Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Oct 2010, 13:14   #21
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
da. ar trebui sa te simti mandru.
sunt convinsa ca cei care te-au ales in juriu nu au facut-o din cauza faptului ca esti localnic, ci din cauza faptului ca esti un adevarat profesionist in domeniu si mai ales ca ai capacitatea de a analiza obiectiv.
oricum, e o pozitie privilegiata.
iti doresc mai multe asemenea si in continuare, keep.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 13:26   #22
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu acorda atata importanta functiei de jurat, ca nici criticii nu o acorda cronicilor lor

un premiu la iiff nu va schimba viata niciunui regizor, asa cum o cronica pozitiva la marti, dupa craciun, de exemplu, nu va convinge niciun amarastean sa intre in sala de cinema
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 13:33   #23
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
atunci, nu inteleg rostul festivalurilor de pe la noi.
sa fie doar, o buna ocazie de a mai sta la o sueta(bufet suedez) pe banii CNC si-atat?

Last edited by rvn : 08 Oct 2010 at 13:53.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 13:35   #24
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
merci, rvn, sper ca sunt sincere incurajarile tale

nu, recunosc, m-am simtit mandru si surprins de numirea in juriu.
apoi, vazand filmele, m-am gandit la asteptarile celor care le-au trimis in competitie.
mi-am adus aminte cum asteptam eu nerabdator ziua in care se afisau rezultatele la festivalurile unde a fost "Amatorul", de pilda.
e mare lucru sa nu te joci cu astfel de asteptari.
e bine sa te gandesti ca, undeva in Croatia sau in Georgia, un scenarist sau un regizor asteapta o veste buna de la festivalul unde a fost selectat.
bine, poate IIFF inca nu e un festival foarte important, dar fiecare om se bucura cand primeste si un pix, darmite un premiu
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 13:57   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
asta voiam sa aud de la tine!
ei, da! incurajarile mele sunt sincere.
dincolo de toate "disputele" de pe forum, nu sunt ipocrita.
si sper ca poti deosebi momentele de gluma de alea cand vorbesc serios(asa cum fac si eu in cazul tau).
bineinteles ca te apreciez si tu stii asta foarte bine.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 03:46   #26
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bullshit! Nu urmezi instructiunile cum trebuie. Pitbull banuiesc ca e foc si para pe tine.

Keep, da-i in gati, zi pe bune ce-ai de zis. Un film este bun cand este bine conceput si realizat. Nu te mai gandi la sentimentele autorilor. Da verdictul corect.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 22:10   #27
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
asa cum miza si Stefan, "Street Days" este marele castigator de la Iasi, primind trofeul IIFF.
"Morgen" a primit Premiul pentru cel mai bun film romanesc, iar "Buna, ce faci?", Premiul special al juriului.
sper sa revin maine cu detalii.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 22:51   #28
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Judex:
Bullshit! Nu urmezi instructiunile cum trebuie. Pitbull banuiesc ca e foc si para pe tine.


ESTI JALNIC!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 23:21   #29
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu. Tu esti jalnica. Nu ai cultura cinematografica si iti dai cu parerea exclusiv sugand de la Pitbull. Acum sunt convins ca il pupi in cur pe Keep la recomandarea lui. Si am sa fac tot posibilul sa zbori de la Adm. Fin. Deja imi pare rau ca n-am pus sa te aresteze la Viena, ba ti-am mai dat si indicatii ce sa vizitezi!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 23:31   #30
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by rvn:
atunci, nu inteleg rostul festivalurilor de pe la noi.
sa fie doar, o buna ocazie de a mai sta la o sueta(bufet suedez) pe banii CNC si-atat?

Din pacate festivalurile sunt singura modalitte de a mai aduce oamenii in sala de cinema la filme necomerciale
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 23:53   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Rvn, te-am mai rugat: nu mai baga in seama cantitatile neglijabile, lasa-le sa se bage singure; ästa e rostul lor.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 23:55   #32
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=ricutza]
Originally Posted by rvn:
Din pacate festivalurile sunt singura modalitte de a mai aduce oamenii in sala de cinema la filme necomerciale

din fericire mai sunt si alte ocazii in afara de festivaluri.
uneori se organizeaza si vizionari gratis, pe cheltuiala diverselor firme sau cu bani de la primarii. se intampla destul de des chestia asta, chiar mai des decat se organizeaza un festival.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 23:55   #33
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
@Pit
Prim pas. Ti se va explica.

Last edited by Judex : 11 Oct 2010 at 00:40.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 07:25   #34
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by keepwalking:
asa cum miza si Stefan, "Street Days" este marele castigator de la Iasi, primind trofeul IIFF.
"Morgen" a primit Premiul pentru cel mai bun film romanesc, iar "Buna, ce faci?", Premiul special al juriului.
sper sa revin maine cu detalii.

Keep, au fost două filme româneşti şi unul a primit Premiul pentru cel mai bun film romanesc?
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 08:13   #35
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
che,

da.
gandeste-te ca la premiile Gopo se alege tot din doua-trei nominalizari.
asa ca...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 08:27   #36
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Nu e o problemă, dar...
Presupun că, la un festival, categoriile de premii sunt stabilite înainte de a se înscrie participanţii. Asta o fi explicaţia

Mare noroc că nu au participat "Marţi..." sau "Felicia...", cu un "jurat" ca tine! Deşi, ca în orice concurs, se judecă prin comparaţie cu ceilalţi participanţi, nu la modul absolut.

Last edited by c.ghevara : 11 Oct 2010 at 08:30.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 08:39   #37
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Felicia n-ar fi avut nici o sansa, comparativ cu filmele aflate in competitie.
pe masura ce vad tot mai multe filme, din diverse tari, si vorbind cu oameni mai tineri sau mai cu experienta din breasla, sunt tot mai convins de greseala pe care critica romana o face ridicand in slavi absolut orice vine din partea "noului val".
ne amagim singuri.
inteleg perfect necesarul rol de promovare asumat de catre critica, dar s-a sarit mult calul.
ne pierdem spectatorii, oamenii nu mai au incredere sa vina la filmele romanesti.
filmul trebuie sa-si castige succesul prin el insusi, nu prin cronici.
am ajuns sa ne vedem intre noi, sa ne citim intre noi, sa ne laudam intre noi, in timp ce filmul romanesc pierde elementul esential oricarei arte: publicul.

Last edited by keepwalking : 11 Oct 2010 at 08:51.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 09:05   #38
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by keepwalking:
.
am ajuns sa ne vedem intre noi, sa ne citim intre noi, sa ne laudam intre noi, in timp ce filmul romanesc pierde elementul esential oricarei arte: publicul.

filmul romanesc nu pierde nimic, din contra incepe, sa castige.
si publicul la care te referi este marea masa consumatoare de filme 3d si desene animate sofisticate.nu despre acest public vorbim, atunci cand e vorba de arta si in nici un caz despre filmele romanesti ale noului val.
ar fi bine sa continuam in topicul cu pricina. aici suntem off.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 09:15   #39
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
nu, nu continuam nicaieri.
stiu pozitia unora, de o incapatanare absurda.
chiar nu mai am chef sa discut cu oameni care iti spun scurt: "nu te pricepi, te faci de ras, o dai cu mucii in fasole, etc"
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2010, 10:03   #40
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Am avut doua contacte cu IIFF 2010, respectiv debutul si finalul festivalului, "Morgen" si "Medalia de Onoare", ambele doua filme exceptionale, organizatorii trebuie felicitati ca le-au adus iesenilor. Insa trebuie certati pentru salile goale, pentru lipsa de vizibilitate, chiar si in comparatie cu editia trecuta, pentru frigul din Victoria, pentru scara prea abrupta din fata scenei pe care vedeam doamnele chinuindu-se sa coboare, dar mai ales pe un Dinu Cocea de 81 de ani (de altfel foarte vioi si cu chef de vorba) pus in situatia jenanata de a se catara efectiv cu mainile pe scena.
Trebuie felicitati pentru Nunta in Basarabia, la care salile au fost pline, eu nereusind sa intru, insa asta se datoreaza mai mult PR-ului filmului, nu al festivalului, deci niste felicitari mai cu jumatate de gura.
Una peste alta, Dinu Cocea a rostit un epilog frumos editiei 2010, e un festival important pentru Iasi, e un lucru de care trebuie sa tinem cu dintii, sa ne bucuram ca se intampla chiar si asa, cu toate carentele datorate majoritatea constrangerilor financiare, pentru ca avem pentru ce, avem o cinematografie romaneasca care merita promovata. Scopul nu e bufetul suedez cum scria cineva mai sus, nu e nici confortul moral sau fizic al regizorilor, actorilor, criticilor, etc, nu e snobism, ci necesitate, e readucerea publicului roman in fata filmului romanesc, pentru ca regizorii s-au reintors cu fata catre public, doar ca publicul si-a pierdut increderea. Si in acest sens vor trebui sa se concentreze organizatorii la o eventuala editie viitoare.
Keep, ai fost si aseara? Te-am vazut, ai fost vizibil, ai urcat pe scena? Ai stat si la finalul Medaliei?
__________________
Always look on the bright side of life!

Last edited by marius_em : 11 Oct 2010 at 10:06.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells