[<and so on>]IIG LEBOWSKI:This is the guy that wanted to cut off my johnson!

Donny:Who wanted to cut off your johnson, Dude?

Walter:For the last time, shut the f*ck up, Donny, or I swear I'll throw you in the goddam GHOST WORLD if you don't!

Leo-Neo, insa, se ridica, caci vin o suta (fix!!!) de agenti. Si, ce sa face, fuge, pentru ca EVERYBODY RUNS. In lunga sa fuga, intalneste alte personaje care nu au ce cauta in “Matriche”: SPERMinem, rapperul hippiot (“Peace out, Rabbit”), Ion Tra’ volta, ceva mai grasutz in PULPe s.a.m.d. Ajunge in fata usii care il va purta in afara Matrichii, o deschide si, surpriza!!! Nu, nu e un agent, e Keanu-“Za One-u’ ”, cel de-al diolea MESIA, inlaturat odata cu numirea personajului principal Leo, in loc de Keanu (l-a dat gata si pe James Cameron faza asta).

Keanu-“Za One-u’ “: Leo-Neo, este timpul sa schimbam eroul principal al acestei povesti!!!

Leo-Neo Cumv vrei tu, dar sa stii ca doar unul dintre noi poate fi ZA ONE!!!

Keanu-“Za One-u’ “ este de acord si lupta incepe. Si se luptara si se luptara, de consumara la pelicula si timp, pana cand fratii Vacikovski au obosit si ei. Si MinRep sa satura si el de atata lupta si nu mai continua, lasand un alt suflet chinuit sa spuna poveste mai departe…

FADE OUT

Vocea lui David Fincher: Fantastic!!! Leo si Keanu luptandu-se, amandoi fiind ZA ONE e mai buna decat Edward si Brad luptandu-se, amandoi fiind Tyler Durnham (sau splina lui Jack…)

CUT TO:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 20:03   #19
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
:lol:
F.C.K.-ing STRANGE ! :oops:


Next ...Please

E din ce in ce mai bine.... [Nu pot scrie in engleza ca am baut ceva acu cateva minute. Sper doar ca n-am facut prea multe gresheli ortografico-gramaticale]
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 20:12   #20
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Tu stai cu ochii pe subiectu' asta?

Mai continuati voi, ca eu mai am idei (planuri de viitor: SPERMinem e personaj principal :wink: , da' nu spuneti la nimeni, ca se afla finalul pe internet si-si downloadeaza o groaza de movie geeks chestia asta, crezand ca poate chiar se face asa ceva... :wink: ).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells