Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Dec 2009, 12:20   #81
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Rosemary's Baby... elegant
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2009, 09:47   #82
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Session 9 - 2001 in regia lui Brad Anderson.
Nu as putea sa spun ca mi-a placut foarte mult desi aveam asteptari de la el.Are cateva idei,dar pana la urma tot la povestea aia clasica s-a ajuns:o casa tulburata de spirite malefice,o echipa de muncitori ce prind o oferta sa lucreze acolo,iar la un moment seful echipei o ia razna si ii ucide pe toti.
Nu e liniar,dar tot prea cliseic.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 20:34   #83
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Halloween II (2009)

Somebody stop Rob!!!!!

Oi reveni cu un comentariu mai amplu alta data. Amu is prea nervos.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 21:41   #84
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
No da chiar asa prost e H II? Nea Rob facea filme pizdoase intr-o vreme. What happened?

Originally Posted by Disciple:
Session 9 - 2001 in regia lui Brad Anderson.
Nu as putea sa spun ca mi-a placut foarte mult desi aveam asteptari de la el.Are cateva idei,dar pana la urma tot la povestea aia clasica s-a ajuns:o casa tulburata de spirite malefice,o echipa de muncitori ce prind o oferta sa lucreze acolo,iar la un moment seful echipei o ia razna si ii ucide pe toti.
Nu e liniar,dar tot prea cliseic.

Mie mi-a placut mult Session 9, nu l-am perceput deloc ca film cliseic. Suspansul e foarte bine orchestrat, actingul nu dezamageste nici el, iar magaoaia aia de cladire dezafectata arata foarte sinistru. Sint de acord cu cei care-l considera un horror de top, e un film inteligent, care mizeaza in totalitate pe suspans si nu pe sperieturi ieftine.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 23:59   #85
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Windom:
No da chiar asa prost e H II? Nea Rob facea filme pizdoase intr-o vreme. What happened?

A facut niste doua filme super pizdoase: House of 1000 Corpses si The Devil's Rejects

Ce s-a intamplat ? S-a jucat cu propria viziune in cazul H., insa a facut-o prost.

Originally Posted by Windom:
Mie mi-a placut mult Session 9, nu l-am perceput deloc ca film cliseic. Suspansul e foarte bine orchestrat, actingul nu dezamageste nici el, iar magaoaia aia de cladire dezafectata arata foarte sinistru. Sint de acord cu cei care-l considera un horror de top, e un film inteligent, care mizeaza in totalitate pe suspans si nu pe sperieturi ieftine.

Mi-a placut si mie foarte mult. Clar, horror de top.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2009, 08:33   #86
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Vinyan (2008)

Desi e catalogat drept film horror, e foarte greu sa-i aplici o asemenea titula. Daca consideri, spre exemplu, Apocalipse Now horror, atunci il putem incadra si pe asta in categoria respectiva. Oricum, e unul dintre cele mai ciudate si atipice filme pe care le-am vazut anul asta. Povestea implica un cuplu (Emmanuelle Beart si Rufus Sewell) care-si cauta fiul disparut undeva prin Asia de Sud-Est, dupa tsunami. Filmul aminteste, intr-adevar, de Apocalipse Now - aceeasi calatorie intr-un tarim bizar, tot mai departe in salbaticie, in paralel cu adincirea in nebunie. Aminteste putin si de Antichrist, putin de Cannibal Holocaust... Avem peisaje halucinante, copii goi acoperiti de namol, rabufniri sporadice de violenta si nebunie. Cei doi actori se achita cu brio de rol, Sewell mi se pare, in general, enervant, dar in cazul de fata aceasta trasatura i s-a potrivit de minune.
Filmul e precum o calatorie prin Infernul lui Dante, o experienta halucinanta pe alocuri, enervanta ici si colo, frustranta, in momentul in care iti dai seama ca potentialul de care dispunea nu a fost valorificat in totalitate. Ramine insa un film original, cu toate plusurile si minusurile sale...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2010, 17:49   #87
bamse2005
Novice
 
bamse2005
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Final Desperation

Am vazut TheFinal Destination cred ca e 3 sau 4, nu prea conteaza sincer / pentru acest film pot folosi un singur cuvant : porcarie.
Actori de mana a 3, cateva efecte aruncate in delir sau mai bine zis in disperare in a obtine audienta maxima, rezultat catastrofal

Norocul meu e ca l-am vizionat acasa si nu la cinema

Sunt curios cum o sa fie filmu BioShock (ptr cei ce au jucat jocul)
bamse2005 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2010, 20:41   #88
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Sa-ti mananc ficatii (2009) ... epic... titlu spune totul

Un criminal numit Ciroza (Augusto) , killareste cativa baietasi carora le e drag paharul... Moralizator...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine

Last edited by hellsteed : 04 Jan 2010 at 20:45.
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2010, 17:27   #89
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Eu, recunosc, inca sunt tributara intr-o oarecare masura unei gandiri cu implicatii mitice; cred in legende, citesc cu pasiune tot ce tine de mituri, ma tem de blesteme, ma sperie tigancile care ma interpeleaza ca sa-mi ghiceasca viitorul in palma etc; lucrul asta se reflecta si in tipul de horror care are efect asupra mea; ultimele horroruri vazute au fost foarte viscerale; ceea ce nu prea a avut efect la mine. Infested n-a facut decat sa ma oripileze, dar nu m-a speriat; Children of the Night - m-a amuzat; The Feast 1 - m-a tinut in tensiune, dar Feast 2 si 3 mi s-au parut cu multe momente penibile. Atat.
In mod clar trebuie sa ma indrept spre un alt tip de horror.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 17:26   #90
thir13en
Junior
 
thir13en
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 30
A Nightmare on Elm Street (1984) - Regia: Wes Craven

Ce pot sa spun... GENIAL !
thir13en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 14:46   #91
Camelein696
Novice
 
Camelein696
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 10
Paranormal entity.
Nu avea cum sa ma impresioneze pentru ca urmareshte acelashi principiu ca Paranormal activity (pe care l-am savurat cu inima in gat). O entitate bantuie o persoana din casa si de aici o serie de consecinte nu tocmai pozitive. All in all, mi-a placut pentru simplul fapt ca are acest subiect...prezentze straine shi inexplicabile, idee pe care o urmaresc in general la horror-uri.
Camelein696 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 22:09   #92
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
...Case 39? Apare ca si 'horror' pe site, deci banuiesc ca e in regula...
O dezamagire totala.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:56   #93
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
Arrow claudiu-daniel lugoj

Am vazut filmul case 39 si e destul de bun film,dar e mai mult thriller decit horror.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 20:58   #94
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Eh, ca e thriller, ca e horror, tot nu mi-a placut.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 14:58   #95
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
....

Ultimul film horror vizionat a fost : Trick'r treat !
Am asteptat acest film o vreme indelungata , iar eforturile asteptarii mele au dat roade !
S-a dovedit a fi un film destul de bine inchegat , facand aluzie si la revistele ce poarta titlul de "comics"! Totul a decurs bine , continand unele faze ce m-au lasat cu gura cascata . Una din acele faze a fost momentul de suspans in care directorul scolii din acea zona , deghizat in vampir , a vrut sa suga toate bunatatile ce se ascundeau in cosuletul scufitei , insa nu i-a mers prea bine aterizand , la propriu , in mijlocul unei petreceri de varcolaci feministi !

Drept urmare recomand acest film fanilor genului horror precum si celor ce iubesc momentele de suspans caracteristice thrillerului !



_________________
....Just medicate !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:11   #96
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Medicate:
Ultimul film horror vizionat a fost : Trick'r treat !
Am asteptat acest film o vreme indelungata , iar eforturile asteptarii mele au dat roade !
S-a dovedit a fi un film destul de bine inchegat , facand aluzie si la revistele ce poarta titlul de "comics"! Totul a decurs bine , continand unele faze ce m-au lasat cu gura cascata . Una din acele faze a fost momentul de suspans in care directorul scolii din acea zona , deghizat in vampir , a vrut sa suga toate bunatatile ce se ascundeau in cosuletul scufitei , insa nu i-a mers prea bine aterizand , la propriu , in mijlocul unei petreceri de varcolaci feministi !

Drept urmare recomand acest film fanilor genului horror precum si celor ce iubesc momentele de suspans caracteristice thrillerului !



_________________
....Just medicate !

SPOILER!!! - Ai grija, ca le strici placerea celor care n-au vazut, inca, filmul!
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:20   #97
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Im.Kino:
SPOILER!!! - Ai grija, ca le strici placerea celor care n-au vazut, inca, filmul!

Im.Kino, esti si tu printre ei? Filmul m-a surprins si pe mine in mod placut, nu ma asteptam la prea multe din partea lui, insa s-a dovedit o experienta above average...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:22   #98
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu sunteti singurii care lauda filmul, ma intreb de ce intercomul a renuntat sa-l mai aduca la noi...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:50   #99
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Im.Kino:
SPOILER!!! - Ai grija, ca le strici placerea celor care n-au vazut, inca, filmul!

Im.Kino, esti si tu printre ei? Filmul m-a surprins si pe mine in mod placut, nu ma asteptam la prea multe din partea lui, insa s-a dovedit o experienta above average...

Nu m-ai prins! - E singurul twist amanat pana la final, de aia am sarit asa (putea sa zica si el de cum isi educa taticul baiatul )

Si m-a amuzat foarte tare...
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 20:52   #100
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
....

hmmmm ups Ar fi trebuit sa adaug spoilers ....
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells