Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Dec 2009, 05:29   #41
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Cita impostura

Sint sigur ca daca (prin reducere la absurd) Pitbull ar sta in acelasi metru patrat cu Emmerich, i-ar spune exact cuvintele de mai sus...NOPE, iar cere in schimb un autograf pe frunte.
E usor sa critici ceva doar numai ca poti si internetu` e gratis.
V-ati gandit, astia care aruncati cu porcarie, shit, prostie, in 2012 ca oamenii aia la holywood mai trebuie sa faca si bani, si ca filmul chiar daca este gandit ca blockbuster, are chiar o liniaritate stintifica , este FX visual stunning, ceea ce nu este un lucru derizoriu cum vad ca se insinueaza pa aici ci foarte important pt ca tine de una dintre cele mai analizate/criticate parti ale unui film, de oameni avizati desigur, si anume de partea tehnica.

Asadar intr-adevar filmul in mod sigur nu este o creatie literar-musical-artistica dominata de cadru fix de 1 minut cu marea, castelu, ochiul unei vite, urmata de un sincron cu personaj feminin rubicond lacrimand, vorbind fara sunet, smulgandu-si parul etc, ca sa avem aici rauri de adulatie si delirism menite sa ne convinga de profunzimea mesajului si de cat de neinteles este regizorul/scenaristul, si mai ales insistand cu referinte care mai e care mai bizare sa arate cat de mult ii preocupa cinematografia. Cinematografia baieti si fete este o arta despre realitate (posibila-imposbila-viitoare sau demult trecuta) in primul rand si despre abscons in randul al 14-lea.

Este foarte bine sa ne placa Family Guy si filme ca Star Wars, The Dark Knight, Rambo, Alien, 300, Pandorum, Transformers 2, Star Trek, si bunicii lor ca Vanishing Point, Dirty Hary, Omega Man, Wrath of Khan, Flash Gordon, Tron.
__________________
"Guns blazing"

Last edited by catalinpetrescu : 02 Dec 2009 at 05:38.
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 07:29   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Wow, avem un cruciat acilea! Un apärätor al särmanelor tiribombe cinematografice, care nu se sparie de "elitisme", ci are ochi (auto-citat în context) sä vadä în ele chiar si sincroane färä sunet!!
Ba încä unu' paranormal, care stie el ce-au altii-n minte, si ce-ar face ei dacä, si dacä...!
Stii ce, Tzutzu mic?...

...Lasä.

Last edited by Pitbull : 02 Dec 2009 at 07:34.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2009, 15:12   #43
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Nu stiu ce nu va comvine,dar cum voiati voi sa fie acest film 2012? Dca nu a fost facut cum trebuie , cum trebuia sa fie?Mie mi-a placut,m-a impresionat efectele si chestea cu scoarta terestra a fost noua,cel putin pt.mine.Mi-se cam luase de asteroizi care distrug planeta....
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2009, 17:01   #44
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by catalinpetrescu:
oamenii aia la holywood mai trebuie sa faca si bani

poate ar fi o idee sa mai faca SI film
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 11:34   #45
johnny89
Novice
 
johnny89
 
Join Date: Nov 2009
Location: Suceava
Posts: 24
Send a message via Yahoo to johnny89
L-am vazut si eu aseara...filmul e ok, efecte de neuitat dar pe tema asta cred ca s-ar fi putut face mai mult iar Cusack nu prea inteleg ce cauta intr-un asa rol.Alte filme de genul asta precum Independence day sau Armageddon mi-au placut mai mult.
johnny89 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2009, 14:24   #46
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Eu pentru Emmerich recunosc ca am o slabiciune si nu ma pot supara prea tare pe el. Oricum Independence Day ramane cel mai bun film al lui.

Nu am fost data pe spate de 2012 dar nici nu m-am simtit insultata ca la Wanted. Mi s-a parut un film ok. Nu stau sa-mi bat prea mult capul cu toate contradictiile cu legile fizicii, pentru ca oricum in filmele cu mega-dezastre eroii principali sunt inzestrati cu puteri supranaturale.


Ceea ce-mi place mult la Emmerich insa (motiv pentru care voi merge sa-i vad si viitoarele productii) este ca mereu strecoara cate o idee interesanta care merita luata in calcul. In Independence Day era ca americanii cerceteaza in secret extraterestii si ca nici presedintele nu stie de asta, in The Day after Tomorrow ca incalzirea globala va duce la o racire brusca si o noua epoca de gheata, iar in 2012 ideea ca in cazul unui astfel de dezastru nici vorba ca oamenii ar fi informati ci ca evident biletele s-ar vinde la licitatie.
In viata reala insa, arcele n-ar fi deschis probabil portile, si nici in interiorul lor nu cred ca ar fi fost o atmosfera asa idilica. Dar na, sa nu ne deprimam prea tare.

Imi mai place de Emmerich ca desi distruge tot felul de cladiri si monumente super importante, mereu salveaza spectaculos cate un caine (labradorul lui Tyra Banks in Independence Day, cainele vagabondului din The Day After Tomorrow si chiuwawa rusoaicei). Foarte dragut din partea lui.

Ce nu mi-a placut mie absolut deloc si m-a ingrozit, a fost ca filmul nu a fost pe pelicula ci pe digital. Nu fac parte dintre nostalgicii care ridica in slavi pelicula. Dar efectiv aveam senzatia la incepututl filmului ca ma uit la un talk-show de la televizor sau o telenovela de la MediaPro. Un sentiment horror. Sa filmeze pe digital si sa transpuna dup-aia pe pelicula daca altfel nu se poate.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 12:04   #47
kensu
Novice
 
kensu
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 18
stie cineva cand apare in blu-ray?
kensu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 17:25   #48
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Deja a aparut prietene
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 18:50   #49
kensu
Novice
 
kensu
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 18
Pai am intrat pe amazon si nu apare.Nici pe net nu a aparut dvdrip.
kensu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 19:27   #50
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Incearca pe torrente.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 20:31   #51
kensu
Novice
 
kensu
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 18
N-a aparut decat versiunea r5.O sa treaca ceva timp pana apare un dvdrip sau blu-ray ,oricum am rabdare sa apara un blu-ray.
kensu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 16:16   #52
coffeemuffin
Novice
 
coffeemuffin
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Mi s-a parut jalnic. Si cat am asteptat filmul asta...
coffeemuffin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 09:04   #53
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cand nu se vor mai face dude ca filmul asta, va veni sfarsitul lumii (mi-au confirmat niste maiasi, nu pot sa le dau numele dar sunt surse de incredere) ... And remember folks: you heard it first on Charlie Frost !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 19:06   #54
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
Cred ca pentru multi dintre noi ideea de a merge la 2012 s-a limitat la o serata relaxanta, in scaunul moale al unui cinema, in care punctul principal de atractie il reprezentau suitele de secvente realizate prin efecte speciale, maiestria arhitectilor virtuali etc. Desi nu pot spune ca am ramas inmarmurit la vazul lor, calitatea nu le poate fi renegata. Asadar ca printre scartaieli masive de popcorn ale colegilor din sala, inghionteli ale genunchilor celui din spate si ringtonuri "geniale" ivite in cele mai atrenante momente, filmul a fost unul normal pentru genul la care adera, o productie in care parca, principalul punct de atractie pe langa folosirea in exces a efectelor digitale, a fost bugetul astronimic, urmat de binecunoscuta salvare a tuturor vietatilor sau macar o incercare disperata de salvare a unui unora, in timp ce la cateva sute de metri un tsunami isi facea de cap. In fine, nu vreau sa depasesc limita ridicolului amplasata foarte jos de catre regizorul Roland Emmerich.

Cu siguranta principala "cauza" a aceste productii il reprezinta realizarea unui profit la fel de mare ca nebuneala din film.

Un singur lucru mai am de adaugat, daca tot vorbim de filme "armaghedonale", productia aia de la sfarsitul anilor '90, cu Bruce Willis pe post de salvator si erou national, Armageddon, mi-a lasat o impresie generala mult mai buna, a starnit o gama mult mai larga de sentimente, iar pentru o prima vizionare probabil ca cel mai multi dintre noi ne-am fi gandit cum ar fi daca... ceea ce 2012 nu mi-a stimulat!

Last edited by Black : 14 Dec 2009 at 19:08.
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2009, 08:20   #55
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Black esti right on track. Welcome aboard!
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 02:31   #56
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Lili1982:
Originally Posted by Disciple:
E lucru cunoscut faptul ca Emmerich pluseaza foarte mult pe efecte speciale,imagine,sunet si alte departamente tehnice(excelent realizate in aproape toate cazurile) uitand ca mai are de spus si o poveste.De aici calamitatile.

Ai dreptate... dar comparativ cu celalalt film al lui - 10,000 BC consider ca a evoluat nitel in bine ! Ca regizor nu e chiar de lepadat, DAR ca scenarist... este sub "nivelul marii"


...care nivel, cel din prezent? sau cel din film?


bun... sg lucru de amintit la film a fost ca l'am vazut la SIbiu la cinema, eram cu prietena in excursie la Calimanest-Caciulata si la intoarcere am stat o noapte la sb... aaaa pardon, am uitat, discutam despre film.. ....'calamitate' de film... Independence day a fost excelent, interesant, dinamic, realist (relativ) The day after tomorow deja a scartait puternic... deja eram plictisiti de statuia libertatii prabusita etc... 2012 e mai sufocant de clisee decat toata apa din acele valuri care au inghitit pamantul... Emerich chiar si'a furat caciula de data asta... app, ce e si cu efectele speciale... datorita lor regizorii/scenaristii au tendinta de a depasi limitele verosimilului... scena cu limuzina ce fuge de dezastru... ufffffff... ok fictiune-fictiune dar atunci cand ies de la cinema vreau sa ma gandesc a doua oara si a treia oara la film cum ca asa ceva ar fi posibil... zau ca Cusak a fost mai "hie hard" decat "Yippy-ki-yay mother-fucker" Willis


.......aaaaaa, mi'am amintit sg. lucru din film demn de mentionat... nebunul de Woody Harrelson that crazzy sob...

P.S. engine staaartt http://www.youtube.com/watch?v=MenWsUwCO1s
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION

Last edited by ATB4FOREVER : 16 Dec 2009 at 03:10.
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 02:35   #57
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Un copac falnic la ce distanţă e faţă de nivelul mării? Dar ACEL copac falnic?
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 21:21   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Suspy, cum ai reusit sä postezi din contul bannat?
Altfel, welcome back!
Sper cä te-ai vindecat de vadimita dement-epidemicä si ai început sä percepi realitatea as it is.

Altminteri:
- Nu stim despre de "copac falnic" vorbesti; sau, poate, nu mai tine minte subiectul...
- Imi aduc aminte vag cä-l insultai pe un fost user de pe-aici. Obiectiv vorbind: nu era bine ce fäceai. Chiar dacä viitorul ti-a dat dreptate, ATUNCI, PE MOMENT, atacurile tale erau nemotivate. Asta e.

Back to topic. (Eventuale räspunsuri la mentiunile mele de mai sus, pe privat, please.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 22:13   #59
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
....

2012 a fost un film bun ! Efectele speciale au fost delicioase , iar Woody ....maret ca deobicei !

Acum as vrea sa precizez de ce multi de pe forum au o parere proasta despre anumite filme : PT CA VOR SA-L IMPRESIONEZE PE PITBULL , PT CA NU AU O PARERE PROPRIE , SUNT NISTE LINGAI CE PROBABIL ASTEAPTA UN AUTOGRAF DE LA UN MODERATOR DE PE SITE !

Peace !


_________________
....Just medicate !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 22:14   #60
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
nenea suspect de bizar, ne injura voalat (pe mine inclusiv). nu stiu ce amintiri aveti cu el, dar.... e pacat.
revenind la film - l-am vazut de 2x la cinema si n-am adormit.... cred ca e un film decent pentru ceea ce este - a "disaster" movie. Cu clipiri la Woody H si la efecte.... unele dintre ele.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells