Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Apr 2008, 17:33   #261
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ma rog; eu zic k ratam (ink) o sansa d a fi o 'punte intre culturi', est & vest melting pot, cu maneaua p post d musical jelly politic-corect

... si p elodia, ELODIA - unde-ati lasat-O???
maneaua = (m)ELODIA :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 17:49   #262
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by redmen:
Putin pe langa subiect si imi cer scuze pentru asta :

Quote:
Geanta, confecþionatã din piele de bovinã, va cuprinde pixuri, agende ºi un DVD cu filmul «432» al lui Mungiu

http://www.click.ro/Vedete/iata-serv...-de-mihai-albu

:lol: sa vada si el cat de greu "nasc si-n Romania oameni".
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 19:39   #263
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
si un mic pachet alimentar pentru intoarcerea acasa mai trebuie pus in straita,
un cornulet cu lapte!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 01:29   #264
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ma rog; eu zic k ratam (ink) o sansa d a fi o 'punte intre culturi', est & vest melting pot, cu maneaua p post d musical jelly politic-corect

... si p elodia, ELODIA - unde-ati lasat-O???
maneaua = (m)ELODIA :love:

apropo de specificul national & manele...ador, realmente, reclama la ciocolunga ROM ºi mai cu seamã mesajul ei deeply: manelismul, ca fenomen omniscient, inconturnabil, e atat de adânc inserat în inconºtientul românului încât îl urmareºte pânã ºi in reverii...SENZAÞII TARI. ROMÂNEªTI ( sloganul asta ar merge oricand lipit pe eticheta aºa-ziselor "filme" minimaliste ale "noului val")
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 06:35   #265
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
DA, asha e!
as zice kiar k reclama cu manelistu e mai 'tare', mai 'd senzatie' (= inspaimintatoare & deprimanta) decit aia cu ceausescu... k vba aia : ceausescu s-a dus, maneaua is here to stay
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 08:47   #266
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
Originally Posted by Alex Leo Serban:
inteleg c spui, dar crede-ma k nici 'mdl' NU este un film dspr sistemu medical ro!
cre k totu s trage d la ideea asta stupida cum k filmele minimaliste ar fi (semi-)documentare... nu au NIMIC de-a face cu documentaru - dimpotriva!

n-am spus ca e un documentar, am spus doar ca e construit pe ideea de sistem medical romanesc putred, pe dintele fata de medici. in rest e un story, un road movie medical, un film cu suspans teribil, care te salta din scaun din secunda in secunda. e un FILM, nu un documentar, dar un film despre sistemul medical romanesc. e un film angajat, un film care musca din sistem, care bate cu biciul. n-am nimic impotriva, e ok sa existe si asa ceva, darte intrebi ce ramane daca dai la o parte sistemul.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 09:14   #267
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Mister Movie:
dar un film despre sistemul medical romanesc. e un film angajat, un film care musca din sistem, care bate cu biciul. n-am nimic impotriva, e ok sa existe si asa ceva, darte intrebi ce ramane daca dai la o parte sistemul.
biciuie pe dreacu. sistemul medical la noi e mult mai rudimentar si mai feroce decat idilismul prezentat de Puiu.

si kiar nu e un film "muscator" despre sistemul sanitar. e doar itinerariul unui destin care se scurge inevitabil catre exitus (nah, sa folosesc un termen tehnic). aici, sistemul sanitar e doar un pretext pt a face expunerea mai convingatoare.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 09:21   #268
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
EXACT (vezi si topicu cu minimalismu, unde tocmai am postat cva similar...)!
dk vrei sa vezi in 'mdl' numai 'sistem', n-ai decit, nu t opreste nimeni; da e k si cum ai vedea in '432' numai avort sau comunism - adik ac lucru cu a spune dspr 'hamlet' k e o piesa dspr palatu elsinore... :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 09:53   #269
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
spuneai ca 'mdl' nu este un film despre sistem, dar acum spui ca este si despre sistem. da, hamlet nu este un film despre un palat, dar poate si pentru ca palatul nu e descris deloc in piesa. palatului nu i se da nici un fel de importanta. in 'mdl' sistemul tine loc de coloana vertebrala, filmul e construit pe aceasta osatura. ok, de acord cu tine, e un decor, insa unul pe care regizorul te forteaza sa-l reconsideri in fiecare secunda. ori tocmai asta deranjeaza.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 09:56   #270
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
poate p tine, p noi ceilalti nu...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2008, 10:17   #271
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
oare? am urmarit un reprotaj interesant despre frankenheimer. intr-un film are o secventa interesanta: la un discurs politic, cineva din public trage cu pistolul si ucide o tanara participanta. atat si nimic mai mult. prietenii i-au dat telefon lui frankenheimer si l-au intrebat de ce a murit tanara. frankenheimer le-a raspuns ca nu stie, ca asa se intampla si in viata. ce e de gandit aici? foarte diferit de filmul lui cristi puiu, unde fiecare gest e documentat, copiat, construit pana in cele mai mici detalii. dar nu te contrazic, pentru ca am senzatia ca vorbesc cu un critic de film de prima mana (sau poate e doar un nick, nu esti tu leo serban :w00t: vezi sa nu se supere ca-i iei identitatea), dar dupa mine arata a film despre sistem. ok, poate ca gresesc.

m-am mutat pe minimalism, e cam acelasi subiect. :w00t:
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:41   #272
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
nu am fost interesata sa vad filmul, desi a castigat atatea premii si s-a vorbit la superlativ despre el. insa...l-am vazut acum cateva zile si nu-mi pare rau. este foarte bine filmat, jucat si bineinteles regizat. mi-a lasat un gol in stomac, exact ca un thriller adevarat si nu, nu este un film despre avort.
bravo domnilor!!!
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 16:57   #273
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si bvo tie, norina, k ai vazut in '432' exact c era d vazut & k ai spus-o calm & firesc, fara parti-pris-uri & fara inversunare! :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 02:22   #274
Andrei Gorzo
Novice
 
Andrei Gorzo
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1
Draga Leo,

In lungile tale postari din pagina precedenta si din capul acestei pagini, tu nu te rafuiesti de fapt cu vederile mele. Te rafuiesti cu o caricatura a lor, bazata in mare parte (in cazurile Fellini si Greenaway) pe lucruri pe care le-am spus in conversatie (nu-mi amintesc sa le fi dezvoltat in scris, ba in cazul lui Greenaway sunt aproape sigur ca nu le-am dezvoltat nici in conversatie) pe cand aveam vreo 20 de ani. Atunci cand scrii ca, pentru mine, "Fellini e interesant doar pana la Dolce Vita", tu nu ma citezi pe mine. Te citezi tot pe tine - mi-ai atribuit aceeasi vedere si in polemica noastra despre Kill Bill, gazduita de Dilema in 2004. Chiar si la 20 de ani si chiar si-n conversatie, nu-mi amintesc sa fi spus (desi nu neg ca aveam iesirile mele putzoistice) ca Fellini inceteaza definitiv sa mai fie interesant dupa La Dolce Vita. Ce-mi amintesc eu ca am spus este ca, dupa La Dolce Vita, in opera lui apare un element de super-party/freak show care duce la momente proaste (Giulietta spiritelor, Satyricon, partea de satira a televiziunii din Ginger si Fred) si in care se pierde ceva. As sustine asta in continuare.

Cat despre contestarile mele la adresa lui von Trier si a filmelor recente ale lui Tarantino, ele exista si sunt bazate pe niste principii estetice. Daca preferi sa le pui pe seama "umanismului" sau a "idiosincraziilor" mele, n-ai decat, but don't kid yourself - adevarata problema e comoditatea ta intelectuala.

Ba nu. Hai sa fiu cinstit. Problema vine si din faptul ca atacurile mele din 2004 impotriva celor doua volume din Kill Bill au fost formulate in termeni imprecisi si pe un ton (iarasi) putzoistic pe care l-as repudia acum (pastrandu-mi insa verdictul negativ). La momentul potrivit voi reveni la atac. In cazul lui von Trier, consider ca pozitia mea e destul de bine formulata in cronicile mele la Seful sefilor si mai consider ca, in lungul nostru schimb de SMS-uri pe marginea acestui film, tu nu mi-ai oferit nici un contra-argument suficient de solid (preferand, iarasi, sa vii cu explicatia comoda a idiosincraziei mele). In mod normal, te-as fi lasat sa infigi in continuare ace in papusica voodoo creata de tine si botezata cu numele meu, dar nu stiu de ce, mi s-a nazarit brusc ca exista o mica-mica posibilitate ca unii dintre cititorii acestui forum chiar sa creada ce spui.

Cat despre "conventionalismul" gusturilor mele, surely you've got it all wrong: in anul 2008, cinefilul "bransat" care se inchina la von Trier are mult mai multe sanse sa se dovedeasca un conformist, o banala oglinda a timpului sau, decat cinefilul care se inchina la Carol Reed.
Andrei Gorzo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 07:15   #275
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
draga andrei,
dk exista inconsecventa intre gusturile tale d 'putzoi' (termenu iti apartine) & cele d - inteleg - acum-matur, surely ar fi trebuit sa transpara in ceea c scrii acum, nu crezi? or, tu nu faci decit sa reiei - poate cu o argumentatie mai sofistikta - ceea c spuneai/scriai la inceputu 'carierei'... eu, unu, nu vad evolutie in gusturile tale (distinctia p kre o faci intre filmele lu fellini e, d fapt, aceea - normala pt orice critic - intre filme mai bune sau mai putin bune: nu caricaturizezi un artist urias k fellini, scotind in fata 'slabiciunea' unei formule prin filmele alea proaste, e unfair!).
asta, o data.
in al 2-lea rind, cind ma acuzi d 'caricatura' a parerilor tale (= tu nu ai idiosincrazii verifikbile in txtele tale, t delimitezi constant d ceea c afirmai, gusturile tale nu sint 'conventionale' pt k iti place excentricu d carol reed si nu 'mainstream'-istu d lars von trier etc etc), nu faci - d fapt - decit sa l confirmi, mai mult sau mai putin caricatural: declari ritos k refutarea lui lvt s bazeaza p (inebranlabile, inteleg) 'principii estetice', dar nu reusesti sa l faci inteligibile la nivelu txtului tau - dimpotriva, prin tot felu d ticuri retorice kre tradeaza mai curind insatisfactia iritata k un 'impostor' k lvt (termenu iti apartine, dintr-un sms/ dk tot n apukm sa l facem publice... ) scores big p lga, probabil, niste fraieri, nu faci decit sa l pui in paranteze, scotind in fata inaderenta ta la un alt tip d cinema, cva mai sofistikt. (& don't fool yrself: faptu k am renuntat sa-ti mai aduc argumente 'smsistice' a fost - d fapt - realizarea desertaciunii unei asemenea incercari sisifice: tu nu accepti niciun argument altu decit al tau!)
in privinta tonului tau sententios (p kre eu mi l-as mai cenzura, totusi - sau imbrak, makr, in cva autoironie...), am un singur sfat (dk consideri k mai sint in masura sa-ti dau): do smth about it, altminteri iti vei pierde - rind p rind - toti prietenii (si cre k stii la c ma refer!)

ps cit dspr 'comoditatea mea intelectuala' (thx, btw!), ea nu ma impiedik sa fiu suficient d alert la orice inseamna cinema nou, viu, postmodern sau doar modern, alternativ sau nu, sa bat festivaluri k sa identific trenduri p cale d a s naste si sa fixez tendinte sociologic-marcante, sa ma intorc la cineasti 'clasici' (precum bergman) sau doar '@ some point trendy' (k greenaway) revelind lucruri kre nu au mai fost spuse a.s.o....
ceea c iti doresc si tie
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 11:06   #276
TomSawer
Novice
 
TomSawer
 
Join Date: Apr 2008
Location: Focsani
Posts: 7
Pentru ca imi plac filmele urmaresc de mai mult timp forumul Cinemagia. Niciodata insa nu am simtit nevoia sa ma inregistrez. Se spun oricum si multe prostii pe aici pentru a mai veni si eu cu ale mele. Tousi astazi am vazut cu surprindere ca e pe cale sa izbucneasca un nou conflict daca nu ma exprim prea dur. Iar mesajul acesta este o reactie la ultimele doua posturi de pe subiectul 432. Chiar daca nu ii cunosc personal ALS si Andrei Gorzo sunt doi oameni la care tin. Mare parte din educatia cinematografica mi-am facut-o cu ei. (Ce sa-i faci cand esti in necunostinta de cauza inveti de la altii mai informati/destepti ca tine) Stiam ca sunt prieteni buni si cu atat mai mult m-a surprins ce am vazut. De aceea ii rog pe aceasta cale sa ajunga la o solutie amiabila ca sa folosesc un cliseu la moda. Ar fi absurd ca legatura dintre ei sa sfarseasca asa. Eu asta am avut de zis. Va multumesc pentru atentie.
TomSawer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 11:42   #277
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
s-a rezolvat, m-a sunat andrei - we sorta cleared out our differences (kre NU erau definitive anyway, ci strict cinematografice, comunicationale & circumstantiale )
thx for caring!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 11:51   #278
TomSawer
Novice
 
TomSawer
 
Join Date: Apr 2008
Location: Focsani
Posts: 7
mi s-a luat o piatra de pe inima (si nu e o ironie)
TomSawer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 15:32   #279
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Andrei, mamä, e o mare bucurie cä te vedem aici, o micä tristete cä ceea ce te-a adus a fost un factor conflictual, dar din nou satisfactie, pentru cä s-a rezolvat. Iti multumesc si pentru SMS-ul de confirmare (azi-noapte, când am väzut "Andrei Gorzo", înregistrat cu data de azi, intrasem în alertä, sä nu fi fost vreo clonä morganaticä - stiam cä tu vizitezi de ani de zile forumul, dar färä sä participi).
Acu', cä tot veni vorba, sper sä-ti gäsesti timp ca, mäcar din când în când, sä activezi aläturi de noi. Tot cârcotesc unii apropo de nivelul discutiilor, de parcä noi, ästia care punem atâta suflet, timp si däruire aici (Proletar, Rocky, A.L.S., Marx, Airlight, Gloria, StefanDo, Klein, Mala, si încä multi altii, n-o sä însir tot pomelnicul acum), am fi niste bule de aer. O prezentä ca a ta ar fi cum nu se poate mai adecvatä, în contextul a ceea ce este, în fond, CineMagia.
Stiu cä, acum vreo trei ani, refuzai sä te manifesti, dezgustat de mitocänia, violenta de limbaj si nivelul rudimentar care fäceau präpädenie pe-aici. Slavä Domnului, lucrurile s-au schimbat, respectivii au fost trimisi la locul lor, iar CineMagia a devenit un forum mult mai civilizat si elevat. In genere, când mai apare câte-un mocofan, e pus la punct din scurt. Prin urmare, socot cä poti veni între noi cu inima deschisä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 07:15   #280
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dream on, musiu pitbull - si eu, unu, as fi fericit sa-i 'predau stafeta' lui andrei for the nxt 2 months, when i'll be away... -, da nu-l vad, zau, in largu sau printre userii mitocani d kre pomeneai: n-are pielea suficient d groasa & nici limbaju 'kre trebuie' - s-ar inroshi o ora pina sa posteze citva fraze indelung ticluite k raspuns la o injuratura
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells