Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jan 2014, 12:54   #1781
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
La Multi Ani!

LA MULTI ANI tututor si felicitari pentru aranjamentele superbe, elaborate si academice, demne de pus in cartea de bucate a lui Bree Van de Kamp (Hodges). Stiti voi cine e, asa ca nu mai insist.

Pana una alta, iata ceva mai putin pretentios. O incercare de somon prajit:



si o fripturica la fel de traditionala precum oala muncita din greu in care a stat in cuptor:




Toate cele bune si pe curand!
Zeno
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 15:15   #1782
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ups!!!!!!!!
mmmm...mi-ai facut pofta de somoane!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2014, 21:43   #1783
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si ca urmare,mi-am facut-o.
IMG_0084.JPG
IMG_0093.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2014, 21:47   #1784
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
din cate stiu eu, somonul nu e prea bun prajit. Eu de fiecare data cand il, il fac la cuptor si sa fie un pic roz in interior ca daca-l gatesti prea tare s-a dus naibii tot gustul. Bine, eu n-am cunostinte prea mari in domeniu, da din cate stiu.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2014, 14:14   #1785
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by faraimaginatie:
din cate stiu eu, somonul nu e prea bun prajit.
mie mi-a placut. este excelent. de obicei il pun pe gratar, in folie de aluminiu, dar de data asta am folosit tigaia mea antiaderenta, unde poti praji orice, folosind foarte putina grasime. se pot folosi uleiuri aromate sau unt, indiferent insa, gustul somonului nu se modifica prea mult din cauza asta. ceea ce-i confera savoare, este sosul. aici intervine marea arta a bucatarului. eu am pus asa: o lingura ulei de masline (de buna calitate!), un stop de vin alb, cateva firicele de maghiran si un varf de lingurita de mustar cu boabe. si nelipsitul suc de lamaie, dupa ce am oprit focul de sub tigaie. carnea nu s-a ars, chiar a fost asa cum trebuie, roz-portocalie. asociata cu cartofii fierti si apoi rumeniti in putin unt, chiar a fost un fel de mancare apreciat. firul de usturoi verde taiat longitudinal peste cartofi a fost exact ingredientul minune, care lipsea pentru aroma speciala a cartofilor.
acuma poti cauta singura daca ceea ce spun eu, au constatat si altii. internetul este plin de retete cu somon prajit. sunt convinsa ca este la fel de bun si gatit la cuptor, dar n-ar strica sa incerci si varianta prajirii, fara a te gandi ca de la o bucata de peste prajit pui 10g de grasime pe burta si solduri.
somonul este oricum, un peste gras. grasimea din el se topeste la caldura, indiferent de modalitatea de gatit. asa ca...aia oricum se "pune". macar sa se puna cu "gust".
iti doresc succes!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2014, 17:20   #1786
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
uite, curiozitatea m-a impins si pe mine sa caut alte asemenea retete si-am descoperit-o pe-asta, pe care sunt sigura ca o s-o incerc cat de curand. cu prima ocazie de iesire la cumparaturi, o sa cumpar uleiul de susan si taiteii chinezesti, care-mi lipsesc din camara si o sa incerc asa ceva. nu este prima data cand aud despre combinatia asta, cei care au incercat-o au spus ca este delicios.
Somon_prajit_in_stil_chinezesc.jpg
Somon prajit, in stil chinezesc

O reteta de somon prajit, in stil chinezesc din: fileuri de somon, taitei, morcov, dovlecel, ardei gras, fasole verde, patrunjel, sos de soia, ghimbir, miere, mustar de dijon si ulei de susan.

Ingrediente:

4 fileuri de somon
300 g taitei
1 morcov, razuit fasii
1 dovlecel, taiat felii
1 ardei gras rosu, taiat felii
200 g fasole verde, taiata in doua si porumb mic, taiat in doua
1/2 legatura patrunjel, tocat
8 linguri sos de soia
1 lingura ghimbir razuit
2 linguri miere
1 lingura mustar de Dijon
1 lingura ulei de susan


Mod de preparare:

Amesteca sosul de soia, ghimbirul, mierea şi muştarul şi pune marinata în tava de copt. Aşaza somonul şi unge uniform. Incinge grătarul şi frige somonul pe ambele Dârţi, 3 minute. Pune din nou somonul în tava, acoperă cu folie şi da la cuptor 12 minute, pânâ când se pătrunde.

Intre timp, fierbe tăieţeii, conform instrucţiunilor înscrise pe ambalaj. Incinge uleiul de susan in wok şi prăjeşte legumele 2-3 minute, amestecând continuu.

Adaugă tăieţeii fierţi şi scurşi de lichid, pătrunjelul, marinata din tavă. Porţionează în boluri şi pune deasupra fileurile de somon.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2014, 23:13   #1787
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mici experimente culinare:
IMG_0114.JPG
IMG_0121.JPG
un fel de turtica, lipie...foarte buna si crocanta, care a mers la fix cu salata de vinete coapte, dar cred ca se poate asocia oricand, cu orice compozitie pe baza de frunze, tomate, branzeturi...
IMG_0158.JPG
IMG_0191.JPG
IMG_0192.JPG
o tentativa de budinca din cartofi si ciuperci, pe alocuri nereusita, din cauza faptului ca, iar am vrut sa scap de ceva resturi din frigider, dar, mi-au lipsit alte ingrediente, care nu erau absolut necesare, dar ar fi completat cu succes, ceea ce mi-a iesit in final.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2014, 23:32   #1788
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
tot la categoria "incercari", dar de data asta, ceva mai ample...
de fiecare data cand fac piata, ajung sa cumpar si lucruri de care nu am idee daca imi vor folosi vreodata, in demersurile mele culinare. de data asta, n-am stat pe ganduri prea mult si daca, in nebunia mea, tot am dat o avere pe 4 pungi de hartie de copt, ambalate intr-un carton colorat cu instructiuni de folosire, mi-am zis sa incerc, sa vad cat de aproape de realitate este reclama.
"pui cu lamaie, ierburi aromate si ciuperci"
IMG_0114.JPG
IMG_0130 (2).JPG
IMG_0167.JPG
IMG_0161.JPG
IMG_0163.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2014, 18:06   #1789
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Foarte fain, rvn, imi lasa gura apa... Ne dai reteta la budinca de cartofi, te rog, arata super! Si puiul arata bine, am vazut pungile si eu, merita cumparate?

Am facut multe dulciuri in ultimul timp, nici nu mai stiu ce... Printe cele mai faine au fost astea:

Banoffee Pie - un tort cu blat de biscuiti macinati cu unt topit, peste sos caramel si banane si apoi frisca.





Tortul de nuci de pe goodfood.ro - time consuming, dar merita tot efortul:



Iar ieri am inventat ceva (care desigur a fost deja inventat). Am facut aripioare crocante cu reteta asta Aripioare picante ca la KFC , doar ca eu nu le-am facut picante din cauza de copii si de gusturi si mi-a ramas materie prima. Asa ca am facut niste asa-zisi corn dogs (nu stiam ca asa se cheama, dar vazusem in filmul Strumfii 2 si i-am cautat pe net). Ai mei au fost mai mult wheat dogs, pe romaneste sunt de fapt crenvursti pane. Sunt foarte buni. Azi am facut o tura doar de crenvursti la cererea publicului degustator.

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2014, 22:16   #1790
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
poti incerca buzunarele de hartie daca vrei. eu am fost multumita de rezultat, desi cred ca poti folosi cu succes si hartia de copt la metru, plus de asta, condimentezi carnea cu ceea ce iti place tie. condimentele din punguta care se vinde cu buzunarasele sunt destul de bune, dar eu m-am dezobisnuit de mixturi din astea si sunt putin cam prea sarate. atentie, deci, nu mai adauga sare!
budinca de cartofi este ceva banal. nu-ti trebuie decat cartofi fierti taiati cubulete, morcovii deasemenea si ciupercile pe care le-am calit in putin ulei, inainte de a amesteca totul intr-un castron si a-l pune in vasul de copt. dupa gust, pui verdeata, piper si ce-ti mai trece prin cap. eu am pus un fir de ceapa verde si altul de usturoi, taiate foarte marunt.
astazi a viscolit ca la Polul Nord, motiv pentru care m-am gandit ca n-ar strica sa gatesc ceva super usor cu aroma innebunitoare, care sa-mi umple bucataria si sa potoleasca foamea:
cartofi cu carnati la cuptor.
IMG_0103.JPG
IMG_0115.JPG
IMG_0122.JPG
IMG_0153.JPG
IMG_0170.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2014, 22:21   #1791
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si fiindca tot am incins cuptorul am avut chef sa coc ceva ce fac foarte rar, cu toate ca este un dulce la indemana oricui si foarte popular...
IMG_0191.JPG
IMG_0184.JPG
desigur, nu se compara cu tortul tau, chiar daca si la mine decorul este tot cu nuci, dar eu zic ca a meritat sa pierd 40 de minute din viata, numai ca sa-mi ademenesc simturile cu asa ceva...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2014, 22:22   #1792
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by rvn:
budinca de cartofi este ceva banal. nu-ti trebuie decat cartofi fierti taiati cubulete, morcovii deasemenea si ciupercile pe care le-am calit in putin ulei, inainte de a amesteca totul intr-un castron si a-l pune in vasul de copt. dupa gust, pui verdeata, piper si ce-ti mai trece prin cap. eu am pus un fir de ceapa verde si altul de usturoi, taiate foarte marunt.]

Mersi, rvn, suna super simplu - n-am gatit inca ceva de genul, sigur o sa fac, iar deasupra banuiesc ca ai pus oua batute si ceva cascaval. Fain.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2014, 22:26   #1793
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
iar deasupra banuiesc ca ai pus oua batute si ceva cascaval. Fain.
oua batute cu smantana. dealtfel, doua linguri de smantana am pus si in amestecul de cartofi.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2014, 22:46   #1794
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Am facut si eu o isprava....chiar mi-a placut gustul. Am pus in blender menta, rucola, busuioc, ceapa verde, sucul de la o jumatate de lamaie si coaja de lamaie, niste piper, sare si ulei de masline. A iesit verzitura aia. Dupa care am pus pastele peste in bol si am amestecat. Si, voila! Stiu ca nu se ridica la standardele topicului dar a fost bunuta.

faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2014, 23:16   #1795
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
faraimaginatie, arata foarte fain ce ai facut tu !
Simplu si de efect / very stylish verdele acela pe paste !
Iar prezentarea cu care ti-ai introdus produsul...e si ea un deliciu
In aceeasi ordine de idei,ce fac fetele pe aici ma descurajeaza si pe mine sa mai afisez ceva.
Chiar si preparatele mai simple , parca ar fi cine stie ce minuni(rvn,la cartofii tai ma gandesc!)
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2014, 04:22   #1796
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
faraimaginatie, arata foarte bine si combinatia e foarte buna. Dar, daca vrei sa mergi mai departe, data viitoare fa pastele din zucchini, cu un pealer sau daca ai altceva la indemina e si mai usor. Dupa ce ai facut fisii de zucchini pui putina sare pe ele, ca sa se inmoaie si sa ia aspectul de paste, apoi scurgi lichidul si pui sosul tau.

Eu de mult n-am mai gatit nimic de pozat, dar azi m-am ambitionat sa fac o salata colorata, special ca s-o pozez Sa stiti ca e mai elaborata decit pare. Se taie tot felul de vegetale julienne si se pun la macerat cu un sos cu tot felul de minuni. Eu le-am lasat vreo 5 ore si a fost excelenta. Pentru ornat am pus verziturile alea, care de altfel sint extrem de gustoase.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2014, 18:28   #1797
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Chiar si preparatele mai simple , parca ar fi cine stie ce minuni(rvn,la cartofii tai ma gandesc!)
adevarat ce spui! orice prepari, chiar si o simpla salata, sau cartofi la tava, asa cum am gatit eu, trebuie asezonat cum se cuvine, fiindca atfel, ramane fara gust.
mancarurile gatite de mine sunt un pic hipercalorice, dar consider ca imi satisfac propriile gusturi (cu mici exceptii) si asta este cel mai important, simt ca nu pierd timpul, fara sens, in bucatarie.
pe de alta parte, uneori, gatesc chiar cu entuziasm, este o forma de relaxare excelenta, un fel de recapatare a echilibrului psihic, asa cum nu se intampla in alte circumstante.
poti incerca cu incredere sa gatesti cartofii, asa cum am aratat eu in poze. rezultatul este garantat si daca nu ma crezi, poti face urmatorul experiment: 1. cureti cartofii de coaja, ii speli, ii tai in forma dorita, amesteci cu ingredientele care-ti plac si bagi tava la cuptor. 2. faci ca mine, calind totul pe rand, cateva minute si apoi asezi in tava de copt, continuand procesul de gatire in cuptor. o sa observi imediat diferenta. nu-ti mai ramane decat sa savurezi niste minunati si simpli cartofi gratinati, care-ti vor unge la suflet, papilele gustative.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2014, 18:53   #1798
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
hiperhiperhipersuperhipercaloric:
IMG_0136.JPG
IMG_0092.JPG
IMG_0097.JPG
IMG_0010.JPG
si sa pofteasca cine are chef!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2014, 23:03   #1799
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Mersi, anaemona. Chiar am un dovlecel in frigider. Suna bine sugestia ta
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2014, 12:24   #1800
criscris_1971
Novice
 
criscris_1971
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 13
Mi-am suflecat manecile si am incercat sa fac ....MACARONS.Unii au iesit prea mari ,altii prea mici ,doar cativa s-au indurat sa faca "piciorusul"caracteristic care trece bezeaua in lumea selecta macarons.Si?Ne-am lins pe degete de buni ce au fost .Nu i-am pozat ,dar voi persevera pana obtin unii pozabili!
criscris_1971 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells