Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Apr 2010, 15:40   #721
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by RomaniaMare:
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în cinematografie.Peste cîțiva ani,va deveni un film de referință în istoria cinematografiei,cum a devenit Matrix,de exemplu.
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în marketing. Peste cîțiva ani, va mai fi pomenit doar ca filmul cu cele mai mari încasäri din istoria cinematografiei, cum a devenit Adi Minune în istoria manelelor, de exemplu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 20:35   #722
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Quote:
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în marketing. Peste cîțiva ani, va mai fi pomenit doar ca filmul cu cele mai mari încasäri din istoria cinematografiei, cum a devenit Adi Minune în istoria manelelor, de exemplu.

Haideti sa nu facem genul asta de comparatii. Adi Minune a facut incasari din cauza mentalitatii de c...t a populatiei tari. Avatar va ramane ceva timp in mintea oamenilor din mai multe motive. Eu apar acest film pentru ca l-am vazut, mi-a placut, iar cele 2 ore jumatate au trecut foarte repede ceea ce demonstreaza ca nu m-am plictisit.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 21:05   #723
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Daca o luam logic argumentatia ta nu tine. Nu zic ca n-ai dreptate, dar nu ai ales cele mai bune cuvinte pentru a demonstra lucrul asta.

De exemplu: "Avatar a facut incasari din cauza mentalitatii de c****t a lumii. Adi Minune va ramane ceva timp in mintea oamenilor din mai multe motive. Eu il apar pe Adi Minune pentru ca l-am ascultat, mi-a placut, iar cele x ore cat l-am ascultat au trecut foarte repede ceea ce demonstreaza ca nu m-am plictisit"

Suna cunoscut? Are vreo relevanta?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 21:20   #724
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Liviu-:
Eu il apar pe Adi Minune pentru ca l-am ascultat, mi-a placut, iar cele x ore cat l-am ascultat au trecut foarte repede ceea ce demonstreaza ca nu m-am plictisit"

Pe moment am crezut ca te-ai stricat la cap.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 21:34   #725
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by RomaniaMare:
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în cinematografie.Peste cîțiva ani,va deveni un film de referință în istoria cinematografiei,cum a devenit Matrix,de exemplu.
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în marketing. Peste cîțiva ani, va mai fi pomenit doar ca filmul cu cele mai mari încasäri din istoria cinematografiei, cum a devenit Adi Minune în istoria manelelor, de exemplu.
Pit,nu mă refeream la încasări sau la promovarea filmului(care trebuie să recunoaștem a fost genială).
Mă refeream la efectele 3D și la tot ce ține de grafica pe calculator.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 21:50   #726
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ma temeam de asta

Cat despre Avatar, va ramane in memorie mult timp. Un motiv e cel dat de Pitbull, suma colosala de bani castigata care in mintea maselor se traduce prin calitate. Imi cer scuze, nu vreau sa para lipsa de respect (desi poate chia e pe alocuri), dar logica lipseste adesea maselor si de cand a aparut Avatar am vazut o multime de persoane care fac analogia intre bani si calitate.

Celalalt motiv e mult mai merituos filmului in sine. A introdus o noua tehnologie care va fi viitorul. Aici nu sunt de acord cu Pitbull si alti sceptici. Uitandu-ma inapoi in timp nu pot sa nu observ pasul tehnologic de la film mut la sonor sau de la alb si negru la color. Trecerea de la 2D la 3D e asemanatoare. Filmele mai "serioase" nu o folosesc pentru ca nu-si permit, nu pentru ca nu ar dori-o. Scorsese de exemplu deja s-a indreptat spre aceasta tehnologie si cu un film care pare mai serios decat Avatar, desi lucrul asta ramane de vazut. De ce Scorsese face film 3D? Pentru ca-si permite. Un alt exemplu de film serios indreptat spre aceasta noua tehnologie e Inception al lui Nolan.

E clar ca regizorii vor sa lucreze cu tehnologia, dar momentan aceasta dorinta nu e de ajuns sa traga balanta in favoarea lor, nu-i de ajuns sa vrei atat timp cat producatorii nu-ti permit sa faci un film al carui profit e pus sub semnul intrebarii. De exemplu cati regizori mai lucreaza ca Trier? Rebeli de acest gen vor fi intotdeauna, dar cu siguranta nu e de ajuns sa opreasca evolutia tehnologica.

3D-ul nu e nicidecum un lucru rau, ci nu a ajuns inca in mainile cui trebuie pentru a fi luat cu adevarat in serios. E inevitabil insa.

Si, ca tot eram la motive pentru care Avatar e memorabil, trebuie sa amintesc si de povestea accesibila si usor impresionana pentru multa lume. Lucrul asta e deja fapt. Avatar a impresionat, nu pe mine, deci nu e memorabil pentru mine, dar pentru multa lume Avatar e un fenomen. Daca persoanele alea nu mor inexplicabil e imposibil ca Avatar sa nu fie tinut minte ani buni de acum in colo. Singurul obstacol pe care Avatar il are de trecut pentru a fi tinut cat mai mult minte e utilizarea aceleiasi tehnologii mai bine si poate chiar ceva mai avansata de catre altii. Cu alte cuvinte eclipsarea de catre aparatia unui nou astfel de gigant in urmatorii ani, care sa aiba un impact asemanator asupra maselor.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 21:51   #727
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în marketing. Peste cîțiva ani, va mai fi pomenit doar ca filmul cu cele mai mari încasäri din istoria cinematografiei, cum a devenit Adi Minune în istoria manelelor, de exemplu.


Pentru oamenii care lucreaza in domeniu cel putin, ca si Titanic sau Stapanul Inelelor, Avatar ar trebui sa ramana in istorie pentru mai mult decat incasari.
Eu zic insa ca va ramane si in mintea multor spectatori.
Si Star Wars sau Independence Day au fost filme care au mizat pe partea de efecte speciale, au fost revolutionare in felul lor (evident Star Wars mult mai mult), si sunt in continuare vizionate si apreciate.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 00:17   #728
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aveau story.
Si inefabil.
Si originalitate.
Atât.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 07:15   #729
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
3D-ul nu e nicidecum un lucru rau
E rau atunci cind ti se face rau. Iar eu recunosc ca am problema asta (chiar si daca incerc un first person shooter, dar, slava domnului, nu ma prea atrag jocurile). Asadar 2D-3D nu se poate compara cu evolutia alb-negru - color, dupa parerea mea (si, thnx god again, inca se mai fac si filme alb-negru). Pentru ca arta cinematografica nu a fost inventata pentru 3D ci pentru 2D. 3D-ul e o fitza, e precum mersul la Disneyland si o tura in rollercoaster. Probabil va exista in paralel cu 2D-ul, insa nu-l va elimina. Pina la urma de ce mi-ar trebui mie sa vad un Bergman ori Tarkovski in 3D? Asadar, CINEMA in 3D nu. SHOWBIZ in 3D da. Dar ala nu prea ma incalzeste.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 07:20   #730
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Pitbull:
Aveau story.
Si inefabil.
Si originalitate.
Atât.

Still hating.

Am citit reviewul de la Clash of the Titans si l-am recitit pe cel de la Avatar, interesant. Corect, marketingul e o parte importanta atunci cand materialul e slabut(filmul), exemplul fiind Clash of the Titans si nu Avatar in aceasta comparatie dintre "mediocritati". Dar nu-i nimic pentru ca in Clash avem CGI "bun" si o poveste clasica reincalzita.

Originally Posted by Pitbull:
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în marketing.

Funny.

Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Liviu-:
3D-ul nu e nicidecum un lucru rau
E rau atunci cind ti se face rau. Iar eu recunosc ca am problema asta (chiar si daca incerc un first person shooter, dar, slava domnului, nu ma prea atrag jocurile). Asadar 2D-3D nu se poate compara cu evolutia alb-negru - color, dupa parerea mea (si, thnx god again, inca se mai fac si filme alb-negru). Pentru ca arta cinematografica nu a fost inventata pentru 3D ci pentru 2D. 3D-ul e o fitza, e precum mersul la Disneyland si o tura in rollercoaster. Probabil va exista in paralel cu 2D-ul, insa nu-l va elimina. Pina la urma de ce mi-ar trebui mie sa vad un Bergman ori Tarkovski in 3D? Asadar, CINEMA in 3D nu. SHOWBIZ in 3D da. Dar ala nu prea ma incalzeste.

Nu trebuie sa vezi nimic ce nu vrei iar un film care nu-i facut cu 3D in minte nu trebuie convertit. Tu poti sa vezi in ce format vrei dar cica Scorsese face si el un film in 3D, probabil l-a ajuns si pe el dementa sau ceva de genul asta.

Cinematografia este o exprimare a unei idei/viziuni sau a unui cumul de idei si modul in care este ea prezentata pe ecran nu conteaza, alb-negru, mut, color, 2D sau 3D, fiecare are farmecul ei care adauga mai mult sau mai putin filmului in sine. Tehnologia e la inceput, se va mari frecventa proiectoarelor si calitatea va fi din ce in ce mai buna pana la eliminarea efectului de ghosting in 3D.

Cinema in 3D, pentru cine vrea. Showbiz in 3D, pentru cine vrea.

Originally Posted by RomaniaMare:
Pit,nu mă refeream la încasări sau la promovarea filmului(care trebuie să recunoaștem a fost genială).
Mă refeream la efectele 3D și la tot ce ține de grafica pe calculator.
Gura targului e cea mai buna forma de marketing, mai ales cand produsul este peste media ultimilor ani in ceea ce priveste movie-entertainment. Pentru filme despre comunism si avorturi putem sa ne uitam si pe iPhone la ele, au sunet prost, lumina de toata jena si o cinematografie similara cu un home-made-video.

PS: Gura targului spune ca filmul Clash of the Titans este o dezamagire. Ma voi convinge si eu putin mai incolo.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 20 Apr 2010 at 08:07.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 08:22   #731
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Liviu-:
3D-ul nu e nicidecum un lucru rau
E rau atunci cind ti se face rau. Iar eu recunosc ca am problema asta (chiar si daca incerc un first person shooter, dar, slava domnului, nu ma prea atrag jocurile). Asadar 2D-3D nu se poate compara cu evolutia alb-negru - color, dupa parerea mea (si, thnx god again, inca se mai fac si filme alb-negru). Pentru ca arta cinematografica nu a fost inventata pentru 3D ci pentru 2D. 3D-ul e o fitza, e precum mersul la Disneyland si o tura in rollercoaster. Probabil va exista in paralel cu 2D-ul, insa nu-l va elimina. Pina la urma de ce mi-ar trebui mie sa vad un Bergman ori Tarkovski in 3D? Asadar, CINEMA in 3D nu. SHOWBIZ in 3D da. Dar ala nu prea ma incalzeste.

Sunt sigur ca asa ziceau scepticii si despre mut/sonor, alb si negru/color.

Evolutia tehnologica a cinematografiei e spre a arata cat mai aproape de realitate, din punct de vedere vizual si acustic, o poveste. Realitatea, asa cum o percepem noi, nu e muta, ci sonora si a rezultat evolutia. Realitatea nu e in alb si negru, ci in culori si asa a rezultat evolutia. Realitatea nu e 2D, ci 3D si asa a rezultat evolutia. 3D nu e un moft, e o realitate. Fitze au fost toate aceste inventii la timpul lor...

Nu te obliga nimeni sa nu vezi Bergman sau Tarkovsky in 2D, dar n-ai prefera ca natura din filmele lui Tarkovsky sa fie si mai vie de atat? Fiind sceptic ai spune ca 3D-ul nu poate face asta, dar poate. 3D-ul te imerseaza si mai mult in lumea filmului, te apropie de acea lume, o poti trai altel.

Momentan faci (sau faceti greseala) de a crede ca 3D e stric legat de showbiz, probabil pentru ca pana acum doar titluri de filme cu astfel de pretentii au beneficiat de tehnologie. Astept cu mare interes sa vad ce spuneti despre Inception daca efectele 3D ale sale nu vor fi ceva gen Clash of the titans. Odata ce regizori de mare valoare vor face filme de mare valoare in 3D, scepticismul vostru va disparea.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 08:27   #732
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Liviu-:
Odata ce regizori de mare valoare vor face filme de mare valoare in 3D, scepticismul vostru va disparea.

Martin Scorsese Announces First 3D Project! HUGO CABRET Starts Shooting This June!!

Probabil l-a ajuns dementa si pe Scorsese.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 08:34   #733
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Am observat, chiar am scris mai sus

Originally Posted by Liviu-:
Scorsese de exemplu deja s-a indreptat spre aceasta tehnologie si cu un film care pare mai serios decat Avatar, desi lucrul asta ramane de vazut. De ce Scorsese face film 3D? Pentru ca-si permite. Un alt exemplu de film serios indreptat spre aceasta noua tehnologie e Inception al lui Nolan.

Si cu siguranta vor mai urma.

LE: In caz ca filmele celor doi nu sunt prea bune ma asptept sa apara voci care sa blameze 3D-ul in loc de filmul in sine, cum ca 3D-ul a fost doar un moft pentru ei si ca filmele in 2D pe care le faceau erau atat de bune. Asta ar fi o idiotenie. 3D-ul nu afecteaza cu nimic scenariul doar (in caz ca nu vrei sa faci multi bani, vezi filmele curente iesite in 3D).

Last edited by Liviu- : 20 Apr 2010 at 08:41.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 13:17   #734
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Liviu-:
Evolutia tehnologica a cinematografiei e spre a arata cat mai aproape de realitate, din punct de vedere vizual si acustic, o poveste. Realitatea, asa cum o percepem noi, nu e muta, ci sonora si a rezultat evolutia. Realitatea nu e in alb si negru, ci in culori si asa a rezultat evolutia. Realitatea nu e 2D, ci 3D si asa a rezultat evolutia. 3D nu e un moft, e o realitate. Fitze au fost toate aceste inventii la timpul lor...
.

Avand in federe faptul ca filmul este considerat o arta, nu cred ca "realiatea" are un rol atat de substantial in aceasta categorie. De fapt, scopul artei in general este de a sfida realul si de a ne pune in postura de a-l percepe printr-o perspectiva diferita.

Si unde e realitatea in filmele 3D actuale? Pentru ca in majoritatea ecranizarilor 3D sunt animatii sau SF-uri.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 13:21   #735
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
realitatea de care vorbea este defapt senzatia de implicare mai profunda in actiunea filmului obtinuta cu ajutorul 3D
propun sa mai sporovaiti aici

Last edited by copila_satanista : 20 Apr 2010 at 14:57.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 15:04   #736
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by SoX:
De fapt, scopul artei in general este de a sfida realul si de a ne pune in postura de a-l percepe printr-o perspectiva diferita.

Si 3D-ul cum obstructioneaza aceste lucruri?

Originally Posted by SoX:
Si unde e realitatea in filmele 3D actuale? Pentru ca in majoritatea ecranizarilor 3D sunt animatii sau SF-uri.

Mesajul dinaintea mea. De fapt cred ca am fost destul de clar si in ceea ce am scris eu, cum ar fi: "3D-ul te imerseaza si mai mult in lumea filmului, te apropie de acea lume, o poti trai altel."
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 16:36   #737
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Văd că v-aţi cam abătut de la subiectul topicului.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2010, 23:38   #738
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
http://www.worstpreviews.com/headlin...=17465&count=0

E clar, tot "strategie de marketing" e faza cu vanzarile mari de discuri. Oamenii nu le cumpara pentru ca le-a placut filmul dar o fac din cauza hypepului & shit sau pentru ca "asa le-a spus marketingul". Ah, era sa uit e in 2D si la acelasi pret cu alte filme.

Hua marketingului !
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2010, 18:38   #739
diana7
Novice
 
diana7
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 11
Avatar

m-am plictisit la Avatar cam in primele 90 de minute decat la sfarsit mi-a placut
diana7 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2010, 13:23   #740
WeR0Ck
Novice
 
WeR0Ck
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Thumbs up love it

avatar e sooo coooool
WeR0Ck is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells