Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Apr 2003, 11:19   #1
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Matrix 2

Chiar sunt foarte curios sa vad continuarea. Parerea mea este ca va fi
un film foarte comercial. Nu vad rostul acestei continuari. Finalul
a fost foarte clar ce sa mai continue!!!
Sper sa nu am dreptate si sa fie cat de cat demn de numele pe care
il poarta
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2003, 17:19   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu pot sa nu fiu de acord cu tine...sunt extrem de curios ce o sa scoata.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2003, 14:47   #3
maddan
Novice
 
maddan
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1
daca aveti curiozitatea, mergeti pe www.whatisthematrix.warnerbros.com/

filmul a fost conceput inca de la inceput ca o trilogie. puterile capatate de Neo la finalul primului film nu reprezinta decat INCEPUTUL unei aventuri mult, mult mai lungi.

credeti-ma, ce veti vedea in Matrix 2 si, in toamna, in Matrix 3 va intrece orice inchipuire, si orice s-a facut pana acum in materie de filme SF.

ca sa va faceti o idee, descarcati trailerele de pe acel site. sheer entertainment!
__________________
there's a hunger still insatisfied...
maddan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2003, 15:24   #4
cipiamon
Novice
 
cipiamon
 
Join Date: Nov 2001
Location: de la un prieten
Posts: 21
Efectele speciale sper sa fie motivate, la fel ca in primul, si mai sper sa se abata de la filmul american in general ca se bazeaza numai pe ironie.
cipiamon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2003, 10:31   #5
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Eu unul nu am apucat sa vad decit trei-patru secvente din M2, dar se anunta a fi tare! Pt prima data am inteles dintr-o revista ca s-ar fi inspirat la o scena din filmul Swordfish(scena cu explozia de la inceputul filmului), care, la rindul ei, s-a inspirat din Matrix 1, dar in Swordfish scena in cauza e mult mai elaborata si deci, mult mai misto! Oricum, ceva imi spune ca si Matrix 2 va fi un film interesant... Ce mai, anul asta s-au lansat filme tari, si mai urmeaza Terminator 2, Matrix 3 s.a.m.d. Abia astept sa ajunga si la noi in oras MAtrix 2!
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2003, 18:58   #6
salvamarul_pe_buldozer
Novice
 
salvamarul_pe_buldozer
 
Join Date: May 2003
Location: vin de pe bitzii dintr-un satelit
Posts: 4
primul review

a aparut intr-un ziar din anglia mi se pare,primul(a) review, am citit acolo(pe net) cam ce si cum se intampla in film.
aveam scenariul dar dupa cateva randuri am decis sa nu il citesc si sa ashtept filmul...
ciudat ca inca nu a aparut pe net, ce bine l-au tinut ascuns..
in review-ul respectiv sunt laudate efectele speciale, ziceau ca sunt pur si simplu pe o alta treapta fata de ce a fost pana acum
spuneau ca sunt atatea efecte incat scena in care neo si trinity fac treaba aia vine ca o pauza bine meritata intre scenele de actiune
om trai si om vedea
__________________
long live p2p
salvamarul_pe_buldozer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 15:55   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Filmul s-a lansat ieri asha ca e normal ca maniacii sa-l aiba deja.

Eu prefer sa-l vad pe 23. How 'bout U?
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 19:58   #8
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Nu sunt chiar maniac si totusi il am.. Problema e ca am o copie imposibil de urmarit, o captura dintr-o sala de cinema. Dar..nu vreau sa-mi stric placerea de a-l vedea pe ecran mare sau macar in format .avi
Si-asa, nu cred ca voi fi multumit de ceea ce voi vedea. Poate e doar o prejudecata.. Nu se stie
Totusi, mi-am permis un mic teaser.. am vazut primele 5 minute. Incepe (ferea, ca-i spoiler !) cu un vis. E ceva nou in asta ?
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2003, 22:51   #9
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Seteaza gamma la video overlay mai spre alb... Arunca-l afara spre televizor prin TV-out... Apropie-te pina intelegi; daca dai cu fruntea de unu din ecrane, s-a rezolvat - you're in! :-)

It seems Warner did a good job. No DVD screeners out there, only VCDs made out of TS (telesync) recordings.

Time to Reload the official way - in cinema! :-)
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 12:58   #10
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Acum pot sa-mi spun parerea de dupa vizionare. M-am convins ca era
proiectat ca o trilogie de la inceput... si a fost peste asteptarile mele
totusi este departe de prima parte ca valoare...

Subiectul este putin schimbat si finalul este total imprevizibil. Inceputul
este un pic plictisitor dar dupa vreo 15 minute incepe adevarata actiune.
Sunt unele dialoguri geniale intre Neo si comandantul din Sion, Oracol si arhitectul matricii (pe rand desigur). Cineva se intreba ce cauta Oracolul in
Matrix si daca nu era mai util in afara, raspunsul il vei afla in Reloaded
si este extrem de interesant...
Nu pot sa nu mentionez efectele speciale care sunt unice...

Sunt si cateva parti mai putin reusite:
-Laurence Fishburne nu a fost prea convingator avand o prestatie modesta departe de cea din prima parte
- Faza cu explozia data cu incetinitorul seamana al naibii de tare cu
intr-o-ul de la Swordfish... coincidenta nu?
- Scena de sex dintre Neo si Trinity care era atat de mult laudata mi s-a
parut destul de... seaca... Probabil pentru rating-uri
- Neo este o combinatie intre Jesus, Batman si Superman
- lupta dintre Neo si cei 100 de Smith
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 17:54   #11
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
sal'!
Stiam ca americanii sunt fucked up rau de tot, da' totusi parca mai vroiam sa le dau o sansa (deh, suflet bun!)...
Anyway, cititi aici http://www.libertatea.ro/index.jsp?p...rticleID=41388.
Astept cu nerabdare crime a la Friday 13th, Halloween, Hellraiser, Driller Killer si, de ce nu Shrek sau Free Willy.
Va salut!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 20:21   #12
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Replica standard: acelasi film l-au vazut si alte citeva zeci de milioane de oameni care n-au impuscat pe nimeni. Look somewhere else to place you blame.
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 14:36   #13
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
i'm so excited

Maine, pe vremea asta, o sa fiu intr-un scaun intr-o sala, cu o punga de floricele intr-o mana si cu cealalta o sa-l tin de mana pe prietenul meu...hm, wait a second, nu am prieten, scratch that, anyway, maine pe vremea asta o sa fiu la cinema la Matrix 2.
ALELUIA! :o
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 15:49   #14
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am vazut...si a trecut. Matrix Reloaded este un film mediocru, care te tembelizeaza cu teorii despre soarta si lucruri predefinite(cea ce, practic, este valabil intr-un SISTEM) Adeseori au fost insa clisee, care pur si simplu au rapit din farmecul filmului. Efectele speciale au uimit, intr-adevar, dar din pacate un film nu se bazeaza doar pe ele.
Oricum, este mult sub valoare primului film. Se puteau prea bine opri acolo. Dar, ce sa faci, banul dicteaza.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 09:24   #15
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
First off, vreau sa va zic ca in viata mea nu am mai vazut sala de cinema plina OCHI. Nu mai erau scaune libere, oamenii stateau pe jos!
Weird.
Filmul... scene marfa de bataie, chiar am aplaudat la cateva.
Keanu, Keanu, Keanu... dude, e un film, tu esti un actor nu o scandura. SHOW SOME FRIGGIN EMOTION! Nu stiu de ce dar in momentele rare cand chiar isi folosea gura si nu pumnii, Neo m-a cam dezamagit. L-au facut prea puternic. Care era scopul batailor daca stiu cum se termina?
Morpheus- three words: LOW FAT DIET, NOW!!! (ok, that was 4 words) Ah, yeah, no more stupid speeches.
Trinity: MAKE-UP!
Monica Belucci- Kinda horny, ain't ya?
Agent Smith si Agent Smith si Agent Smith si Agent Smith si etc: Dragutz concept dar care e SCOPUL tau ca m-ai tot aburit si tot n-am inteles. Adik stiu ca vrei sa-l ucizi pe Neo, and that's it? halal scop.
Arhitectul: Mersi tataie, mi-ai stricat tot filmul. Eram dispusa sa trec cu vederea discoteca aia numita Zion, faptul ca exista programe care se iubesc cu alte programe si se bat cu alte programe si etc, dar la explicatiile tale stupide, am trac linia. Sorry, there's only so much i can take.
One more thing, mi se pare mie sau Reloaded a fost mult mai funny ca primul?
That's all folks, Doamne ai grija de noi pana in noiembrie! Cred ca imi iau bilete de pe acum sa stiu o chestie.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 11:12   #16
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Dupa ce am rezistat cu eroism la o coada de aproape 1 ora la cinema Patria si am sarit in sus de fericire ca m-a blagolovit Dumnezeu cu niste locuri cat de cat decente, m-am dus la film cu convingerea ca a meritat efortul...
Cand am iesit de acolo, aveam pareri amestecate...
Ok, s-a incercat dezvoltarea subiectului (poate SUPRAdezvoltarea...), apar o groaza de personaje noi:
- Niobe, conducatorii din Zion, Link, Vector, Fauritorul de chei - baietii buni
- Arhitectul, agentul Adam, Merovingian-ul, (poate si a sa Persephona), fantomele - baietii rai

Bun, deci apar atatea personaje... pacatul principal al filmul e ca aceste personaje nu sunt dezvoltate cum ar trebui... se lasa tema pentru Matrix 3? Nu prea vad cum ar putea fi lamurite atatea enigme intr-un singur film... Cred ca ar trebui facut serial. Dupa cum am zis cred ca regizorii au supradezvoltat subiectul creand o poveste alambicata si complexa care nu prea isi avea rostul.

In plus de asta subiectul filmului are o groaza de chestii care m-au dezamagit:
- idea cu cei 100 de agenti Smith mi s-a parut total neinspirata... Pur si simplu saracu Smith devine un simplu obiect de amuzament, fata de cat de fioros era in Matrix 1
- nu stiu, niciodata nu am avut o asa impresie ca TOTI actorii principali au jucat EXTREM de prost... se remarca in special Lawrence Fishbourne (cu discursul lui de 2 bani...) si Keanu (vorba lui Lady_Skar, parca era o scandura!)
- filozofiile de 2 bani ale Merovingian-ului despre cauza-efect si liberul arbitru... give me a break - poporul american poate o fi cazut in extaz, dar pe mine nu m-a impresionat deloc
- personajul Persephona... pur si simplu nu i-am vazut rostul... ma mir ca o actrita asa buna cu Monica Beluci a acceptat o asa mizerie de rol (ce diferenta uriasa fata de Malena :cry: )
- o chestie care deja depaseste limita bunului simt... Neo ajunge sa opreasca santinele cu fortele sale extraordinare... hai da-o incolo daca mai puteam accepta unele chestii, asta chiar ca m-a enervat!!! In lumea reala el era un loser ca toti ceilalti oameni si nu putea face nimik din smecheriile din Matrix... asta a fost cireasa de pe coliva numita Matrix Reloaded... Sa inteleg ca in Matrix Revolutions o sa devina Dumnezeu pe pamant (sub pamant) sau ce???

Dintre putinele chestii bune as enumera:
- speech-ul arhitect-ului, revelatia lui Neo... fara faza asta, filmul chiar ar fi fost de duzina... are niste idei foarte misto, dar foarte slab puse in valoare de regizori...poate in Matrix 3... mai ales ideea ca Neo este al 6 lea... ups, dar ma opresc aici !!!!!
- urmarirea de pe autostrada, genial constrita, te tine efectiv cu sufletul la gura... ma rog poate finalul fasait, cu Neo in chip de Superman
- ideea personajului fauritor de chei
- personajele fantoma... uite asta a fost o idee chiar foarte buna
- cred ca nu mai merita mentionat de efecte speciale... de nota 100, dar se pare ca nu e suficient ca sa obtii un film bun...

Deci, tragand linie ce pot spune... Am impresia ca Matrix-ul s-a transformat intr-un fel de Razboiul Stelelor, dar foarte prost jucat si cu niste personaje nu tocmai inspirate... unele chiar nu isi au rostul
S-a stricat mult din ideea principala a Matrix-ului, povestea este slaba nu se ridica la inaltimea ideei de baza a filmului...
Ce sa zic... dupa cat am stat si am suferit in inghesuiala sa iau bilete, paca regret ca nu am stat frumos acasa si nu m-am uitat la versiunea de pe calc... chiar daca e filmata din sala si se vede nasol...
Nu stiu, nu vad rostul la continuarea asta si voi sta serios pe ganduri inainte sa iau decizia de a ma duce la Matrix Revolutions...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 12:42   #17
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by i_matei:
- o chestie care deja depaseste limita bunului simt... Neo ajunge sa opreasca santinele cu fortele sale extraordinare... hai da-o incolo daca mai puteam accepta unele chestii, asta chiar ca m-a enervat!!! In lumea reala el era un loser ca toti ceilalti oameni si nu putea face nimik din smecheriile din Matrix... asta a fost cireasa de pe coliva numita Matrix Reloaded... Sa inteleg ca in Matrix Revolutions o sa devina Dumnezeu pe pamant (sub pamant) sau ce???

Pai, mai stii... Oricum, doi oameni supravietuiesc santinelelor. Unul e Neo, iar celalalt un tip peste care s-a transferat agentu' Smith. Cred ca subestimezi puterea de revelare a "Matrix 3" (oricum, sa astepti sase luni sa afli de ce are asa puteri fenomenale omu' ala, hmm... - s-ar putea sa fie o mare dezamagire).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 13:48   #18
doctorfilm
Novice
 
doctorfilm
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 6
mdea...

Intr-un final, dupa preumblari prin tara de-am crezut ca tampesc... am ajuns si eu duminica, 25.05.2003, la 10 zile dupa lansarea din SUA, sa vad Matrix: Reloaded...
Ce sa spun... m-am dus ca baiatu' la Multiplex... super scaune, super imagine si, cel mai important... super sunet... Dolby Surround si tot ce-i trebuie... (desi am filmul de pe 16 pe cduri, am zis ca nu merita sa stric momentul si sa il vad pe calculator)...
Singurul lucru care nu s-a potrivit cum trebuie a fost, evident... filmul. Desi super realizat (cred ca urmarirea de pe autostrada va ramane o faza clasica, o secventa la care se vor raporta toate filmele care includ urmariri de masini de-acum incolo), au cazut in plasa marilor filme, facute cu bugete mari, de studiouri interesate numai de standarde... altfel nu reusesc sa imi dau seama ce dracu a cautat in scenariu povestea de dragoste... am crezut ca innebunesc pana treceau secventele in care cei doi erau prezentati impreuna... voiau sa il faca pe Neo mai uman, sau voiau sa atraga si publicul telenovelelor si al soap-opera in salile de cinema??? oricum ar fi, mi s-a parut ca nuca in perete...
Ce nu mi-a mai placut, a fost umanizarea robotilor... si faptul ca s-au bazat pe dragoste ("vreau sa am o mostra din ceea ce simti tu...") ca sa treaca peste anumite puncte de sugrumare a scenariului.... si... evident, de-a dreptul dizgratios... "SuperMan" Neo... was it really necessary?????
Scenele de lupta sunt mai bine realizate (era normal, in tr-un fel)... insa la lupta lui Morpheus cu inlocuitorul lui Smith (pe T.I.R.) se observa clar ca e vorba de calculator...
Una peste alta, un film dragutz, dar care nu se ridica la nivelul primului, cel putin din punct de vedere al feelingului pe care il ai cand iesi din sala...
P.S. era sa uit de gemeni... super realizati... dar vazusem deja toate fazele interesante cu ei in trailere...
__________________
WWW.DOCTORFILM.TK
doctorfilm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 18:11   #19
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Mersi ca mi-ai amintit:
Twins: YOU GUYS ROCK! (dar ati murit ca fraierii, sorry)
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 19:47   #20
vincent vega
Junior
 
vincent vega
 
Join Date: Apr 2002
Location: vecini
Posts: 56
Doctorfilm, cum e faza aia cu "am filmul pe 16 cd-uri?? :o (sau poate n-am inteles bine)
Nu de alta, m-ai facut supercurios, io filme pe mai mult de 5 cd-uri n-am intalnit...

In rest, continuati, continuati.... ...n-am vazut inca filmul, nu ma pot pronunta, revin dupa ce-l vad.

All the best.
vincent vega is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells