Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Feb 2005, 18:32   #41
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
eu fost azi la blade trinity, primul spectacol de la 15 20 (da, stiu, blade, infect, o sa ma pronunt la ultimul film vazut, dar chiar nu era altceva, vazusem restul, mai putin the final cut de la ora 21).
in primul rand haos. nu au dat drumul gardienii pana la 15 25 !!! in cinema pt ca nu erau casele deschise. dupa aia haos cu tipele alea, cer doua bilete, intreb daca blade a inceput deja. face aia : nu, nu, ce naiba, abia am deschis casa. zic ok, cer biletele, ma duc la bar. la bar iar nu mergeau casele asha ca ne da cola si popcorn pe gratis (macar atat). toate astea in timp ce printre angajati se plimba un strain urland in draci la ele in engleza ca nu se descurcau. intram in sala. pe bilete nexam locuri, pe scaune nu erau numere, sau cel putin nu am vazut eu pentru ca filmul incepuse de 10 minute (macar operatorul isi facea treaba cum trebuie). sala e asha cum a zis benny mai sus.
ce nu mi-a placut e ca se intra direct in cinema, nu e o zona tampon ca la multiplex. dar in fine.
in principiu e ok, dar le-as mai da vreo 3-4 luni de rodaj sa invete toti de acolo ce si cum.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 20:48   #42
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by BeNnY:
Am fost aseara si am vazut Saw la noul multiplex. Sunt niste chestii un pic cam tampitele. De exemplu snack-bar-ul e in afara multiplex-ului, adica te duci la snack-bar, trebuie sa-i arati tipului biletul si dupa aia intri cu ele acolo unde sunt salile unde trebuie sa-i arati altui tip biletul. Si daca vrei sa iesi in timpul filmului sa-ti mai iei popcorn e cam aiurea. Alta prostie: stiti cum sunt luminite la scarile de la HM sunt si aici, sunt rosii, numai ca sunt foarte prost puse. Astfel incat luminitele alea rosii (care sunt PREA puternice) ajung sa bata in ecran si ecranul are intotdeauna o tenta de rosu.

Altfel scaunele sunt foarte confortabile, ai loc mult la picioare, COLA INTRA IN SUPORTUL ALA, si popcornul parca e un pic mai bun decat cel de la HM. A, da, si pentru ca a fost seara de deschidere ne-au dat popcorn & cola gratis. Ecranul e mult mai mare decat cel de la HM doar ca bat luminile alea rosii in el... Sunetul e bun, ca cel de la HM.

Problema e ca Mall-ul asta fiind in Drumul Taberii si aproape de ajuns la el, e o taranime si o tiganime extraordinara.

buna si exacta descrierea facuta de BeNnY.
iar "taranimea si tiganimea" pot fi marginalizate/civilizate printr-o masiva prezenta a "lumii bune", adica a celor de la Cinemagia
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 21:57   #43
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
"Mon-log":

Noaptea deschiderii... Oameni la coada, lumea e emotionata. Merga la stand-ul de popcorn. Ma uit la tipul ala, imi dreg vocea, aranjez putin cravata si ma inchei la sacou, pun mainile pe tejghea si zic: "un popcorn". Ala imi cere biletul si eu ii arat super-invitatia mea, mare si frumoasa. Cum o vede parca devine complet umil si ma ia: "Ce doriti" si asa mai departe... In seara aia era gratuit tot, promotie speciala, si eu, ca un taran roman, am luat cat puteam.

Totul bine si frumos. Ajunh in sala mare, ma asez unde vreau, scaunele bine distantate ca nivel, deci nu avem probleme de genu: "auzi, nenea, ai capu' cam mare" sau "mami, da-mi olita ca sa stau pe ea ca nu vad de tampitul asta din fata". Stau comod in scaun, pun bautura in suport si, cum precizeaza Benny, sta bine!

Filmul incepe, sunt foarte calm, relaxat, sunet bun, conditi bune, nu frig dar nu cald, popcorn-ul bun (desi cam putin) si cand sa intre imaginea, vad un tenta rosie apasatoare cam pe 70% din ecran! totul se duce dracu si se strica vizionarea. Pacat, era promitator...

7/10 Chestia cu ecranul insangerat chiar m-a dat peste cap.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 22:07   #44
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
dacã ai luat popcorn "cât ai putut" duce, cum se face cã ti s-a terminat asa dintr-o datã, sau cum de-a devenit subit "cam putin"? :?

I detect a plot-hole; regia, montajuu..aloo

__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 22:10   #45
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Ideea e, ca eu cica am comandat MARE, dar ala 'mare' e cam jumate din ala mare de la Multiplex... Desi, poate mi-au tras-o aia si mi-au dat o cutie mai mica :hmm: Bastards
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 22:55   #46
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ideea era ca nu era pe comandat. Dadeau tuturor aceeasi cantitate. Noi i-am zis "ba nenea da-o pe aia mai mare ca platim" da' tipul nu prea intelegea. De fapt erau 3 tipi. 2 se uitau crucis si unu la mobil... Tinerei baietii, neexperimentati. In fine, nu ne-au dat cat popcorn am vrut ci o chestie kid-size sau Popcorn Diet. Bitches
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 23:00   #47
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
problema lor era ca atunci cand am zis ca vreau POPCORN, trebuia sa scoata un sac de gunoi si arunce tot pop.c.-ul acolo. Mai bagam prin buzunare si tineam in bluza... Treaba se rezolva...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 02:27   #48
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
propun ca Ogto si BeNnY sa fie angajati - deci, remunerati cu un salariu bun! - drept corespondeti speciali Cinemagia la Cinema...Multiplexuri...
am citit reportajele lor cu sufletul la gura
bravo, baieti! materie prima de buna calitate - pazea critica de film de maine!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 03:04   #49
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by herbert:
drept corespondeti
Ai uitat un n, asta ca sa fiu in ton cu amicii tai.
Corespondenti.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 07:37   #50
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Naspa faza cu luminile rosii de care ziceti. Sper sa rezolve cumva

Apropo, la noul cinema cand incepeti sa oferiti invitatii ?
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 09:07   #51
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
ieri la sala 1 unde am fost nu era nici un ecran insangerat. :?
weird sh*t
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 14:23   #52
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Noi la sala 3 am fost.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 14:58   #53
Sparxxx
Junior
 
Sparxxx
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 26
pana la urma salile astea care s-au deschis cat de mari sunt? toate au aceeasi marime? sau sunt si unele mai mic gen multiplex (alea de sunt jumate cu ecran mic)
Sparxxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 18:05   #54
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
n-am citit pe nicaieri despre asta, dar cred ca au aceeasi marime toate, mai putin sala lounge care are 44 locuri, la 500k biletul, pt cand vrea fizz sa se dea cu shuba in public
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 09:25   #55
Sparxxx
Junior
 
Sparxxx
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 26
Mda, am fost si eu ieri la Meet The Fockers.
Salile (cel putin asta in care am fost eu, Sala 6) este mare, cam cat alea mari de la Multiplex.Confortul este cel mai bun la ora actuala, spatiu foarte mare intre scaune, scaunele sunt foarte comode (momentan ).Tenta de rosu s-a observat dar in timpul filmului nu se observa deca pe marginile unde nu se vede imagine din film.
Oricum sunt la inceput rau, cred ca au vrut sa faca teste cu noi.Lipseste decorul interior complet, dar arata bine inauntru.Exista zona tampon ca la Multiplex, chiar este mult mai mare doar ca nu se vinde popcorn.
Mie imi place cum e facut... dar mai au de lucrat la el.
Era sa uit, nu mi-a placut aerul conditionat.Cred ca au vrut sa ne impresioneze cu instalatia lor si au cam exagerat, m-a tras curentu
Sparxxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 10:37   #56
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
corect cu confortul dar se pare ca intelegem diferit conceptul de zona tampon. eu inteleg dreptunghiul care uneste cinematograful multiplex cu cercul central al mall-ului si care mi se pare ca da foarte bine. si nu exista la movieplex. cercul ala da direct in cinematograf.
plus ca mi se pare chestie de kkt faza cu snack barul langa bilete. tre sa existe strategii : unu' se duce la bilete, unu' la popcorn, ca nu fie haos.
oricum e alarmant ca si la sala 3 la care a fost benny si la sala 6 (sparx) e tenta aia rosie. :huh:
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 17:21   #57
Sparxxx
Junior
 
Sparxxx
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 26
am inteles ce vrei sa spui acum.Oricum casele sunt penibile dar sunt convins ca nu asa o sa arate.Un indiciu ar fi ca inca scriu sala cu pixul pe bilet si nu iti dau biletele direct printate cu locul etc.E o chestie provizorie.Cam aiurea si display-urile cu filmele, nu prea sunt clare locurile, orele etc.
Cu faza aia rosie nu e chiar asa de rau, pt ca pe imagine nu se vede nimic, decat in partile din margine unde nu se vede filmul si cam se imbina cu fundalul asa ca dupa 2 minute nu o mai observi.Pe mine nu m-a deranjat.Dar cu vb buna si sfaturi cred ca se poate rezolva, daca suntem multi care facem "reclamatii"
Sparxxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 17:38   #58
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
De fapt 'chestia rosie' poate deranja destul de tare. Daca e o scena mai intunecata intr-un film ca Saw care era plin de scene de acest gen, in loc sa vad negru vad rosu si devine enervant.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 10:32   #59
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
si un punct negru mic daca e si tot te deranjeaza. e normal sa fie asha.
shi sparx nu e vorba ca nu se printeaza locul. eu m-am uitat la scaune si nu erau numere pe ele (bine era si intuneric in sala, pt ca filmu incepuse de 12 min, e scris mai sus, dar am bagat mobilu' in actiune). si la asta nu mi-a raspuns inca nimeni. asa era si la sala 3 si 6?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 15:50   #60
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
in afara de tenta rosie a ecranului, mai sint probleme majore? sonorizarea cum e? si bineinteles, cum putem uita de partea financiara? Preturile sint comparabile cu cele de la multiplexul din Vitan?
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells