Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2005, 20:16   #201
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
ba pardon. "aveam". fetitza aia n-a mai zis nimic de 1 luna.
struck down in her prime by her own stupidity ...
:lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 09:11   #202
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Scumpe M0n0
Lectia Number One:
"Despre ce e vorba în filmul cutäricä" e un tip de întrebare pe care trebuie s-o lasi în urmä. Asa-l întrebam eu pe tata, la 4 ani, când îi ceream sä-mi explice fiecare film, dupä ce se termina.
In orice film, dar mai ales în alea importante, "este vorba despre" multe: despre temä, despre idee, despre subiect - sau, mai clar: un film DEZBATE (sau "trateazä") o TEMA, prin intermediul unui SUBIECT, pentru ca în final sä COMUNICE o IDEE (sau mai multe!).

Exemplu (tratat foarte simplificat):
"Otto e mezzo", ("8 1/2" sau "Opt si jumätate"), de Federico Fellini.
TEMA: conditia artistului (despre asta vorbeste)
SUBIECTUL: criza de creatie a unui regisor, inspiratä din propria situatie a lui Fellini, care dupä ce fäcuse opt filme si jumätate în cheie neorealistä, simtea nevoia sä-si gäseascä alt drum (ceea ce a si fäcut).
IDEEA: (sistemul de idei al acestui film e atât de complex, încât comitem aproape un sacrilegiu comprimându-l într-o singurä frazä, dar sä încercäm, totusi...) Orice artist se regäseste pe sine însusi în oamenii care l-au fäcut sä fie ceea ce este (de la nastere si pânä în prezent); un fel de: "eu sunt voi".

Prin urmare, de fiecare datä când te incitä un film despre care se sugereazä cä e "mare", pregäteste-te pentru o adeväratä aventurä a descoperirii si cunoasterii!
Iar acum, fä bine si buchiseste acest topic paginä cu paginä. Vei gäsi multe îndrumäri în acelasi sens.
Baftä multä si cap limpede!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 09:16   #203
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Asa am sa fac...tanks...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 11:26   #204
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Pitbull:
Orice artist se regäseste pe sine însusi în oamenii care l-au fäcut sä fie ceea ce este

si nu numai un artist. numai ca, in viziunea lui fellini, un artist este dotat cu mult mai multa sensibilitate.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 11:39   #205
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Evident. Aici, Fellini vorbeste în primul despre sine însusi; la nivelul imediat urmätor, desigur, despre creatorul de filme; apoi, despre conditia artistului în general; si, în sfârsit, despre ORICE OM (artist sau nu). Astfel se deschide un film ca "8 1/2" spre UNIVERSALITATE.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 16:32   #206
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
Orice artist se regäseste pe sine însusi în oamenii care l-au fäcut sä fie ceea ce este
Oarecum ...
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2005, 07:29   #207
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Originally Posted by Pitbull:
Evident. Aici, Fellini vorbeste în primul despre sine însusi; la nivelul imediat urmätor, desigur, despre creatorul de filme; apoi, despre conditia artistului în general; si, în sfârsit, despre ORICE OM (artist sau nu). Astfel se deschide un film ca "8 1/2" spre UNIVERSALITATE.
:lol: draguta entimema, stimabile, numai ca e aplicabila oricarui film mai de doamne ajuta la capitolul reflexivitate, iar daca scoatem pasii intermediari 2 si 3, oricarui film. Soiul asta de receptivitate optimista se deschide ea spre UNIVERSALITATE (eu as spune mai degraba spre GENERAL ) cu voiosie umanista.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2005, 20:36   #208
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by tailgunner:
draguta entimema, stimabile, numai ca e aplicabila oricarui film mai de doamne ajuta la capitolul reflexivitate, iar daca scoatem pasii intermediari 2 si 3, oricarui film

e 'te, na ! :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 18:55   #209
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Carti de cinema.

Haideti sa facem un top 5 al cartilor de cinema citite,mai bine.Le vom discuta,le vom analiza,le vom taxa daca e nevoie,le vom prolifera prin intermediul forumului.
Propunerile mele:
1.Cinematograful,Acest necunoscut (I) Functiile cuvantului in film - D.I.Suchianu (1973)
2.Varstele Peliculei (vol.1,2,3) - Tudor Caranfil
3.La Nouvelle Vague - Michel Marie (2010)
4.Francois Truffaut,Barbatul care iubea filmele - Magda Mihailescu (2009)
5.O privire critica asupra filmului romanesc - Mircea Duumitrescu (2005)

...sau orice alta carte de cinema pe care a-ti citit-o si vreti sa o dezbatem pe forum.

Thx,Liviu!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 16:51   #210
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Nimeni... nimic,pe aici... orice?!
Rog...
Mult...?!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 16:55   #211
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
in general, cartile despre cinema, ca si cele despre pictura, teatru, muzica, sunt anoste.
nu cred sa fie preferinte prea evidente.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 17:04   #212
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu cred ca e o idee binevenita.
recunosc, n-am citit nimic pana acum, nefiind in domeniu, dar daca tot nimerisi pe-aici, uite ca vreau sa invat cate ceva despre asta.
@sebi,
o sa incerc sa fac rost de carti. te felicit pentru initiativa.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 17:27   #213
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Venind de la tine rvn-ule,ceea ce parea natural si evident (considerand ca suntem o mana de oameni priceputi la filme),iau asta ca pe un compliment.
Dar te-as ruga,ca pe viitor,sa mi te adresezi pe pe numele de utilizator.
Multumesc!
Si... no ofense!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 16:10   #214
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Promiteam candva unei prietene dragi,forumiste,ca o sa dau un nerv "Cartilor..."
Asa ca iata,cum era era privit "Padurea Spanzuratilor" de un prieten drag mie, Eugen Atanasiu,in Romania Libera ,pe 28 martie,1965:

"Regizorul cladeste cu o dinamica confruntare a constiintei eroului cu realitatea obiectiva ,exterioara si lui,si formulelor anchilozate ale demagogiei militariste.Agitatia febrila a eroului este tradusa cu maxima transparenta si fidelitate.Lumina,o lumina puternica si orbitoare,obsedanta chiar,invadeaza periodic ecranul,sugerand patrunderea treptata a adevarului intr-o constiinta incatusata de stupide,de false,de reactionare prejudecati.Jeturile coplesitoare de lumina articuleaza fraza cinematografica,ii inoculeaza noi energii.Sa nu uitam ca aceasta lumina este ea insasi un element de simbol,caci apare la inceput proiectata din liniile unde lupta trupele romane,starnind furia dusmanului.(Sa nu ucizi lumina,de oriunde ar veni ea,ii spune Klapka.Dar apoi tot el ii ordona lui Bologa distrugerea reflectorului).De aceea planurile nu se inlantuie prin intunecare,asa cum se obisnuieste,ci prin explozii de lumina in imensitatea ecranului lat,marcand parca fiecare izbanda a lui Bologa asupra lui insusi pe un drum ocolit si cu meandre ,introducand naratiunii cinematografice o unda de curaj si optimism."Padurea Spanzuratilor" devine astfel un admirabil film artistic dedicat sentimentului patriotic ,felului in care acesta se poate naste in imprejurari istorice concrete in formele lui cele mai pure si mai inaltatoare ,animat de dragoste pentru popor ,pentru umanitatea in suferinta - pana la supremul sacrificiu.


(Extras din "Cele mai bune 10 Filme Romanesti Ale Tuturor Timpurilor - Stabilite prin votul a 40 de critici",volum coordonat de M.Mihailescu si C.Corciovescu)
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 22:25   #215
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Sau...priviti ce inseamna manipulare sensurilor cuvintelor sub cenzura de marele
maestru Suchianu,din acelasi volum,privitor la "Secvente" al lui Tatos.

"In ciuda aparentelor cele trei povesti se leaga.Legatura nu e artificiala sau formala:"liantul"este ceva mai mult dureros decat "singuratatea"sau nefericirile conjugale.Este acel zbucium al creatorului in CAUTAREA ADEVARULUI (sublinierea mea).Acest fundament uman comun n-are nevoie de montaj acrobatic american.(...)
Adevarul brut e la fel de adevarat ca si cel botezat FICTIUNE(subl.mea).Adevarul "de arta" difera de adevarul "de toate zilele" prin acea ca un cineast a avut norocul sa-l intalneasca recunoasca si sa l pastreze".

din Romania Literara ,decembrie '82.

Sau...favorita mea:

"Cheia estetica a acestui film imi pare aceea a unei ironii grave.Filmul exprima,dupa mine,o atitudine critica si autocritica fata de faptul ca exista,inca,o prea mare distanta intre esentele ori fenomenele fundamentale ale vietii in curgerea ei ,in datele ei actuale si calitatea oglindirii ei in film".
Natalia Stancu,in Scanteia,'82.

Is that a masterpiece,or what?
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:13   #216
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
SMC, inteleg mai mult primul comentariu decit al doilea, poate vrei sa detaliezi de ce este al doilea preferatul tau. Primul se leaga de un citat al unui profesor de-al meu, de care, atit profesor, cit si citat, imi amintesc destul de des in ultimul timp: "ca sa sugi maduva trebuie sa spargi osul". Ceea ce mi se pare interesant este ca o opera de arta, poate chiar perfecta, nu valoreaza nimic daca privitorul nu a transcens o anumita stare; atit artistul cit si privitorul trebuie sa fi spart osul ca sa ajunga la esenta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 16:33   #217
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Pitbull:
Scumpe M0n0
Lectia Number One:
"Despre ce e vorba în filmul cutäricä" e un tip de întrebare pe care trebuie s-o lasi în urmä. Asa-l întrebam eu pe tata, la 4 ani, când îi ceream sä-mi explice fiecare film, dupä ce se termina.
In orice film, dar mai ales în alea importante, "este vorba despre" multe: despre temä, despre idee, despre subiect - sau, mai clar: un film DEZBATE (sau "trateazä") o TEMA, prin intermediul unui SUBIECT, pentru ca în final sä COMUNICE o IDEE (sau mai multe!).

Exemplu (tratat foarte simplificat):
"Otto e mezzo", ("8 1/2" sau "Opt si jumätate"), de Federico Fellini.
TEMA: conditia artistului (despre asta vorbeste)
SUBIECTUL: criza de creatie a unui regisor, inspiratä din propria situatie a lui Fellini, care dupä ce fäcuse opt filme si jumätate în cheie neorealistä, simtea nevoia sä-si gäseascä alt drum (ceea ce a si fäcut).
IDEEA: (sistemul de idei al acestui film e atât de complex, încât comitem aproape un sacrilegiu comprimându-l într-o singurä frazä, dar sä încercäm, totusi...) Orice artist se regäseste pe sine însusi în oamenii care l-au fäcut sä fie ceea ce este (de la nastere si pânä în prezent); un fel de: "eu sunt voi".

Prin urmare, de fiecare datä când te incitä un film despre care se sugereazä cä e "mare", pregäteste-te pentru o adeväratä aventurä a descoperirii si cunoasterii!
Iar acum, fä bine si buchiseste acest topic paginä cu paginä. Vei gäsi multe îndrumäri în acelasi sens.
Baftä multä si cap limpede!

Epica sincronicitate!!!

LE: Ma refer la "coincidenta" dintre dezgroparea acestui topic si deschiderea topicului meu de la "Acum pe ecrane" .

Last edited by Federico : 10 Oct 2010 at 16:36.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 17:28   #218
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@SMC

replica a doua (Natalia Stancu) impacheteaza in termeni profunzi ideea ca sferele realitatii nu pot fi cuprinse intr-o relatare cinematografica. o afirmatie kantiana in care mintea umana devine cinematografia, spusa in alti termeni decit ai lui kant. neamtul spune ca noi nu avem acces la realitate asa cum este ea (nu vedem lucruri-in-sine), ci realitatea noastra este in fapt ceea ce reuseste mintea noastra sa 'decripteze' din exterior in conlucrarea sensibilitatii cu intelectul. replica citata de tine e un fel de pozitie anti-bazin din prima etapa a francezului, o replica scrisa in spiritul anului 3 de litere, cind cuvinte cu iz metafizic voiesc sa descrie jerbe de lumina in capul cititorilor. iar termenii critica si autocritica sint prezenti acolo din necesitati politice. is termeni cheie pentru ceea ce inseamna atitudine comunista (serioasa).

iar Suchianu cu zbuciumul creatorului in cautarea adevarului , parca discuta Eminescu din perspectiva ontologiei lui Platon. cred ca recursul la (si refugiul in) metafizica e greu de evitat sub regimuri totalitare, dar afirmatiile celea sint destul de hazlii odata depasit contextul.

daca poti, citeste 'Estetica filmului', a aparut la IDEA in 2007, e o buna introducere in teoria cinematografica structuralista si poststructuralista. de acolo poti sa pleci spre carti si mai serioase cu privire la cinema.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 22:47   #219
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
anemona@
Intuitia imi spune ca l-a spart,da' io n-am decat maduva spre oferit.

gionloc@
- cu Kant ma pierzi - si ma bucur sa fiu pierdut,ca nu mi-a placut neamtu' niciodata.
- termenii "critica"si "autocritica" cred ca sunt receptati de tine defectuos.Cred ca ei se refera strict la maniera cineastului-actor de a se vedea pe sine in propriul film.(Iti recomand o re-vizionare).
- si sa nu uitam,vizavi de Such.,"ca iesirile sale din context" -viabila observatie de-a ta,aici,si as mai zice eu ...NU NUMAI AICI - si-au avut menirea de definitivare a unor terminologii,care, directe sau indirecte,au pus bazele unei scoli filmologice - asa,"neoficiala"(ghilimelele sunt optionale),cum exista ea azi.
- o sa am in vedere "Estetica..."
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 15:01   #220
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
...si ca tot mi-adusei aminte de termenii "critica" si "autocritica",carora tu le-ai incredintat "sarcini comuniste",iata inca o ipoteza ce pare a sprijini cele mai sus de mine spuse,aparute in "Contemporanul",in 1982,in scrierea lui Mircea Alexandrescu...

"Alexandru Tatos preia provocarea pe care un artist autentic trebuie sa o infrunte si incearca sa raspunda la o intrebare fundamentala : cata arta si cat adevar contine actul sau? Incursiunea in laboratorul de creatie al acestui film despre film, mai curand decat film in film, Tatos o face cu o subtila detasare de sine si cu o totala abdicare in fata obiectivului ei : adevarul si acuitatea observatiei artistului despre lumea in care exista".
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells