Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Sep 2009, 11:48   #101
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

şters!

Last edited by Dragomara : 18 Nov 2009 at 05:07.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 15:12   #102
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Judex:
E baiat ma!


Mie nu imi plac pozele.

Deleted, ia de-aici:
http://video.google.com/videoplay?do...7709393612282#

Tnx for the trip!

You’re absolutely right,
My photo stinks, it’s (bull)shit!

P.S. Chestia cu taurul e din precautie, mah, Raging Bull!!!! nu da, ca-mi spargi nasu’
Vezi mai jos.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 15:14   #103
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Dragomara:
@deleted - frumoase poze, însă total irelevant, oricine le putea lua de oriunde, inclusiv prelucra, fă în aşa fel încât să văd când şi cu ce aparat au fost făcute, te rog...
struţii sunt şi ei pe blog?! scuze, dar nu am timp să mă uit la toate pozele...
şi ca să mai cârcotesc un pic: ai probleme cu focalizarea, şi cu nu-mai-ştiu cum se cheamă tendinţa aia spre albastru a pozelor.
sper să nu te superi pe mine.

Cum sa ma supar? Sunt poze de amator.
Aparatul este un Sony, DSC W-150, cumparat anul trecut, in vara (cand m-am apucat si de poze). E reglat cum l-a lasat mama lui, ca nu stiu sa umblu la focalizare, lumina etc., chestii prea complicate (pentru mine). Data e afisata la „Properties”, dar nu apare pe Tinypic. Iar alt program de suit poze pe net n-am folosit. N-ai sa crezi, ca sa fac blogurile (ca-s 3) m-a ajutat mult o „anonima” din virtual, ea m-a invatat niste chestii. Pana la procesare insa … ay, ay, ay, ar fi cale prea lunga, zau!

So, multumesc pentru observatii, ai putea sa-mi spui (tu sau altcineva) si cum sa evit defectele astea? aici sau in alta parte, ca sa nu ne fugareasca vanatorii de offtopice. Iar eu, loathsome newbie, sunt depaaaaaaaarte de-a ma descurca in cele … threaduri, cate-mi ziceai in prima seara? Mi-a placut tare mult de tine, inca de-atunci

Last edited by Deleted : 15 Sep 2009 at 15:35.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 15:16   #104
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by illotempore2002:
Deleted, sunt super pozele si mai ales, comentariile tale la ele. Uneori emotionante.
Tu esti fata sau baiat ca nu ma prind?

Calatoria asta a durat trei zile si-s doar cateva ore pe care le-am dilatat cat sa se faca de-un blog. Ca acolo nu-i un continent, nici macar o tara, ci numai un „capat al lumii”. Cam asta-mi statea mai tot timpul in gand: probabil ca au contat mult si denumirile geografice, insa senzatia de sfarsit – sau inceput, cum vrei s-o iei – mi-a dat-o de abia jumatatea de ora petrecuta undeva sus, incercand sa-mi imaginez cum s-ar vedea, dinspre ocean, Farul acela. Fiindca acolo, pe stanca, este si un far.
Aveam eu in cap si niste versuri de Wolfgang Borchert, care-s in germana (n-am reusit sa le gasesc vreo traducere a unui „meserias”)… pe romaneste ar fi (aproximativ ):

Ich möchte Leuchtturm sein
in Nacht und Wind,
für Dorsch und Stint,
für jedes Boot -
und bin doch selbst
ein Schiff in Not.


Voit-am să fiu far
în noapte şi furtună,
pentru popoare de peşti, corăbii,
sau orişice năier -
ci uite-mă-s doar
luntre, purtată de vânt.

p.s. dap
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 15:22   #105
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by illotempore2002:
Tu esti fata sau baiat ca nu ma prind?
p.s. dap
INTREBARE LA RADIO EREVAN: - Zebra este un animal alb cu dungi negre, sau negru cu dungi albe?
RADIO EREVAN RASPUNDE: - Da.

P.S. Si eu încep sä am încredere în Deleted si sä n mä mai gândesc la intempespammica-i intrare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 15:34   #106
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by illotempore2002:
Tu esti fata sau baiat ca nu ma prind?
p.s. dap
INTREBARE LA RADIO EREVAN: - Zebra este un animal alb cu dungi negre, sau negru cu dungi albe?
RADIO EREVAN RASPUNDE: - Da.

P.S. Si eu încep sä am încredere în Deleted si sä n mä mai gândesc la intempespammica-i intrare.

Tnx so much! Mi-am dorit atâta - a second chance

Sunt o "ea" - Illo a ghicit

(empathy )

Dacă e cazul, sunt gata să dau şi declaraţii, în scris. Şi poate - să explic (că de justificat, n-am cum). Măgăria.
Deşi aş prefera să-mi fie acceptate scuzele, că-s sincere. Fiindcă m-am simţit eu tare rău, pe urmă. Şi am regretat, mult.

Last edited by Deleted : 15 Sep 2009 at 16:22.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 16:27   #107
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

şters!

Last edited by Dragomara : 18 Nov 2009 at 05:07.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 17:00   #108
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Dragomara:
eh... nimic nu e prea complicat când vrei să ştii. toate aparatele foto vin însoţite de un manual de utilizare, pe care e obligatoriu să-l parcurgem înainte de a ne apuca de apăsat pe declanşator. majoritatea aparatelor foto digitale pot mult mai mult decât am bănui noi, utilizând funcţiile presetate. etc. există cărţi, cursuri, workshop-uri de/ despre fotografie. am să-ţi dau câteva link-uri în privat, nu că eu aş fi fi vreo expertă, însă sunt absolut fascinată de acest domeniu. evident că şi eu am păsăricile mele, una dintre ele ar fi procesarea digitală a imaginii, cea cu care nu sunt de acord, de-aia m-am şi luat de tine legat de poza cu struţii.
ok. vorbim.

(PS: am citit recent o superbă carte despre Africa de Sud.)

Multam fain! are manual, instructiuni, tot ce-i trebuie
M-a apucat insa disperarea cand a fost sa le citesc! prea multe tehnicalitati pentru cineva care, oricum, NU FACUSE O POZA in viata lui!

Asta mi se intampla si cu telefoanele, cu cat sunt mai sofisticate, cu atat ma enervez mai tare cand incep sa ma incurc in functii. A - tehnic-a? poate, sau nu mai am suficienta rabdare.

Nu inseamna ca n-as dori sa invat sa fac poze mai bune - imi lipsesc chestiile de baza.

Ceea ce am vrut sa va aduc a fost ceea ce am vazut, nu calitatea pozelor m-a indemnat, ci faptul ca doream sa va impartasesc acele ... ce-or fi ele: impresii, amintiri, ganduri, in fine, ceva din locul acela.

Inca o data, multumesc - pentru linkuri (am scris toate astea ca sa nu te ostenesti cautand instructiuni pentru aparatul ala)

P.S. Si eu am fost uimita cand intr-un loc atat de indepartat, un tip (avea vreo 18-19 ani) mi-a zis ca citise o carte despre Romania. Si nu, nu era cu Dracula - spunea el ca privea episoade din cel de-al doilea Razboi Mondial. Titlu sau autor, nu-si mai amintea. Inca ceva: nu era alb.
P.P.S. Jur ca-s neprocesate. Si nici nu ma tenteaza ideea. Gata, nu mai offtopichez

Last edited by Deleted : 16 Sep 2009 at 18:01.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 19:41   #109
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by illotempore2002:
Tu esti fata sau baiat ca nu ma prind?
p.s. dap
INTREBARE LA RADIO EREVAN: - Zebra este un animal alb cu dungi negre, sau negru cu dungi albe?
RADIO EREVAN RASPUNDE: - Da.

P.S. Si eu încep sä am încredere în Deleted si sä n mä mai gândesc la intempespammica-i intrare.

Tnx so much! Mi-am dorit atâta - a second chance

Sunt o "ea" - Illo a ghicit
Deci te cheamä Lorna D.?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 20:26   #110
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
da,

Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by illotempore2002:
Tu esti fata sau baiat ca nu ma prind?
p.s. dap
INTREBARE LA RADIO EREVAN: - Zebra este un animal alb cu dungi negre, sau negru cu dungi albe?
RADIO EREVAN RASPUNDE: - Da.

P.S. Si eu încep sä am încredere în Deleted si sä n mä mai gândesc la intempespammica-i intrare.

Tnx so much! Mi-am dorit atâta - a second chance

Sunt o "ea" - Illo a ghicit
Deci te cheamä Lorna D.?

poate fi Lorna (sau Norna).

multumesc.
ma pot socoti acum "crestinata"? (ca prin botez il scoate afara pe 'al rau)
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 08:20   #111
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by illotempore2002:
Tu esti fata sau baiat ca nu ma prind?
p.s. dap
INTREBARE LA RADIO EREVAN: - Zebra este un animal alb cu dungi negre, sau negru cu dungi albe?
RADIO EREVAN RASPUNDE: - Da.

P.S. Si eu încep sä am încredere în Deleted si sä n mä mai gândesc la intempespammica-i intrare.

Tnx so much! Mi-am dorit atâta - a second chance

Sunt o "ea" - Illo a ghicit
Deci te cheamä Lorna D.?

poate fi Lorna (sau Norna).

multumesc.
ma pot socoti acum "crestinata"? (ca prin botez il scoate afara pe 'al rau)
Botezatu-te-am, crestinatu-te-am, forumadoptatu-te-am, cinemagicianificatu-te-am - da' nu, "Norna" nu merge... Numai "Lorna" (cu în coadä). Ia sä vedem, stii de ce? (E cu schepsis! )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 10:33   #112
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Pitbull:
Botezatu-te-am, crestinatu-te-am, forumadoptatu-te-am, cinemagicianificatu-te-am - da' nu, "Norna" nu merge... Numai "Lorna" (cu în coadä). Ia sä vedem, stii de ce? (E cu schepsis! )

Primul gand e ca ramasese o litera in vant (D) din anagrama lui Arnold.
Al doilea, ca-i vorba de un personaj de film: fie tot o „proscrisa”, dintr-un clan de briganzi (Lorna Doone), fie un mutant sau cyborg (Lorna Dane din X-Men).
Insa gata cu gugaluitul, ca dau si peste o Lorna D. Powers, care i-a trantit pe cap lui Shakespeare o palarie de cowboy. No, sir, this one just doesn’t sound like me!

Oi fi ghicit?

Ramane Lorna, cu sau fara D. Multumesc de nasit! si pentru restul, desigur

P.S. Promit sa nu va asasinez cu Wagner: forget Norna!

Post-edit: no! ca nu-mi trecu prin minte si a mai simpla, banala: Lorna Deleted
ce sa-i faci, gandire intortocheata

Last edited by Deleted : 16 Sep 2009 at 12:43.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 12:22   #113
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
Originally Posted by Pitbull:
Splendidä! Si eu am câteva, de la Geneva - lebede din strandul de pe Leman unde înotam, erau niste scumpe, obisnuite cu oamenii, te tolerau destul de aproape...
(Voiam sä spun cä da, sigur cä lumina soarelui cade pe aceeasi directie, dar denivelärile solului pot face ca, din perspectiva noasträ, umbrele sä parä asternute în alte locuri si directii decât cele firesti - deci, dau ILUZIA unor diferente de directie a luminii, când de fapt diferä doar pozitiile în plan ale ecranelor.)

Ce altceva in afara de Geneva ai vizitat in Elvetia? M-ar interesa si pe mine cateva informatii care vad ca nu se prea dau pe aici, gen: cazare/pret, mancare/pret, oameni, caractere, obiective turistice, s.a.m.d.

Dupa cum ziceam... Elvetia este destinatia unde as vrea sa merg. Am inteles ca se poate intra cu buletinul?

Ar fi OK... sa faceti fiecare cate un review despre locurile in care ati fost... nu raspunsuri gen. "Mie imi place Venezia si apa pute/nu pute.
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 13:17   #114
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Pitbull:
Botezatu-te-am, crestinatu-te-am, forumadoptatu-te-am, cinemagicianificatu-te-am - da' nu, "Norna" nu merge... Numai "Lorna" (cu în coadä). Ia sä vedem, stii de ce? (E cu schepsis! )

Primul gand e ca ramasese o litera in vant (D) din anagrama lui Arnold.
BINGO!!!

@Capodecina:
Am stat douä säptämâni la Geneva (în iulie-august 2008), timp în care am vizitat si Nyons si Versoix (oräsele din vecinätatea ei), plus un sätuc din Franta, peste pârleaz. Cälätorind cu autocarul, am poposit si la dus, si la-ntors, prin Zürich, Berna si Lausanne - dar în afarä de zona din jurul autogärilor, n-am apucat sä vizitez nimic.
Da, acum se poate intra si cu buletinul. Anul trecut, teoretic nu, dar am väzut în autocar destui care aveau doar buletin, si li-l primea (în genere, tigani care vindeau ziare în Franta). Acum, e chiar legiferat.
Cel mai mult m-a impresionat calmul de bunä calitate (nu gen spleen), propriu unei civilizatii superioare care functioneazä atât de bine, încât chiar nu are de ce sä se agite mai mult decât e firesc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 14:16   #115
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
sa inteleg ca ai fost intr-o excursie de pomenesti de autocar; printr-o agentie probabil. eu vreau sa merg pe cont propriu... cazarea cum e? au preturi mari?

eu am fost in cracovia, acum doua luni. mi-a placut foarte mult. am mers cu inca trei prieteni (cu o dacie 1300 de 35 ani - pe GAZ, daca ai instalatie GPL puteti conduce linistiti, intalniti la tot pasul). am stat in cracovia in centru la un hotel de 3 stele... camera a fost 400 zloti. echivalentul a 400 lei. ce sa zic... oameni amabili, multe locatii de vizitat (amintesc vechiul centru, cartierul evreiesc, fabrica lui oskar schindler, castelul wavel, plimbare cu vaporasul pe wisla, raul care traverseaza cracovia). bineinteles... am vizitat lagarul de concentrare auschwitz-birkenau (nu merita sa ratati asa ceva). referitor la viata de noapte... au foarte multe baruri, cluburi... esti "agatat" pe strada de gagici care iti ofera fluturasi cu aceste baruri si iti prezinta promotiile. pentru cei mai romantici... o plimbare cu caleasca prin cracovia, seara, cu siguranta v-ar surade. oamenii stiu engleza, cel putin cate persoane am intrebat toate stiau. e frumos, e curat, oameni sociablili, femei frumoase... ce sa mai? pacat ca am fost doar doua zile, as fi vrut sa vizitez si varsovia.
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 14:48   #116
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, am fost pe cont propriu, invitat de o mätusä si o verisoarä. Am stat în garsoniera unei prietene de-ale lor, care le-a închiriat-o pentru mine cu 50 franci pe zi (la drept vorbind, un chilipir!). Cautä pe net, vei gäsi camere de hotel de pe la 80 franci în sus, sau hosteluri cu 35 de franci patul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 14:54   #117
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Morala fiind (doar pentru mine – si n-ar fi prima oara cand mi se-arata !) ca uneori nu te increzi in ceea ce-i simplu, firesc, la vedere, si tot incerci sa desfaci intelesuri pe care singura mintea ta le-a intortocheat. Tnx.

Nu mai offtopichez. Aveam de gand sa revin cu impresii / imagini dintr-o alta calatorie (China), dar m-am apucat de citit la „Reperele de bază ale unei culturi cinematografice” si m-a cam luat ameteala. La naiba! de-as putea exclama si eu ca ala, „Macar am incercat”!
M-am tuflit, rau

Sorry guys! Cred ca mai intai trebuie sa ma pun pe invatat / vizionat.
No more coffee!

Last edited by Deleted : 16 Sep 2009 at 14:59.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:10   #118
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Deleted, vrem China!!!
Nu-ti mai face atatea griji, daca nu stii cum e cu fotografia, cateva notiuni pot sa-ti predau si eu online si la vedere.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:13   #119
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Judex,

Originally Posted by Judex:
Deleted, vrem China!!!
Nu-ti mai face atatea griji, daca nu stii cum e cu fotografia, cateva notiuni pot sa-ti predau si eu online si la vedere.

multumesc din suflet! venit de la tine, indemnul e ... foarte, foarte ... special pentru mine, cum sa zic altfel?

m-am emotionat

diseara, promit

tnx tnx tnx

Last edited by Deleted : 16 Sep 2009 at 15:15.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:19   #120
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
@cori... si eu am fost anul trecut in Corfu si m-am simtit excelent ! Am fost si in cateva croaziere... am fost interesata in special de Laguna Albastra si eram curioasa daca ai ajuns pana acolo ?!? Mie mi s-a parut incredibila... si Waterpark-ul de acolo este cel mai mare din Europa ! O panorama incredibila este la Bella Vista... O sa revin si eu cu poze
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells