Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Nov 2004, 21:57   #201
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by capitain:
Originally Posted by K's:
Fahrenheit 9/11 nu-i documentar, e spot electoral difuzat cu galeata, nu cite o lingurita.
de ce?
http://www.wimp.com/gaybar/
Tema, plot orbeste unidirectionat, perspectiva la fel, subterfugii subiective.
Bowlingu' e superior.
Nu gust glumitele de genul aleia din linku respectiv. (asta nu pentru ca ar fi gay baru', ci pentru ca imi par puerile)
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2004, 22:24   #202
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
"Nu exista manipulare negativa sau pozitiva".....asa o fi, filmul manipuleaza , asta e clar. Dar nimeni de aici nu poate nega(indiferent de simpatii pro sau contra sua si bush), ca nu prezinta niste date socante si ca nu Bin Laden i-a trimis fiul acelei mame in Iraq, ci bush. Asta doar in dorinta de a acapara petrol si a de a inchide o gura incomoda (saddam).
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 00:04   #203
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Eu am inteles ca pe 'fiul acele mame' l-a trimis maica-sa in armata. Bush (Bush ca nume generic) doar l-a chemat.
Anyway ma cam enerveaza ca discutia asta despre film s-a transformat intr-una despre Bush , republicani& americani
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 03:26   #204
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Anyway ma cam ca discutia asta despre film s-a transformat intr-una despre Bush , republicani& americani
a ? :shock:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 08:26   #205
grig
Novice
 
grig
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 23
nu inteleg cum e manipulare cand prezinta date concrete, documentate. e manipulare sa prezinti 'facts' ? poate pentru americani da, pentru ca toata ziua canalele de tv de la ei prezinta stirile cosmetizate sau chiar alterate. iar in momentul in care te obisnuiesti ca cineva sa rumege totul pt tine, inainte, in clipa in care primesti niste stiri socante, ne-alterate se poate numi manipulare. tupeu pe moore sa le arate americanilor cum stau lucrurile de fapt !!!! manipulare pe fatza !

voi ati vazut filmu??? ati vazut fatza lu' bush in gradinitza? ati vazut ce afaceri face familia lui? ati vazut cum a fraudat alegerile? ati vazut scenele din razboi? nu ai cum sa faci 'manipulare' in clipa in care arati lucrurile asa cum sunt. moore a pus prin editare CG goliciunea in ochii lui bush in clipa in care era in gradinita si alfa despre primul avion si habar-n-are cum sa reactioneza? aia era fata unui om depasit de situatie!!!!!! si 4 ore mai tarziu apare mega-macho-man la tv amenintzant pe toti! so, cine manipuleaza?
grig is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 09:59   #206
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by grig:
voi ati vazut filmu??? ati vazut fatza lu' bush in gradinitza?
Am vazut fata lui bush la gradinita & in acelasi timp am auzit vocea lui moore spunand ca in momentul ala bush gandea ceva de genu' "ce l-am tras-o". Asa sa fie?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 13:31   #207
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
SURDU' NU AUDE DA LE POTRIVESTE ! M-am mai uitat aseara inca o data la filmul asta (la prima vizionare nu aveam subtitrarea si am crezut ca mi-a scapat ceva),si am constatat ca sunt replici pe aici care nu sunt in film , sau daca sunt nu suna asa cum ziceti voi. Memoria vizuala mai joaca feste si fiecare a retinut cam ce a vrut.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 14:52   #208
grig
Novice
 
grig
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 23
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by grig:
voi ati vazut filmu??? ati vazut fatza lu' bush in gradinitza?
Am vazut fata lui bush la gradinita & in acelasi timp am auzit vocea lui moore spunand ca in momentul ala bush gandea ceva de genu' "ce l-am tras-o". Asa sa fie?

nope
grig is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 15:51   #209
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Nume, cred ca ar trebui sa vezi si alte documentare, ca sa afli ca Sadam se face vinovat de moartea a zeci de mii de kurzi si chiar irakieni, pe care ii ucidea in cele mai barbare moduri, cu gaz toxic, ca pe niste muste. De altfel, intreg clanul Saddam era format din criminali, se omorau intre ei, fiii lui Saddam isi ucideau cumnatii, etc. Saddam nu este pur si simplu o ”gura incomoda”, ci un criminal, ca Hitler.
In ceea ce priveste interesele petroliere ale SUA in Irak, stii cred ca interese identice au si alte tari, precum Franta sau Rusia, de exemplu, care s-au opus razboiului DOAR pentru ca demarasera deja niste proiecte in parteneriat cu guvernul lui Hussein. Niste farisei cu totii, nu e nimeni mai breaz ca celalalt, asa ca filmul lui Moore chiar este un spot electoral.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 16:09   #210
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Eu "sunt fan saddam", ai vreo problema? saddam n-a atacat america si nici nu a omorat americani (asa cum se spune si in doc.). In schimb , dupa izbucnirea razboiului au grija baietii sa-i decapiteze pe unde apuca ! :lol: www.snuffx.com Si eu daca as fi iraqian la fel le-as face. Te-ai pus in locul amaratilor alara? Sa-ti omoare familia , sa-ti distruga casa si afacerea, sa stai fara curent, apa etc si sa n-ai benzina( :w00t: ), in tara nr. 2 ca productie de petrol in lume ....well, si eu i-as lasa fara capatani ! Noi "aliatii" de nadejde-ai vazut cum suntem prezentati, eram in aceiasi situatie ca iraqul, dar intre timp , dupa moartea lui ceasca , "am devenit o noua democratie". :sick:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 17:49   #211
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai nume, de ce na-i spus ca esti fan saddam pana la caderea acestuia? ti-as fi organizart o calatorie in Iraq si, cu putin noroc, saddam ti-ar fi administrat o baie cu acid sulfuric, asa cum a facut cu verii, ginerii si fratii sai. poate te-ar fi gazat, asa cum a procedat cu sarmanii kurzi.
ai memorie scurta...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 17:56   #212
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Era o gluma drept raspuns la ceea ce a scris cel de dinaintea mea. Aluzia a fost prea fina pt. tine ,and u jumped to conclusions.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 18:12   #213
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Nume, mai ai putin si te declari si fan Hitler sau Stalin. Sau esti fan exclusiv Saddam?
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 18:14   #214
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
E adevarat n-am inteles tocmai bine . Pana la urma faza din gradinita era cam asa . Fata lui Bush + VoG Moore:
"M-am încurcat cu cine nu trebuie"?!
"Care dintre ei mi-a tras-o"?
"Sa fi fost tipii cãrora prietenii taticului le-au livrat o groaza de arme?!"
"Sa fi fost grupul de fundamentalisti..."
"... care mi-au vizitat statul când eram guvernator?"
"Sau au fost Sauditii..."
"La naiba, chiar EI au fost!"
Like I said, erau doar informatii adevarate prelaute de MM direct de la sursa, din capul lui Bush.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 18:18   #215
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@nume
o "finete" criminala. mi s-a aprins rosu asa incep scandalurile
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 18:51   #216
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Daca nu v-ati saturat (deja!) de toata povestea asta cu Moore vs. Bush, ghiciti ce se pregateste:

Sequel la "Fahrenheit 9/11"

Titlul e cam tampit: "Fahrenheit 9/11 1/2" si filmul e cam fara sens. Pana si M.Moore zice: George W. Bush is prohibited by law from running again.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 18:59   #217
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Mala Portugal:
... erau doar informatii adevarate prelaute de MM direct de la sursa, din capul lui Bush.
cum ar zice gigi becali: "din capul meu care are ganduri concrete si adevarate"
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 19:27   #218
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
@Lynx AMICE(e a doua oara cand sunt nevoit sa spun asta), ESTI IDIOT !
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 23:23   #219
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Noi am vazut o singura parte a problemei. Partea aratata de MM, cum a vrut el, asa ca nu se pune problema ca filmul asta reprezinta un adevar istoric
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 01:05   #220
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
vazut sambata, 13 noiembrie, o discutie pe TV National despre - intre altele- filmul lui m moore. o emisiune moderata de Bogdan Ghiu (enervant, cu grasierea lui opturanta, intrerupandu-si invitatii - ALS si "vedetica" Robert Turcescu)
ALS a desfiintat filmu - clar in formulari, categoric cu masura, slujitor fidel al esteticului, care la "tovarasul hamburger" lipseste...
Turcescu - ezitant intelept, incercand sa formuleze ceva memorabil, dar mereu plasand banalitati. sa vad cum va face Cotidianul.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells