Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Feb 2002, 10:48   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
In primul rind felicitari pt site, este foarte reusit si sper sa o tineti tot asa, cu informatii cit mai multe si mai proaspete.

Apoi, o mica sugestie: ar fi foarte bine daca ati face precum imdb.com, adica la fiecare film in parte sa poata si cinefilii (noi) sa-si spuna parerea sau sa comenteze acel film. Vad ca sistemul cu voturile l-ati preluat, ceea ce e foarte bine, acum mai ramine sa putem si comenta ceea ce vedem, si nu doar pe forum...

In fine, nu ar strica ceva mai multe stiri noi de peste Ocean... adica macar 2-3 stiri pe zi... pentru ca atunci cind cineva intra pe site zilnic sa stie ca are de fiecare data ceva nou de gasit...
si aici as putea sa va ofer si eu ajutorul meu, nu numai in scrierea de stiri, ci si de... stiu eu... biografii sau filmografii de actori/regizori... sa facem site-ul asta cit mai complet si mai actualizat se poate...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2002, 12:54   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Multumim pentru aprecieri. In ceea ce priveste partea cu interactivitatea site-ului... in curand. Este o surpriza pe care v-o pregatim. Fii pe faza.
Dupa cum bine am mai spus cu alte ocazii vor aparea cateva surprize pe Cinemagia. Doua dintre acestea pe care le vom lansa in curand vor fi un dictionar de cinema si rezervari de bilete on-line. Si surprizele nu se opresc aici...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2002, 15:11   #3
mac1951
Novice
 
mac1951
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 8
Ce se aude despre posibilitatea rezervarii biletelor la film cu ajutorul site-ului?
salutari,
Marian
mac1951 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2002, 17:39   #4
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
V-am spus ca o sa fie o surpriza. Lucram la aceasta noua facilitate care va fi oferita de site foarte curand. Aveti putintica rabdare...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 15:45   #5
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Cred ca ar fi interesant sa afisati si restul topului Cinemagia, nu numai primele 5. Oare nu ar fi bine sa ordonati filmele in functie de o medie ponderata a voturilor. Dupa cum vad, acuma se merge pe un principiu nu departe de "care e mai vazut, ala e pe primul loc". Daca un film ia cite 3 stele in medie, dar are 1000 de voturi, e mai sus decit unul care ia cite 4 stele, dar are 200 de voturi. Ce credeti?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 16:28   #6
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Restul top-ului il vom afisa in curand pe site.
In ceea ce priveste punctajul lucrurile stau astfel: pentru orice sistem de punctaj exista avantaje si dezavantaje. Se pot imagina cazuri extreme in care clasamentul sa fie oarecum ciudat.
S-a incercat realizarea clasamentului dupa un scor egal cu nr. de puncte impartit la numarul de voturi. Aceasta modalitate de calcul ar favoriza, intr-adevar, filmele cu mai multe voturi de 5 stele, dar apare urmatoarea anomalie: un film cu 10 voturi de 5 stele ar fi mai bun decat un film care ar avea 100 de voturi de 5 stele si un vot de 4 stele ((10 x 8)/10 > (100 x 8 + 4 x 1)/101).
Daca ai tu o formula de calcul care ar rezolva aceste probleme, ne-o poti trimite si o putem folosi cu placere.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: emanuel pe 2002-04-15 17:28 ]</font>
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 18:02   #7
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Nu vad de ce ar fi o anomalie. Mi se pare normal ca un film care are numai nte maxime sa fie in fata unuia care are si note mai mici. Problema apare atunci cind voturile sint prea putine pentru a putea fi considerate reprezentative. Daca doi prieteni de 10 ani vad la video un film cu Bruce Lee si decreteaza ca e perfect, iar filmul respectiv primeste doua voturi de cinci stele, dara ramine numai cu aceste doua voturi, e clar ca media notelor nu e deloc reprezentativa. Asa ca trebuie sa fixati un prag minim al numarului de voturi. Pentru ca Cinemagia nu e IMDb, adica nu are atitia vizitatori, cred ca un numar minim cuprins intre 25 si 50 de voturi este OK. (alegerea va apartine)
In concluzie, ce propun: Sa intre in competitie toate filmele care au depasit numarul minim (pe care il alegeti) de voturi, iar ierarhia sa se stabileasca asa cum ati amintit: totalul punctelor impartit la numarul de voturi.
Ce ziceti?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 19:37   #8
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
De curiozitate, am facut un calcul rapid, cu datele de la ora 20,20 din 15 aprilie si am obtinut urmatorul clasament (cu precizarea ca nota maxima este :cool:.
1. Filantropica 7,49
2. O minte sclipitoare 7,24
3-4. Stapinul inelelor si Amelie cu cite 7,22
5. Harry Potter 7,19

Pentru o mai buna intuitie, am aplicat regula de trei simpla si am transpus notele intr-un sistem in care nota maxima este 10 (zece). Iata ce am obtinut:

1. Filantropica 9,36
2. O minte sclipitoare 9,05
3-4. Stapinul inelelor si Amelie cu cite 9,02
5. Harry Potter 8,98

Sper sa nu fi gresit.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 19:38   #9
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
In loc de moaca mea rosie cu ochelari trebuie citit "opt".
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 17:11   #10
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
De obicei raspundeati repede.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 17:33   #11
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Deocamdata nu vom face modificari in ceea ce priveste punctajul top-ului, noi considerand ca este destul de relevant in forma actuala.
Iti multumim pentru sugestii si promitem sa ne mai gandim la problema.

Off-topic: Apropos de parerea ta de la LOTR. Deoarece nu era un comentariu legat exclusiv de filmul respectiv, ne-am permis sa nu o publicam. Ca teatru al "disputelor" poate fi folosit cu incredere acest forum. Speram sa ne ierti pentru aceasta mica "cenzura".

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: emanuel pe 2002-04-16 18:48 ]</font>
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2002, 13:07   #12
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Nu vreau sa fiu pisalog.
Totusi...Imi dau seama ca nu aveti incredere in sistemul pe care l-am propus (si care nu e defel original), poate nu am explicat suficient. Este optiunea voastra, dar ramin la parerea ca o medie a notelor e mai relevanta decit o cumulare a lor si poate ar trebui sa va mai sfatuiti.
Cit despre "cenzura", nici o problema.

Sa va traiasca Cinemagia! Ca merita.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2002, 16:25   #13
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Acum poti vedea si restul top-ului cinemagia, dand click de pe prima pagina jos unde scrie continuare sau il poti gasi pe site la sectiunea top-uri.
Ordinea filmelor o poti ordona si tu dand click pe una din rubricile de sus unde scrie "nr. voturi", "punctaj total" si "punctaj ponderat" (punctajul total impartit la nr. de voturi ).
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2002, 10:43   #14
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
As vrea un nou forum de discutie care sa se numeasca "filmul de aseara", in care sa putem comenta filmele vazute la posturile de televiziune din ro. Fara hbo sau alte canale speciale pentru cablu. Mi-a venit ideea aseara, cind am revazut "robin hood, men in tights". Ar trebui sa fie un forum facut pe sistem FIFO, cu maxim 10 postari..eventual..E doar o ideea, nu-mi dati in cap..
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells