Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2010, 16:22   #21
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by illotempore2002:
73 de decedati e mult?
nu se moare mai mult din pneumonie?
nu e in limitele normale de deces in urma ORICAREI boli infectioase?

Nu stiu, illo. Insa uite ca numerele cresc. De ieri pana azi s-au mai inregistrat inca 9 decese. Si s-au depistat inca 120 de cazuri noi de gripa noua.
Uite cum facem. Eu am facut ieri vaccinul, daca nu mor intr-o saptamana, mergi si tu si-l faci. Sunt eu cobai pentru tine, bine?
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:28   #22
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
In principiu e ok, dar in detaliu nu e ok. De ce nu ne-am face vaccinuri pt absolut orice boala cu potentialul de a se transmite? de ce doar pt aceasta gripa? de ce nu si pt streptococi care se iau de oriunde si oricand si care pot produce o boala a inimii ingrozitoare (chiar am trecut prin asta recent) sau pt tbc (chiar a facut un coleg de-al meu tbc) sau pt bolile de piele sau pt candidozele ce le putem lua din toaleta (si candidozele severe sunt grave sa stiti, pot duce la infertilitate etc).
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:29   #23
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
cred ca pentru ca e pandemie. Ca rata de raspandire e foarte mare. Si cu cat virusul circula de la un individ la altul, cu atat e mai mare sa aiba loc mutatii, si sa se transforme in ceva mai periculos.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:30   #24
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Mariuselu, tu esti bucurestean?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:31   #25
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
nu, iesean.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:33   #26
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Au fost destule cazuri in care persoane au crapat de la o simpla raceala care a dat in alte complicatii, la fel cum unii au crapat in urma unor vaccinuri. Tot ceea ce conteaza e cat de bazat e sistemul imunitar si daca organismul sufera sau nu de vreo afectiune ascunsa.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:36   #27
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Corect, dar cu ce te-ajuta informatia asta? Daca e sa mori, mori, toti suntem supusi acestei conditii, ideea e sa faci tot ce-ti sta in putere sa previi asta. Adica eu pentru mine decid cat mi se intinde plapuma, restul e cum se-arunca zarurile.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:37   #28
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

în caz de nevoie puteţi apela la serviciile mele, ăăă... nu ştiu cum să le zic: mortuare, creştineşti, sau cum?!
mai exact: ştiu rosturile creştineşti legate de varii evenimente plăcute, sau mai puţin plăcute! mă rog, le-am învăţat de nevoie.

off-topic haios: acum vreo 2 luni părinţii mei, cei care sunt absolut sănătoşi, mă anunţă că următoarea "investiţie" va fi un... cavou. am întrebat-o pe maică-mea, cea care-mi dăduse, de fapt, vestea, dacă a avut vreun vis, ceva?! a negat, însă a insistat că ea nu vrea să fie îngropată-n pământ, că nu a muncit o viaţă întreagă pentru asta, că dacă moare iarna nu au cum să mai toarne ăia cimentul pentru cavou! eu am crezut că e doar un moft, şi cu greu m-am abţinut să nu râd în hohote, surâzând doar. la vreo câteva zile a reluat subiectul, de data asta tata a adăugat: "dacă tu aveai bun-simţ ne-ai fi făcut tu cavoul!" am zâmbit iar şi-am replicat că cei care-mi lipsesc sunt banii, nu bun-simţul; că mie mi se pare un nonsens să cheltui bani pe ceea ce nu-ţi foloseşte, că te poţi bucura altfel de suma aia de bani, cât încă eşti viu etc. etc. nu am ajuns la niciun rezultat, mama o ţinea pe-a ei, cum că nu vrea să se toarne pământ este ea! de parcă ar mai fi contat, după!!

am vorbit zilele astea cu ei, şi erau foarte fericiţi că au reuşit printr-o intervenţie, să facă rost de terenul pentru locul de veci (concesionat pe 100 de ani, cred), că de, acum trebuie să fii cu mortul pe masă ca să ţi se aloce un lot de pământ pentru odihna eternă! am comentat şi râs cu frate-miu, amintindu-ne de proverbul ăla "nu e pentru cine se pregăteşte, ci pentru cine se nimereşte!" oricum, eu le-am zis că dacă mor înaintea lor să mă îngroape ca pe musulmani, adică înfăşurată numai într-un cearceaf, de fapt aş prefera, goală, şi eventual la eveniment să "invite" numai bărbaţi tineri!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:41   #29
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Dragomara:
adică înfăşurată numai într-un cearceaf, de fapt aş prefera, goală, şi eventual la eveniment să "invite" numai bărbaţi tineri!

Sunt excitat si ingrozit in acelasi timp.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:42   #30
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Question

Originally Posted by Cinemania:
Au fost destule cazuri in care persoane au crapat de la o simpla raceala care a dat in alte complicatii, la fel cum unii au crapat in urma unor vaccinuri. Tot ceea ce conteaza e cat de bazat e sistemul imunitar si daca organismul sufera sau nu de vreo afectiune ascunsa.
la o simplă comparaţie rezultă că procentul celor care au supravieţuit datorită unui vaccin e CATEGORIC MUUULT mai mare decât cel al celor care au murit din cauza lui.

ăăăă... chiar aşa, câţi au murit pentru că s-au vaccinat cu Vaxigrip, de ex. ?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:46   #31
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by marius_em:
Sunt excitat si ingrozit in acelasi timp.
fii pe pace, îţi promit că am arăt excepţional!! şi faptul că nu voi putea comenta nimic mă apropie teribil de mult de... femeia ideală!!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:50   #32
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by marius_em:
Corect, dar cu ce te-ajuta informatia asta? Daca e sa mori, mori, toti suntem supusi acestei conditii, ideea e sa faci tot ce-ti sta in putere sa previi asta. Adica eu pentru mine decid cat mi se intinde plapuma, restul e cum se-arunca zarurile.

Mananc cam un kil de fructe pe zi. Grapefruit, mere etc.
Usturoiul nu lipseste nici el.
Analize complete de 2 ori pe an.
Spalaturile zilnice, desigur.
Evit locurile aglomerate (shit, cand ma gandesc ca o sa merg la AC/DC... )

In rest, cum ai spus si tu, toti murim, e doar o chestiune de timp.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:50   #33
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by marius_em:
cred ca pentru ca e pandemie. Ca rata de raspandire e foarte mare. Si cu cat virusul circula de la un individ la altul, cu atat e mai mare sa aiba loc mutatii, si sa se transforme in ceva mai periculos.

Cum sa fie domnule pandemie? Dragomara, obsedata ce esti, adu dex-ul cu definitia pt pandemie.

Pandemia este un fenomen de masa nu niste 70 de amarate de cazuri. daca era pandemie, fiecare dintre noi am fi stiut cel putin o persoana care a dat coltu. Ori noi toti la un loc stim doar ce am auzit la tv. Nu exista o singura persoana sa cunoasca pe cineva care a murit de gripa asta.

Repet, se moare mai mult de pneumonie. E pneumonia o pandemie?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:51   #34
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Neinvinsa-i dragostea...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:53   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by marius_em:
Corect, dar cu ce te-ajuta informatia asta? Daca e sa mori, mori, toti suntem supusi acestei conditii, ideea e sa faci tot ce-ti sta in putere sa previi asta. Adica eu pentru mine decid cat mi se intinde plapuma, restul e cum se-arunca zarurile.

Mananc cam un kil de fructe pe zi. Grapefruit, mere etc.
Usturoiul nu lipseste nici el.
Analize complete de 2 ori pe an.
Spalaturile zilnice, desigur.
Evit locurile aglomerate (shit, cand ma gandesc ca o sa merg la AC/DC... )

In rest, cum ai spus si tu, toti murim, e doar o chestiune de timp.


Ce porcarie e chestia asta cu toti murim Am vazut o prostie de film recent in care ea ii spune lui: stinge te rog instalatia din pomul de craciun ca sa nu se incinga peste noapte si sa ia foc. Si El raspunde: ce sens are, oricum toti murim la un moment dat?



Nu te pune cu capul pe sina de cale ferata ca vine trenul si mori
Ce rost are, la un moment dat tot mori (asta a completat prietena mea in timp ce ne uitam la film)
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:56   #36
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Illo, de ce nu mergi tu la medicul tau de familie, sa-l intrebi, sa-l chestionezi, sa te lamureasca. Crezi ca eu sunt medic? Eu stiu la fel de multe ca tine despre domeniul asta, poate chiar mai putin. Primesc niste informatii pe diverse cai, reactionez. Mi-a spus medicul sa-mi fac vaccin, il fac, ca el stie. Imi spunea sa nu-mi fac, nu-mi faceam.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:57   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Medicii au contracte cu distribuitorii farma sa le vanda pacientilor medicamente
Putin mai lipseste si or sa aiba si target pe vanzari in urma carora Farma le va da bonusuri in functie de cate medicamente le-au vandut.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 16:58   #38
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

no, hai că m-am plictisit, şi mi-e fomică mare. din partea mea faceţi ce vreţi, dar cu cât mai puţini pe Terra cu atât mai mult loc pentru mine, obsedata care face totul pentru a supravieţui cât mai mult şi cât mai plăcut!!

@Cinemania - LOL!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 17:01   #39
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
illo, nu pot sa cred ce paranoia esti. Tu ai incredere in cineva, in ceva?
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 17:01   #40
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
Ce porcarie e chestia asta cu toti murim Am vazut o prostie de film recent in care ea ii spune lui: stinge te rog instalatia din pomul de craciun ca sa nu se incinga peste noapte si sa ia foc. Si El raspunde: ce sens are, oricum toti murim la un moment dat?


Nu te pune cu capul pe sina de cale ferata ca vine trenul si mori
Ce rost are, la un moment dat tot mori (asta a completat prietena mea in timp ce ne uitam la film)

Ce legatura are ce am scris eu cu exemplul tau ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells