Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2003, 02:00   #41
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Numarul de oameni care ar trebui alesi pentru a recrea Zion-ul sunt minimul care "inmultindu-se" controlat ar reusi sa scape de malformatii si alte probleme genetice si sa creeze intradevar un oras.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 12:16   #42
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
Originally Posted by MinRep:
2. Interesant fazele cu 101 si cromozomii. Insa, erau 23 de femei si 23 de barbati. Toti cromozomii au cate o pereche, deci de fapt sunt 46, nu 23. FELICITARI pentru observatie!!!
NU. Gresesti Era vorba de 23 de oameni, 16 femei si 7 barbati : :wink:
Citez:
"- Rolul "celui ales" a devenit acela de a se intoarce la sursa permitand o propagare temporara a codului pe care il porti reintroducand primul program. Dupa care va trebui sa alegi din matrice 23 de indivizi, 16 femei, 7 barbati pentru a reconstrui Zion-ul. Daca nu te vei supune acestui proces va duce intr-o cataclismica prabusire a intregului sistem care va ucide pe toti cei conectati la matrice si care, impreuna cu exterminarea Zion-ului va duce in final la extintia intregii rase umane".
Am incheiat citatul (ma rog, traducere aproximativa, dar... cifrele conteaza)

funny pirate...
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 12:18   #43
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
Originally Posted by Leonard:
Am vazut si eu "minunea" de Matrix Reloaded.
Mi s-a parut clara intentia comerciala a filmului. Daca pe alocuri mai are si ceva "substanta" este putin relevant in comparatie cu primul. Partea tehnica este destul de muncita si poate reusita. Cu alte cuvinte avem aici o masinarie de stors bani in care s-a bagat bani (Titanicul ar mai fi un bun exemplu).


Leonard, normal, ai tot dreptul ca ai o parere.
Faptul ca tie nu ti-a placut filmul nu inseamna ca noi nu avem dreptul sa comentam pe marginea lui, nu? :wink:
Dupa cum ziceam mai devreme, chestie de gusturi pana la urma. Fiecare cu parerea lui

funny pirate...
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 12:24   #44
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
Originally Posted by victor:
Problema o reprezinta AGENTII. De ce se opun ei si in primul episod si in al doilea ?

Cred ca este vorba despre faptul ca Agentii se opun oricarui "program" care nu mai face parte din sistem. Cred ca sunt, de fapt, un fel de utilitare (sa zicem, AntiVirus. ) capabile sa detecteze si sa-i haituiasca pe cei care au fost unplugged. Asta in interiorul Matricei. In afara ei... exista Santinelele.
Este doar o parere :wink:

funny pirate...
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 13:02   #45
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Agentii il ataca pe Neo dar sunt constienti ca nu au nici o sansa... asta
mi se pare extrem de interesant... poate ca fac acest lucru este facut pentru a-i studia miscarile in vederea perfectionarii Matricii... (sau pur si simplu pentru vanzari...)
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 15:39   #46
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Cand pe autostrada Trinity se desparte de Key Maker agentii spun : she means nothing. Let's get the exiled.

Key maker - programul exilat pare a fi singurul care stie unde este mainframe-ul-sursa. Desi Agentul Smith il asteapta pe Neo la intrare. Agentii, Agent Smith si Merovingian vor sa impiedice intrarea lui Neo la sursa. Prin asta el va alege de fapt salvarea Zionului prin alegerea a 23...blal bla bla. Ei nu stiu ca Neo a ales deja altceva.

Mai e o chestie. In discursul sau Merovingian apeleaza pe langa cauza-efect si la DE CE. La fel Oracolul ii spune lui Neo ca el trebuie sa afle DE CE a ales. In plus cand ajunge la Arhitect acesta ii spune ca prima intrebare pe care o s-o puna desi va fi cea mai pertinenta va fi cea mai putin relevanta( De ce e acolo). Apoi Neo insista ca nu i s-a raspuns moment in care Arhitectul ii spune ca s-a intamplat mai repede decat la ceilalti. Adica poate si-a dat seama asa cum i-a spus si Oracolul ca in primul rand trebuie sa afle de ce se intampla tot ce se intampla.

In plus, am visat eu ca atunci cand Neo intra pe usa la sursa lumina orbitoare se transforma intr-o planeta inconjurata evident de o multime de stele care se indeparteaza brusc pe ecranul din camera unde e Arhitectul ? Sa inteleg ca asta este intr-o alta galaxie ?
Dupa Matrix Reloaded alias Superman Matrix Revolutions va fi alias Star Wars ?

Ati vazut ce s-a intamplat daca nu m-ati resetat ?
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 16:02   #47
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
ok, te resetez eu.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 16:49   #48
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Vazui shi io "Reloaded"-ul [cred ca toata tzara l-a vazut inaintea mea].
Dupa ce am vazut ca s-au scris deja 4 pagini de posturi... m-a apucat durerea de cap. Cred ca o sa raman la partea familiara a "Matricii" - aberatziile din Trilohia.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 10:59   #49
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Am revazut filmul provocat de discutia de pe acest forum... Mey, nu stiu, impresia generala e si mai slaba acum dupa ce l-am revazut...
Nu am sa incerc ca sa "patrund" ce a vrut sa spuna unul sau altul din personajele filmului, pentru ca nu merita!!! Filmul e foarte slab, deci nu merita sa imi omor neuronii incercand sa inteleg ce a vrut sa zica unul sau altul...
Nene,e un film comercial 100%, ideile ale filosofice cauza-efect si libera alegere nu isi au locul si rostul... macar faceau un film comercial de la un cap la altul si era clara chestia...

Pacat de Matrix 1, care avea la baza o idee atat de inteligenta si atat de SIMPLA !!! Cred ca asta a facut filmul sa aiba atata succes... Acu l-au complicat de nici nu mai stii ce ai vazut...
Ma scuzati, pana la urma Mulholand drive si Memento raman unice....
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 11:19   #50
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Sunt cel care a spus ca filmul e mai tare ca Mullhaland drive. Bineinteles ca am spus-o la misto.

Comercial necomercial discutia cel putin din punctul meu de vedere este pentru a incerca sa vedem ce ar putea sa se intample in Revolutions pentru ca hai sa recunostem rasturnarea de situatie a luat pe toat lumea pe nepregatite. Chiar se spunea ca ce mai e de continuat.

Hmmmm, Revoultions...deci nu e numai una, E mai multe. Pe mai multe planete ?

E ceva putred in Danemarca. Ii batem sigur in Septembrie.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 13:51   #51
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
Originally Posted by i_matei:
Am revazut filmul provocat de discutia de pe acest forum... Mey, nu stiu, impresia generala e si mai slaba acum dupa ce l-am revazut...
Nu am sa incerc ca sa "patrund" ce a vrut sa spuna unul sau altul din personajele filmului, pentru ca nu merita!!! Filmul e foarte slab, deci nu merita sa imi omor neuronii incercand sa inteleg ce a vrut sa zica unul sau altul...
Nene,e un film comercial 100%, ideile ale filosofice cauza-efect si libera alegere nu isi au locul si rostul... macar faceau un film comercial de la un cap la altul si era clara chestia...

Pacat de Matrix 1, care avea la baza o idee atat de inteligenta si atat de SIMPLA !!! Cred ca asta a facut filmul sa aiba atata succes... Acu l-au complicat de nici nu mai stii ce ai vazut...

Fratie, tu ori ti-ai pus in gand sa enervezi cei cativa useri care doresc sa discute in liniste despre filmul asta (cei cativa care isi rup din timpul liber zilnic ca sa incerce sa inteleaga care e faza cu filmul asta) ori esti prost facut gramada. Imi cer scuze ca sunt atat de direct insa nu ma pot abtine... :oops:
Nu stiu de ce am impresia ca tot ce ai spus mai sus este, de fapt, doar o incercare de a fi Gigi Contra. Si, sincer, spui ca ai revazut filmul... nu cred. Esti sigur ca nu te-ai uitat, din greseala, la un film Disney???
:lol:
Spui ca Matrix 1 a avut la baza o idee geniala si... SIMPLA, in timp ce partea a doua a filmului ti se pare slaba. Spui ca este un film comercial dar fara sa vii cu argumente. Normal, e mai simplu asa... de ce sa-ti bati capul sa te faci inteles si sa explici, simplu, de ce ti se pare acest film PROST .
Una peste alta... cred ca te-ai uitat degeaba la filmul asta si vei continua sa te uiti ca vitelul la poarta noua si de acum inainte. Probabil IQ-ul tau subunitar refuza impulsurile electrice ale singurului neuron pe care il ai utilizabil si nu iti permite sa treci dincolo de placerea de a molfai un pumn de pop-corns in timp ce, chipurile, te uiti la un film.
Asta este singura concluzie pe care eu unul o pot trage. M-am saturat de toti kinderii de 13-14 ani care cu banii de paine pe ziua respectiva fug intr-un icafe, stau atarnati de forumuri de discutii, bat campii cu gratie si apoi, satisfacuti, chipurile, intelectual, pleaca linistiti spre scoala. "Mama, ce le-am zis-o alora...".
Hai siktir...

funny pirate...
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 14:18   #52
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nimic, vreau doar sa-mi maresc numaru' de mesaje de pe site.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 15:29   #53
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
U right about 23 people! My bag!

(singurul motiv pentru care am scris mesaju' asta e ca sa-mi maresc numarul de mesaje... 300)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 16:54   #54
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Cred ca momentul meu preferat din film e privirea aia trista care o aveau agentii Smith dupa ce s-au batut cu Neo si el a zburat.
"We can't do that. BOO-HOO!" :cry:
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 00:33   #55
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
HAI CA SE INCINGE ATMOSFERA! :o
CONTINUATI, CONTINUATI! 8)
PAREREA MEA!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 01:34   #56
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by i_matei:
Am revazut filmul provocat de discutia de pe acest forum... Mey, nu stiu, impresia generala e si mai slaba acum dupa ce l-am revazut...
Nu am sa incerc ca sa "patrund" ce a vrut sa spuna unul sau altul din personajele filmului, pentru ca nu merita!!! Filmul e foarte slab, deci nu merita sa imi omor neuronii incercand sa inteleg ce a vrut sa zica unul sau altul...
Nene,e un film comercial 100%, ideile ale filosofice cauza-efect si libera alegere nu isi au locul si rostul... macar faceau un film comercial de la un cap la altul si era clara chestia...

Pacat de Matrix 1, care avea la baza o idee atat de inteligenta si atat de SIMPLA !!! Cred ca asta a facut filmul sa aiba atata succes... Acu l-au complicat de nici nu mai stii ce ai vazut...
Ma scuzati, pana la urma Mulholand drive si Memento raman unice....

I AGREE ONE HUNDRED PERCENT! Nota 10 pentru comentarii.
Ultimele 3 filme enumerate (Mulh Dr, Memento, Matrix 1) sunt si printre favoritele mele. Despre Reloadedu lu' peste ai perfecta dreptate!
Cred ca cei carora le-a placut matrix 2 n-au vazut la matrix 1 decat partea de efecte speciale.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 01:48   #57
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
era sa uit... am o curiozitate in legatura cu durata filmului:
in review-uri am citit ca are 136 de minute, iar eu l-am vazut la Patria si a durat 120 min. Stie cineva care a fost cauza scurtarii? Cei care l-ati vazut la alte cinematografe, a tinut 136 min cumva?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 08:37   #58
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Genericul de sfarsit este foarte lung, iar la durata se pune si ala, care dureaza cam 10 minute.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 09:40   #59
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
La Cotroceni a inceput la :02 si s-a terminat la :10+ . Dupa doua ore. Traiasca baietii de la Patria care comuta de pe o rola pe alta. Ar trebui puse in aplicare niste dari... afara...
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 09:45   #60
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Si vacanta placuta, nu cred ca o sa mai dau pe aici prea des pana la toamna. Take care! Everybody!
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells