Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Mar 2015, 18:46   #2461
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Prin decembrie 2014 am auzit si eu de Ane Brun si hopa , vine si ea in Romania pe 10 mai .
Muzica de gagici , adica destul de buna
Nu ma duc pe la concerte , dar ma bucur de bucuria celor care se bucura de ele .

https://www.youtube.com/watch?v=8s5ihWIywzg

https://www.youtube.com/watch?v=XbGiBB1ekN4



http://www.romanialibera.ro/cultura/...romania-370848
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2015, 09:38   #2462
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Lumea in care respir e plina de pitoresc.

Bunaoara, se pare ca o perioada oarecare de timp in arest a devenit pentru VIP-urile autohtone un fel de “must-have” in CV. Realitate la care reporterii buni s-au adaptat imeidiat, promovand de la o vreme la greu, un nou subiect de actualitate: ce face X sau Y in puscarie?

Dupa ce a aflat ca dorinta de a-si zugravi si remobila celula contravine regulamentului de ordine interioara,Elena Udrea se concentreaza acum pe mentinerea in forma.” Elena Udrea nu se neglijeaza nici in inchisoare” – titra o televiziune intr-una din serile trecute la stiri.Face sport,isi supravegheaza atent greutatea si meniul si …scrie scrisori. Bravo ei ! Din pacate,deocamdata nu are conditii sa joace tenis,a raspuns zambind prietena ei care a vizitat-o, reporterului.

Cu Radu Mazare situatia e putin mai complicata :fiul sau a declarant pentru presa ca ambientul nu-i permite momentan decat sa execute niste flotari.Iar domnia sa e obisnuit cu sporturile nautice,cu briza marii,cu vastitatea orizonturilor deschise

Pe Geoge Copos insa,detentia l-a stimulat cerebral.Anul trecut,incarcerat la Jilava,s-a ocupat de publicarea celor patru carti al caror autor este.Una despre aliantele matrimoniale ale principilor moldavi in evul mediu,alta despre dilemele pe care i le-a generat franciza in industria hoteliera si doua creatii care imbina eseul filozofic cu pragmatismul de business: "Turismul - vector de interculturalitate" si "Turismul european durabil si provocarile lui”.

Intre timp Directia Nationala Anticoruptie cucereste inimile romanilor simtitori.Pe 14 noiembrie 2015 , la Sala Palatului ,“Holograf” va lansa un nou album.Una dintre melodii se va numi “Mafia” si va fi dedicata … DNA –ului.E in inceput bun,care ne da sperante ca institutia citata va beneficia si de un imn propriu,formula muzicala mai adecvata cu importanta si cu prestanta sa.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2015, 12:13   #2463
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Inca 33 zile si New Horizon ajunge la Pluto dupa o calatorie de aproape 10 ani !



http://pluto.jhuapl.edu/

Last edited by bremen1980 : 11 Jun 2015 at 12:16.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2015, 22:02   #2464
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
5 zile mai are New Horizons până ajunge la PLUTO !
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2015, 00:21   #2465
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Ieri am dat total din intimplare peste 2 filme vazute, unul acum un secol, celalalt putin mai de curind, pe care nu ma asteptam sa le gasesc vreodata: Girls in the sun si L'audition, care o are pe mai putin cunoscuta, pe atunci, Suzanne Clement.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2015, 07:22   #2466
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
singurul lucru care m0ar putea face fericit este moartea basaului.Deh e aproape imposibil sa fi foarte si inteligent si fericit
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2015, 11:10   #2467
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by cosmin742000:
singurul lucru care m0ar putea face fericit este moartea basaului.Deh e aproape imposibil sa fi foarte si inteligent si fericit
E bine ca macar esti fericit.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2015, 18:06   #2468
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Te prinzi greu , da nu-i problema , nu esti singurul/a.Imi diplac oamenii care se cred (doar) ei , in sinea lor interioara (pleonasm intentionat) subtili , miezul din dodoashca , cu umor (de care evident rad doar ei ), toate astea fara nicio acoperire.

Last edited by cosmin742000 : 17 Sep 2015 at 18:14.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2015, 18:44   #2469
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Asa e, m-am prins greu ca nu esti fericit. E vina mea, ai spus clar. Nu-i nimic, ai sanse sa fii fericit in viata de apoi, a ta e imparatia cerurilor.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2015, 22:25   #2470
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by Twinsen:
Asa e, m-am prins greu ca nu esti fericit. E vina mea, ai spus clar. Nu-i nimic, ai sanse sa fii fericit in viata de apoi, a ta e imparatia cerurilor.

Nu cred in viata de apoi nici in imparatia cerururilor , nici in alta erezie religioasa (daca imi este permis acest oximoron )
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2015, 11:40   #2471
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nu e un motiv de fericire , dar e masura serioasa de igiena urbana .Se inchid o gramada de magazine pe Magheru , insa se extinde ''salba '' de magazine sh pe Stefan Cel Mare . Si mai zic unii ca nu duduie economia .

Din pacate se inchid si cateva cinematografe , posibil si cateva librarii . Bulina rosie nu iarta pe nimeni .
Se vor zgaria pe ochi si ei care au investit in centrul vechi .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 13:07   #2472
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
E o zi deosebita si in cateva cuvinte sa precizam despre

Influienta extraordinara a lui Eminescu asupra starii natiei:
Daca il urasti pe Eminescu inseamna ca te urasti pe tine. Daca te urasti pe tine esti demn de mila. Asa au aparut ajutoarele sociale in Romania.
Daca il iubesti pe Eminescu inseamna ca te iubesti pe tine. Daca te iubesti poti spune ca esti un om foarte fericit. De aceea nici nu te mai intereseaza ca nu ai servici.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 21:36   #2473
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Din romanul Ferdydurke, de Witold Gombrowicz (am schimbat cateva nume ca-i mai funny asa):

-Mare poet! Tineti minte asta pentru ca e important! De ce-l iubim? Pentru ca a fost MARE POET. Mare poet a fost...Neispravitilor, ignorantilor, doar va spun calm, bagati-va asta bine in cap, asa ca va mai spun o data, domnilor: mare poet, Mihai Eminescu, mare poet, il iubim pe Mihai Eminescu si-i admiram poeziile pentru ca a fost un mare poet. Va rog sa scrieti in caiete tema compunerii pentru acasa: "De ce in poeziile marelui poet Mihai Eminescu salasluiesc frumuseti nepieritoare, care trezesc incantare?"

In acest loc al prelegerii, unul din elevi se rasuci si gemu:
-Dar pe mine nu ma incanta! Nu ma incanta deloc! Nu ma atrage! Nu pot citi mai mult de doua strofe, si nici asta nu ma atrage. Doamne, iarta-ma, cum sa ma incante, daca nu ma incanta?
Isi holba ochii si se aseza, prabusindu-se intr-o prapastie fara fund. La auzul acestei declaratii naive tusea ii taie profesorului respiratia.

-Mai incet pentru numele lui Dumnezeu, sopti. Ion, iti pun doi. Vrei sa ma nenorocesti Ion? Cred ca nu iti dai seama ce ai spus.

ION
Eu nu pot sa inteleg! Nu pot sa inteleg cum incanta, daca nu incanta.

PROFESORUL
Cum nu te incanta, Ion, daca ti-am explicat de o mie de ori ca te incanta.

ION
Pe mine nu ma incanta.

PROFESORUL
Asta e o chestiune particulara. Dupa cum se vede, Ion, dumneata nu esti inteligent. Pe altii ii incanta.

ION
Pe cuvant de onoare ca nu incanta pe nimeni. Cum poate sa incante, de vreme ce nu-l citeste nimeni in afara de noi, cei de varsta scolara, si asta numai pentru ca suntem siliti.

PROFESORUL
Mai incet, pentru numele lui Dumnezeu! Aceasta pentru ca nu sunt multi oameni cu nivel cultural si la inaltime...

ION
Dar nici cei cu nivel cultural. Nimeni. Nimeni. Absolut nimeni.

PROFESORUL
Ion, eu am sotie si copil! Cel putin fie-ti mila de copil! Ion, nu incape nici o indoiala ca marea poezie ar trebui sa ne incante, ori Eminescu a fost mare poet...poate ca pe dumneata Eminescu nu te emotioneaza, dar nu vrei sa spui ca Blaga, Arghezi, Bacovia, Labis, Stanescu... nu-ti rascolesc sufletul?

ION
Nu rascolesc nimic. Nu intereseaza pe nimeni, toti se plictisesc. Nimeni nu poate citi mai mult de doua, trei strofe. O, Doamne! Nu mai pot...

PROFESORUL
Ion, este inadmisibil! Marea poezie fiind mare si fiind poezie, nu poate sa nu ne incante, prin urmare incanta.

ION
Eu insa nu pot. Si nimeni nu poate! O, Doamne...
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 22:21   #2474
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
White, eu sint extrem de fericita ca am avut ocazia sa-l invat pe Eminescu in scoala si depling generatiile care n-o vor face. De ce? Pentru ca poezia lui e melodioasa si usor de citit, dar e si critica si filozofica si chiar daca unele poezii par simpliste, cred ca in fiecare exprima ceva, chiar daca in unele ceva-ul e foarte simplu. Imi pare rau ca nu l-am invatat pe Eminescu ziarist, activist si deja sint la o vista cind idealurile tineretii nu mai au acelasi patos pentru mine, asa ca nici nu i-am cautat, atunci cind s-a putut, restul operelor. Eminescu are cultura si istoria Romaniei in suflet atunci cind isi compune poeziile si daca vrei, poti spune ca sint si universale, o mare parte din ele, dar motivul pentru care cred ca l-am invatat in scoala, e pentru ca razbate spiritul romanesc din poezia lui. Desigur sint destui poeti mai filozofi, mai absconsi, unii mai sensibili, dar despre ce au scrie ei? Ce au vrut sa transmita? Exista destula alta poezie patriotica, eventual si nedigerabila, dar, dupa mine, poezia lui Eminescu e deasupra patriotismului, e insasi esenta culturii noastre.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 22:40   #2475
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Evident ca nu Eminescu e problema si nici faptul ca se preda...ci doar modul in care se preda. Eu la liceu am avut 3 profesori de Limba Romana si daca primul a fost mai mult decat Ok, urmatorii doi au fost mediocri spre dezastruosi...si daca nu s-a petrecut nici o scena exact ca in textul de mai sus in esenta lucrurile fix asa stateau. De fapt in ultima vreme a inceput sa creasca in mine indignarea fata de timpul atat de prosteste irosit in perioada aia...stiu ca vina e si a profesorilor si a elevilor si e greu de spus in ce masura sunt unii mai vinovati decat altii...Dar atatea chestii faine puteam invata (nu doar la Romana) si cu atat de putin am iesit de acolo....
Cat despre restul, probabil ca trec eu acuma printr-o perioada de adolescent teribilist intarziat dar chiar nu dau doi bani pe "spiritul romanesc" sau orice fel de patriotism (imi provoaca un usor sentiment de scarba numai cuvantul, dapoi ideea...)
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 22:54   #2476
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
E adevarat ca profesorul e important. In liceu avut o profesoara care-l adora pe Arghezi. Nu zic, mi-a placut si mie la vremea respectiva, dar nu atit incit sa-l aduc in discutie cind se vorbea de orice altceva. Patriotismul e intr-un fel o porcarie, dar, in special in lumea asta care devine din ce in ce mai nedefinita si se vrea multiculturala, cred ca e important sa ai o baza cu niste valori locale. Din cauza asta mi s-ar parea atit de ingrozitor sa nu se predea Eminescu in scoala.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2016, 20:28   #2477
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Imaginea asta m-a marcat profund de cateva zile . Am avut si eu candva un fluier .


bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2016, 23:35   #2478
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
il ai si acum, draga Brem, la picior....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2016, 11:32   #2479
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by rvn:
il ai si acum, draga Brem, la picior....


Numai de plastic sa nu fie .

Aveam un profesor care ii alinta pe unii cu ''cap de
rumeguş '' iar pe altii cu '' cap de sticlă '' . Nici pana azi nu stiu care era considerat mai inteligent .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2016, 20:38   #2480
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Eu am un coleg caruia i se spune "cap de guma". Inteligent nu e, asta e sigur

Cel mai tare a fost cand taica-sau care e si el sofer la o firma concurenta, dar alimenteaza din acelasi loc, adica de la noi, a venit in hala si ne-a intrebat: "Nu l-ati vazut pe CAP DE GUMA?" Ne-am prapadit de ras... a fost genial. Noi ne temeam sa nu ne scapam inaintea lui si sa ii vorbim de fiu-sau numindu-l cu aceasta porecla si cand colo... ce sa vezi?

Last edited by alali : 15 Mar 2016 at 22:53.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells