Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Apr 2009, 16:33   #21
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by corinka:
Eu sunt fan U2, dar ei sunt prea soft pentru topicul asta.

Nu e un topic exclusiv metal deci n-au cum sa fie soft. Ai apucat sa asculti ultimul lor disc 'No Line On The Horizon' ? Merita ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2009, 17:52   #22
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
il am eu. mi-a placut ff mult. mai ales White as snow, care candideaza in opinia mea la cel mai bun cantec U2. de fapt e o prelucrare dupa un foarte frumos cantec de advent Oh come oh come Emanuel, dar prelucraarea e geniala, aproape nu recunosti originalul... cu toate astea pastreaza ceva inefabil din original.

me, big fan U2 2. si la fel cu radiohead, si led zeppelin. cu cat trec anii, cu atat devin mai buni

PS: Cinemania, cum se cheama formatia ta?

Last edited by europe_east : 06 Apr 2009 at 18:06.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2009, 21:44   #23
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by europe_east:
me, big fan U2 2. [...] cu cat trec anii, cu atat devin mai buni

Si, cu aceste cuvinte, Europe-east a demonstrat ca este cea mai cool userita de pe cinemagia! Am zis!

U2 sunt cei mai buni si mai talentati grozavi minunati seducatori geniali extraordinari fascinanti incredibili miraculosi........................................ ...................
Sunt una dintre minunile pe care ni le-a daruit Dumnezeu! Ascultati-i ca merita.
BONO, EDGE, ADAM & LARRY ARE GODS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Care album iti place cel mai mult?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2009, 23:19   #24
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Imi place mult Achtung Baby. Si Joshua Tree. De pe Achtung favorita mea in momentul asta e Ultraviolet.... :love

Tie care iti place?

Last edited by europe_east : 06 Apr 2009 at 23:25.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 10:01   #25
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by europe_east:
me, big fan U2 2. si la fel cu radiohead, si led zeppelin. cu cat trec anii, cu atat devin mai buni

europe, mi se pare mie sau cu cat trec anii U2 devin "pretty much the same". Ar trebui sa se reinventeze macar din cand in cand. Look @ Radiohead 4 a change. Si-au pus si criticii si publicul la picioare cu "The Bends" si "OK Computer" , dupa care au zis 'Fuck that. Ia sa incercam si altceva'. Pe cand U2 s-au multumit sa joace la sigur. Citez din Matei Florian:

"Nu ştiu alţii cum sînt, dar mi se pare că, mai devreme sau mai tîrziu, un asemenea statut grandios se preschimbă într-o povară la fel de grandioasă, şi începe uşor să te smintească. Ceea ce, orice s-ar spune, nu e tocmai plăcut. Şi mai neplăcut însă ar trebui să fie sentimentul că nu îţi mai aparţii, că tot ceea ce creezi e musai să fie pe placul altora, că ai ajuns un soi de maşinărie de umplut stadioane, că trebuie să funcţionezi după reguli stricte, să completezi fişa postului şi să aliniezi la nesfîrşit planete, pentru ca viaţa să curgă după un grafic perfect armonizat. Poate că undeva, în cercurile iniţiaţilor, s-ar cuveni să se pomenească că nu doar excesul de sare, zahăr şi grăsimi dăunează grav sănătăţii, dar şi că excesul de responsabilitate dăunează la fel de grav şi de iremediabil procesului de creaţie. Poate că nu e prea tîrziu ca foştii băieţi din Dublin, Bono, The Edge, Adam Clayton, Larry Mullen, Jr., actualmente cetăţeni universali, să se dezmeticească, să rupă lanţurile misiunii civilizatoare, să o lase mai moale şi să se mai relaxeze puţin. Nu de alta, dar cu atîtea îndatoriri pe cap, este puţin probabil să mai avem parte de subtilităţi pop autentice precum The Joshua Tree sau Achtung Baby."

Well ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 12:23   #26
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by Chambord:
@bre: foarte fain videoclipul de la Street Spirit (Fade Out) intr-adevar. Pe cel de la 'Just' l-ai vazut ?

A propos everybody: mai e pe forum vreun topic cu Videoclipuri ? :confused:
Sunt multe creatii si dintr-astea care au valoare filmica.



da...si ala de la "just" e tare. in ultimul timp au inceput sa-mi placa mult de tot radiohead. ia, cauta tu sa vezi de un topic cu vidoeclipuri....
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 13:56   #27
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cu dedicatie pt stimatele noastre profesoare: bre & Pauline & cu permisiunea dvs my wife:

Sigur Rós cu piesa Glósóli: http://www.youtube.com/watch?v=lwQmDvuORY0

beautiful.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 14:25   #28
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
another favorite band of mine:

The White Stripes, aici cu 'Hypnotize' http://www.youtube.com/watch?v=1nKiJWMTJW0 si Ball and Biscuit http://www.youtube.com/watch?v=PnTb0...eature=related . Doar cu poze, fara video.

Despre ei revista Rolling Stone zicea la un moment dat: "If you happen to be a rock band and you're not the White Stripes ... it sucks being you right now."
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 16:03   #29
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by corinka:
Eu sunt fan U2, dar ei sunt prea soft pentru topicul asta. Am aici ceva mai potrivit. Mie imi place:

http://www.youtube.com/watch?v=WyczwqRD2NI
Hehe, ma bucur sa aflu. Si eu sunt de parere ca U2 > life, cel putin pana la All That You Can't Live Behind.
Cat despre rockuri de toate felurile, am avut o perioada suparata pe la 14-15 ani pe urma mi-a mai trecut. Am ramas cu Tool, cu The Cure, la care s-au adaugat Faith No More, Peppers (pana la Californication) si Jane's Addiction. Megadeth mi se par uber cool in continuare chiar daca nu prea mai ascult.

@europe_east: pe mine nu prea m-a incantat ultima gaselinta U2, e mai ok decat bomba precedenta, dar nu cu mult. E the new U2 trying too hard sa sune ca the old U2, dar cam degeaba.
@Chambrod - U2 au reusit de-a lungul carierei o schimbare radicala incredibila si in 2001 au mai reusit una pe jumatate. Au imbatranit, de cate ori vrei sa se reinventeze? E drept ca puteau imbatrani mai frumos, asa ca Depeche Mode, care-s ca vinul bun, dar n-avem ce-i face.

Last edited by miercuri : 07 Apr 2009 at 16:10.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 17:40   #30
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pauline Kael:
Numai pt rockeri de toate genurile (exclus cocalari ca nesuptolem,dracumara,ranjis,etc si mamzele care dau ochii peste cap).

Chambord,mersi,si Europe-East e profa de stiinte exacte in state.Un rock maghiar de-i gasesti.:cool:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 17:53   #31
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by europe_east:
Imi place mult Achtung Baby. Si Joshua Tree. De pe Achtung favorita mea in momentul asta e Ultraviolet.... :love

Tie care iti place?

E greu sa aleg, dar tot pe acolo ma cam invart. Hai sa zicem Achtung baby, dar si Joshua Tree (piesa Running to stand still este superba, ador versurile Cry without weeping/ Talk without speaking/Scream without raising you voice), The Unforgettable fire, War sau Boy.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:41   #32
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
The Unforgettable Fire uneori imi place mai mult ca Joshua Tree si am avut si perioada cand mi-a placut mai mult decat Achtung Baby!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 20:57   #33
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
multam chambord, mi-a placut clipul.

is ok white stripes. ce-ar mai fi? ii place cuiva liquido? de la ei, din melodiile care ma misca acum: narcotic, ordinary life si let's play some rock!
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 21:26   #34
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
eu am avut o perioada de rockaiala clasica tot de la dylan, pink floyd, doors, zepp, hendrix pana la mai experimentale gen gentle giant si altii, am ajuns si pe la hard cu ac/dc, deep purple, black sabbath dar astia-s tot clasici...si cam ce era prin perioada lor

si blues am bagat din plin am avut o perioada cu muddy waters, howlin wolf, robert johnson, stevie ray vaughn

dupa o dadui pe nitel punk clasic dar a fost asa doar o trecere mica de tot, pistols, clash, buzzcocks, crass si mai spre nou nitel exploited

acu o dadui pe "manelele" balcanilor dar au si ei rocku lor, mai rar dar bun: gogol bordello - ca prea punk nu pot sa-i zic, kusta & the no smokin orchestra, kultur shock, leningrad, si de dragu lu brego si bjielo dugme

din rockaieli acu mai bag cate un iggy pop (pacat ca nu mai vine), cate un noir desir, mai bag si clash si asa cate-o piesa de care-mi mai aduc eu aminte si mi se face chef.
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 21:42   #35
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by europe_east:
me, big fan U2 2. si la fel cu radiohead, si led zeppelin. cu cat trec anii, cu atat devin mai buni

europe, mi se pare mie sau cu cat trec anii U2 devin "pretty much the same". Ar trebui sa se reinventeze macar din cand in cand. Look @ Radiohead 4 a change. Si-au pus si criticii si publicul la picioare cu "The Bends" si "OK Computer" , dupa care au zis 'Fuck that. Ia sa incercam si altceva'. Pe cand U2 s-au multumit sa joace la sigur. Citez din Matei Florian:

"Nu ştiu alţii cum sînt, dar mi se pare că, mai devreme sau mai tîrziu, un asemenea statut grandios se preschimbă într-o povară la fel de grandioasă, şi începe uşor să te smintească. Ceea ce, orice s-ar spune, nu e tocmai plăcut. Şi mai neplăcut însă ar trebui să fie sentimentul că nu îţi mai aparţii, că tot ceea ce creezi e musai să fie pe placul altora, că ai ajuns un soi de maşinărie de umplut stadioane, că trebuie să funcţionezi după reguli stricte, să completezi fişa postului şi să aliniezi la nesfîrşit planete, pentru ca viaţa să curgă după un grafic perfect armonizat. Poate că undeva, în cercurile iniţiaţilor, s-ar cuveni să se pomenească că nu doar excesul de sare, zahăr şi grăsimi dăunează grav sănătăţii, dar şi că excesul de responsabilitate dăunează la fel de grav şi de iremediabil procesului de creaţie. Poate că nu e prea tîrziu ca foştii băieţi din Dublin, Bono, The Edge, Adam Clayton, Larry Mullen, Jr., actualmente cetăţeni universali, să se dezmeticească, să rupă lanţurile misiunii civilizatoare, să o lase mai moale şi să se mai relaxeze puţin. Nu de alta, dar cu atîtea îndatoriri pe cap, este puţin probabil să mai avem parte de subtilităţi pop autentice precum The Joshua Tree sau Achtung Baby."

Well ?

well... i know what you mean... cand zici ca sunt pretty much the same. acum, fie vorba-ntre noi, eu am aruncat acolo trei nume de formatii foarte diferite, si sper sa nu se supere corinka, dar cand am zis fraza cu ' pe cat trece timpul devin din ce in ce mai buni,' ma gandeam in primul rand la Led Zeppelin -- si la U2 si Radiohead, desi in alt sens si la alt nivel... altminteri mie nu mi se pare ca U2 au tinut acelasi stil si nu prea sunt de acord cu domnul de mai sus. nu sunt experta in 'subtilitati pop', dar chiar ultimul lor album mi se pare foarte diferit de restul, si dat fiind ca mi-au picat cu tronc vreo doua trei melodii (White as snow is divine! la fel si Moment of surrender) nu pot sa fiu foarte obiectiva.

mirecuri, la fel, inteleg ca ti se poate parea o gaselnita No Line on the horizon... dar, well, it just hit me...

Last edited by europe_east : 07 Apr 2009 at 21:46.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 21:45   #36
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
@razi
leb i sol?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 21:56   #37
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
n-am ascultat foarte mult dar ce am ascultat mi-a placut desi la traditionale prefer versiunile mai folclorice dar sunt oricand pentru modernizarea lor, ca si versiunea lu tose a lu zajdi zajdi cu chitara
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 22:12   #38
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by europe_east:
De pe Achtung favorita mea in momentul asta e Ultraviolet.... :love

Tie care iti place?

De pe Achtung imi place mult Love is blindness.
Plus Who's gonna drive your wild horses... Light my way... The Fly... si ONE!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 22:27   #39
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by europe_east:
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by europe_east:
me, big fan U2 2. si la fel cu radiohead, si led zeppelin. cu cat trec anii, cu atat devin mai buni

europe, mi se pare mie sau cu cat trec anii U2 devin "pretty much the same". Ar trebui sa se reinventeze macar din cand in cand. Look @ Radiohead 4 a change. Si-au pus si criticii si publicul la picioare cu "The Bends" si "OK Computer" , dupa care au zis 'Fuck that. Ia sa incercam si altceva'. Pe cand U2 s-au multumit sa joace la sigur. Citez din Matei Florian:

"Nu ştiu alţii cum sînt, dar mi se pare că, mai devreme sau mai tîrziu, un asemenea statut grandios se preschimbă într-o povară la fel de grandioasă, şi începe uşor să te smintească. Ceea ce, orice s-ar spune, nu e tocmai plăcut. Şi mai neplăcut însă ar trebui să fie sentimentul că nu îţi mai aparţii, că tot ceea ce creezi e musai să fie pe placul altora, că ai ajuns un soi de maşinărie de umplut stadioane, că trebuie să funcţionezi după reguli stricte, să completezi fişa postului şi să aliniezi la nesfîrşit planete, pentru ca viaţa să curgă după un grafic perfect armonizat. Poate că undeva, în cercurile iniţiaţilor, s-ar cuveni să se pomenească că nu doar excesul de sare, zahăr şi grăsimi dăunează grav sănătăţii, dar şi că excesul de responsabilitate dăunează la fel de grav şi de iremediabil procesului de creaţie. Poate că nu e prea tîrziu ca foştii băieţi din Dublin, Bono, The Edge, Adam Clayton, Larry Mullen, Jr., actualmente cetăţeni universali, să se dezmeticească, să rupă lanţurile misiunii civilizatoare, să o lase mai moale şi să se mai relaxeze puţin. Nu de alta, dar cu atîtea îndatoriri pe cap, este puţin probabil să mai avem parte de subtilităţi pop autentice precum The Joshua Tree sau Achtung Baby."

Well ?

well... i know what you mean... cand zici ca sunt pretty much the same. acum, fie vorba-ntre noi, eu am aruncat acolo trei nume de formatii foarte diferite, si sper sa nu se supere corinka, dar cand am zis fraza cu ' pe cat trece timpul devin din ce in ce mai buni,' ma gandeam in primul rand la Led Zeppelin -- si la U2 si Radiohead, desi in alt sens si la alt nivel... altminteri mie nu mi se pare ca U2 au tinut acelasi stil si nu prea sunt de acord cu domnul de mai sus. nu sunt experta in 'subtilitati pop', dar chiar ultimul lor album mi se pare foarte diferit de restul, si dat fiind ca mi-au picat cu tronc vreo doua trei melodii (White as snow is divine! la fel si Moment of surrender) nu pot sa fiu foarte obiectiva.

mirecuri, la fel, inteleg ca ti se poate parea o gaselnita No Line on the horizon... dar, well, it just hit me...

U2 nu a fost constanta. De la Boy pana la The Unforgetable Fire au urmat o anumita linie. Au urmat The Joshua Tree si Rattle & Hum, care au fost un pic diferite mai in American style. Ascultati, de exemplu, Running to stand still, acordurile de la inceput nu seamana cu nimic de pe October sau War.
Apoi a fost capitolul 3 al carierei lor, cu Achtung Baby si Zooropa, dupa care a urmat o schimbare "destul de radicala" din care a rezultat Pop.
Dupa 2000 au intors-o iar.

Europe_east, nu ma supar ca n-ai zis de U2, ci de Led Zeppelin, ca devin mai buni.
Oricum, ar fi imposibil, U2 a fost dintotdeauna "very best" (la superlativ absolut, deci... :wink: ).
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2009, 16:56   #40
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
de la U2 imi place cel mai mult 'Hold me, thrill me, kiss me, kill me'. Videoclipul e nasol, dar piesa e o bijuterie.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells