Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Oct 2009, 09:06   #1
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Stargate Universe

Stargate continua, insa intr-un stil diferit de SG-1 sau Atlantis. E mult mai sumbru, mult mai dark, mai putin umor a la Jack O'Neil. Imprumuta mult de la BSG, ceea ce pe mine nu m-a deranjat, fiind un fan al ambelor francize.
Dupa primele 3 episoade, pot sa spun ca m-a prins, si sper sa avem parte de cat mai mult sezoane.
De remarcat distributia lui Robert Carlyle, mai cunoscut din The Full Monty si 28 Weeks Later, care joaca excelent rolul geniului cu moralitate indoielnica, copiat oarecum dupa Gaius Baltar din BSG.
Serialul poate fi urmarit pe SyFy Channel (fostul Sci Fi), in fiecare sambata dimineata la 4, si reluare la 6, asta pentru cine nu are rabdare.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2009, 13:03   #2
obsessed
Junior
 
obsessed
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
ohohoo... Finalmete a iesit SGU? Tre sa reunosc ca urmaream cu interes discutiile despre lansare acum vreun an, cand se zbatea in coma ultimelor episoade SGA seria 5, serial pe care l-am iubit cu insufletire pana pe la seria trei. Dupe a devenit dureros de siropel tristutz si stangaci... Sunt f curioasa ce hram o sa poarte SGU, nu cred insa ca vreun spin-off sa poata ajunge vreodata sa egaleze serialul mama. 10 serii de SG1 sunt inbatabile . Any wayz, good news, merci de veste.
obsessed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2009, 14:13   #3
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Un nou serial Stargate? Credeam ca franciza a murit odata cu sezonul 5 din Atlantis... M-ati facut curioasa.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2010, 13:29   #4
bamse2005
Novice
 
bamse2005
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Red face Sgu

La inceput nu am stiut sincer la ce sa ma astept, dupa vreo 10 ani obisnuit cu stilul clasic SG1/Atlantis - Stargate Universe e complet realmente schimbat. Dupa parerea mea la baza numai sta "Stargate-ul" ci trairile unor oameni, complet nepregatitzti - impinsi la maxim - trairi intense - aka "wrong people in the wrong place".
Am fost si voi ramane sceptic in ceea ce priveste durata acestuia - acu cateva zile citeam pe un sit - cum ca in momentul de fata 65% sunt pro ptr SGU iar restu de 35% impotriva. Un lucru este cert, SyFy a dat unda verde pentru sezonul 2.
Parerea mea e ca daca SGU ar fi fost inaintea BSG - totul ar fi fost altfel, pentru cei ce au vizionat BSG isi vor da seama ca e un BSG cu tenta usoara de Lost wannabe.

Last edited by bamse2005 : 08 Jan 2010 at 17:31.
bamse2005 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells