Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Apr 2004, 08:41   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Hypnotic

Intr-un fel, topicul asta trateaza ceva ce deja exista - scene favorite din filme. Diferenta e ca scenele discutate la Hypnotic trebuie sa fie acele scene cu adevarat hipnotice, nepamintene, bizare, magice, etc. De exemplu, scena reprezentativa pentru ce vorbesc eu aici e cea cu incantatia din "Eyes Wide Shot", premergatoare orgiei, cind fetele mascate incep sa se sarute, si muzica oculta ie in aier.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 12:18   #2
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Faza din Harry Potter cand face o magie si il hipnotizeaza pe ala gras...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 19:51   #3
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Scena violului din Irreversible.
Foarte bine gandita si realizata,camera asezata "obiectiv",nemiscata.

Poate continuam aici discutia despre Irreversible,ca sa numai fac alt thread.Ar fi interesant o analiza comparativa Irreversible-21 Gramms-Memento.
Memento mi se pare cel mai slab iar irreversible e,zic eu,cu un cap peste 21 gramms.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 20:30   #4
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Acum vb. serios: Filmul cu John Cusak: Identity, foarte wierd... Cred ca se incadreaza in topicul acesta... Nu o anumita scena din film ci tot filmul...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 23:42   #5
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
nici violul din irreversible nici identity nu cred ca au de a face cu acest topic. Te pot soca, pot parea dure, dar hipnotice nu mi se par. Nu cred ca au legatura cu topicul.

In afara de scena din Eyes Wide Shut mi se mai par hipnotice cateva secvente din filmele lui Lynch, in special cea de la Silencio din Mulholland Drive sau in Twin Peaks, secvetele de muzica pe scena din penultimul episod parca, cu Julie Cruise mi se pare sau cea din Eraserhead cu 'In heaven everything is fine' e bizara rau. Iar cele mai multe incantatii de acest gen le intalnim in Baraka. La fel, in Requiem for a Dream, toate lamentatiilor instrumentelor de coarde din coloana sonora ce se asociaza cu starea euforica/suferinda a drogatilor mi se par hipnotice.

Originally Posted by Serghei:
Ar fi interesant o analiza comparativa Irreversible-21 Gramms-Memento.
Memento mi se pare cel mai slab iar irreversible e,zic eu,cu un cap peste 21 gramms.

Intre astea 3 ordinea mea ar fi urmatoarea: Memento urmat de 21 grams la mica distanta iar irreversible mult inferior.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 07:56   #6
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
nici violul din irreversible nici identity nu cred ca au de a face cu acest topic. Te pot soca, pot parea dure, dar hipnotice nu mi se par. Nu cred ca au legatura cu topicul.

Asa zic si eu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 08:52   #7
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by Leonard:
nici violul din irreversible nici identity nu cred ca au de a face cu acest topic. Te pot soca, pot parea dure, dar hipnotice nu mi se par. Nu cred ca au legatura cu topicul.

Asa zic si eu.

Probabil scena "Rectum" ar fi fost mai adecvata topicului.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2004, 14:17   #8
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Un pasaj rupt cu de-a sila din rai e bataia de la final, cind gangsterii, politistii, Clarence & friends incep sa se impuste unii pe altii, iar gloantele zboara printre oameni si in incapere incepe sa ninga cu fulgi din perne si canapele. E vorba de una dintre ultimele scene din "True Romance", si in gradina asta din rai ramin Clarence - impuscat in ochi - si Alabama, ca o zina buna de tot. Si ce frumos suna astea in gura ei:

"... And sometimes Clarence asks me what I would have done if he had died, if that bullet had been two inches more to the left. To this, I always smile, as if I'm not going to satisfy him with a response. But I always do. I tell him of how I would want to die, but that the anguish and the want of death would fade like the stars at dawn, and that things would be much as they are now."
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2004, 17:55   #9
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Pe mine STALKER m/a hipnotizat de la inceput pana la sfarsit. In rest ader si eu la scenel din Lynch mai ales cu ~in heaven everything is fine pe care am inceput sa o fredonez si eu in timp ce urmaream scena.
nortis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 21:27   #10
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Crima underwater si macelul din "clinica" in "Sympathy for Mr. Vengeance".
Scenele cu cascada din "Happy Together".
Orasul in ffwd al lui wkw din "Fallen Angles" (pe downtempo de karmacoma asiatica).

Drumul pe mare al baietilor din "The Return", cu cadavrul tatalui lor in barca (cu o muzica ce intensifica momentu').
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 21:33   #11
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Astea da! Numai ca sintem doar doi (trei) fericiti care am apucat sa vedem visele astea. Restul cred insa ca s-au umezit la imaginile Ã*pnotice din Big Fish sau TLOTR.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 22:20   #12
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by K's:
Scenele cu cascada din "Happy Together".
.

+ secventza in care danseaza pe un tango si imaginea e in flow.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2004, 21:25   #13
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Fight Club - Twist-ul de la sfrasit. Cei doi tipi sunt 'one and the same'. Un exemplu superior de schizofrenie intr-un film.

American Beauty - Arata un ansamblu de oameni in vieti mai putin normale. In acest film, toti sunt nebuni. Fiecare scene dovedeste mai departe ca nu sunt sanatosi la minte.

Arsenic And Old Lace - Un exemplu perfect de combinatie intre o familie nebuna care ucid oameni cu usurinta si o comedie celebra. Scena de la sfrasit cu politisti si Cary Grant care face pe nebunul incercand sa convinga pe politisti ca nu e nici un cadavru. "Insanity runs in the famil... It gallops!"
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2004, 01:56   #14
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
hipnotic... creierul din 'pi', toate aburelile lui lynch, onirismul lui jodorovsky, autostrazile din 'solaris', hipnoza 'pe bune' din 'herz aus glas' and so on...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 23:09   #15
franny
Novice
 
franny
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 2
vad ca toata lumea e de acord ca lynch ar trebui pus pe lista,nu pot sa cred insa ca l-ati uitat pe tarantino.chiar daca nu v-a placut kill bill trebuie sa recunoasteti ca pulp fiction are niste scene care iti taie respiratia. [/url][/quote]
franny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2004, 21:31   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Secventa de final din "Fire Walk With Me", in camera rosie, cu Bob, Laura, ingerul pazitor, piticul.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 00:33   #17
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Ambra, vãd cã te-ai dat pã linci de la o vreme
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 10:13   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Da. ªi, spre ruºinea mea, am ºi Opera Completã. Nu cã mi-aº fi schimbat cumva pãrerea despre el în general. Dar am descoperit într-o luminã nouã Lost Highway (ºi datoritã jocului irezistibil de sexoasei Patricia Arquette) ºi îmi place. În rest, am rãmas tot acolo: Lynch ºtie sã decoreze+compunã cadrele frumos, unele cadre, that is, dar cînd încearcã sã zicã o poveste, sã nu o dea în bãºini onirice ºi suprarealiste, mai bine mã uit la Dallas.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 22:22   #19
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
soldurile filmate ale lui Mimi din Days of Being Wild merita cu prisosinta a intra la categoria Hypnotic 8)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 15:34   #20
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
succesiunea de imagini de la inceputul lui "Persona" e absolut hipnotizanta... sau la sfarsit, cand fuzioneaza fetzele/ identitatile celor doua protagoniste...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells