Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Sep 2009, 17:55   #61
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Judex:
Mda... Pentru un om care nu se pricepe nu ai facut rau. Schimba-ti un pic filozofia de viata si citeste neaparat tot ce gasesti de Karel Reisz! Iar ca o prima recomandare - 'La lectiile de regie ale lui Eisenstein', de V. Nijnii.

dar ce-are filozofia lui de viata? de ce s-o schimbe?

In alta ordine de idei, am vazut azi performance-ul lui Lady Gaga de la VMA. S-a potrivit super tare cu filmul tau!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 18:07   #62
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by ricutza:
Originally Posted by Judex:
Mda... Pentru un om care nu se pricepe nu ai facut rau. Schimba-ti un pic filozofia de viata si citeste neaparat tot ce gasesti de Karel Reisz! Iar ca o prima recomandare - 'La lectiile de regie ale lui Eisenstein', de V. Nijnii.

dar ce-are filozofia lui de viata? de ce s-o schimbe?

In alta ordine de idei, am vazut azi performance-ul lui Lady Gaga de la VMA. S-a potrivit super tare cu filmul tau!
Pai e simplu - vrea sa faca film despre impactul pe care-l are Guta si, cand ii zic sa ia camera pe strrasse, el raspunde ca vrea de fapt biopic. 'Filozofia de viata' se referea la (ne)hotararea lui.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 18:18   #63
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by ricutza:
Originally Posted by Judex:
Mda... Pentru un om care nu se pricepe nu ai facut rau. Schimba-ti un pic filozofia de viata si citeste neaparat tot ce gasesti de Karel Reisz! Iar ca o prima recomandare - 'La lectiile de regie ale lui Eisenstein', de V. Nijnii.

dar ce-are filozofia lui de viata? de ce s-o schimbe?

In alta ordine de idei, am vazut azi performance-ul lui Lady Gaga de la VMA. S-a potrivit super tare cu filmul tau!
Pai e simplu - vrea sa faca film despre impactul pe care-l are Guta si, cand ii zic sa ia camera pe strrasse, el raspunde ca vrea de fapt biopic. 'Filozofia de viata' se referea la (ne)hotararea lui.

pai deocamdata n-a facut un film despre Guta. Iar filozofia din filmul pe care l-a facut mie mi se pare ok. Deci eu discut despre ce vad.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 18:23   #64
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Aaaa, ok, eu mergeam cu discutia mai acum vreo doua saptamani.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 00:49   #65
Cloud_
Novice
 
Cloud_
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
g3nov3s3 sunt curios cu ce camera ai filmat clipul acela?
Cloud_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 21:57   #66
g3nov3s3
Junior
 
g3nov3s3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 32
Panasonic HDC-SD200.
g3nov3s3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2009, 11:34   #67
Lexie
Novice
 
Lexie
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1
Red face :].

Ahaha.. O sa sune ciudat dar, am 14 ani, si sunt interesata sa devin regizor. . Adica, deja m`am gandit la ce facultate dau, etc. :-j. Asa am ajuns aici. . Am vreao sansa sa devin regisor? . Adica, e greu? .
Lexie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2009, 13:49   #68
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cum îi spuneam si lui G3nov3s3:
Originally Posted by Pitbull:
Sunt mai multe cäi:
- Faci o facultate de regie (atentie: toate sunt nule pedagogic - deci, conteazä doar diploma).
- Faci o facultate serioasä, si-ti dai masterul în regie.
- In paralel cu oricare din astea douä, înveti independent regia de film.
Admiterea în sine nu e îngrozitor de grea, ca pe vremuri - dar asta nu înseamnä sä te lasi pe tânjalä cu pregätirea. Incepe chiar de acum:
Formeazä-ti o culturä cinematograficä solidä - în acest sens, te afli CHIAR IN LOCUL IDEAL! Fii cât mai activä aici, pe forum, identificä sectiunile si topicurile cu substantä (nu cele de joacä, bârfä, cancan si scandal), implicä-te în discutii, si vei primi toate îndrumärile necesare.
Va trebui sä vezi o droaie de filme clasice, de mare importantä artisticä si culturalä.
Va fi nevoie sä citesti ditamai literatura de specialitate - deja avem aici, pe forum, topicuri pe aceastä temä; de exemplu:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=85644
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=88310
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=93968
...si vei mai gäsi referinte si prin multe alte locuri.
Vei avea de fäcut multe exercitii specializate, ca sä te antrenezi pentru examen.
...Si filme scurte, digitale, ca sä te initiezi în latura practicä a regiei.
(Cu exercitiile si filmuletele, te putem ajuta chiar mai concret; ti-am scris un mesaj privat cu detalii.)

Last edited by Pitbull : 27 Sep 2009 at 14:35.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2009, 13:52   #69
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Cand intri la liceu, cauta sa vezi daca exista vreo trupa de teatru in care sa te inscrii. Majoritatea indrumatorilor din astfel de trupe sunt studenti sau proaspat absolventi de actorie si te vor ajuta sa capeti automatisme in ceea ce priveste lucrul cu actorii, latura esentiala a muncii de regizor.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2009, 08:30   #70
Dralex
Novice
 
Dralex
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Pitbull ai putea sa imi trimiti si mie acele detali prin mp? si eu sunt interesat si tot 14 ani am
Dralex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2011, 01:01   #71
Razvandam
Novice
 
Razvandam
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1
Hellooo

Va salut pe toti.Numele meu este Razvan,am 19 ani si sunt din Ploiesti.Sunt un obsedat de filme si .... eee trec direct la subiect .Am facut 2 filme si vreau sa stiu parerea voastra.

Mai jos este linkul cu Trailer pt filmul ''Strazile''

http://www.youtube.com/watch?v=pYtnqIT7BLE

Mai jos este linkul cu filmul ''Strazile''.

http://freesmilerecords.webs.com/app...2-strazile-1-3

Acum filmul Trailer Cryptos (cryptos este cu cuvant ce provine din limba greaca si inseamna mister)

http://www.youtube.com/watch?v=KqQ2AxSoZcg


Filmul Cryptos

http://www.youtube.com/watch?v=nUisT...eature=related

Cam atat... astept sugestii,critici,injuraturi...
Razvandam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2011, 19:34   #72
DegX
Novice
 
DegX
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 20
Festivale de film

Buna tuturor.Sunt pasionat de filme de multa vreme si as-i vrea sa devin regisor.Intrebarea mea este: Pentru inceput este indicat sa ma duc la festivaluri de film mai micute si daca da, sa incep mai bine cu festivale pentru scurt metraje?
DegX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2011, 16:42   #73
Cristian17
Novice
 
Cristian17
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1
ticule iti zic eu care e treaba..proiecte si idei are toata lumea..ma intelegi... dar e greu sa fii..ce crezi ca toata lumea e nicolas cage? sa se lase de scoala pentru film? traim in Romania
Cristian17 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2012, 12:20   #74
cand3l
Novice
 
cand3l
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1
Buna ziua,am 17 ani si deja sunt interesat de arta filmelor,magia filmelor ce ma pasioneaza de vreo 3 ani.Mereu vad lucrurile dincolo de aparente si asta cred ca m-ar ajuta mult daca m-as axa pe aceasta cariera.Ce am scris mai sus este pentru a putea realiza unele persoane ca daca ai dorinta de a face ceva se poate,va urez mult succes celor care deja isi realizeaza visul de regizor
cand3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 01:23   #75
claudiu_stirbu
Novice
 
claudiu_stirbu
 
Join Date: May 2015
Posts: 1
regizor filme

as vrea si eu tot la fel sa devin un regizor si mias dori acest lucru.,am facut deja un film.deci stiu ma pricep,st creativ la filmele de genul de ex:hooror,mystery,drama,si telenovela si comedie.cu scoala nmu prea stau bine
dar ma descurc eu imi puteti spune va rog ce sa urmez dupa ce termin 8 clase ca sa devin regizor daca as devinii vas pune si pe voi in distributie
claudiu_stirbu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2015, 15:15   #76
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Claudiu.. in primul rand invata gramatica
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2015, 22:45   #77
cionica
Junior
 
cionica
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 29
Va rog sa-mi spuneti titlul unui film cu urmatoarea actiune: un tip este casatorit cu fata unui bogatas. In viata lor intra fiul negru al tipului, facut cu o negresa in studentie.Socrul accepta cu greu acest lucru, dar tipul nu se supune cerintelor socrului, Este lasat fara bani si cu cardurile taiate, fiind nevoit sa faca munci de zilier (a ranit de gunoi niste grajuri,,,). Se muta cu fiul intr-un cartier rau famat si dupa multe aventuri, afla ca fiul lui este in realitate o persoana culta si student la medicina. In final, nu accepta ofertele socrului si pleaca cu fiul lui.
cionica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2016, 21:23   #78
AdamWorth
Novice
 
AdamWorth
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Originally Posted by iiii:
Claudiu.. in primul rand invata gramatica
Sau angajeaza-ti un editor
____________________________________________
Marius
studii de comparabilitate
AdamWorth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells