Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2006

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Mar 2006, 14:43   #21
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
n-am mai rabdat si, iata, reintru pe forum.
prea mari sunt nedreptatile ca sa tac si sa-mi respect promisiunea…(…)
mai intai, dsp gala in sine, ca spectacol… m-am uitat, alternativ, si la nemti si la romani. nu-i inteleg pe cei care dorm ca niste (…) – il rog pe Teoctist sa ma ierte pt ce-am rostit si n-am scris - si mai au si tupeul sa se laude ca n-au privit. dormiti, mai, ca asta face omul de rand!!!...
a fost OK. Stewart nu ma enerveaza si asta e esential, adica e comestibil (ii savurez si emisiunea saptamanala de pe CNN)… ai nostri bravi comentatori/traducatori n-au fost catastrofici, iar balbele lor s-au inscris firesc, armonios in peisajul tv romanesc… Ada Rosetti macar pricepe la meserie, iar baiatul, parca Bogdan Stanescu ii spune, ilustra amatorismul cinefilic din Romania… defilam cu ce avem…
marea mea dezamagire este ca a castigat “Crash” in dauna lui “Brokeback Mountain” (urmau in preferintele mele: “Capote”, “Munich”) .
celelalte premii (actori, imagine, scenarii, muzica…) nu prea vor conta dupa un timp. in dreptul anului cinematografic 2005 va fi scris “Crash” si asta chiar ma enerveaza/dezamageste cumplit. “Crash” e un film tezist, n-are finete, stil si se hraneste dintr-o tema calarita de toti ageamiii…
ii multumesc lui BeNnY ca a deschis si a gestionat acesta sectiune. optiunile unor cinemagisti m-au intristat, dar eu respect dreptul la diferenta... salut.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 14:51   #22
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
mda. eu am zis pas la oscar-uri anu' asta. pentru ca 1. nu am vazut decat budoarele unei gay-she si wallace and grmoit si howl's moving castle si corpse bride 2. spaniolii nu dau asa ceva decat pe PPV deci nu. dar, socant ca a luat Wallace and grmoit la best animation. care wallace and grmoitr e de cacat si trebuia sa ia howl's moving castle.

le mue la spanioli ca nu dau oscar-uri si ca nu pot sa ma uit io la Bareback Mountain pt ca e in spaniola.

vreau sa vad Transamerica or what's its name ca i like felicity huffman is benny e nasol ca o vorbeste de urat, scartzarule!

n-am vazut nici MunchMunchMunchies al lu' Spilburger deci e an trist. Me go shoot moi in le a$$.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 15:09   #23
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Da, bun, asa, declara public ca vrei sa vezi penisul lui Felicity Puffman.

Crash merita cel mai putin dintre nominalizatii la cel mai bun film, adica, da, e destul de foarte nasol ca asta o sa fie anul Crash. E un premiu superficial si nemeritat. Tipic
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 15:21   #24
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Originally Posted by herbert:
ii multumesc lui BeNnY ca a deschis si a gestionat acesta sectiune. optiunile unor cinemagisti m-au intristat, dar eu respect dreptul la diferenta... salut.

Respect pentru ce ai spus.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 15:28   #25
anike
Novice
 
anike
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3
De ce? De ce televiziunea romana trebuia neaparat sa aiba traducere sincron la gala decernarii premiilor Oscar? De ce nu putea fi ca la nemti care transmit frumos gala fara sa o traduca si dupa aceea o arata a doua zi tradusa? De ce? De ce? De ce toate glumele lui Jon Stewart au fost ruinate pentru ca prezentatorii radeau la microfon si se pierdea orice sens al glumei prin traducere? De ce prezentatorii nu se jenau sa tuseasca la microfon, sa se intrerupa, sa vorbeasca in acelasi timp? De ce discursurile de acceptare au fost traduse in asa fel incat sa imi vina sa schimb programul? De ce la noi nu poate fi civilizat? De ce la noi nu poate fi ca la ei? Cand o sa ma uit si eu la televiziunea nationala romana si o sa pot sa spun :"Bravo. Au facut o treaba buna."? Cum poti sa crezi ca este normal sa traduci sincron timp de 6 ore si jumatate incepand cu ora 1? De ce? De ce? De ce au stricat sarbatoarea pe care am steptat-o un an? De ce?...

In ceea ce priveste premiile, cred ca BBm a fost nedreptatit pentru imagine. Mi-ar fi placut sa fi luat premiul pentru cel mai bun film insa nu stiu cum e Crash, nu l-am vazut inca. Mi-a parut bine pentru Ang Lee si pentru Rachel Weisz. Jon Stewart a fost foarte simpatic insa Ben Stiller o sa imi ramana pentru muuult timp in amintire
anike is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 18:25   #26
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by notorious:
eu mor de curiozitate sa aflu parerea ta despre 'crash' (mie nu mi s-a parut extraordinar, repet). sunt curios care distribuitor il insfaca primul ca sa-l aduca pe ecranele noastre.
eu nu mor de curiozitate. dar totuºi, dacã lui ALS i-a plãcut Magnolia ºi Pulp Fiction ºi nu va aprecia Crash (chiar dacã acesta e sub primele douã, dar tot e un film mare) înseamnã cã s-a dereglat iremediabil.

p.s. mã uit pe http://imdb.com/Sections/Awards/Academy_Awards_USA/ ºi-mi dau seama cã de la Annie Hall (1977) pînã în prezent, nu e alt film care sã-mi placã mai mult ca Crash dintre cîºtigãtorii la Best Picture (poate Forrest Gump, Schindler's List ºi American Beauty aproape la fel. dar totuºi sunt niºte high-budget, nici unul nu e film independent). Deci e o excepþie binevenitã cã în anul acesta s-a fãcut dreptate.


Originally Posted by Alex Leo Serban:
sincer, nu vad 'marea victorie' a lui 'crash' pe care o vad altii (in general, din cei care just hated 'b.m' si s-ar fi bucurat sa piarda indiferent ce film ar fi cistigat in locu lui ;)
no way. mi-au plãcut ambele. decît sã cîºtige Good Night sau Capote (dacã nu lua Crash), m-aº fi bucurat pentru BM. Crash a luat pentru cã e al naibii de bun.
totuºi, doar la scenariu consider cã n-a meritat sã cîºtige în faþa lui Match Point
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 19:40   #27
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Leonard:
p.s. mã uit pe http://imdb.com/Sections/Awards/Academy_Awards_USA/ ºi-mi dau seama cã de la Annie Hall (1977) pînã în prezent, nu e alt film care sã-mi placã mai mult ca Crash dintre cîºtigãtorii la Best Picture (poate Forrest Gump, Schindler's List ºi American Beauty aproape la fel. dar totuºi sunt niºte high-budget, nici unul nu e film independent). Deci e o excepþie binevenitã cã în anul acesta s-a fãcut dreptate.

se cere o noua vizionare a filmului
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 22:10   #28
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
http://www.newsday.com/entertainment...5.story?page=1
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 11:03   #29
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Originally Posted by Leonard:
eu nu mor de curiozitate. dar totuºi, dacã lui ALS i-a plãcut Magnolia ºi Pulp Fiction ºi nu va aprecia Crash (chiar dacã acesta e sub primele douã, dar tot e un film mare) înseamnã cã s-a dereglat iremediabil.

si mie miau placut 'magnolia' si 'pulp fiction', dar ce legatura are asta cu filmul lui haggis ? :huh: problema lui 'crash' e alta: incepe EXTREM de promitator, cu o prima ora montata perfect, cu o tensiune dramatica ireprosabil gradata, un adevarat tur de forta si regizoral, si scenaristic. pe urma are loc 'accidentul': dintr-o poveste realista, spusa cu curaj si fara menajamente, incepe sa pompeze cele mai neverosimile (trase de par, fortate) momente, twist-urile intrigii 'fiind doar acolo' (cine chiar le inghite, problema lui). sigur, ai sa-mi spui ca e doar un film si ca nu trebuie luat in serios, dar eu cred sincer ca haggis l-a executat intocmai ca sa FIE luat in serios. numai ca, vrea cu atata putere sa-ti tranteasca mesajul ala in fata la final (iubeste-ti aproapele alb/negru/galben/maroniu s.a.m.d.), incat scapa actiunea din mana. totul nu devine decat o teza care sa denunte rasismul.

gandeste-te si la personaje, de o subtirime si un schematism fantastic ! tot ce traiesc ele se rezuma la starea de ura, de frustrare vis-a-vis de problema in cauza (i.e. rasismul). nu vorbesc decat despre asta, nu traiesc decat asta, iar putinele exceptie sunt clisee obisnuite (tatal divortat care isi ingrijeste fiica, devotamentul politistului fata de tatal sau etc etc etc).
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 16:29   #30
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Anonymous:
si mie miau placut 'magnolia' si 'pulp fiction', dar ce legatura are asta cu filmul lui haggis ? :huh: problema lui 'crash' e alta: incepe EXTREM de promitator, cu o prima ora montata perfect, cu o tensiune dramatica ireprosabil gradata, un adevarat tur de forta si regizoral, si scenaristic. pe urma are loc 'accidentul': dintr-o poveste realista, spusa cu curaj si fara menajamente, incepe sa pompeze cele mai neverosimile (trase de par, fortate) momente, twist-urile intrigii 'fiind doar acolo' (cine chiar le inghite, problema lui). sigur, ai sa-mi spui ca e doar un film si ca nu trebuie luat in serios,
nu. n-am sã spun cã e doar un film ºi nu trebuie luat în serios. ai auzit de magic realism? sau de ficþiune pulp? îþi aminteºti de secvenþa din Pulp Fiction cu 'minunea' cînd Jules e împuºcat dar glonþul nu-l nimereºte ºi ce impact are chestia asta asupra filmului? sau de minunea învierii din Ordet al lui Dreyer? sau secvenþa cu broaºtele din Magnolia? Mi se pare cã nu e mai prejos secvenþa din Crash cu voalul protector al fetiþei lui Terrence Howard cînd e împuºcatã de la juma de metru ºi nu e atinsã. În secundele alea pînã sã-mi dau seama cã ea trãieºte mi s-au derulat o mulþime de gînduri. Mi se pãrea cã vrea sã fie genul finalului din American History X (un film superb dar care m-a dezamãgit tocmai prin finalul care îl face tezist). Deci mi se pare genial cînd e strecuratã o chestie din asta într-un film aparent realist ºi aparent tezist care chiar te face sã crezi în miracole (cel puþin în secundele alea nu ai nici o îndoialã).
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 19:33   #31
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Well... cateva pareri, asa, la cald...

In primul rand, "Crash" e un film bun (poate un pic prea tehnic, dar asta e...) In schimb, nu e film 'de Oscar' in sensul traditional al expresiei, dar se pare ca lucrurile s-au mai schimbat pe la Hollywood. Nu sunt (inca) in masura sa zic daca a meritat sa castige in fata lui "Brokeback Mountain".

In rest, am mirosit majoritatea castigatorilor, inclusiv la categoria melodie originala (si, sincer, desi 'melodia' nu-mi place, decat lesinatura lui Dolly Parton...) Desi au lipsit momente de rasete generalizate, festivitatea nu a fost monotona ca in alti ani. Jon Stewart a fost o gazda mai slaba decat predecesorii sai (Crystal, Martin, Rock au fost toti mai buni), dar s-a comportat cu eleganta, a construit un show placut si - ajutat de montajele speciale - a servit cateva glume reusite (poanta cu Dick Chaney, cea cu Scorsese, plus autocaracterizarea: "the fourth male lead in Death To Smoochy"). Lily Tomlin, Meryl Street, Robert Altman si, in final, Jack Nicholson au furat scena.


P.S.: George Clooney - figura mai mult politica, dar si artistica a Hollywood-ului - s-a impus ca vedeta serii... pozitie pe care si-a asumat-o cu acel zambet smecheresc caracteristic.

P.P.S.: Daca ar fi sa comentez transmisia realizata de TVR: :sick: (vreau Pro7 inapoi!!! )
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 22:06   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ai innebunit pe toata lumea de cite ori ai spus k n-ai apucat sa vezi 'b.m.'... da VEZI-L ODATA!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2006, 10:29   #33
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Leonard:
nu. n-am sã spun cã e doar un film ºi nu trebuie luat în serios. ai auzit de magic realism? sau de ficþiune pulp? îþi aminteºti de secvenþa din Pulp Fiction cu 'minunea' cînd Jules e împuºcat dar glonþul nu-l nimereºte ºi ce impact are chestia asta asupra filmului? sau de minunea învierii din Ordet al lui Dreyer? sau secvenþa cu broaºtele din Magnolia? Mi se pare cã nu e mai prejos secvenþa din Crash cu voalul protector al fetiþei lui Terrence Howard cînd e împuºcatã de la juma de metru ºi nu e atinsã. În secundele alea pînã sã-mi dau seama cã ea trãieºte mi s-au derulat o mulþime de gînduri. Mi se pãrea cã vrea sã fie genul finalului din American History X (un film superb dar care m-a dezamãgit tocmai prin finalul care îl face tezist). Deci mi se pare genial cînd e strecuratã o chestie din asta într-un film aparent realist ºi aparent tezist care chiar te face sã crezi în miracole (cel puþin în secundele alea nu ai nici o îndoialã).

cu parere de rau, dar tot nu sunt de acord. 'magnolia', 'ordet' si 'pulp fiction' difera la nivel de conceptie de 'crash' si tocmai de aceea 'miracolele' ce au loc acolo sunt nu numai justificate, dar de-a dreptul necesare (adica, pt forma finala a filmului) ! 'ordet' e, pana la un punct, melodrama si teatru (vezi si bergman cu ocazia asta), iar dincolo de asta devine mai degraba o parabola, un film simbolic (ALS, ajuta-ma putin, ca tu esti expert in dreyer); la fel cum este si 'alphaville'-ul lui godard. 'pulp fiction' este forma regizorala maxima a unui copil terbibil (tarantino) si, din nou, NU este pe aceeasi pagina cu 'crash'. nimeni nu cred ca a luat in serios 'pulp fiction', acolo era vorba de altceva: de un stil regizoral, poate nu nou, dar 'improspatat', verva situatiilor, de ce nu, chiar oda puterii 'cuvantului'. (si oricum, ca fapt divers, nu 'impuscarea' fetitei ma deranjase in 'crash', ci celelalte asa-zise 'twist'-uri.)

'crash' iti intretine timp de o ora senzatia ca te uiti la un film 100% realist, transant, care loveste exact unde societatea americana credea (sau arata 'celorlalti') ca a reusit, in speta sa treaca peste prejudecatile rasiale. pana la urma, cred ca tot asta a fost ceea ce i-a impresionat atat de tare pe americani,dar mai ales pe noi, 'restul': am realizat ca, pana si in societatea cea mai democratica dintre toate, exista inca aceasta problema arzatoare ! o spunea, de exemplu, cu jumatate de gura, si 'monster's ball', insa acolo personajele sale aveau mult mai mult suflet, mult mai multe trairi. nu era un film tezist.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells