Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 May 2007, 09:41   #1
GERMANN
Novice
 
GERMANN
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
CE calitati iti trebuie ca sa devii un actor?

Nu stiu de ce in viata ai impresia ca jobul pe care il ai nu ti se potriveste si ca esti menit sa faci altceva in viata...de exemplu sa fii un actor bun!
Un loc creat pt oamenii ca noi , amagiti...un site? nimic?
Va salut si numa bine...
__________________
keep dancing on the mine(d) field!
GERMANN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 22:08   #2
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Poate din cauza ca ni se cer din ce in ce mai multe, angajatorii vor oameni polivalenti, devenim priceputi la mai multe si in felul asta avem impresia ca nu ne aflam la locul potrivit. Odata insa ce te afli intr-un loc in care lucrezi cu placere inseamna ca nu esti departe de ceea ce vroiai sa faci 8) That`s what I belive!
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 17:01   #3
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Re: CE calitati iti trebuie ca sa devii un actor?

Originally Posted by GERMANN:
Nu stiu de ce in viata ai impresia ca jobul pe care il ai nu ti se potriveste si ca esti menit sa faci altceva in viata...de exemplu sa fii un actor bun!
Un loc creat pt oamenii ca noi , amagiti...un site? nimic?
Va salut si numa bine...
Nu e neaparat seful care cere multe... poate chiar ai un talent/ pasiune ascunsa... incearca sa te uiti la filme si sa iti pui intrebari. Apoi incearca sa-ti raspunzi... daca stii raspunsurile inseamna ca ai ceva inclinatii dar cum nu ai nici o pregatire in domeniu... nu vad altceva decat sa pierzi vremea ca figurant/a pe la buftea..poate o sa ai norocul sa dai peste un descoperitor de talente si..mergi mai departe...
daca nu stii raspunsurile..citeste mai mult..pasinea ascunsa se poate hrani..altfel... te poate chinui mult timp. Astfel..o sa descoperi cu cat entuziasm citesti o stire din lumea filmului..sau.. viata unui actor si cum in fiecare rand ce-l citesti..afli ca ai foarte multe in comun cu persoana despre care citesti...
Nu te descuraja, cel mai important!
Te mai astept sa vb
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 18:49   #4
irene marlyne monroe
Guru
 
irene marlyne monroe
 
Join Date: Dec 2004
Location: bucuresti
Posts: 1,006
Send a message via AIM to irene marlyne monroe
sau ,ceea ce imi doresc si eu sa fie sansa de partea mea/ta
__________________
irene marlyne
irene marlyne monroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 20:11   #5
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Relatii, un fizic ce arata bine si dupa 12 ore de munca (cu machiaj? nu stiu), un curaj nebun incat sa poti tipa pe strada, la orice ora, tot ce vrei-fara sa fii baut, o inteligenta peste medie, o cultura generala acceptabila, o perseverenta ce ar uimi pana si pe un ambitios, o figura expresiva, o mimica ce se pliaza usor pe diferite stari si personaje intr-un timp relativ scurt, curaj, curaj, curaj si cam atat in linii mari.
Te-am descurajat? Atunci schimba ceva la tine, in momentul de fata nu esti bun de actor. Usa ti-a fost trantita in nas. Next!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 20:13   #6
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
ce usor ti-a fost sa ma descrii.... am impresia ca ma cunsoti de-o viata :w00t: :lol: :lol: :lol:
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 20:16   #7
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by hellsteed:
ce usor ti-a fost sa ma descrii.... am impresia ca ma cunsoti de-o viata :w00t: :lol: :lol: :lol:
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 20:22   #8
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
asta incerc sa zic si eu... orice sut in fund e un pas inainte... asa ca continua sa speri , oricine e actorul acelui film intitulat Viata. daca vrei sa vezi cat de bine te descurci inventeaza situatii incearca sa-ti controlezi sentimentele si sa fi persuasiv, invata sa minti fara sa te mustre constiinta.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 20:56   #9
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
invata sa minti fara sa te mustre constiinta
Asta sa-ti calauzeasca pasii.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 22:23   #10
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Ca sa ajungi acolo unde ti-ai propus (acum depinde si care este de fapt adevaratul motiv pentru care vrei asta) trebuie sa fii mereu pe la toate ecvenimentele, sa intri in legatura cu cat mai multi oameni etc.
Inca o chestie care cred ca te-ar ajuta, nu stiu, asa cred eu.
Incearca sa citesti biografia fiecarui actor celebru sau nu, vezi ce facea, cum a ajuns acolo, ce calitati l-au facut sa iasa in evidenta, in ce imprejurari etc etc si fa si tu un multiplu comun pentru toate astea! 8)
Nimic nu e imposibil!
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 22:32   #11
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by Neuptolem:
Quote:
invata sa minti fara sa te mustre constiinta
Asta sa-ti calauzeasca pasii.

nu, nu, nu..nu minciuna trebuie sa iti calauzeasca pasii, fiindca din momentul ce o percepi ca pe o minciuna rostirea ta te vei da de gol...exista mai multe studii care afirma ca te da de gol corpul cand minti..sau poti ajunge direct in faza in care suferi de mitomanie, dar atunci e deja de domeniul SF-ului si ce gandesti tu despre tine...
cel mai bine e sa ai o personalitate schizoida..atunci nici nu constientizezi cat de multe separa ce spui tu de realitate.. :w00t: :lol:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2007, 22:35   #12
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Un lucru e cert: trebuie sa le ai pe toate! Sa fii al naibii de flexibil 8) ca doar asta e trasatura de baza a unui actor, nu? Lasandu-le pe celelalte putin deoparte
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 10:00   #13
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Ca sa devii un actor bun trebuie sa ai in primul rand TALENT! Ce este ala TALENT nu stie nimeni precis desi s-au dat sute de definitii din care s-a tras tosusi niste concluzii:
-un fizic placut
-o voce buna
-O capacitate nativa de a-ti dedubla personalitatea, constient ( ca si schezofrenul isi dedubleaza personalitatea inconstient) - citeste studiul lui Freud "Nebunii pe scena" din "Psihanaliza si arta" !
-spontaneitate
-ureche muzicala
-simt ritmic
-spirit de observatie
- cultura
- un dram de noroc
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 10:14   #14
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Originally Posted by mafalda:
Ca sa devii un actor bun trebuie sa ai in primul rand TALENT! Ce este ala TALENT nu stie nimeni precis desi s-au dat sute de definitii din care s-a tras tosusi niste concluzii:
-un fizic placut
-o voce buna
-O capacitate nativa de a-ti dedubla personalitatea, constient ( ca si schezofrenul isi dedubleaza personalitatea inconstient) - citeste studiul lui Freud "Nebunii pe scena" din "Psihanaliza si arta" !
-spontaneitate
-ureche muzicala
-simt ritmic
-spirit de observatie
- cultura
- un dram de noroc

Treaba cu fizicul si vocea sunt putin relative, cunosc cazuri de oameni care au o voce sparta pe banda, dar live suna excelent.
Urechea muzicala iar e relativa, sunt N roluri care nu cer aceasta calitate, si aceeasi treaba cu simtul ritmic (omule nu e numai balet pe lumea asta).
Au trecut vremea cand se cerea actorul complet, capabil sa faca de toate, sunt actori buni care fac cariera, si raman buni, geniali pe anumite roluri, dar joaca exclusiv comedii, ca nu ii ajuta fata.

Ce aramas la sfarsit? Pai talentul fara de care esti un 0 barat. Cultura este necesara in multe momente, pentru a putea intelege anumite personaje, tipologii de personaj. Spontaneitatea e vitala in teatru, ca in film mai merge si fara de astea.

Si norocul nu e nevoie de un dram ci de mai multisor, ca fara asta mori in anonimat cu toate calitatile tale si se face mare actrita Nicoleta Luciu.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 10:57   #15
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Eu am scris ce calitati, aptitudini cer profesorii care sunt in comisiile de admitere de la Actorie - UNATC! Unii ii intreaba pe candidati daca s-au meditat cu vre-un actor, regizor, ceea ce candidatul, chiar daca a facut-o, nu trebuie sa recunoasca!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells