Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2009

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jan 2009, 12:24   #41
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by klein:
Originally Posted by buticut:
Best Performance by an Actor in a Leading Role...Ma bucur ca si-au amintit de Jenkins,asa cum am prezis si eu. Lupta va fi intre Sean Penn si Mickey Rourke,though I will root for Frank.Ma asteptam sa fie Brad Pitt nominalizat,desi m-a impresionat mai mult DiCaprio in Revolutionary Road,Pitt nu a avut asa un rol dificil...doar l-au imbatranit si intinerit .
Nici macar o nominalizare pt Farrell?

A avut un rol bun Farrel, dar rolurile celorlalti au fost si mai bune, cu exceptia lui Brad Pitt. Nu pot sa inteleg cum de a fost nominalizat. Rolul sau este unul normal, in nici un caz dificil precum al celorlalti concurenti. Cred ca mult mai mult ar fi meritat Farrel sau DiCaprio aceasta nominalizare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2009, 15:11   #42
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by buticut:
Slumdog Millionaire nu are prea mari sanse,din punctul meu de vedere...e un gen de the little movie that could,cum a fost Juno anul trecut.
Neah, anu trecut filmul din rolul "little movie that could, care nu e little deloc" a fost Atonement. Atonement a luat premiile ce le-a luat Slumdog pana acum...cele de la Golden Globe pt cel mai bun film dramatic, numai ca Slumdog e nitel mai bun...dar nu cu mult. In plus, Atonement seamana la maretie cu Slumdog, Juno nu intra in categoria lor de greutate...
Dar si eu cred ca Slumdog nu o sa castige multe din premiile importante.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2009, 15:36   #43
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Foarte slaba competitia anu' asta... desi era previzibil. Ca sa gasesti surprizele placute trebuie sa cauti cu lupa printre nominalizari - Richard Jenkins, Michael Shannon, Melissa Leo, "In Bruges" pentru scenariu, Werner Herzog (!)...

Oricum, data fiind lipsa de imaginatie a votantilor, "Slumdog..." are cele mai mari sanse sa mearga pana la capat. Premiul PGA e ultima piatra de incercare.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2009, 17:59   #44
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Pronosticuri suspecte

Cel mai bun film:The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button.

Cel mai bun regizor:David Fincher.

Cel mai bun actor-rol principal:Mickei Rourke pentru rolul din The Wrestler/Luptãtorul.

Cea mai bunã actriþã-rol principal:Kate Winslet pentru rolul din The Reader.

Cel mai bun actor-rol secundar:Heath Ledger pentru rolul din The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cea mai bunã actriþã-rol secundar:Penelope Cruz pentru rolul din Vicky Cristina Barcelona.

Cel mai bun film strãin:Entre le murs/The class/În clasã.

Cel mai bun scenariu adaptat:Eric Roth ºi Robin Swicord pentru The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button.

Cel mai bun scenariu original:Martin McDonagh pentru In Bruges.

Cel mai bun film de animaþie:Wall-E.

Cea mai bunã scenografie:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cea mai bunã imagine:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cel mai bun mixaj de sunet:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cel mai bun montaj de sunet:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cea mai bunã coloanã sonorã:The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button pentru Alexandre Desplat.

Cel mai bun cantec:Down to Earth din Wall-E.

Cele mai bune costume:The Duchess/Ducesa.

Cel mai bun documentar:Encounters at the End of the World.

Cel mai bun documentar - scurtmetraj:The Final Inch.

Cel mai bun montaj:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cel mai bun machiaj:The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button.

Cel mai bun scurtmetraj-animaþie:Presto.

Cel mai bun scurtmetraj:Auf der Strecke/Intre statii.

Cele mai bune efecte speciale:The Dark Knight/Cavalerul negru.

PS:În afarã de Wanted ºi The Duchess/Ducesa n-am vãzut nici un film din lista de nominalizãri.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2009, 13:48   #45
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Sa vorbim si de Oscar Snubs...

- Let the Right One In (desi parca am inteles ca nu a fost lansat la timp pentru a fi eligible) si Gomorra pentru Best Foreign...

- Burn After Reading - scenariu,actrita in rol secundar
- The Wrestler - Best Director,Best Song
- Happy-Go-Lucky - Best Actress in a Leading Role
- Synecdoche, New York - Best Original Screenplay,poate chiar si Philip Seymour Hoffman pentru Best Actor in a Leading Role

- Revolutionary Road - Leonardo DiCaprio pentru Best Actor in a Leading Role
- The Dark Knight pentru Best Achievement in Costume Design...I mean,ce cauta Milk acolo?

- I've loved you so long - Best Foreign,Best Actress in a Leading Role,Best Original Screenplay


In alt ordine de idei,ma bucura asta :
Jean Hersholt Humanitarian Award
Awarded to:
* Jerry Lewis (I)
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2009, 16:55   #46
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Delete this message ASAP
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2009, 16:58   #47
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
De ce te-ai citat?
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2009, 17:05   #48
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Din greseala :lol:.Am dat quote ca vroiam sa mai scriu in alta parte predictiile si imi era lene sa pun tag-urile si
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2009, 18:52   #49
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
N-o sa ma bag la pronosticuri despre filme pe care inca nu le-am vazut, bazandu-ma pe obiceiurile Academiei (nu de alta, dar anul trecut Oscarurile au mers la cine imi doream sa mearga, nu la cine ar fi sugerat the track record). Asa ca or sa fie my two cents despre ce am vazut, urmand ca pe masura ce completez lista de filme sa vin si cu pareri noi.
Si, da, chestiile despre care o sa vorbesc acum sunt in general blockbustere. Nu e vina mea ca filmele respectabile se lanseaza in decembrie in State si luni intregi mai tarziu sau deloc la noi. But I'll namedrop Tati at some point to compensate.

Best Supporting Actor: last year all over again. Nici macar nu e loc de vreo discutie legat de cine o sa-l ia. Having said that, apreciez votul de incredere dat lui RDJ si faptul ca au ales sa nominalizeze un rol 100% de comedie, desi puteau sa chicken out si sa mearga pe Colin Farrell (care inca nu ma pot pronunta daca merita all the accolades pentru "In Bruges" sau daca e de vina pur si simplu socul revelatiei ca omul asta e capabil sa joace; eu cel putin sunt inca in faza de "since when does he act?" ).

Best Original Screenplay: My heart tells me Wall-E. Pentru ca a primit pachetul standard de nominalizari pentru Pixar (Animated Feature, Screenplay, Sound stuff) desi e un pas suficient de mare pentru animatia hollywoodiana incat sa merite ceva mai mult. Pentru ca e o categorie la care s-au mai luat decizii inedite de genul asta (premiul pentru Le Ballon Rouge, nominalizarea lui Les Vacances de M. Hulot). Dar cel mai mult, pentru ca a reusit sa ma faca sa imi pese sincer de soarta unui compactor de gunoi mai mult decat mi-a pasat de nenumarate personaje din filme mult mai serioase, and I'm not ashamed of saying it.
Then there's In Bruges, care are un scenariu scris excelent, dar care e un pic cam prea apasat de simbolistica lui catolica si de niste constrangeri narative autoimpuse inutil si o ia pe aratura spre final la nivel de storyline, chiar daca, pana si atunci, schimburile de replici si unele situatii continua sa fie extrem de reusite. Plus ca daca o sa raman cu o singura replica din tot ce am vazut in ultimul an, aia va fi "They're filming midgets!".

Sound Design/Editing/Whatever: Tot ce e legat de sunet ar trebui sa mearga la Wall-E din oficiu, if there is any justice in this world. No debate.

Visual Effects: I don't care. The Dark Knight a avut cele mai bine folosite efecte speciale, ceea ce le-a facut invizibile si a avantajat filmele cu efecte vizuale mai in your face. Genul asta de voturi n-or sa incurajeze utilizarea cu discernamant a efectelor speciale.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 17:13   #50
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Cazeemeer:
But I'll namedrop Tati at some point to compensate.
hehe...
ai vazut macheta aia de blocuri din mall de langa taraba vodafone de la parter? (langa jaguar)
it's playtime all over again!

Originally Posted by Cazeemeer:
Sound Design/Editing/Whatever: Tot ce e legat de sunet ar trebui sa mearga la Wall-E din oficiu, if there is any justice in this world. No debate.
not quite! mie mi s-a parut mai fresh si mai misto utilizat soundtrack-ul din slumdog millionaire!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2009, 22:42   #51
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Supastar:
ai vazut macheta aia de blocuri din mall de langa taraba vodafone de la parter? (langa jaguar)
it's playtime all over again!
N-o stiu, desi mi se pare in spiritul mall-ului (avand in vedere ca deschiderea lui a fost practic scena cu restaurantul din Playtime, mutata in Romania de azi). Equally funny, intr-un afis gigantic cu mall-ul asa cum ar arata dupa extindere, desi existau variante simplificate ale constructiilor din imprejurimi, cimitirul fusese inlocuit cu un spatiu verde generic. Luckily, cineva a clarificat situatia scriind mare cu markerul "CIMITIR" pe zona respectiva.
Originally Posted by Supastar:
not quite! mie mi s-a parut mai fresh si mai misto utilizat soundtrack-ul din slumdog millionaire!
Daca prin soundtrack intelegi muzica, sunt dispus sa fac concesia asta, avand in vedere ca nici nu mai tin minte exact muzica din Wall-E, exceptand chestiile din Hello, Dolly! si multiplele fragmente de Strauss-by-way-of-Kubrick (in timp ce lui Slumdog Millionaire i-am remarcat intr-adevar coloana sonora). Dar la nivel de sound design stuff, Wall-E ar trebui sa castige, pentru ca succesul lui in a obtine simpatia publicului se bazeaza aproape exclusiv pe efecte sonore si pe designul lui Wall-E.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 18:20   #52
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
http://www.youtube.com/watch?v=8noN4gVObXo
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 18:43   #53
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
:lol:
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2009, 10:52   #54
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Dezamagitor:
http://agenda.liternet.ro/articol/84...alizarile.html
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2009, 13:58   #55
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Regizoarea indiana a insistat personal sa nu fie nominalizata, ea a lucrat pe post de casting director si numai dupa terminarea filmului Danny Boyle a numit-o co-director. Danny Boyle merita oricum mult mai multa recunoastere decat a primit pana acum, nu inteleg ce e cu atata carcoteala.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 00:19   #56
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cam rautacios articolul...eu sincer cred ca o sa ia premii importante TCCOBB, nu ca as vrea,dar cam stiu ce le place celor din Academie dupa atatia ani...

Si pe mine m-a surprins nominalizarea lui Kate Winslet la Best Actress in a Leading role,poate a fost ceva de genul: hai sa o nominalizam si sa ii dam Oscarul lui Kate,ca daca i-l dam lui Streep o sa ni se urce lumea in cap ca are prea multe.

Iar cel mai evidente motive pentru care The Reader este nominalizat la Best Picture sunt:
Sydney Pollack - Date of Death:26 May 2008
Anthony Minghella - Date of Death: 18 March 2008

The Academy Members are just big softies
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 00:56   #57
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mi-e mi se pare ca rolul lui Kate din The Reader e mult prea important sa fie catalogat drept secundar. Ca a fost nominalizata la Globuri ca secundar e o prostie, rolul ei e principal fara nici un dubiu.

Total de acord insa cu ignorarea lui Clint. Ambele filme au fost destul de reusite, mai ales Changeling care ar fi meritat poate nominalizare pentru cel mai bun film si regizor.

Nu sunt de acord cu Wall-E nominalizat ca cel mai bun film. Jumatate de film nu poate fi nominalizata pentru o categorie asa importanta. The Wrestler de asemenea e mult prea simplu pentru nominalizare ca film. E un film bunicel, dar e film de interpretare si dupa cum se vede Rourke a primit nominalizarea.

Ce mi s-a parut mie cam stupid e nominalizarea filmului Doubt pentru scenariu. Mi se pare ca maicuta aia nu avea nici o baza pentru suspiciunile ei, iar finalul a fost de-a dreptul execrabil.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 13:43   #58
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
Domnule Alin Ludu Dumbrava, aberati! E rol principal pt Kate Winslet
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2009, 00:26   #59
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Pronosticuri

Best motion picture: The Curious Case of Benjamin Button
Directing: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
Best actor: Mickey Rourke (in competitie stransa cu Penn) - Desi, dupa parerea mea, Sean Penn ar merita sa castige, mi s-a parut mai bun.
Supporting actor: Heath Ledger
Best actress: Kate Winslet
Supporting actress: Penelope Cruz
Best animated feature: Wall-E (N-am vazut niciunul dintre filmele nominalizate aici, ma bazez pe fler!)
Art direction: The Curious Case of Benjamin Button
Cinematography: The Curious Case of Benjamin Button
Costume design: The Duchess
Documentary feature: Trouble the water
Documentary short subject: The Conscience of Nhem En
Film editing: The Curious Case of Benjamin Button
Best foreign language film: The Class (France)
Makeup: The Curious Case of Benjamin Button
Original score: Slumdog Millionaire
Original song: Down to Earth (Wall-E)
Best animated short film: This Way Up
Best live action short film: New Boy
Sound editing: Slumdog Millionaire
Sound mixing: The Dark Knight
Visual effects: The Dark Knight
Adapted screenplay: The Curious Case of Benjamin Button
Original screenplay: In Bruges
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2009, 17:21   #60
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Am facut un topic de sine statator cu Oscar 2009 la rubrica Cinemagia Interactiv pentru ca vom face un concurs cu predictii. Revin cu detalii, adica in ce vor consta premiile si cum va functiona concursul.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells