Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Dec 2004, 20:07   #1
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Cat de mult ne-au influentat desenele animate copilaria?

Cand eram mic am vazut majoritatea filmelor Disney pe VHS-uri de o calitate foarte proasta si pe desupra dublate in romana (astfel incat se auzeau si vocile in engleza...). Totusi am vazut si revazut: Aladin, Robin Hood, Jungle Book, Beauty and the Beast, Bambi, Peter Pan, The Little Mermaid, Lady and the Tramp, Lion King (preferatul meu) sau Animal Farm (la care am plans fara a constientiza profunzimea fabulei).
Ce inseamna desenele animate pentru copii?
De la nemuritorii Tom & Jerry sau Bugs Bunny, Daffy Duck, Tweety si intreaga gama Looney Toons, care uneori nici nu au nevoie de cuvinte pentru a amuza, la productii mai noi gen Pokemon sau Samurai Jack?
V-au placut desenele animate? V-au influentat copilaria?
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2004, 20:16   #2
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
M-au influentat in sensul ca uitandu-ma atat de mult la ele am invatat engleza, adica daca nu era Cartoon Network-ul eu nu stiam engleza si ma indoiesc ca sunt singurul. Altfel nu prea m-au influentat...

Cele noi in general imi plac, mai ales Samurai Jack (primele serii) si Clone Wars (sunt facute de acelasi om)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2004, 20:35   #3
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
mai tineti minte 'desenele' a la rousse cu tanti Ludmila si papusele? cred ca de atunci am devenit basarabeanofob
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 07:27   #4
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Cand eram mai mic (vreo 4-5) ani si inca nu aveam cablu, asteptam toata ziua jumatatea de ora de desene animate de pe TVR.
Cand mi-am luat video eram in Rai! (vedeam aceleasi casete cam in fiecare zi)
Cand ne-am tras si noi cablu si am descoperit Cartoon eram de nedezlipit din fata televizorului!
Nu stiu daca mai tineti minte primele personaje de pe Cartoon: Space Ghost, Birdman, The Centurions, Quick Draw McGraw, Yogi Bear si multi altii. Ma uitam zilnic cate 3-4 ore dimineata si sera. La Scooby Doo de la 8 eram prezent!
Tin minte ca s-au schimbat odata frecventele si fiind mic n-am stiut sa umblu in memorie asa ca m-am uitat vreo luna la desene pe italieni si nemti cu toate ca nu pricepeam vreo iota!
Groaznic era cand trebuia sa merg la tara unde nu prindeau decat cateva canale pe care nu dadeau decat desene proaste facute de chinezi dimineata... Oricum ce vremuri!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 07:40   #5
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Imi placeau desenele animate si le vanam la tv - dar nu cred ca m-au infleuntat intr-un mod decisiv... Stiu ca 1001 dalmatieni era foarte fain si parca si Degetica imi placea tare mult, dar cand ma gandesc la ce se gaseste astazi... Un film ca Princess Mononoke cred ca as fi dat orice sa il am atunci... Cred ca e o epoca total diferita acum de cea dinainte de '89... Pe mine cred ca in perioada copilariei m-au influentat mai mult piesele de teatru si povestile ascultate pana la epuizarea discului decat ce vedeam la tv. In fine, am divagat, sorry.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 08:20   #6
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
ha ha, povesti pe discuri de vinil :love: Eram si pe atunci la fel de snob ca si acum - gustam numai povesti 'serioase' dupa jules verne si alexandre dumas, restul fiind prea 'pentru copii' :lol:
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 08:36   #7
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Originally Posted by keyzer soze:
mai tineti minte 'desenele' a la rousse cu tanti Ludmila si papusele? cred ca de atunci am devenit basarabeanofob

Am vazut la un moment dat niste episoade din Bugs Bunny cand in loc de Elmer Fudd era alergat de nazisti si japonezi si pana la urma arunka in aer Berlin-ul si respectiv Tokyo!Tot in genul asta am vazut de la Warner Bros. un desen animat in care li se explica copiilor de ce nazistii sunt rai, cum isi indoctrineaza ei copiii la scoala etc. => desene animate de propaganda democratica ?!
Mai circula odata si un spot alb-negru cu Fred si Barney care fumau Winston...
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 13:04   #8
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
well...ce mai tin eu minte din copilarie:

Hi No Tori 2772, Sandy Bell, Candy Candy (ERAM MIC! ), Little Mermaid (she was hooot!), Saber Riders, Voltron, Macross One (la noi era tradus Macron ca deh..era furat de la francezi ), Sailor Moon (ERAM MIC! ) si niste alte-alea de pe Cartoon Network. Chiar stau si ma gandesc de ce am redescoperit pasiunea pentru anime asa de tarziu, dat fiind faptul ca pe TVR dadeau anime-uri cu duiumul (vezi Sandy Bell, Candy Candy, Macross One, Sailor Moon etc.). Captain Planet nu mi-a placut niciodata pentru ca era o idiotenie ecologica. Ah si sa nu uit de Teenage Mutant Ninja Turtles. Kowabunga!

Si acum ce-mi doresc sa fi vazut cand eram mic: Tonari No Totoro, Sen To Chihiro No Kamikakushi (desi a aparut cand a aparut ), Mononoke hime, Porco Rosso... si multe altele (mostly Hayao Miyazaki animes..'cuz he rules!).
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 13:45   #9
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Influente: Flintstones, S.W.A.T. Cats, Top Cat, Looney Toons, Cow And Chicken, Dexter, Toate Hanah-barbera-urile de genu Huckleberry etc. Mai sunt tex avery-urile.

De notat: "What A Cartoon!" emisiune geniala de una au aparut toate astea cow and chicken, dexter, johnny bravo, powerp. girls etc. Au avut multe desene animate pilot si 90% erau geniale. ce n-as da sa le am pe comp...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 13:54   #10
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Lidia în jurul lumii - îmi fãcusem un caiet în care notam semnificaþiile florilor la fiecare episod.
Tortues Ninja
Sandy Bell
Sport Billy (parcã aºa)
ºi mai multe dar nu-mi mai amintesc titlurile
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 13:57   #11
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Dar cum de ati uitat Cartea Cartilor cu robotul cruciat? E de referinta...
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 13:59   #12
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Lidia în jurul lumii - îmi fãcusem un caiet în care notam semnificaþiile florilor la fiecare episod. he he :lol: , da ....

Mai erau unele rusesti cu "ni zaetz , pagadi" sau asa ceva....Mihaela ; plus alea cu Camil si inca unul mic, care zburau din planeta in planeta cu o nava spatiala verde si ruginita . Mai stiti cum se numeau ?

@Keyzer Coliba unchiului Tom cumva ?
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 14:33   #13
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by nume:
Lidia în jurul lumii - îmi fãcusem un caiet în care notam semnificaþiile florilor la fiecare episod. he he :lol: , da ....

Mai erau unele rusesti cu "ni zaetz , pagadi" sau asa ceva....Mihaela ; plus alea cu Camil si inca unul mic, care zburau din planeta in planeta cu o nava spatiala verde si ruginita . Mai stiti cum se numeau ?

@Keyzer Coliba unchiului Tom cumva ? :D

pe astea cu nu zaietz, le-am descoperit de curand pe dc++ si m-au distrat la culme, dar imi amintesc foarte vag de ele, practic nici unul din episoade nu mi le amintesc, dar asa, caracterele
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 14:42   #14
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
nu pagadi...
serios acum, mie mi-a placut foarte mult Oblio
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 15:04   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Si eu, ca si altii, am crescut cu desene animate Disney (de la Alba-ca-Zapada la Pocahontas) pe VHS, traduse de vocea... stim noi cui ()... In fine, la fel ca altii, era o vreme in care ma uitam la desene (Aladdin, Mickey Mouse & pals, Mica Sirena etc.) pe RTL, RaiUno, TV5 si altele, desi intelegeam (mai) putin... Cartoon Network m-a lasat pe mine cam rece. M-am apucat sa ma uit pe CN de-abia dupa ce am invatat limba engleza...

Din perioada aceea, mi-au ramas in minte ceva cuvinte in italianan (acum ma uit la filme serioase precum "Portocala mecanica" dublate complet). Privind retrospectiv, din desenele pe care le-am revazut in ultimii doi ani, Alba-ca-Zapada si Bambi raman favorite nostalgice. Animatia si diferitele inovatii tehnice aparute odata cu trecerea anilor m-au impresionat intotdeauna. Dar cea mai mare influenta asupra mea a avut-o muzica din filmele Disney. In vremurile bune, cand aveam timp sa cant la pian, favoritele mele erau melodiile (ceva mai simple decat Bach) din Mica Sirena, Regele Leu, Aladdin si Cartea Junglei. Am cam pierdut contactul, intre timp!


----------------------------------------------------

mentiune speciala: Pif et Hercule!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 15:25   #16
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Adevarul ca desenele de pe cartoon sunt niste porcarii , ca si cele cu roboti,monstri, pokemoni si alte tampenii...
Desenele lui Disney o sa incante zeci de generatii de copii, mult timp de acum incolo. Omul ala a fost un geniu , asa ceva n-o sa se mai faca niciodata. Nu-i de mirare ca a lasat un imperiu in urma lui.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 16:30   #17
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
e kkt.

Da, acum desenel de pe CartoonN sunt niste porcarii si sunt si dublate :sleep:

Dar inainte erau foarte bune. Looney toons, s.w.a.t. cats si toate cele care au aparut prin anii 90 (dexter, cow and chicken) au fosr foarte bune. Iar bag aici mentiunde de Samurai Jack care a fost genial in primul sezon, dar de la al doilea in sus s-a facut kkt. Desenele de pe cartoon au fost bune, dar de cand au scazut bugeturile, sunt de kkt.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 18:44   #18
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by keyzer soze:
nu pagadi...
serios acum, mie mi-a placut foarte mult Oblio

FUCK! Cum am putut uita de THE POINT????? aaargh!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 20:51   #19
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Am ajuns intamplator acum ceva vreme pe Cartoon Network si m-am ingrozit... toate desenele animate erau traduse, dar traduse ingrozitor.
"Memorabila" ramane fraza "Ce faci mosule?" spusa de o voce ragusita pe post de Buggs Bunny :sick:
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 21:12   #20
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Eu nu ma omoram dupa desenele Disnay nici in copilarie. Erau enervant de siropoase! Un soi de telenovele animate. Pe caroon insa gaseai cateva minunatii de la vadetele postului - Dexster's Laboratory , Johnny Bravo, Powerpuff Girls , Cow and Chicken , Courage - The Cowardly Dog
la scurtele care rulau seara intr-un program care se chema World Premiere Toons . Remember anyone?
& da, tradus in romana cn e de neurmarit
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells