Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Feb 2003, 12:54   #1
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The miracle i call "Lord Of The Rings"

Trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu Demona ... Am vazut "fellowship of the Ring" de 105 ori shi am avut mii de ocazii de a vedea "The Two Towers" la calculator... dar multzi s-au plans k sentimentul nu este acelashi ... La cinema cu Dolby Surround System este o cu totul alta lume.
La noi niciodata nu o sa fie lucrurile asha cum ar trebui sa fie... ci numai de-andoaselea shi complet aiurea :evil: ... Rabdarea mea a fost pusa la incercare de cele 2 luni shi 13 zile de ashteptare a acestui film exceptional. mai am doar 11 zile shi ma voi bucura shi eu pentru ca merit.
Daca s-a facut vreun fan club LOTR in Romania online va rog anuntzatzi-ma shi pe mine ...

Enjoy The Ring Of Power (*) (*) (*) (*) (*)
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2003, 17:41   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
FoTR a fost un film mediocru, mai ales datorita lipsei de feeling pe care am resimit-o eu. Actiunea a fost destul de seaca...
TTT in schimb devine mai entertaining. Nu este un film exceptional, dar bun.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2003, 00:27   #3
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
105 ?
hmmm....
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2003, 20:51   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The crap Tolkien called "The Lord of the Rings"

Originally Posted by Gaandalf:
... Am vazut "fellowship of the Ring" de 105 ori shi am avut mii de ocazii de a vedea "The Two Towers" la calculator...
[...]
mai am doar 11 zile shi ma voi bucura shi eu pentru ca merit.

Right...

Dincolo de intrebarea: 105 ori? as vrea sa fac si eu niste comentarii. Pe langa faptul ca mai exista vreo doua thread-uri cu subiectul asta, eu tot nu vad sensul sa discutam atata despre filmu'/filmele asta/astea.

Ambele filme nu depasesc nivelul unui film suportabil, dar aproape mediocru. Astfel, pentru mine, trilogia se rezuma in cateva cuvinte:

THE CRAP TOLKIEN CALLED "THE LORD OF THE RINGS"

Poate am fost prea dur, dar e un nou subiect de discutie!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 16:45   #5
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Bai fratilor daca nu va place Lord of the Rings nu mai scrieti !!! Se pare ca sunt persoane carora le place enorm si sunt altii care il urasc!!! Terminati cu chestii gen "THE CRAP TOLKIEN CALLED "THE LORD OF THE RINGS". MinRep presupun ca esti fan Minority Report. Filmul asta a fost cumva la Oscar nominalizat?? Nu prea cred.Globul de Aur ceva...... Nici aici...... Il sustin pe Gaandalf si numar cu el zilele!!! :lol:
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 17:21   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ce sens are aceasta ultima aluzie? In primul rand sunt sigur ca este o diferenta intre Minority Report si LoTR din punctul de vedere al "fanatismului" sau cum ar veni cuvantul. Oricum sunt filme total diferite...
Si vizavi de ce ai spus in legatura cu nominalizarile...sunt curios cate oscaruri o sa chiar ia anul asta, dupa performantele "jalnice" de anul trecut, in care a fost facut KO de A Beautiful Mind. Din nou apropo de oscar-uri...cat de bine de poti baza pe ele atunci cand un film ca "Citizen Kane"(unul dintre cele mai reputate filme...preferatul criticilor ) nu a luat decat un oscar si acesta nu a fost pentru "Best Picture"...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 17:29   #7
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Pt. PoliFanAthic : ai si tu dreptate, nu ma astept ca LOTR sa ia ceva anul asta, dar unii chiar il considera un film nasol de tot.Minority Report mi-a placut, sa stii. Ideea a fost, ce sa zic, a la Spielberg. Dar totusi LOTR este un unicat, nu? Nu vorbesc in materie de efecte speciale ci de story. See ya.
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 18:01   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Oamenii trec si se duc, dispar. Cuvintele lor dispar in timp, iar civiliazatiile la fel... "Fatalitate"...


Pentru infocatii fani ai trilogiei stapanitorului inelelor (care e tot un inel) care au pus mana si pe alte romane sau nu au uitat ce au citit inainte de a "descoperi" miracolul, cuvintele de mai sus nu sunt chiar necunoscute. Dar asta a fost doar o incheiere. Nu cred ca suntem aici sa discutam daca suntem fani "Lord of the Rings", "Minority Report", Peter Jackson sau Steven Spielberg, sau daca una dintre "opere" este mai importanta decat alta. Noi suntem aici doar pentu a ne spune propriile pareri. Daca eu cred ca trebuie sa va conving ca LOTR nu este "miracolul" despre care se tot vorbeste, atunci voi persevera. Daca voi sunteti incapatanati si nu ma credeti si continuati sa ma atacati, atacand filme ale caror fan nu am spus ca sunt si nici nu am dat de inteles ca as fi, acesta este dreptul vostru si puteti persevera, fara sa deschideti ochii la adevar.

Story-ul nu este foarte original. Sunt o groaza de scenarii clare, existente de cand lumea, inglobate una-ntr-alta, fara nici un substrat mitic, filozofic sau orice altceva. Filmul este mai interesant vizual.



Totusi, mai ales pe Frodo (m-am saturat de poreclele astea copiate), va provoc sa ghiciti de unde sunt imprumutate cuvintele din introducere si de unde vine "MinRep"!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 18:14   #9
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Ma dau batut, MinRep. Oricum, iti respect parerea , iar parerea ta conteaza mult, sa stii. :lol:
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 18:26   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cineva raspunde foarte prompt la mesaje...

Oricum, sper sa ghiceasca cineva de unde sunt acele cuvinte de inceput.

Indicii: "Fatalitate" si sunt adaptate din prologul unui roman.

Despre MinRep nu zic nimic...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 18:52   #11
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Nu stiu : Mini Reporter poate :lol: Ti-am spus ca ma dau batut :cry:
PS: Ti-ai pus si Logo :o Stiai ca e dintr-un joc pe PC care se numeste Neverwinter Nights? :wink: Atat am ghicit si eu MAI MA GANSESC, ok?
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 17:38   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cu Reporter ai fost pe aproape.

Putem sa revenim la "Lord of the Rings"?

Nu stiam de faza cu logo-ul meu, dar mie imi inspira altceva!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2003, 22:59   #13
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Oscar pentru Lord of the Rings

Eu sunt sigura ca cei de la academie pastreaza Oscarul pentru cel mai bun film din 2004 pentru The Return of the King. Cred ca The Fellowship nu a luat Oscarul, cum nu il va lua nici The Two Towers pentru ca pur si simplu nu au un sfarsit. Sunt niste filme absolut remarcabile which do justice cartii, de asemenea remarcabila, dar nu se termina. Oscarul o sa fie al lor in 2004.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2003, 23:13   #14
Frodo
Senior
 
Frodo
 
Join Date: Feb 2003
Location: Shire
Posts: 90
Send a message via Yahoo to Frodo
Hell_Girl, imi place optimismul tau si sper sa fie cum zici tu! Eu as da oscarul pentru Tot ce inseamna Lord of the Rings, adica pentru toate trei filmele la un loc, ca de fapt e unul singur, nu?

:lol: Dragonu ala adormit musca? :o :o
Frodo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 16:38   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cum sa pastreze Academia un OSCAR pentru un film pe care nici PJAX nu l-a vazut in variata finala?

In cel mai bun caz, trilogia ar putea primi, in 2004, un premiu special (un OSCAR din gips, daca va incepe razboiul) pentru transpunerea reusita (cica!) a cartilor lui Tolkien. Dar nu mai mult!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 23:24   #16
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
MinRep trebuie sa recunosc ca mereu am asociat numele tau cu filmul Minority Report...chiar nu mi-am pus vreodata problema ca nu ar veni de acolo! acum imi dau seama ca am gresit...
sunt foarte curioasa din ce roman e citatul de care ai amintit...sunt sigura ca l-am citit dar nu-mi pot aminti de unde il stiu!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2003, 13:38   #17
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Off... Daca mi-ati lasa numele in pace. Poate ca ma cheama Minodor Repeanu! Sunt un tigan care calatoresc prin tara, oprindu-ma din cand in cand intr-un net sa trimit mesaje pe CINEMAGIA.

Oricum, recunosc ca mi-a plaut "Minority Report" in mod exceptional si, daca nu ar fi existat acest film, poate as fi renuntat la chestia asta cu MinRep (care imi obsedeaza mail-urile de vreo doi ani). Mai sunt pe aici alte "nume" interesante, dar nu vreau sa dau exemple.

Romanul este scris candva in jurul anului 1900 (dar nu sunt sigur de care parte a lui). V-as ruga sa nu va provocati prea tare in ghicirea romanului, mai ales la un topic cu LOTR.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2003, 14:43   #18
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Re: The miracle i call "Lord Of The Rings"

Originally Posted by Gaandalf:
Daca s-a facut vreun fan club LOTR in Romania online va rog anuntzatzi-ma shi pe mine ...

Eu n-am auzit de vreun club online, dar ce-ar fi sa facem noi unul? Astept email-uri pe acest subiect.

Hai sa ma iau si eu dupa MinRep, si sa va intreb "Din ce roman e luata semnatura mea?", mai ales ca, ghici ciuperca ce-i, e mult mai legata de topic!
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 08:39   #19
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Am revazut pentru a nu stiu cata oara TTT aseara la cinema si am observat ceva ce nu vazusem pana atunci. Culoarea ochiilor lui Legolas se schimba de mai multe ori in film. Cateodata sunt albastru deschis, cateodata sunt caprui inchis. Ma intrebam ce ar putea insemna asta, un splip-up sau are o semnificatie anume?
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2003, 00:45   #20
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Mai mult ca sigur some tricks of lighting... Nu cred ca are vreo semnificatie speciala...

Sa inteleg dupa semnatura ta ca esti fan Harry Potter as well? Atunci sigur ai observat ca aceeasi chestie se intimpla si in cele doua HP movies: culoarea ochilor lui Harry e tare schimbatoare, si in plus, desi Rowling pare sa faca destul de mare caz de ochii verzi ai lui Harry, mosteniti de la mama lui, producatorii l-au lasat pe dulceatza de Daniel Radcliffe cu preafrumosii sai ochisori albastri, naturali!

Dar... apropo de ochi albastri si de LOTR. Fratzilor, nu vi se pare ca e o adevarata invazie de personaje cu ochi albastri in filmul asta? Hai sa vedem cine NU are ochi albastri in filmul lui PJ: eu i-am observat doar pe Gimli si Sam (caprui)... hai si Merry (parca tot caprui), si Pippin (verzi). Mai e si altcineva?
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells