Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2003, 13:21   #21
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Matrix, o continuare destul de ciudata si complicata a primului episod. Efectele speciale sunt cu adevarat exceptionale si as putea spune ca si prestatia unora dintre actori (Reeves, Fishburne, Belucci). Anumite parti din pelicula sunt insa desprinse din alte filme (vezi de pilda Keanu-superman). Una peste alta Reloaded este antrenant si cred eu ca pentru o persoana care a indragit prima parte merita sa revada si continuarile cu partile lor bune sau slabe. Raman totusi niste minusuri carora nu le prea pot gasi explicatia....
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 13:27   #22
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Aoleo, mie nu mi-a placut mai deloc. Paradoxul e ca , desi e mai mai slab ca prima parte, va avea incasari de 3 ori mai mari. N-am inteles de ce e "interzis sub 14 ani" ? ... ca sex NU e, iar din caftelile alea nu iese decit FOARTE putin singe.

ps : la chestionarul "cine bate cel mai bine", puneti-l si pe KR, ca in episodul asta a fost invincibil....
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 14:56   #23
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Mie mi-a placut, sau cel putin nu mi-a parut rau ca m-am dus sa-l vad, fie si numai pentru efectele spaciale, care, probabil, vor ramane de referinta. Pe alocuri filmul cade in zona parodiei, dar imi place sa cred ca in mod intentionat (fazele in care Neo se lupta cu jde agenti, cea in care o face pe Superman, etc). Cel mai simpatic si bine interpretat personaj mi s-a parut Merovingian, chiar daca nu a fost destul de bine dezvoltat. Sper sa-l revedem si in partea a III-a.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 15:49   #24
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nu sunt fan Matrix dar mi-am dorit sa vad filmul pentru ca mi-a placut prima parte. Nu m-am asteptat la ceva deosebit tot ce am vrut a fost sa ma simt bine si sa ma distrez. Si merita banii. Daca nu vrei decat distractie, efecte speciale si cascadorii filmul merita banii. Lasi deoparte prestatia actorilor, replicile plate rostite mecanic, discursurile cu filosofie de doi bani si iti ramane un film bun.

Nu inteleg de ce pe toata lumea a deranjat-o scena de dragoste ? Ca nu are ce cauta intr-un film de genul asta ? Poate, dar mai enervante au fost ventuzele pe care si le trageau KR cu CAM si vorbele gen "I need you". Auzi "Za one" nu poate singur.

Scena cu bataia contra 100 Smith. De ce nu a facut pe Superman mai devreme ? Din moment ce nu ii poti omori nu e normal sa scapi cu minim de efort ?

Cea mai enervanta parte a filmului pentru mine a fost cea - cu citez pe cineva de mai sus - "discoteca". Aia afla ca vin masinile si ei danseaza si se distreaza.

Rasturnarile de situatie sunt partea buna. Explicatia Arhitectului pare cel putin la prima vedere misto. ( trebuie revazuta pentru a vedea daca are buguri ). Lasa loc de manevra berechet pentru partea a treia. Desi puterile paranormale ale lui Neo in viata reala in afara Matrixului cam ne dau o idee. Si oricum din cate inteleg masinile vor trebui invinse in afara Matrixului in viata reala.

Incep insa sa tin cu masinile. In aceasta a doua parte tot ce a fost masina sau "masina made" a fost misto. Superbi : Gemenii, Agent Smith si partial Merovingian(pana revine de la WC). Groaznica partea umana : Fishborne, Reevs, Moss, Smith, Comander Lock, etc.

Nu vreau sa par rasist dar cam multe personaje de culoare. Stie cineva la Hollywood este impus vreun procentaj albi - negrii ? Interesant insa ca agentii sunt albi.

P.S. Voi ati ras cand i-a facut masaj pe cord ?
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2003, 16:44   #25
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Citat MiniRep :

"Oricum, doi oameni supravietuiesc santinelelor. Unul e Neo, iar celalalt un tip peste care s-a transferat agentu' Smith."

Cand a fost faza asta cu agentu Smith ? Iar Trinity era langa Neo daca este aceiasi faza la care ma gandesc eu.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 09:57   #26
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
(Am sa trec peste MiniRep...)

Chiwawa (acum am si tatuaj cu chestia asta)...

Pe la inceputul filmului, doi oameni ies din matrice. Dupa ce unul iese, apare Smith si se copiaza peste celalalt, apoi el iese din matrice, ocupandu-i memoria omului, omorandu-l. La sfarsit, in stare de coma sunt Neo(-Leo???) si tipu' ala (ca sa nu mai mentionez ca, la un moment dat, ala incearca sa-l omoare pe Neo si experimenteaza durerea)!!!

Watch carefully!!!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 10:08   #27
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Am reusit sa vad Matrix Reloaded la Cotroceni. Subiectiv, mi-a placut foarte mult. Agentul Smith ramane personajul preferat (cu toate ca era mai bine sa ramana intr-un singur exemplar), efectele sonore si vizuale la inaltime si poveste cat de cat plauzibila.
Obiectiv, mult mai slab decat prima parte, adica: interpretarea actorilor (o mare bila neagra pentru Fishburne), cam multe avantaje supraomenesti pentru partea buna (da, eu chiar tin cu partea rea si din aceasta cauza chiar imi plac finalurile filmelor in coada de peste sau in care cei buni nu castiga).

Arhitectul a fost o surpriza, Monica nu mi-a placut (d.p.d.v. actoricesc); gemenii chiar au meritat-o. Scena batailor cu agentii nu mi s-a parut inspirata, desi foarte bine realizata. Urmarirea pe Autostrada sufera pe alocuri de pozitionari foarte proaste ale camerei. Scena ciocnirii tirurilor este sublima, imi reaminteste de ce vreau si eu unul. 8)

Mosulica cu cheile este un personaj foarte reusit.

i_matei: O ora la Patria? Te compatimesc. Cinci minute, cu tot cu rezervare Cinemagia si cumparare bilete la Cotroceni. A fost o sala plina, ce-i drept. Plina ochi! :o

toni: IC14 mi s-a parut ca a fost bine pus acolo, nu din cauza unor scene de sex, ci a violentei; cu toate ca nu iese sange, unele scene chiar iti lasa impresia de full contact. Asta nu inseamna ca viza era tot de florile marului, iar in sala erau si persoane mai mici de 14 ani. Care din cauza batailor scoteau zgomote la fiecare 5 minute. Bine ca nu se prea auzeau de volumul boxelor...

Originally Posted by victor:
Cand a fost faza asta cu agentu Smith?
Inainte ca Neo sa primeasca mesajul de la Profet (daca nu ma insel) doi tipi trebuiau readusi in lumea reala, prin telefon. Unul a reusit cu bine, iar cel care a fost "suprascris" de Smith a revenit si el in lumea reala, fiind ultimul supravietuitor al atacului cu bombite aproape de finalul filmului.

Un film care, per ansamblu, merita vazut la cinema, dar mai ales la unul cu sunet cel putin 5.1 (aici cinema-urile de stat someaza).
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 10:39   #28
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Scuze pentru i.

Am ratat faza, nu mi-am dat seama ca respectivu e acelasi cu cel de la sfarsit.

Oricum ideea este interesanta. Programe scapate de sub control ce traiesc si in viata reala. Sau toti cei din viata reala sunt sub control sau cel putin un semi-control. Cel mai evident pare a fi Morpheus caruia i s-a implantat ideea cu Profetia.

In privinta puterilor paranormale cred ca Neo nu e singur. Dovada lingura de la orfani cu semne evidente de indoituri si reindoituri. Aceiasi lingura care in Matrix 1 nu exista.

Sau n-am inteles absolut nimic si filmu asta e mai tare ca Mulhalland Drive.

Oricum trebuie revazut.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 11:48   #29
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
Fratilor, la urma-urmei totul se reduce la gusturi si preferinte. Multi dintre voi, cei care ati vazut filmul, sunteti putin dezamagiti. Este dreptul vostru sa credeti ce vreti despre filmul asta. Nu v-a placut... problema voastra.
Personal, cred ca este THE BEST MOVIE EVER MADE. (*) (*) (*) (*) (*)
Probabil fiecare dintre noi avem un anumit standard, un movie-sistem de referinta la care raportam tot ceea ce apare nou pe plan cinematografic.
Seria "Matrix" este, cel putin pentru mine, punctul zero in materie de filme SF. De la acest punct voi incepe sa apreciez in bine sau in rau un film. Pun ct.

Funny pirate...
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 12:17   #30
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Interesanta aceasta discutie...

Un lucru care mie mi se pare ciudat este cum agentul Smith care este un
program a ajuns in "lumea reala".
Incercand sa-mi explic acest lucru mi-a venit in minte o idee... (mai
ciudata ce-i drept) pe care o sa v-o impartasesc
Oamenii initial sunt legati la un dispozitiv Matrix prin care se mascheaza
realitatea si care ii face sa traiasca intr-o lume ireala... dar daca
"Lumea Reala " este tot o lume ireala si de fapt ''mintile libere'' sunt
controlate dupa acelasi sistem... ideea este partial sustinuta de catre
discutia cu arhitectul... probabil o sa vi se para absurd dar totusi...
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 12:36   #31
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Chihuahua MinRep ti-ai tatuat gresit vine de la un oras din Mexic...

Si inapoi la Reloaded:
Ideile din acest film nu mi se par deloc de doi bani... sunt foarte
profunde...
Asta este unul dintre punctele forte ale filmului...
Toata lumea a laudat urmarirea... dar nimeni nu a zis nimic despre
explozia masinii filmata circular si cu incetinitorul foarte asemanatoare
cu o faza din Swordfish...
Filmul nu este de 5 (*) si este cu mult sub prima parte...
Pe o scala de la 1 la 10 i-as da 7.5 (prima parte are 9).
Va propun sa dati si voi calificative
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 13:08   #32
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Probabil... : In Zion exista doua feluri de oameni cei care au fost decuplati de la Matrix si oameni naturali. Cei care au fost decuplati ca Neo si Morpheus pot intra in Matrix si in felul acesta pot fi controlati prin programele din Matrix, gen Oracolul, baganduli-se diverse idei in cap asa cum este Profetia. In plus atata timp cat Neo dupa ce a fost decuplat si-a amintit de tot ce a facut inainte, este foarte posibil ca sa i se fi implantat in brain niste programe in stare latenta care sa se activeze la momentul in care revine in Matrix- chestie valabila pentru toti cei care au fost conectati.Ceilalti oameni, cei naturali sunt controlati prin intermediul celor dintai, prin propagarea ideilor obtinute din Matrix precum Profetia ( disputa Lock - Morpheus ).

Sau... : n-am inteles nimic si spun prostii.

Ori... : trebuie sa ne bucuram de efecte si sa lasam logica.

Cred ca In Revolutions se poate marsa pe idea ca programele scapate de sub control gen agent Smith si Merovingian odata intrate intr-un corp uman se vor alatura / vor conduce lupta impotriva masinilor.

Este foarte normala ideea ca un program poate intra in viata reala si controla un corp. In definitiv in stare de hipnoza subiectul este controlat.

Oare ar fi fost mai interesant daca Neo alegea cealalta usa ?
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 15:04   #33
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Daca Neo alegea cealalta usa n-ar mai fi fost Matrix Revolutions, totul o lua de la inceput, se facea un nou Zion, murea Trinity... and so on and so forth.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 16:03   #34
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
[quote="victor"]Probabil... : In Zion exista doua feluri de oameni cei care au fost decuplati de la Matrix si oameni naturali.

Eu m-as incumeta sa te contrazic. Dupa ce am analizat cu atentie discutia dintre Neo si Arhitect inclin sa cred ca, de fapt, intreaga matrice tinde sa semene mai mult cu un joc, o incercare a Arhitectului de a crea o matrice care sa fie acceptata de toti oamenii.
Cred ca in Zion nu exista oameni ci ceea ce Arhitectul doreste sa existe, posibil alte programe, carne de tun pentru asaltul final al Santinelelor careSpun asta pentru ca ma gandesc ca cei 23 de "oameni" pe care Neo ar fi trebuit sa ii aleaga pentru a reconstrui Zion-ul proveneau (gresesc?) tot din interiorul Matricei.
Aparitia The One's (au mai fost 6, nu?), distrugerea si reconstructia de 6 ori a Zion-ului este de fapt, cred eu, o serie de cicluri de-a lungul carora Arhitectul sondeaza tot mai adanc in pisihicul uman in incercarea de a elimina acele erori care stau in calea creearii Matricei Perfecte.

Funny pirate...
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 16:07   #35
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
cifre interesante

Cele doua filme prezinta, poate involuntar, cateva curiozitati legate de niste cifre care, sub o forma sau alta, cred ca vor reaparea si in Revolutions:
101 - este numarul apartamentului in care locuia Neo
101 - este numarul ultimei cladiri care apare in primul film
101 - este numarul autostrazii de-a lungul careia se infrunta eroii in "Reloaded"
5 - este transpunerea binara a cifrei 101
au fost 5 The One's

Ce parere aveti?
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 16:09   #36
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
rectific...

In mesajul de mai sus am strecurat o eroare: e vorba de cei 5 (cinci) The One's si de cele 5 "reconstructii" a Zion-ului :oops:

funny pirate...
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 16:14   #37
musique
Novice
 
musique
 
Join Date: May 2003
Posts: 10
BTW... de ce 23 de oameni salvati si nu 22 sau 24 ?
Posibil raspuns: celula contine 23 de cromozomi?

Apropo de eroi... cred ca multe dintre raspunsurile pe care le asteptam cu totii vor veni de la agentul Smith, nici de la Neo, nici de la Morpheus, nici de la Oracol, nici de la Arhitect. Pana acum este singurul personaj care a evoluat incredibil de mult, este singurul care se pare ca a devenit oarecum independent de Matrice, se poate multiplica etc etc.


Voi ce parare aveti?


funny pirate..
__________________
Hard to beat, impossible to avoid
musique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 17:00   #38
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Am revazut filmul si poate am inteles ceva mai mult.

Ce spui se poate lega de faptul ca Arhitectul nu a fost mirat de alegerea lui Neo. Si i-a spus ca nu se vor mai intalni ca in cele 5 dati precedente. (Alegerea fusese luata deja) - adica programul a trecut faza finala.

Incepe sa-mi treaca prin cap ca de fapt Zion este pur si simplu format din cobai pentru imbunatatirea programului. Cu fiecare versiune apare un Neo imbunatatit care de fapt reprezinta telul masinilor. Mintea lui Neo este de fapt un program perfect pe care masinile si-l doresc pentru ele. Matrixul a reprezentat bineinteles mediul de testare a acestui program.

Problema o reprezinta AGENTII. De ce se opun ei si in primul episod si in al doilea ? De vor sa-l opreasca pe Neo ca sa nu reseteze sistemul ? Pentru a impiedica masinile sa ajunga la acest program perfect ? Asta plus ce s-a mentionat pe aici pe undeva prin Forum ca cineva se uita din spatele monitoarelor - lucru care pare a se intampla si aici la discutia Neo- Arhitect. Oare agentii sunt de fapt controlatii de adevaratii oameni liberi ?

In plus Merovingian se opune si el resetarii. Stia de versiunile anterioare si il fura pe key maker pentru a opri resetarea. Sa fie pe langa agenti care eventual sunt controlati de oameni si programe care o iau razna ?

Agentul Smith : in versiunea de mai sus ar fi unul din acei oameni liberi trimisi sa opreasca resetarea. In momentul in care nu isi poate duce misiunea la bun sfarsit ramane blocat in Matrix si se transfera in personajul din Zion. Asa s-ar putea explica si dorinta lui de se taia pentru a vedea daca curge sange adica este cu adevarat intr-un corp uman. In Matrix n-am vazut picatura de sange.

Daca spun prostii resetati-ma.

P.S. Am senzatia ca Gemenii nu au murit ( lucru care m-ar bucura tare ). Ar putea reprezenta un icon pentru filmele moderne. Cand Jipanu sare in aer se vede forma corpurilor iar apoi inainte ca imaginea sa dispara ambii se pulverizeaza la fel cum au facut de fiecare data cand erau in pericol.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 20:00   #39
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
1. Imi place ideea cu Smith. Cred ca el si Neo vor deveni buni prieteni (dupa o ultima bataie in lumea reala, asa, de REVOLUTIE!!!) N-as specula prea mult, totusi...

2. Interesant fazele cu 101 si cromozomii. Insa, erau 23 de femei si 23 de barbati. Toti cromozomii au cate o pereche, deci de fapt sunt 46, nu 23. FELICITARI pentru observatie!!!

3. Matrix: 7,5; Matrix Reloaded: 7;

4. Picaturi de sange de mai multe ori: cand Neo e impuscat, cand se trezeste in lumea reala dupa cazatura de pa acoperis...

5. Chiwawa arata mai COOL ( :o ) decat Chihuahua. (si stiu de la ce vine...)

CHIHUAHUA!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 01:16   #40
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Am vazut si eu "minunea" de Matrix Reloaded.
Mi s-a parut clara intentia comerciala a filmului. Daca pe alocuri mai are si ceva "substanta" este putin relevant in comparatie cu primul. Partea tehnica este destul de muncita si poate reusita. Cu alte cuvinte avem aici o masinarie de stors bani in care s-a bagat bani (Titanicul ar mai fi un bun exemplu).
Chestia cu Neo zburand ca Superman mi s-a parut cam penibila. La fel si permanentele batai in care el sau Trinity sau Morpheus sunt atacati de sute de insi si nu se aleg cu nici o zgarietura sau daca totusi patesc ceva, totul se termina cu bine pana la urma (si cu un sarut eventual). Nici faptul ca Neo purta fusta (care nu se rupea si nu se sifona oricat si oricum se batea) si ochelari de soare nu m-a impresionat cu nimic. Aceste amanunte puteau impresiona pe niste copii amatori de desene animate.

Notele mele:

The Matrix 8 (8,5 daca nu ar fi existat Dark City facut cu un an inainte)
Matrix Reloaded 6

Desigur, jocul actoricesc este inexistent in ambele filme.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells