Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Critici romani preferati - partea a doua
Magda Mihailescu 7 33.33%
Cristina Corciovescu 6 28.57%
Lucian Maier 8 38.10%
Calin Stanculescu 1 4.76%
Dana Duma 1 4.76%
Mihai Chirilov 6 28.57%
Tudor Caranfil 15 71.43%
Calin Caliman 2 9.52%
Viorica Bucur 8 38.10%
Valerian Sava 4 19.05%
Multiple Choice Poll. Voters: 21. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Feb 2010, 11:26   #1
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Critici romani de film - partea a doua

Am mai facut un poll cu o serie de critici pe nedrept omisi la celalalt topic.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 11:29   #2
manwithamoviecamera
Banned
 
manwithamoviecamera
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 474
tarziu
manwithamoviecamera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 11:29   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bravo.
Aici, ce putin, se va discuta civilizat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 11:59   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo, mä gândeam la un lucru...
E bine cä votul e multiplu - într-adevär, se prea poate sä admiräm într-o mäsurä oarecum egalä mai multi critici (mie, de pildä, mi-a fost imposibil sä ierarhizez între Magda Mihäilescu, Vio si nea Tudoricä, plus admirabilul Maier, care vine tare din urmä).
Totusi, dacä un votant opteazä pentru prea multi, unde ajungem...? Se devalorizeazä pollul complet.
Propun, asadar, ca fiecare dintre useri sä nu depäseascä numärul de patru nominalizati - pentru a se crea, totusi, o ierarhie relevantä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 23:54   #5
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Astia da, nu toate rebuturile. Am votat 4: Magda Mihailescu; Cristina Corciovescu; Calin Caliman; Valerian Sava . Cine e interesat poate sa le vada cronicile mai vechi pe cinematografia romaneasca, scanate direct din revistele / cartile vremii, asta daca prezinta interes.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 20:44   #6
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
Sine ira et studio, în momentul de fata, cu tot respectul pentru alş (acel alş ce nu arunca margaritare porcilor prin tabloide, respirand intru fantastica usuratate a fiintei) cel mai bun critic mi se pare fara dubiu Angelo Mitchievici. Spre deosebire de multi care gloseaza pe marginea filmelor- inclusiv de mult-prizatul Gorzo- la acesta transpare faptul ca are o cultura solida si ca se misca extrem de suplu prin toate cotloanele culturii (nu doar pe segmentul cinemagic).
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.

Last edited by Amantul_Taciturn : 09 Feb 2010 at 21:07.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 10:15   #7
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
si unde plm scrie Angelo asta ?! I-am vazut topurile in Observator Cultural dar ... doar atat.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 10:19   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Am uitat sa o amintesc pe doamna Eugenia Voda. Subliniez doamna. Nu scrie mult despre film (in timpul Cannesului am mai citit-o) dar imi place foarte mult atat ca si critic / om de cultura cat si ca om punct.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 10:29   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cu sincer respect, Chambord, ne situäm ca si la antipozi în privinta asta puncte-puncte.

Last edited by Pitbull : 10 Feb 2010 at 12:04.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 10:31   #10
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
can u be more specific ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 12:12   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da. N-am retinut-o pe Eugenia Vodä pentru nici un articol de cinema cu adevärat valoros; textele ei din "Cinema", cu ani în urmä, mä frapau doar prin platitudine si plictisealä; în schimb, stiu cä e o adoratoare neconditionatä a lui Zizi Bostan. Odatä, prin 1986, o elevä a mea a îndräznit sä-i spunä, doar ca o opinie, cä nu-i prea pläcuse filmul "Promisiuni". Jeni Vodä a fäcut o crizä, certând-o cä-si permite s-o "murdäreascä" pe o divinitate neprihänitä ca Madam Bostan. E un incident de acel tip care, prin natura lui, nu mai poate fi considerat "accidental", ci simptomatic.
Mai recent, întrebärile de tip subretä pe care le tot pune invitatilor de la "Profesionistii" îmi trezesc un chef nebun sä cer public inventarea unui dispozitiv prin care sä tune-out anumite voci din emisie, läsându-le doar pe celelalte.
...Mä rog, toti putem avea simpatiile si antipatiile noastre - dar nu ti se pare semnificativ cä, de când se tot macinä topicurile astea douä cu criticii, äla-io äla-io, nimeni nu si-a amintit, mäcar, de numele ei, pânä acum...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 13:01   #12
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
No comment
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 13:30   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Deja asta e o chestie clasica: sa nu cumva sa va placa ceva/cineva care nu-i place si altcuiva!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 13:31   #14
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
als said:
"unde este magda mihailescu - autoarea celei mai entuziasmante carti de cinema aparute la noi (= 'francois truffaut, barbatul care iubea filmele')?? unde este cristina corciovescu? unde este viorica bucur? unde, eugenia voda?
unde - cum s-a spus - tudor caranfil?? unde - valerian sava?? unde, mihai chirilov?? (= autorul celui mai bun festival din ro!)
unde sint ileana birsan, andreea chiriac, florin barbu, angelo mitchievici & atitia altii?..."

ps apropo de eugenia voda - ea, impreuna cu mine, sintem singurii critici romani citati de lucian pintilie in cartea recent tradusa & premiata in franta:

http://www.adevarul.ro/cultura/Pinti...205180061.html
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 18:35   #15
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by Alex Leo Serban:

ps apropo de eugenia voda - ea, impreuna cu mine, sintem singurii critici romani citati de lucian pintilie in cartea recent tradusa & premiata in franta:

http://www.adevarul.ro/cultura/Pinti...205180061.html
so.... ?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 19:26   #16
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
so... daca maestrul ne-a singled out pe noi 2, inseamna k are incredere in gusturile & verdictele noastre - logic, nu? & k nu-l facem de ris prin 'tara criticii de film'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 19:41   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Cinemania:
Deja asta e o chestie clasica: sa nu cumva sa va placa ceva/cineva care nu-i place si altcuiva!
Sau, mai concret:
Când cuiva îi place ceva/cineva care nu-ti place tie, îl contrazici (sau îl ignori).
Când pärerile corespund, îi dai dreptate (sau taci).
Invers, mai rar.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 19:58   #18
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Mie imi place mult doamna Eugenia Voda. O singura data m-a surprins neplacut cand a cam facut o gafa intr-o discutie cu doamna Doina Levintza, invitata in emisiunea "Profesionistii". Dar cine nu greseste niciodata?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 20:07   #19
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Si Jeni e tareee...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2010, 11:20   #20
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, 'jeni' e 'tare', dar probl e alta:

atunci cind scrii cu atita siguranta (cum face userul pitbull la topicul dspr daneliuc):

« Capodopera lui Pintilie este "Duminicä la ora sase" - e mult mai rotund, mai coerent, mai organic legat (pärere pe care mi-am format-o chiar de atunci, iar ulterior mi-au confirmat-o multi interlocutori realmente demni de încredere, nu umflati prin product-placement si trafic de influentä). "Reconstituirea" ar fi putut si ar fi trebuit sä fie o capodoperä (avea, practic, toate datele, plus câteva secvente geniale), dar orice profesionist veritabil îi depisteazä inegalitätile, burtile, cäderile în amatorism (discrete, dar perceptibile), si pastisele dupä Scoala Cehoslovacä. Päcat.”

iar gloria – pe buna dreptate – ii raspunde (referindu-se la anketa pe care am facut-o in dilema veche):

“Dar, totusi, Cristi PUIU, Corneliu Porumboiu, Thomas CIULEI, Răzvan RĂDULESCU, Tudor Giurgiu pariaza pe Reconstituirea!!!”

userul pitbull nu gaseste – drept ‘raspuns’ – decit caraghiosul:

“Au dreptul la opiniile lor. This is a free country.”

yeah right.
sau adevarul (incontestabil) k unele opinii sint mai indreptatite/mai cu greutate decit altele?...

care sa fie, atunci, acei 'profesionisti veritabili' care nu vad padurea din cauza copacilor, care se-mpiedica in gogorita 'perfectiunii tehnice' & rateaza - miop-dogmatic - importanta unui film-far & film-borna precum 'reconstituirea'? si cit de solide sint 'antenele' lor (critice) atunci cind, pusi in fata faptelor (= 'reconstituirea', votat drept 'cel mai bun film ro' atit de breasla criticilor, cit si de citiva dintre cei mai buni reprezentanti ai 'noului val'), o tin pe-a lor, 'rotunzi, coerenti & organici', imuni la argumentele de autoritate??
(si trec, cu eleganta, peste loviturile sub centura & mistificarile adevarului obiectiv, din care unii si-au facut un 'stil'...)

probl, judex draga, este k atunci cind unii neaga evidenta (din umori felurite, ceea ce e de inteles, dar si din iresponsabilitate, ceea ce nu mai e de inteles!), cei care-si pun intrebari - cei realmente interesati de ierarhii drepte, nu de masluiri ale adevarului - risca sa primeasca 'raspunsuri' la fel de umorale & de iresponsabile...
(si, tot in numele adevarului fara perdea, tbuie spus k, in momentul iesirii - vremelnice - pe ecrane a 'reconstituirii', insusi stimatul (& atit de simpaticul) tudor caranfil a fost dintre cei care au dus o campanie deloc stimabila impotriva filmului...)

caci, pina la urma, e si o kestiune de etica - de etica pura & simpla: cum sa alegi drept 'cel mai bun film ro' (sau, kiar, doar al lui pintilie) un film precum 'duminica la ora 6' - formal impecabil, dar totusi evident derivativ, 'nouvel-vaghist' cit cuprinde... - care spune o poveste mincinoasa, cu 'ilegalisti' comunisti luptind impotriva 'orinduirii burghezo-mosieresti' blabla, in locul unuia dur, indraznet & provocator atit la nivelul formei, cit si al continutului? un film anti-sistem, atit de curajos - kiar si acum 40 de ani - incit termenul 'subversiv' pare un dulce eufemism? un film care a marcat - cum se vede - generatii intregi de regizori ro, inclusiv cea mai prestigioasa in momentul de fata?...

ps altfel, sigur, oricine are dreptul la opinie; oare 'profesionistul veritabil', scenaristul de la 'ho-ho-ho', nu a scris - kiar aici - k 'nu intelege' toata vilva creata in jurul unui film precum 'politist, adj'?...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells