Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2013, 08:51   #1
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Utilizatori care discrediteaza site-ul

Sunt anumiti utilizatori care se afla pe site doar ca sa il discrediteze. Ar trebui luate masuri impotriva lor, deoarece prin activitatea desfasurata influenteaza notele si perturba activitatea utilizatorilor de buna-credinta.
Acest profil, de exemplu, este creat pentru a sfida:

http://www.cinemagia.ro/club/profil/AliceDragutzyk4/

Last edited by bitter_moon : 28 Sep 2013 at 11:48.
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 14:21   #2
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Stai linistita!Vrea doar atentie.Daca nu ii plesneste vreun moderator un ban, in 2-3 saptamani se plictiseste de sportul asta.

Nu cred ca se vor pedepsi niciodata cei care "discrediteaza" site-ul.Fiecare are dreptul la o parere, un cont si o nota.Tu ca utilzator de bunacredinta poti cel mult sa ii ignori.Stiu ca e enervant si frustrant sa vezi atatea pareri "inteligente" ,dar na....e politica firmei si am mari indoieli ca se va schimba ceva in sensul asta.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 16:38   #3
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Nu cred ca se vor pedepsi niciodata cei care "discrediteaza" site-ul.Fiecare are dreptul la o parere, un cont si o nota.

"AliceDragutzyk4 Ieri, 17:20
FAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH FILMUI O CAPOPERA EXPERIEMTATSAAAAA MARJJJJ FAHHHHHHHH DAICEA K HABARNAI DSP KE VBBBBBBBBBBBBBBBBBB BAHHHHH FAHHHHHHH MAHHHHHH FAHHHHHHHHHHHH KRETINOOOO HABARNAI ANALFABET-OOOOOOOOOOOOOOO"

Ţi se pare asta o opinie?
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 21:31   #4
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Ar trebui totusi luate niste masuri impotriva lor. Altfel, vor ramane doar acestia, utilizatorii de buna-credinta migrand catre alte site-uri.
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 09:52   #5
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by marillion:
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Nu cred ca se vor pedepsi niciodata cei care "discrediteaza" site-ul.Fiecare are dreptul la o parere, un cont si o nota.

"AliceDragutzyk4 Ieri, 17:20
FAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH FILMUI O CAPOPERA EXPERIEMTATSAAAAA MARJJJJ FAHHHHHHHH DAICEA K HABARNAI DSP KE VBBBBBBBBBBBBBBBBBB BAHHHHH FAHHHHHHH MAHHHHHH FAHHHHHHHHHHHH KRETINOOOO HABARNAI ANALFABET-OOOOOOOOOOOOOOO"

Ţi se pare asta o opinie?
si un macac poate lasa o opinie mai inteligenta
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 16:18   #6
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by bitter_moon:
Ar trebui totusi luate niste masuri impotriva lor. Altfel, vor ramane doar acestia, utilizatorii de buna-credinta migrand catre alte site-uri.

Chiar ai impresia că stafful acestui site este interesat de calitatea utilizatorilor? cu cât sunt mai mulţi şi mai proşti, dar aducători de trafic pentru atragerea publicităţii din ce în ce mai agresive, cu atât este mai bine şi pentru membrii lui şi pentru patron.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 17:27   #7
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Incerc sa nu imi formez impresii si sa ma limitez la a comunica doar cu utilizatori care corespund pretentiilor mele de cultura si educatie. Insa nu pot sa nu iau atitudine cand sunt martora la un asemenea comportament aberant.
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 17:03   #8
cezarika21
Novice
 
cezarika21
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 9
Am scris la un moment dat un răspuns acid unui utilizator care m-a înjurat şi m-a jignit. Între timp, am discutat cu respectivul, acela a recunoscut că a greşit şi mi-am retras şi eu invectivele aruncate într-un moment de supărare. Nu asta e probleme. Am scris moderatorilor să-mi şteargă măcar mesajul meu de care acum mi se face ruşine că l-am scris. Iar domnii/doamnele moderatori/moderatoare nu au întreprins nimic şi au binevoit să-mi ignore mesajul. Se pare că înjurăturile atrag un rating mai mare decât comentariile inteligente.
cezarika21 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 18:44   #9
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Originally Posted by cezarika21:
Iar domnii/doamnele moderatori/moderatoare nu au întreprins nimic şi au binevoit să-mi ignore mesajul. Se pare că înjurăturile atrag un rating mai mare decât comentariile inteligente.

Traim in tara in care rating fac Zavo, Bahmu si Prigoana. Insa nu ma asteptam sa gasesc manifestari specifice acestui tip de oameni pe un site dedicat filmului. Sper sa ii aduca profit pe masura tolerantei.
Noua nu ne ramane decat sa stam departe si sa fim foarte atenti pe unde ne lasam "amprentele".
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 07:55   #10
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Sunt multi useri "de buna credinta" care discrediteaza site-ul involuntar, pentru ca doar atat pot. Asta e cea mai mare parte din pacate. Din cauza acestei populatii majoritare, userilor care au o cultura cinematografica solida nu le ramane decat sa se orienteze spre forum, pentru ca-i ceva mai protejat. Asta daca nu-i sperie prea tare comentariile de la articole si paginile filmelor. Persoana in cauza nu face decat sa-i ia peste picior in mod intentionat pe acei useri "de buna credinta" care mai mult nu pot, dar, din pacate, tin neaparat sa aiba o parere. Sigur ca nu e ok ce face troll-ul, dar ii inteleg frustrarea. Problema e alta, anume ca troll-ul respectiv dispare, dar ceilalti raman. Si o sa fie in continuare o diversitate de pareri, unele fara punctuatie, altele cu prea multa, cratimi puse haotic, dar mai grav e continutul, fraze de gradinita sau cel mult primara, ignoranta cat cuprinde, in special fata de cinema. Si asta nu se poate opri pentru ca-ti dispare tot traficul si nu mai exista site nici pentru aia cu ghilimele, nici pentru cei fara.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 09:48   #11
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Quote:
Persoana in cauza nu face decat sa-i ia peste picior in mod intentionat pe acei useri "de buna credinta" care mai mult nu pot, dar, din pacate, tin neaparat sa aiba o parere.

Sunt convins ca asta e intentia lui. .Dar tu ce crezi, ca daca nu ai un nivel de cultura ridicat si o IQ consistent, nu poti avea dreptul o parere pe cinemagia?Cam aroganta si elitista gandirea asta.Pana la urma nu toti am fost norocosi la nastere si nu toti am avut sansa sa fim dati pe la scoala.Daca omul a vazut un film si vrea sa impartaseasca din parerea lui(pozitiva sau negativa) mi se pare in regula sa dea un comentariu.2-3 greseli de exprimare sau gramaticale pot intelege.Ce nu pot intelege sunt insa injuriile si comentariile la filmele nevizionate inca.

Site-ul cinemagia nu cred ca a fost creat doar pentru critica de film sau doar pentru intelectualitate.Este pentru toata lumea,nu?Pentru ceea ce vrei tu, Liviu, exista site-uri specializate si, cum ai spus, forumul.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 15:12   #12
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Dar tu ce crezi, ca daca nu ai un nivel de cultura ridicat si o IQ consistent, nu poti avea dreptul o parere pe cinemagia?Cam aroganta si elitista gandirea asta.Pana la urma nu toti am fost norocosi la nastere si nu toti am avut sansa sa fim dati pe la scoala.Daca omul a vazut un film si vrea sa impartaseasca din parerea lui(pozitiva sau negativa) mi se pare in regula sa dea un comentariu.2-3 greseli de exprimare sau gramaticale pot intelege.Ce nu pot intelege sunt insa injuriile si comentariile la filmele nevizionate inca.

Site-ul cinemagia nu cred ca a fost creat doar pentru critica de film sau doar pentru intelectualitate.Este pentru toata lumea,nu?Pentru ceea ce vrei tu, Liviu, exista site-uri specializate si, cum ai spus, forumul.

MikkaelWolfganger, eşti într-o gravă eroare.
Într-o societate modernă şi despre care se presupune că a atins un anumit nivel de dezvoltare, membrilor ei ar trebui să li se pretindă nişte minime condiţii: să fie educaţi (cei 7 ani de acasă), să ştie să citească şi să scrie corect. Nu te obligă nimeni să poţi face chirurgie pe creier sau să pilotezi aeronave, să-i fi citit pe Aristotel şi Derrida. Dacă nu poţi nici măcar să te exprimi corect româneşte şi să scrii corect, atunci nu eşti bun de nimic.
Nu sunt adeptul păstrării în această comunitate, Cinemagia, numai a userilor "elitişti", docţi, e loc într-adevăr pentru toţi. Problema apare însă când omul (pe care nimeni nu-l obligă să-i placă Rohmer, Rivette şi Godard) a văzut un film pentru mase; dacă te apuci să postezi un comentariu negativ la adresa acelui film, să spunem American Pie, respectivul îţi menţionează toate rudele pe care le ai (şi în viaţă şi defuncte).

Societatea românească este într-o continuă degradare. Cel mai bun exemplu e reacţia stupefiantă a spectatorilor proveniţi din diverse clase sociale, plătitori de bilet la un aşa zis show de stand up comedy prestat de un individ numit Bobonete, tânără speranţă a cinematografiei româneşti, iar şi mai tristă este bucuria nedisimulată şi josnică a femeilor din sală la pasajul: “Am nimerit lângă fosta gagică a lui Smiley, lângă Laura Cosoi, aici în cinema. Tot filmul m-am uitat la ea să îi dau de înţeles că ceva nu e în regulă. La final s-au aprins luminile şi mi-a zis: “Măi, înţeleg că m-ai recunoscut, dar te-ai uitat la mine aşa insistent şi m-ai deranjat!” Şi i-am zis: “Fă, m**ţii mă-tii, dar mi-ai băut tot sucul!” Deci mi-a băut un litru de Cola. Am vrut să îl sun pe Smiley să îi spun: “Mă, vrei s-o f**i în cur? Ia-i o Fanta la doi litri jumate, e disperată după gaz”.

http://www.youtube.com/watch?v=E_9wo...ayer_embedded#!
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 16:02   #13
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Quote:
Într-o societate modernă şi despre care se presupune că a atins un anumit nivel de dezvoltare, membrilor ei ar trebui să li se pretindă nişte minime condiţii: să fie educaţi (cei 7 ani de acasă), să ştie să citească şi să scrie corect.

Ca o societetate moderna si dezvoltata sa poata pretinde asa ceva de la membrii ei, trebuie in primul rand sa ofere conditii propice educarii, culturalizarii si inteleptirii indivizilor ce o alcatuiesc.Pana atunci, insa defilezi cu ce ai...

Quote:
Dacă nu poţi nici măcar să te exprimi corect româneşte şi să scrii corect, atunci nu eşti bun de nimic.


Ce fac eu cu intelectual care habar n-are sa schimbe un bec?Care are utilitatea mai mare Nea Ion faiantarul care nu stie ce e aia carte de romana, dar intr-o juma' de zi iti face baia boboc sau Nea Roberto intelectualul de pe cinemagia care stie doar sa puna cuvintele frumos in fraza?Bineinteles, exemplele de mai sus sunt improprii,, dar totusi este o abordare destul de taioasa si fara sens.Utilitatea unui om nu are nicio legatura cu limba romana.

Apropos de American Pie, e dreptul tau sa pui acolo o parere, la fel cum este si dreptul celorlalti sa nu fie de acord cu parerea ta.In caz cu lucrurile devin mai bataioase ,exista butonul de Raporteza Abuz.E un risc si tu decizi daca ti-l asumi sau nu.Poti oricand sa lasi doar nota

Last edited by MikkaelWolfganger : 09 Jun 2013 at 16:05.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 16:29   #14
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Tu interpretezi cum doreşti ceea ce am scris eu şi Liviu. Eu m-am referit strict la realitatea de pe acest site când aveam pretenţia ca cei ce doresc să se exprime în scris să o facă politicos, corect şi pertinent. Instalatorii şi faianţarii extrem de rar au astfel de preocupări cinefile.
Şi totuşi, având în vedere naţionalismul gen "ţărişoara mea" de 1 decembrie şi declaraţiile de iubire de neam şi ţară exprimate de mulţi români, e ruşinos să nu ştii să citeşti şi să scrii corect româneşte, dar să te fandoseşti cu tot felul de exprimări "cool" englezeşti c-aşa e trendy.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 16:57   #15
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Ce fac eu cu intelectual care habar n-are sa schimbe un bec?Care are utilitatea mai mare Nea Ion faiantarul care nu stie ce e aia carte de romana, dar intr-o juma' de zi iti face baia boboc sau Nea Roberto intelectualul de pe cinemagia care stie doar sa puna cuvintele frumos in fraza?

Nu vreau sa creez tensiuni sau sa jignesc pe cineva, dar parerea mea este ca progresul se datoreaza intelectualilor si viziunii lor avangardiste, nu lui nea Ion faiantarul. Daca omenirea s-ar fi limitat la a manui cu iscusinta obiectele, femeile, batranii si copiii ar fi stat in pesteri, asteptand sa le aduca hrana masculii priceputi la tras cu arcul.
Meritul lui nea Ion este acela ca pune in practica ideile celor ce indraznesc sa viseze, sa inoveze, sa inventeze. Iar in Romania dreptul la educatie este garantat si asigurat de stat, fara taxe sau alte costuri. Doar vointa si creier sa ai...
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 17:18   #16
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Quote:
Instalatorii şi faianţarii extrem de rar au astfel de preocupări cinefile.

Oho, dar ai fi surprins.Poate nu se duc ei neaparat la cinema, dar cu siguranta trag filmul de net, poate nu se uita la filme de arta ,dar cu siguranta dau o geana peste orice blockbuster hollywoodian.Pe la mine prin Costesti numai cu faiantari si zugravi de varsta mea am avut de-a face(20-25 ani) si cred ca peste 50% dintre filmele vazut de mine au fost la recomandarea lor.Si Costestiul nu e un oras mare.

Quote:
Iar in Romania dreptul la educatie este garantat si asigurat de stat, fara taxe sau alte costuri.

Da? .Poate teoretic, ca in practica...Nu exista invatamant gratuit in Romania, iti zic din proprie experienta.Termin anul 1 la buget si cred ca am bagat in facultatea asta cat as fi dat daca as fi fost la taxa.

Quote:
Meritul lui nea Ion este acela ca pune in practica ideile celor ce indraznesc sa viseze, sa inoveze, sa inventeze.

Asta e fara indoiala adevarat.Eu ziceam doar ca este bine sa acordam o sansa tuturor...
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2013, 11:45   #17
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Originally Posted by bitter_moon:
Sunt anumiti utilizatori care sunt pe site doar ca sa il discrediteze. Ar trebui luate masuri impotriva lor, deoarece prin activitatea desfasurata influenteaza notele si perturba activitatea utilizatorilor de buna-credinta.
Acest profil, de exemplu, este creat pentru a sfida:

http://www.cinemagia.ro/club/profil/AliceDragutzyk4/

Eu am o solutie foarte buna pentru astfel de "profiluri": IGNORANTA.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2013, 19:24   #18
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Originally Posted by sabinalin:
Eu am o solutie foarte buna pentru astfel de "profiluri": IGNORANTA.

De regula ignor si eu ceea ce nu imi place, dar grobianism ca pe acel profil rar am intalnit. Am simtit nevoia sa iau atitudine, chiar daca stiam ca nu voi rezolva nimic. Chiar si asa, ma bucur ca au fost si alti utlizatori in asentimentul meu. Multumesc tuturor pentru sustinere !
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2013, 08:14   #19
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Originally Posted by bitter_moon:
Originally Posted by sabinalin:
Eu am o solutie foarte buna pentru astfel de "profiluri": IGNORANTA.

De regula ignor si eu ceea ce nu imi place, dar grobianism ca pe acel profil rar am intalnit. Am simtit nevoia sa iau atitudine, chiar daca stiam ca nu voi rezolva nimic. Chiar si asa, ma bucur ca au fost si alti utlizatori in asentimentul meu. Multumesc tuturor pentru sustinere !

Si eu te sustin si suunt in asentiment, numai ca asa cum bine ai observat nu vei rezolva nimic, grobienii vor ramane tot grobieni pentru ca ei nu constientizeaza ca se poate si altfel si sunt foarte multumiti in pielea lor...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2013, 10:19   #20
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
[quote=sabinalin]
Quote:
=Si eu te sustin si sunt in asentiment, numai ca asa cum bine ai observat nu vei rezolva nimic...

Multumesc pentru sustinere, Sabin !
Chiar daca nu rezolvam nimic, cel putin demonstram ca exista si o alta categorie de populatie, ce prin tacerea ei permite mult prea usor sa fie eclipsata de manifestarile galagioase ale celor adusi in discutie.
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells