Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jun 2013, 08:57   #481
Oldu
Novice
 
Oldu
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 3
Twinsen cere „criterii obiective” în aprecierea unui film.
Pe scurt: n-am, nu-s, n-are nenea, ioc criterii obiective.
Impresia mea e că mai întâi criticul reacționează ca tot omul, (mi-a plăcut, sau nu, sau m-a topit, sau am plecat la mijloc etc etc.). După aceea se pune să explice, doct, umflat sau la mișto, sau pe bune, cum că de ce (i-a plăcut, sau nu, sau l-a topit...etc).
E greu să născocești criterii obiective în aprecierea unei producții de artă.
Are cineva criterii obiective cu care să aprecieze frumusețea unei teme muzicale? a unui tablou?
Frumosul în artă e o p'ob'emă care a mâncat zilele studenților de la IATC și ITA în vremuri mai marxiste, când totul era explicat cu „legi obiective”, convingătoare de mama focului, că altfel picai.

Last edited by Oldu : 15 Jun 2013 at 08:59.
Oldu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2013, 18:28   #482
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Ca tot s-a vorbit zilele astea pe-aici de coincidente... Citeam zilele astea un articol despre auteurism si, mie, personal, mi se parea un concept care ingradea intre niste coordonate bine stabilite opera unui regizor.

Azi, citeam intr-un caiet de lucru al lui Bergman pentru Autumn Sonata, urmatoarele:

I think it is only too true that Bergman did a Bergman.

If I had had the strength to do what I intended to do at the beginning, it would not have turned out that way.

I love and admire the filmmaker Tarkovsky and believe him to be one of the greatest of all time. My admiration for Fellini is limitless. But I also feel like Tarkovsky began to make Tarkovsky films and that Fellini began to make Fellini films. Yet Kurosawa has never made a Kurosawa film.

I have never been able to appreciate Bunuel. He discovered at an early stage that it is possible to fabricate ingenious tricks, which he elevated to a special kind of genius, particular to Bunuel, and then he repeated and varied his tricks. He always received applause. Bunuel nearly always made Bunuel films.

So the time has come for me to look in the mirror and ask: Where are we going? Has Bergman begun to make Bergman films?


Si-am mai invatat ca-i ok sa nu-ti placa o capodopera.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2013, 14:54   #483
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
cine caută secure, riscă s-o găsească

de erwin kessler auzisem acum cîţiva ani, la controversa legată de expoziţia lui benedek levente, cea cu harta româniei, umplută cu diverse sortimente de produse ale hipermarketului istoric autohton. pe atunci mă scăldam în ambivalenţa lui "e şi asta o părere", iar tonul oarecum nici de aici, nici de dincolo, nici de pe drum, nici de pe lîngă drum, nici contondent, nici paliativ, al lui kessler, nu m-a predispus foarte tare spre persoana dumnealui. orice relativism atotincluziv se bazează, de fapt, pe nevoia de a amesteca într-un terci indiscernabil două poziţii clar şi ireconciliabil combatante. e sinteza dialectică a lui "hai, frate, faceţi pace, tot un drac e! hai, dude, ia un fum de aici şi totul va fi bine.", un arbitraj al amestecului regurgitat, bolul alimentar fals pacificator al edentării mentale. or kessler făcea figură de cocostîrc stînd pe un picior într-o baltă, nu oferea spectacolul unei viscerale demarcări de teritoriu, de opinie. normal că nu-mi plăcuse, obişnuită cum eram cu înfruntări de gladiatori chiar şi în cîmpurile astea mai eterice, mai de organza, ale dezbaterilor "cărţulistice". kessler era jignitor de anti-popcorn aruncat în micul ecran. i-am mai văzut intervenţiile pe ici, pe acolo, dar lipsa anomiei calde, balcanice, din poziţionările sale cam asquint, mă radiau de pe lista lui de auditori.

zilele astea m-a mîncat undeva să caut o carte de horia damian pe net. nimic, doar o chestie pe okazii.ro după care tre' să merg pînă la bucale. şi cum căutam eu, ce mi-a picat în cap? nici mai mult, nici mai puţin decît o bilă din aia de macara pentru demolări. (sau o fi fost o cabină de lift desprinsă de pe cablu?..) adică un articol al lui kessler despre damian.
dar cred că aveam nevoie de aşa ceva. ultima carte "de artă" citită, despre grupul sigma, revăzut şi recosmetizat mioritic şi megalitic prin scriitura lui doru tulcan, îmi provocase crampe. dar am tăcut mîlc. la kessler e chestie de rezoluţie. dă zoom in pe detaliu şi am impresia că nu scrie cu bidineaua. în plus, iarăşi am impresia (îi citesc de vreo 2 zile articolele cu o pasiune masochistă, cu o curiozitate ipohondră, deci s-ar putea să nu am distanţa necesară unui aviz echilibrat) că e necesar să mai vină cineva din cînd în cînd să-ţi mai aşchieze trunchiul, să mai dea la ficaţi în chip calm, flexibilizant.

nu-i voi deveni groupie de-a pururi, se înţelege, dar for all it's worth, i dig you, asshole!
şi un articol (bruegel compilator nuuuuuu!) despre film http://dilemaveche.ro/sectiune/dilem...egel-regizorul . (eu nu am prins articolul la vremea lui, deci abonaţilor la DV le urez o după-amiază plăcută şi vînt din pupă ). articolul destabilizant despre damian : http://www.romaniaculturala.ro/articol.php?cod=13616 .
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2013, 15:14   #484
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Malombra:
... despre grupul sigma, revăzut şi recosmetizat mioritic şi megalitic prin scriitura lui doru tulcan, îmi provocase crampe.

nu activitatea grupului sigma, ci scriitura, explicitatea fenomenului, mi-a provocat discomfort, ca să nu se înţeleagă nu ş ce altă bazaconie...
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2013, 01:56   #485
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Liviu-:

Nu stiu daca ati dat atentie sectiunii "Selected by", mi s-a parut interesanta dpdv al alegerilor regizorilor, considerand ce filme fac vs. ce filme le plac:



Avatar / James Cameron Selected by Michael Mann
Amour / Michael Haneke Selected by Gaspar Noé
Syndromes and a Century / Apichatpong Weerasethakul Selected by Jonathan Romney
Before Sunset / Richard Linklater Selected by Quentin Tarantino
Zodiac / David Fincher Selected by Bong Joon-ho
The Death of Mr. Lazarescu / Cristi Puiu Selected by Mike Leigh
Punch-Drunk Love / Paul Thomas Anderson Selected by Miranda July, Constantin Popescu
Blissfully Yours / Apichatpong Weerasethakul Selected by Corneliu Porumboiu
The Tree of Life/ Terrence Malick Selected by Olivier Assayas
Werckmeister Harmonies / Béla Tarr Selected by Carlos Reygadas

Last edited by varu : 23 Jun 2013 at 02:16.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2013, 23:56   #486
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Martin Scorsese’s Film School: The 85 Films You Need To See To Know Anything About Film
http://www.fastcocreate.com/1679472/...ing-about-film
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2013, 01:50   #487
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Werckmeister Harmonies / Béla Tarr Selected by Carlos Reygadas



Plus o ora pe aceeasi canapea pe youtube (https://www.youtube.com/watch?v=LzuLdU3b2s0), dar trebuie sa stiti ambele limbi (spaniola + engleza). Cum nu stiu spaniola, nu stiu daca ce spun ei e de baza pentru cultura cinematografica.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2013, 14:25   #488
herta.blumen
Novice
 
herta.blumen
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 3
Niciodata nu am dat prea mare atentie regizorilor, pana de curand cand am inceput sa fac o selectie drastica in ceea ce priveste filmele. Bineinteles i-am retinut foarte bine pe cei americani plus Roman Polanski, Almodovar, Scorsese etc., insa as dori sa vizionez si filme straine/europene mai cu seama.Imi recomandati niste regizori?
herta.blumen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2013, 20:45   #489
alexandru_tzukyy
Novice
 
alexandru_tzukyy
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 1
Thumbs up Transport Mobila

Transport Mobila Bucuresti / Mutari Mobila,Bagaje,Bucuresti

Oferim Servicii de Transport Mobilier, Bagaje, canapele, etc. in Bucuresti la cel mai mic Pret de pe piata garantat, Mutari Firme, Relocari de la 99 lei in Bucuresti. Pentru un transport de Mobila, ai nevoie de mutari de calitate, pentru a va asigura că produsele ajung la destinația lor în stare perfecta.
http://www.transportmutari.ro/
alexandru_tzukyy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2013, 10:04   #490
catty_19_87
Junior
 
catty_19_87
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Muieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeemuieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemuieeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeemuieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemuieeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee muieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeemuieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemuieeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeee
catty_19_87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2014, 11:28   #491
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
A Wave Is Forming in French Cinema
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2014, 18:44   #492
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Cinephilia & Beyond - documentare, scenarii, carti scrise de regizori, filmulete explicative despre filmele meseriasilor etc.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2014, 19:25   #493
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
varu, e fantastica e anumita afinitate sau cum se intimpla citeodata sa dai fara nici un efort chiar peste informatia de care ai nevoie.

Stiam site-ul pe care l-ai pus mai sus de ceva timp, numai ca acum mai bine de jumate de an a trebuit sa dau la gunoi vechiul meu hard si am pierdut toate favorites. Chiar zilele trecute ma gindeam la Cinephilia, fara sa-mi amintesc numele, evident si nici n-am intreprins nimic sa regasesc site-ul, era pe un to-do list in capul meu. Oricum, este o resursa absolut fantastica pentru orice om interesat de film. Te poti pierde cu lunile in arhivele lor. Cred ca nu exista nici o alta resursa de felul asta pe net. Iar efortul depus in spatele fiecarei postari e incredibil. Ma bucur atit de mult ca i-am regasit.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2014, 19:38   #494
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Ah, cred ca sunt mai multi pe aici care au auzit de el, fiind un site cu zeci de mii de followers pe o retea de socializare sigur n-am descoperit eu apa calda.

M-am uitat si eu o ora prin el si intr-adevar e foarte interesant. Ma mir cum n-a dat cineva jos cu ei pe motive de copyright la carti, am vazut acolo "Herzog on Herzog", "Autobiografia lui Buster Keaton" etc. - carti pentru care e de bun simt sa scoti banul din buzunar.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2014, 19:51   #495
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sint de acord cu tine. Eu de multe ori iau carti de la biblioteca, am acces si la online de acolo, dupa care ajung sa le cumpar, pentru ca, nu stiu de unde avem simtul asta al proprietatii , simt ca trebuie sa le am in casa.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2014, 19:54   #496
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Akira Kurosawa`s Favourite Criterions
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2014, 20:12   #497
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Via Cinephilia & Beyond:
La linkul asta se gasesc PDF-uri cu o antologie (peste o mie de pagini de articole) din Cahiers du Cinéma (1951–78/1985–2000) . Totul in engleza!

+ Cahiers du Cinéma Special Issues in English (1967)

Last edited by varu : 31 Jan 2014 at 22:33.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2014, 20:22   #498
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
varule, tu tocmai mi-ai dat de lucru pentru pensie nu cred ca o sa le vina rindul mai devreme. De mult cautam asa ceva, desi inteleg franceza, in cea mai mare parte, articolele din CC intotdeauna imi solicita intelectul mai mult decit pot duce asa ca am renuntat total sa incerc sa le citesc.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2014, 20:29   #499
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Stai linistita ca nici eu nu ma pun la mintea lor.
Eventual sa vad un film de acolo sau unul pe care l-am vazut deja si sa vad ce-au zis Truffaut si Godard despre el, asa de curiozitate. Dar sa nu exageram!
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2014, 22:27   #500
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu fiind mai carcotasa mi-a atras atentia pagina asta. Mersi, varu, nu stiam de minunatia aia de site.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells