Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2005, 14:01   #2361
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
American Splendor 9/10 -As I suspected. In urma cu un an, cand l-am vazut la cinema, nu eram in the mood for it. Si ma ingrozeste ce-am scris la acum pe ecrane, la el. Cica Paul Giamatii nu face un rol bun. Cum de nu mi-a dat nimeni in cap? Filmul e foarte misto, incepand de la genericul de inceput si inserturile comic book style, pana la momentul postcaderea lui pe podea, cand vorbeste despre cartea de telefoane & numele lui. Si voice over-urile ale lui real Harvey Pekar, de la inceput, funny. Cum vorbeste el despre el & comenteaza performance-ul lui Paul Giamatti. American Splendor pare gen un pseudodark humored molested human Garfield. Adica more dark humored, aproape depresiv. Heh, "Sister Mary Fred".
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 22 May 2005, 14:55   #2362
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
christmas with the kranks - xmas family shit dar shit rau de tot. niste incurcaturi cu o familie ce vrea sa evite sarbatoarea de craciun, in timp ce tot cartierul ii baga contre. final jalnic cu un om de zapada facand cu mana de pe un acoperis si mos craciun intr-o broscuta trasa de reni luandu-si zborul. bleah.

eros - una bucata wkw tipic adica buna, una bucata antonioni mediocra - taceri lungi, peisaje, cuplu cu probleme, pizde goale pe plaja dansand si una bucata soderbergh (my fave) cu putin umor, doua personaje si doua planuri : vis (alb negru) realitate (color). ma asteptam la mai mult de la toate trei dar merita incercat.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 22 May 2005, 17:34   #2363
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Longshot:
una bucata soderbergh

In comparatie cu bucata lui Wkw pare ca o incizie de bisturiu,exacta,curata.Camera face toata munca,fara inflorituri stilistice si reuseste sa dea o senzatie de classic hollywood,dealtfel un Hitchcock revisited.De mentionat si finalul,cu avionul de hartie filmat cu pelicule de diverse marimi.Cu siguranta unul din cei mai buni regizori si operatori americani,da' omul facea scurtmetraje la universitatea din Louisiana cand avea 15 ani,so...
Serghei is offline   sendpm.gif
Old 22 May 2005, 19:28   #2364
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Legend of Earthsea 6.5/10 un HP ceva mai matur...relatia dintre ged jasper si este aproape la fel ca relatia dintre harry si draco.avand in vedere ca iubesc fanteziile, i-am dat 6.5...ps: Kristin Kreuk merita 10/10


Harold and kumar go to white castle 6.5/10 haha..super comedia..nu am mai ras cam de multisor asa..a fost ceva binevenit
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 22 May 2005, 20:27   #2365
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nae:
eu l-am vazut la cinemateca, insa cred ca-l poti gasii si pe internet daca stai si cauti cum trebuie... oricum, merita!

si eu vroiam sa-l vad la cinemateca, dar cand m-am uitat in ghid sa vad daca era subtitrat (si nu era de nici un fel !), am zis STAY OUT and look for the cd...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 22 May 2005, 20:35   #2366
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
8 mm 7,7/10 Un thriller misterios,dar oricum dragut.Niste parti nu m-au impresionat.
marfa si Banii 7/10 Un film romanesc,luat din alte filme.Cei doi actori meritau rolul de actiune.Drumul era prin judetul Constanta.Oricum pentru iubitorii de filme de actiune stau in fata televizorului.Nota 7 scazut pentru drama.
Carmen 8/10 Un film plin de tentatii,despre o femeie ce cucereau barbatii cu mana.Oricum un film bun.
Wild Things 2 5/10 O continuare buna de nimic.
The Foreigner 7/10 Steven Seagal pe masura.Un film exploziv despre transportul unui pachet.
Where the Heart is 8,7/10- Natalie Portman The best.In cautarea barbatului.O comedie romantica ce merita vazuta
P.S.Dupa cum vedeti,am vazut multe filme weekendul asta.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 22 May 2005, 22:32   #2367
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
S.W.A.T. - 7.50/10 e bun ca film de actiune, idee destul de originala...la unele replici mai naspete chiar am ras...oricum e un film care trebuie vizionat...macar de dragu lu Samuel L. Jackson...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 22 May 2005, 23:28   #2368
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by notorious:

si eu vroiam sa-l vad la cinemateca, dar cand m-am uitat in ghid sa vad daca era subtitrat (si nu era de nici un fel !), am zis STAY OUT and look for the cd...

es ist gut deutsch zu sprechen, nicht?
Nae is offline   sendpm.gif
Old 23 May 2005, 07:17   #2369
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Harold & Kumar Go to White Castle 7/10 faze mishto de tot,dar unele prea previzibile. oricum merita vazut daca vreti sa radeti

Helen of Troy 6/10 nu cineshite ce. povestea parca ii altfel.ma ashteptam ca scenele sa fie altfel shi actorii sa joaca putin mai bine. prezinta un fapt istoric ,dar dupa parerea mea ..cam schimbat
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 10:25   #2370
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Birth - Jonathan Glazer (2004) - 7/10

Desi nu este un film prost, ii lipsesc destule ca sa fie un film bun.
Muzica de nota 10, imagine de nota 10. La fel si actorii, desi la Nicole Kidman am avut impresia ca isi copiaza uneori maniera in care a jucat in “Eyes Wide Shut” al lui Kubric.
Are cumva un aer de film care a vrut cu orice pret sa fie mare, si n-a reusit decat sa fie special, dar nu mare.
Sunt scene memorabile, mai ales cele de la inceput, cu omul alergand prin zapada, nasterea copilului, scenele de la concertele de muzica clasica ..
Pe de alta parte, nu reuseste sa fie credibil, desi cred ca regizorul si-a dorit sa para credibil. Si ii lipseste misterul ...
Oricum, interesant.
Blanche is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 13:12   #2371
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
am fost nevoit sa aleg ieri intre un film de fassbinder mai necunoscut, Bolweiser, si doua filme de la dvd-rent...

25th Hour. un film anit-american de la inceput pana la sfarsit, aratand identiatea pierduta a indiviziilor care creaza america, cu toate prejudecatiile, cu toate cliseele, un film despre prietenie, despre iubere, incredere si viata.
povestea filmului este despre cele 24 de ore care ii mai raman unui trafficant de droguri, care trebuie sa intre la inchisoare, stiind ca de acolo nu mai exista nici o sansa sa iasa in viata. Spike Lee construieste un cerc narativ curat si frumos, filmat cu grije, cu compozitie, si foloseste actori f. buni pentru a arata accea instrainare a caracterelor. New York-ul post 11.8 este scena unde se petrece actiunea, totul in umbra celor doua turnuri care nu mai sunt, dar si cu acele locuri cu drapelul american, cu scrisoriile scrise pentru cei decedati, si cu mesajele: "you can not stop New York.".
imaginea americii este vazuta din punctul subiectiv de vedere a protagonistului, care stiind ca i-au mai ramas numai 24 de ore, vede totul negativ, si sparge tabu-ul de political-corectness. acest lucru este aratat printr-un monolog superb intr-o baie a unui restaurant irlandez, unde pe oglinda este scris "fuck you". cuvintele astea sunt ceea ce spune si el in monolog, vorbind despre pakistanezi, despre indieni, despre koreeni, despre italieni, despre prietenii lui, despre prietena lui, despre tatal lui, si despre sine, si se leaga vizual cu una din ultimele scene ale filmului, unde el isi scrie numele pe geam, aratand ca totusi, o identiate exista si ramane, chiar cand totul este pe cale de disparitie.
a 25-a ora, este cea in care el trebuie sa fie condus de ta-su la inchisoare. scena este construita cu griije, si din nou, elementul narativ este punctul de vedere si monologul unui personaj; in acest caz, tatal. tatal il intreaba daca nu vrea totusi sa fuga, sa se duca unde ii duce strada, sa dispara, sa caute un loc de munca cu bani cash, sa stea acolo, si peste cativa ani sa isi caute prietena, si sa-si construiasca o familie. aici imaginea americii este din nou schimbata, pakistanezii, indienii, koreenii etc., toti devin acuma persoane de baza, toti isi iau la revedere, si america redevine tara tuturor possibilitatilor, cu strazi infinite, cu splendoarea libertatii... imaginea ideala a americii. dar spike lee totusi are grije sa nu cada in clisee, si arata drapelul american de cate ori poate, facand astfel comparatia intre inchisoare si america. (america = iinchisoarea tuturor posibilitatilor)
sfarsitul este lasat deschis, el si cu ta-su in masina iesind din New York. mesajul este insa clar si curat, lasat fara nici un punct de critica. un film reusit. 8,9/10

p.s. ce imi place la Spike Lee este, ca desi are niste gagici incredibile in filmele lui, nu baga nici o scena de futai. nice.


Before Night Falls. povestea reala a unui scriitor din cuba, homosexual, care devine prizonier politic din cauza cartiilor lui, si care incearca sa evadeze intr-o america libera, unde insa isi pierde identitatea.
Julian Schnabel povesteste filmul cu grije, foloseste exagerat de mult monologul si vorbirea in camera, ca sa arate trecerea timpului si schimbarea interioara a protagonistului. tema filmului ramane insa iluzia revolutiei, care la inceput este idealizata, dar care la sfarsit se transforma intr-un cosmar. pasajele din film sunt intrerupte tot timpul de o voce din off, vocea protagonistului, care sau isi citeste una din poezii in spaniola, sau care povesteste ceea ce se intampla, intr-o engleza pocita.
relatiile intre personaje sunt aratate curat, fara nici o opinie personala, fara un punct subiectiv, ceea ce sta in contrast cu tot restul filmului, care din cand in cand este filmat in first-person, si unde camera devine elemement de naratiune important. singurele scene unde se simte un subiectivism sunt scenele in care el viseaza cate o intamplare, care insa in scena urmatore este spulberata.
desi filmul curge, devine prea lung si greu, si personajul isi pierde din puterea pe care o avea la inceput. totusi, din cand in cand mai vine cate o scena care te tine aproape de film, care nu te lasa sa inchizi computer-ul fara sa stii cum se termina.
iluzia americii libere si pline de possibilitati, care la sfarsit devine numai o dezamagire, si reintoarcerea in cuba sunt poate cele mai interesante messaje ale filmului. intoarcerea sufleteasca in cuba se leaga cu scenele de la inceput, filmate f. poetic, si foarte frumos, trecand din imaginiile new york-ului in cele ale havannei.
un film care isi pierde farmecul, care castiga insa enorm prin coloana sonora, care este frumos vizual, dar care nu se tine pe picioare cap-coada. 8,3/10

p.s. nu vreau sa sun homofob, dar imaginea homosexualitatii in filmul asta este aratata trista si urata, de la inceput pana la sfarsit.
Nae is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 14:21   #2372
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Star Warz III

.a fost prea fosforescent, prea siropos, prea plin de "asta cum pula mea de mai traieste?" :shock: legile fizicii nu prea se aplica etc. episodul meu preferat ramane "space balls"

6.5
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 16:13   #2373
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Unbreakable - 9.5/10 - Cred ca favoritul meu al lui Shyamalan acum. E pur si simplu beautiful cum da indicii de la inceput in legatura cu Samuel L. Jackson, imaginea darkish comic book style, muzica & Bruce Willis. S-a jucat putin de-a Sin City in imaginile pe care le vedea Bruce Willis and it worked. So it climbs in my most likeable movies category.

Birth - 7.5/10 - Nu e prost, dar nici nimic deosebit. It lacks... story, I guess. Si Jonathan Glazer nu e Alexander Payne, sa construiasca filmul doar pe sentimente.

Talk - 8/10 (scurt de Moodysson) - Un batranel suspect & singuratic abordeaza necunoscuti, ca sa discute cu ei. O tipa hindusa gen door to door salesman vine sa-i vanda o carte si cand vrea sa plece o loveste, cade, moare. Si dupa aia discuta cu ea, moarta cum era, si se termina filmul. Relativ simpatic filmuletul.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 17:35   #2374
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nae:
25th Hour. un film anit-american de la inceput pana la sfarsit.
Dude, mi-a placut mult ce-ai scris despre film, dar cu acesta afirmatie de incput nu sunt deloc de acord. Cum naiba anti-american? Vedem New-York-ul pe toate laturile sale, bune sau rele, frumoase sau urate si - mai mult de atat - se pune accent pe diversitatea lumii in care personajul nostru traieste (si nu ma refer numai la rase).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 21:03   #2375
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
The Score 6/10 Un film prea plictisitor pentru unu de actiune,mai mult drama.Respect pentru Marlon Brando, a fost ultimul lui rol.Edward Norton :sick: chiar daca l-am vazut nebun si normal in film.Robert De Niro a ajuns la varsta lui sa se sarute cu cineva mai tanar cu aniii.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 22:04   #2376
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
The forgotten 6/10 si eu care imi imagineam ca vizionez un alt film despre rapiri...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 22:30   #2377
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nae:
New York-ul post 11.8

eu tin minte ca era 11/9 totusi...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 24 May 2005, 22:40   #2378
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hiroshima mon amour - care a intrat in topul meu all-time al filmelor de dragoste. o meditatie despre inevitabilitatea, dar si necesitatea uitarii, cu niste imagini de debut cutremuratoare, cu o intriga mai bine definita decat diluatul si confuzul 'l'anne derniere a marienbad' si un final memorabil. pasionant.

finding neverland - johnny depp este singurul lucru bun din carpaceala sentimentala a lui marc forster, de la care 'puterea dragostei' imi placuse... si ar mai fi cateva treceri de la o scena la alta (ex. cea in care depp deschide o usa si trece in gradina familiei davis, in paralel cu sotia sa care intra in dormitor).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 25 May 2005, 00:10   #2379
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by Nae:
25th Hour. un film anit-american de la inceput pana la sfarsit.
Dude, mi-a placut mult ce-ai scris despre film, dar cu acesta afirmatie de incput nu sunt deloc de acord. Cum naiba anti-american? Vedem New-York-ul pe toate laturile sale, bune sau rele, frumoase sau urate si - mai mult de atat - se pune accent pe diversitatea lumii in care personajul nostru traieste (si nu ma refer numai la rase).

da, iti dau dreptate... intr-o masura.
dar: in primul rand america asta este aratata, deja de la inceput (scena cu cainele) numai din punctul subiectiv de vedere a protagonistului, care, fiind in situatia aia de suparare/tristete/frica, judeca america, judeca tot ce-i in jurul lui, si uraste lumea care-l inconjoara.
anti-american este si sfarsitul, unde este aratata solutia alternativa: "libertatea". dar acea "libertate" este asa de urata in contrast cu viata new york-ului, si protagonistul percepe situatia ca o alta inchisoare (vezi drapelul american aratat de mii de ori, vezi cadrele aratate, felul in care este filmat, fata lui fara bucurie, etc...). astfel cercul se inchide.

de aia cred ca filmul este anti-american, sau macar asa l-am perceput eu. totusi, ma bucur ca mi-ai citit post-ul.
@naughty... mersi si tie... the date was incorrect.
Nae is offline   sendpm.gif
Old 25 May 2005, 01:24   #2380
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by notorious:
diluatul si confuzul 'l'anne derniere a marienbad'

Dazed and Confused?

Filmul in discutie e unul ermetic,atat ca mesaj cat si in ceea ce priveste forma cinematografica.Constructia lui Resnais se bazeaza pe ajutorul altor arte:arhitectura,sculptura,literatura(scenariu e inspirat de romanul unui domn francez) ceea ce il face un melaj mai greu de digerat dar confuz(???) si in nici un caz diluat.

Quote:
finding neverland

E un film pt.copii.Nu trebuie sa-i aplici sabloanele obisnuite.
Serghei is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells