Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Feb 2008, 21:54   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
al 2lea concurs de Valentine`s Day si Dragobete

Cinemagia organizeaza si in acest an un concurs de Valentine`s si Dragobete. Euro Entertainment Enterprises ofera 20 de DVD-uri la concurs, cu urmatoarele titluri:
Mic dejun la Tiffany (1961)
Stardust
Eu si printul meu
The Holyday
Tristan si Isolda
Paris, je t`aime
Sex & the city - sezonul 6
Un sarut tandru, in regia lui Ken Loach
Step up/Dansul dragostei
Iluzionistul
Tema concursului:
Un brief de 500 caractere pentru un scenariu legat de iubirea la/in cinema.
deadline: 1 martie
Juriul este alcatuit din cei doi membri ai redactiei Cinemagia si un reprezentant al EuroEnt
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 12:23   #2
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Bine zis
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 15:10   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Atunci, in loc de brief, spun o prezentare de 500 de semne a unei idei de scenariu care sa plece de la tema "iubire la cinema". Sunt la dispozitie doua saptamani. Succees!
Oricum Euro Ent. a pus la bataie niste titluri foarte bune.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 15:38   #4
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Gloria:
Oricum Euro Ent. a pus la bataie niste titluri foarte bune.
...pe care le-a amestecat cu chestii gen Step Up si The Prince & Me.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 16:27   #5
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Acum n-o sa ne impiedicam noi de 2 titluri;oricum castigatorii isi vor putea alege titlul dorit (in ordinea punctelor pe care le-au obtinut);probabil cele doua vor ramane la urma.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 20:28   #6
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Ce ai facut tu cu prezentarea subiectului cartii se poate chema un brief, deci ai dat un exemplu bun despre cum ar trebui scris pentru acest concurs.
Daca spun ce inseamna pentru mine "iubire la cinema", inseamna ca trebuie ca voi sa taiati de pe lista voastra cu idei - potentiale briefuri; deci, ma abtin.
(cel putin pana pe 1 martie )
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 20:43   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Iubire la cinema" poate însemna ORICE - cu douä conditii:
1) Sä fie IUBIRE...
2) Sä fie LA CINEMA.
Simplu, nu?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 20:53   #8
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Re: RE

Originally Posted by Dragomara:

Deci este vorba de genul poveste de iubire scurtã care poste fi uºor ecranizatã, sau ce?!

nu neaparat scurta; si doar din scenariu ne-am putea da seama cat de ecranizabila e povestea; pur si simplu descrierea in 500 de semne a unei povesti (de iubire) legate - intr-un fel sau altul de cinema.
dar Pitbull a explicat mai bine.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 19:36   #9
EdiDoc
Novice
 
EdiDoc
 
Join Date: Jun 2005
Location: Craiova
Posts: 9
Pianistul - drama vs. comedie

Rula "Pianistul" la Modern. Impresionant filmul...
Cinci oameni in sala micuta... si eu printre ei...
Nemtii impusca primii oameni si din spatele meu aud scancete.
Nemtii arunca un batran de la etaj si scancetele reapar mai inversunate.
Nemtii mai impusca pe cativa. Scancetele devin usoare bocete.
Intorc capul. Domnisoara avea rimelul scurs dar se redresase si se prefacea ca nu ma vede. Ii zambesc si ma intorc la ecran.
Pianistul ajuns pe acum slabanog, cara dupa el o conserva prea mare, cu o haina de ofiter german pe umerii ososi, pe cale de a fi impuscat de aliati. Probabil singurul moment hilar din film, dar care mi-a dat oferit un fals motiv pentru hohotele de ras isteric, de necontrolat care m-a cuprins. Da, radeam. Radeam in hohote, dar nu de Pianist, ci de mademoiselle cu 3 randuri mai in spate, care traise intens fiecare cadru, care se machiase degeaba in acea seara si care acum ma privea ca pe un ofiter neamt crud si fara inima.
I-am spus ca e amuzanta si am invitat-o in oras. Dupa lungi negocieri si scuze, a acceptat.
De atunci, am mai vizionat impreuna Pianistul la TV de 3 ori si de fiecare data Camelia plangea.
Iar eu… radeam de fiecare data… de ea, nu de Pianist.
“Edi, esti rau!”
“Stiu, baby, stiu… dar nu ma pot abtine! Faza cu conserva ma da pe spate!”
EdiDoc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 19:53   #10
EdiDoc
Novice
 
EdiDoc
 
Join Date: Jun 2005
Location: Craiova
Posts: 9
Daca chiar conteaza... da ala e, cu Adrian Brody
EdiDoc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 20:45   #11
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
:lol: Povestea asta a lui Edi imi aminteste de un articol din Hustler, daca vreti vi-l copiez aici exact, era cam asa:

Intr-o seara m-am oprit in fata unei vitrine a unui magazin de imbracaminte. Am ramas cu gura cascata la o vanzatoare blonda cu fund superb si sani imensi. Ma tulburase complet! Am dat buzna in magazin si am intrat in vorba cu ea. Am invitat-o sa bem o cafea si a acceptat. Mi-a fost greu sa o rog sa vina la mine in seara aia dar pesemne ca si ea realiza ca imi este greu sa o invit la mine acasa. M-a rugat chiar ea sa vina la mine. Am fost foarte incantat si am luat o sticla de vin. Ametiti de la bautura am trecut la giugiuleli sfarsind intre bucile ei tulburatoare si naucitoare. :oops:

Numai ca eu as fi mixat din Bruckner inainte de: Am dat buzna in magazin asta: A doua zi eram tot acolo si o priveam. Seara de seara treceam sa mai arunc o privire la vanzatoarea mea ce-mi trezea fanteziile cele mai umede. Ea ma observase si incepuse sa-i placa prezenta mea acolo. Si astfel au trecut 6 luni si eu eram tot acolo. Pana cand intr-o zi am aflat ca nu mai lucra acolo...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2008, 23:39   #12
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Credeam ca sunt singurul caruia i s`a parut ca si cum ar fi citit ceva gen Infractoarea fara nici o suparare pentru autor.dar .. chestiile astea nu trebuiau trimise undeva pe privat ? sau aici pe forum trebuiesc scrise ? povestirile de amor ma refer
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 09:07   #13
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Gloria, cate ore mai sunt pana la deadline? Nu am inteles faza cu 500, vorbiti de litere (caractere) sau cuvinte 500 la numar? Deci asta sa fie un sinopsis ce merita dezvoltat in scenariu apoi film? Ok, acum nu stiu daca intre EL si EA e nevoie de schimb de fluide sau merge si-un platonism? Ca la sex dupa film nu ma bag, suna ca-n Hustler.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 10:32   #14
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
Tocmai terminasem liceul si rula pe ecrane "Titanic". Ca toata lumea, ne-am strans si noi grupul nostru de prieteni si am mers la film. Cum era de asteptat, sala era arhiplina, stateau persoane si pe scarile interioare ale cinematografului.
In scena cand Jack a murit inghetat in apa, toata lumea era plina de lacrimi. Chiar si amicii mei care erau baieti mai fitosi, plangeau. Chiar nu mi s-a parut un film la care sa plang in hohote desi filmul e bazat pe un fapt real. Sa nu fi inteles ceva oare...
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 11:37   #15
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Neuptolem:
Gloria, cate ore mai sunt pana la deadline?
BUZZ!
---
Si unde trebuie trimise? Pe adresa ta de e-mail? Pe privat Gloria? Postam aici?? Astia sunt toti participantii de pana acum? Doi? :huh:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 11:43   #16
EdiDoc
Novice
 
EdiDoc
 
Join Date: Jun 2005
Location: Craiova
Posts: 9
Eu unul asa am inteles ca se procedeaza - adica scriem ce avem de scris pentru concurs ca pe un raspuns la topic... :hmm:
EdiDoc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 11:44   #17
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
da, se pare ca doi participanti; deadline-ul era 1 martie; fiind sambata, plus ca tema concursului e mai dificila anul asta, trebuie sa-l prelungesc. E ok inca o saptamana? Pana pe 8 martie atunci; numai bine: castigatorii vor oferi un DVD cadou fetelor din viata lor.

Aici, fireste, trebuie scris respectivul brief; intr-un word count selectand tot textul iti va da numarul de caractere; dar nu e o conditie obligatorie numarul acesta de 500.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 12:26   #18
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cred ca ar fi avut mai mult succes daca s`ar fi trimis un mail automat la toti utilizatorii .. sa ii anunte ca pot participa la un concurs cu PREMII .. si acest brief sa fie trimis undeva pe o adresa privata.Poate unii nu vor sa trimita pe forum .. ca sa nu riste niste amuzamente din partea altora
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 12:30   #19
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Gloria:
da, se pare ca doi participanti; deadline-ul era 1 martie; fiind sambata, plus ca tema concursului e mai dificila anul asta, trebuie sa-l prelungesc. E ok inca o saptamana? Pana pe 8 martie atunci; numai bine: castigatorii vor oferi un DVD cadou fetelor din viata lor.
o sa urmaresc si eu topicul si daca nu se strang 20 de candidati pana in seara de 7 martie, voi scrie si eu aici 500 de caractere random pentru a primi un dvd! :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 12:39   #20
breaker 33
Novice
 
breaker 33
 
Join Date: Nov 2005
Location: Bucuresti
Posts: 6
Filmul incepuse deja de 15 minute cand a intrat in sala. Mi-a atras atentia pentru ca a trantit usa. Nu am putut sa o vad prea bine, pana cand s-a apropiat periculos de mine, asezandu-se pe scaunul din dreapta mea. Intreg randul era gol, cu exceptia scaunelor ocupate de noi. Era cu siguranta mai frumoasa decat actritele din filmul pe care pana atunci il urmarisem cu un interes deosebit, asa ca am ales sa ma uit, discret si nu prea des, la ea. Deosebit filmul, replici ce-ti raman intiparite in minte, dar mai deosebita ea, mai degraba imi va ramane in minte ea. Intorcand privirea pe la mijlocul filmului am vazut ca si ea se uita la mine. Mi-a zambit, ce era pe ecran nu a mai contat de atunci pentru mine. S-a ridicat brusc, cu cateva minute inainte de final, mi-a atins mana si a plecat grabita. Nu am mai vazut-o de atunci...
breaker 33 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells