Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2006

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Mar 2006, 06:26   #1
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Concluzii, pareri si alte lucruri

A fost o editie mult mai misto decat aia de anul trecut care a fost facuta in graba si pe genunchi, asa, aia a tinut vreo 2-3 ore parca? Oricum, de data asta a fost si un prezentator foarte misto, Jon Stewart, maimuta a luat si ea ce-a putut, memoriile ghisei a luat mult prea multe chestii, brokeback trebuia sa ia cel mai bun film, crash a luat bine cel mai bun scenariu, Dolly Parton o voma sinistra, tarfa disperata Felicity Puffman n-a luat nimic cu tot cu fata stalcita si cu penisu ei cu tot, memorile tarfei asiatice a luat premiu pentru imagine ceea ce e jenant, Santaolalallala a luat ce merita, toate melodiile originale sunt de rahat, Will Ferrel & Steve Carell foarte tari si alte chestii pe care nu mi le mai amintesc. Go Altman Go. Asa deci. Multumim lui Dumnezeu ca avem pro sieben.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 06:29   #2
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
jon stewart, sau cum l-o fi chemand, ROCKS. de mult timp n-am mai ras asa bine.
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 06:32   #3
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
that was me.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 06:37   #4
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
OMG, am uitat! "We're sorry Bjork couldn't be here tonight, she put on her dress and Dick Cheney shot her"!!!!! Really. Tipu e genial.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 06:38   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
asta chiar a fost tare...da, la glume a fost tare tipu' da' nu prea a animat atmosfera..mi s-a parut crispat pe alocuri
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 07:18   #6
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mi-a plãcut ediþia asta (cel puþin mai mult decît cea de anul trecut). M-au deranjat doar premiile pt actor principal, actriþã principalã ºi imagine. în rest, în principiu premiile au fost satisfãcãtoare. mã temeam sã nu iasã invers la regie ºi film, adicã brokeback premiul pt producãtori ºi haggis pt regie. dar a fost exact cum am vrut. Lee a meritat din plin regia, iar Crash ca film (ºi ce tare: e filmul cu bugetul cel mai mic dintre toate nominalizatele. cred cã demult nu s-a mai întîmplat aºa ceva). surprinzãtor totuºi cã filmul lui Jackson (pe care nu l-am vãzut) a împuºcat trei oscaruri ºi cã Munich n-a luat nimic.

prezentatorul foarte moderat. nu e genul ãla schimonosit. am zîmbit la glumele lui. Am rîs rãu la Ben Stiller. m-a impresionat Altman. mi-a surprins plãcut dialogul dintre Meryl Streep cu Lily Tomlin. Abia aºtept sã vãd A Prairie Home Companion.

subscriu, noroc cu pro7. mai dãdeam pe tvr cînd pro7 dãdea publicitate. praf comentatorii romîni, cel puþin tipul era pe dinafarã. cred cã nu vãzuse nici un film din nominalizãri. penibilã chestia cu scorul la predicþii.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 08:06   #7
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
O editie foarte reusita pe care am urmarit-o cu foarte mare interes.Spre deosebire de ani trecuti am reusit sa vad toate nominalizarile.M-am bucurat foarte mult ca la categoria cel mai bun film a castigat favoritul meu CRASH.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 08:07   #8
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
mda, stewart acceptabil, will ferrel si carrel misto, altman sweet (si io abia astept prairie home ala) si cam ce ati zis si voi.
despre premii, recunosc ca mi-a stat johnny walkers-ul (blue label) in gat cand a bagat nicholson fata aia de w00t pentru ca filmul lui haggis, am mai zis-o, nu ma are printre fani. da' all in all, parca nu e asa rau ca a fost asta ca surpriza si sunt multumit.
surpriza totusi dupa mine a fost si premiul pentru reese pentru ca, desi meritat, e pentru un rol cum nu vezi normal bagat in seama de ampas, adica fara bocit si machiaj over the top.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 10:05   #9
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
m-am culcat pe la 23.30, trezit ciudat p la 3.30, zvircolit, nema somn, so: deschid pe tvr1 (pro7 nu prind)... asa k am prins exact discursul funny & touching al masterului altman, 'prezentat' de cele 2 gagici belea din 'prairie home...' :love: , care-au fost si ele f funny & all that. odata momentul altmanian terminat, am inchis.
ada r mi s-a parut f ok, in skimb tipu ala (care, ce-i drept, mai facea trad. simultana, kestie deloc usoara!) arata k un papitoi de obor cu camasa aia mov deschisa la git sa i se vada medalionu & risu nervos & stuff... mai bine-o kemau pe irina margarina, macar sa stim o kestie :w00t:
asa k jon stewart, glume - nema

revenind la premii: intr=adevar, surpriza. intr-un fel e bine k au split premiile mari, desi, in conditiile in care 'crash' (pe care NU l-am vazut!) n-a luat la actori/actrite, regie, imagine, muzici s.a.m.d., ma-ntreb despre ce 'cel mai bun film' poate fi vorba...
ma bucur pt rachel weisz, pt ang lee (cred k e meritat, considering...), pt seymour hoffman; NU ma bucur pt reese. la secundari l-as fi preferat pe giamatti (dar recunosc k n-am vazut 'syriana'), la documentar era de asteptat (btw: de ce la unele categ. premiile au fost 'exact as expected', iar la alelalte nu? ), mai putin la film strain (eu as fi pariat pe 'paradise now'...).
una peste alta, surprize-surprize. not a bad thing, after all. dar am senzatia, nu's de ce, k au vrut sa fie surprize - 'surprize premeditate', so to say - tocmai pt a nu se pupa cu globurile, baftele a.s.o.
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 10:46   #10
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Vizitator:
revenind la premii: intr=adevar, surpriza. intr-un fel e bine k au split premiile mari, desi, in conditiile in care 'crash' (pe care NU l-am vazut!) n-a luat la actori/actrite, regie, imagine, muzici s.a.m.d., ma-ntreb despre ce 'cel mai bun film' poate fi vorba...

was that you, ALS ?... 'crash' a luat la cel mai bun scenariu.

eu am vazut ceremonia la tvr , nu i-am auzit glumele lui jon stewart (desi mi-a placut cum facea scorul martin scorsese-three six mafia - or whatever).

oscarurile mi s-a parut ca s-au dat pe merit. pe bune ! m-am bucurat pt reese witherspoon pt ca 1. este adorabila 2. a facut un rol trasnet in 'walk the line' (oricum unul din favoritele mele de anul acesta) si 3. este adorabila. mi-ar fi placut mai mult sa castige joaquin pheonix pt filmul lui mangold... de fapt, mi-ar fi placut sa fie nominalizat macar la categoria suprema filmul lui mangold. de asemenea, as fi preferat sa ia michelle williams pt 'brokeback mountain' si, evident, 'brokeback mountain' dar e ok si cu 'crash'. asta al lui haggis e un film destul de bunicel, una peste alta, cam de nivelul lui 'a beautiful mind' (care, iarasi, nu m-a dat pe spate). surprize-stupize...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 11:14   #11
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
despre spectacol: mult mai inchegat si atragator decat cele din anii trecuti, o revenire la stilul glamour, usurel, dar sclipicios care i se potriveste cel mai bine. Foarte bine subliniata legatura cu traditia si incadrarea in traditie prin seriile de clipuri tematice, prin omagiile aduse diverselor genuri, prin echilibrarea paletei de prezentatori. Scenografia de apreciat, o serie de gaselnite foarte inspirate-cum ar fi rularea nominalizarilor pe un panou de afise de tip stradal, iar toaletele mai retinute, dar elegante nu austere ca acum 2-3 ani-asta daca nu esti T Hanks caz in care si blugii dau bine la papion
despre premii: in proportie de 80% extrem de previzibile, dar tocmai restul de 20% vor face probabil aceasta editie memorabila-de mult n-am mai asistat la o asemenea lovitura de teatru in ultima clipa si efectul a fost cel scontat: desi mi-a placut Crash cel mai mult dintre cele 5 filme nominalizate si consider ca pana la urma a castigat pe drept, nu am putut sa nu simpatizez cu echipa de la BBM careia i-a fost tras pur si simplu "covorul rosu" de sub picioare...bine ca nu i-au mai filmat atunci ca iar ii vedeam pe Ledger si Gyllenhaal plangand unul in bratele celuilalt ...pe undeva ironia sortii la asa film dramatic cu final nefericit, un parcurs la fel de dramatic si final la fel de nefericit :lol: . Majoritatea premiilor au fost date unde trebuie, cu doua rezerve: Imagine la Gheisa-din umila experienta si dupa gustul propriu recunosc nu infailibil asa fi mers pe BBM si Film Strain la Totsi nu Paradise Now....oricum fata de anul trecut cand imi venea sa sparg televizorul pe ultima suta de metri cand Million Dollar Baby strangea premii nemeritate pot sa zic ca am fost muuult mai relaxat...Multumesc pe aceasta cale membrilor Academiei, mamei , cainelui, administratorului de bloc, tavanului de deasupra capului si bradului de Craciun care m-a ajutat sa am o copilarie fericita
despre prezentare: la ei un prezentator amuzant pe alocuri, dar mult prea "cuminte" comparativ cu Billy Crystal, Robin Williams sau Chris Rock si putin charismatic-in concluzie sala a stat cuminte jos si a aplaudat politicos pe poseta mai razand ici colo in batista....la noi Tanti Ada Rosetti a facut ce face cel mai bine: discursuri goale de continut sau confuzii grosolane asa cum ii sta bine, gust impecabil-se anunta extrem de incantata de prestatia lui H Ledger din A Knight's Tale pe care o considera cel putin la acelasi nivel cu cea din BBM, traducere dupa ureche si pariuri aruncate la misto cu coprezentatorul probabil sculer matriter de meserie-imi cer scuze pe acesta cale pentru asociere de la cei care practica aceasta nobila meserie -ca la capitolul film era ingrozitor de ignorant...da in schimb cred ca il iubea femeile ca la lookul de fante junior de mahala cine s-ar fi putut abtine?..
Topul momentelor memorabile in ordine inversa:
3. ceata din sala de la Kodak Theater care facea ca prezentatorii sa nu vada bine la prompter din cauza lentilelor de contact aburite si sa se balbaie mai ceva ca niste corespondenti de stiri romani in actiune :hmm:
2. faza cu Bjork si Chenney-care a fost cea mai tare poanta a serii
1. cum Tanti Ada nu putea sa se lase mai prejos a comis-o si ea suav: "BBM -tumultoasa poveste de dragoste intre doi barbati de acelasi sex" :w00t: :shock: :sick:
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 11:17   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt notorious

si ti se pare suficient? :o
sincer, nu vad 'marea victorie' a lui 'crash' pe care o vad altii (in general, din cei care just hated 'b.m' si s-ar fi bucurat sa piarda indiferent ce film ar fi cistigat in locu lui ) e o splituiala clara & clasica: nici unu nu merita sa ia cele mai imp. premii de unu singur, so they went for fifty-fifty! intreb. e: merita acest haggis pr. de regie? (care mi se pare mai imp., pt un regizor, decit 'cel mai bun film' )? dunno, k nu l-am vazut; dar pt lee, e bine meritat. (ce ma deranjeaza e k ac. sansa n-a avut-o scorsese anu trecut, cind toate pr. mari s-au dus, k pilitura la magnet, la 'million $ bullshit'...)

2 motive pt care a luat 'crash' si nu 'b.m.':
1. actiunea se petrece la l.a.: 'home sweet home';
2. maj. votantilor sint actori, iar 'crash' e -seemingly - un film de actori...
prob. asa se explica si 'the (neverneding) good fortune' al lui mr eastwood k regizor & incasator de premii barosane
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 11:20   #13
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
eu mor de curiozitate sa aflu parerea ta despre 'crash' (mie nu mi s-a parut extraordinar, repet). sunt curios care distribuitor il insfaca primul ca sa-l aduca pe ecranele noastre.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 11:53   #14
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
nu am vazit ceremonia, asa ca ma pronunt doar despre premii:
crash-ul: e destept (twisturi de scenariu istete, bla-bla...), e frumos filmat, bine jucat, scenariu bun...dar brokebackul si munchenul is cu o clasa peste.
mi-ar fi placut regia lui spielberg (e lectie curata acolo) si marele premiu lui brokeback.
ma bucur pt. hoffman, e exceptional in capote, desi am tinut cu David Strathairn (mi se pare f. rafinat, nuantat si subtil in rol).

constant gardener, match point, history of violence....as fi vrut sa fi iesit mult mai in fata.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 12:35   #15
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
ce draq?
fara sa ma loghez
je, korben zice
a fost exact cum era de asteptat
adik
VARZA
4 filme au luat cate 3 premii
vai de mortii lor
b.m scenariu adaptat, muzik, regie
by far castigatorul
crush - montaj, scenariu original, producacatorisincer mi-era indiferent acuma mi-a devenit antipatic
memoriile prostituatei nipone de rit vechi
costume, imagine, scenaografie (?)

cumplit de previzibil
kk mixaj sunet montaj sunet efecte vizualedeci kk suna bine da-n rest ciu-ciu
mai corect le grand ciu-ciu
la actori clooney mie antipatik dar mam bucurat pt syriana
hoffman si witerspoon se pare ca meritau dar imi sunt in continuare indiferenti
rachel weisz mie la fel de antipatik si dupa acest happening
(sincer as fi vrut sa ia williams)

singura chestie cum trebuie a fost animatia de lung metraj pt wallace si gromitt
bine ca nu mam obosit sa ma uit
in alta ordine de idei
link catre razzies
http://www.cnn.com/2006/SHOWBIZ/Movi...rds/index.html
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 13:02   #16
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
da mai da-le-n mortii ma-sii de culori, s vd d tot kktu albastru p bleomarin can't u c?!?

deh d'ale lu korben
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 13:06   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
that was (still) me... :oops:
nu's ce am azi, sorry.
si totusi n-am belit okii la teveu toata noaptea!
k altii
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 13:37   #18
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
In concluzie a luat Crash doar din raisoane politice.Mai mult de un premiu pentru scenariu nu merita.Acelasi film udat cu lacrimi a luat si premiul ptr montaj...presupun ca au fost profund atinsi de ralentiuri.Restul pare OK.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 14:04   #19
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
@ vizitator
pai te lasa ochii
imbatranesti, nene. asta e!
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 14:39   #20
cristivasile
Junior
 
cristivasile
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via Yahoo to cristivasile
Crash, dupa parerea mea, merita cel mai putin din toate filmele nominalizate sa castige premiul cel mare (cu exceptia lui Munich pe care nu l-am vazut deci nu ma pronunt). Sincer, filosofii din astea de trei lei de tipul "nu judeca oamenii dupa aparente" am vazut in atatea filme hollywoodiene incat ma ingretoseaza. Si nici ca studiu de caractere nu merge, pentru ca personajele nu evolueaza natural, ci doar in perimetrul permis de utilizarea lor ca portavoce a "mesajului" filmului.
cristivasile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells