Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jan 2010, 14:46   #61
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Kramer:

Perfect! Inca cineva caruia nu-i plac figurile de stil intr-un roman. Iti recomand Spaime si Scarbe in Las Vegas de Hunter S. Thompson. Tuturor carora le-am recomandat-o, mi-au multumit.

parca am vazut titlul asta la un film difuzat pe cinemax zilele trecute.
o sa-l caut
Tocmai citesc asta acuma, in engleza, ca traducerea dupa titlu, ma cam sperie. Ce e interesant e ca romanul e partial inspirat din fapte reale si a fost publicat initial in Rolling Stone sub forma de reportaj.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2010, 15:38   #62
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Spaime si scirbe in Las Vegas poate fi cumparata de la Polirom cu 10RON.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2010, 16:19   #63
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Dragomara:
Spaime si scirbe in Las Vegas - hm... eu, una, n-aş da nici măcar 10 lei pe acest tip de literatură, însă filmul a avut cel puţin o calitate, şi anume aceea că m-a trezit din când în când, şi categoric acela este unul dintre tipurile de umor după care mă dau în vânt.
Nu inteleg cum vine obiectia asta fata de carte, daca nu ai nimic cu filmul. Subiectul e acelas.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2010, 16:36   #64
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Pai in felul asta ai putea sa excluzi de pe lista ta de viitoare lecturi orice carte ecranizata.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2010, 22:12   #65
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
hm, chestia asta cu diferenta intre carte si ecranizare e relativa.
de pilda, ecranizarile dupa romanele englezesti de epoca sunt mult mai bune decat cartile, cel putin in opinia mea.
pe de alta parte, nu am vazut inca o ecranizare indeajuns de buna a romanelor lui Dostoievski.
sau Zorba grecul, care nu a reusit sa depaseasca calitatea versiunii scrise a lui Kazantzakis.
asadar, dragomara, nu cred ca se poate spune ca, in general, adaptarea filmica e mai slaba decat cartea.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2010, 22:57   #66
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Magicianul lui John Fowles e o hidra, raspunzi unei intrebari si raspunsul se transforma in alte doua intrebari si tot asa... pana ce intregul se incheaga intr-un joc clar-obscur al unui jongler cu matriosci

Avem un tinerel cu hormonii saltareti ce se lasa atras intr-o sarada psihologica pe o insula izolata din Grecia, maestrul de ceremonii fiind un batran bogat si misterios care pas cu pas patrunde prin stimuli intelectuali si erotici (aici intra in scena doua gemene blonde ce il au pe vino'ncoa) in lumea interioara a tanarului, aceasta dovedindu-se a fi un tinut pustiit si macinat de furtunile instabilitatii morale; usuratic si lipsit de aptitudini scriitoricesti (la care in secret aspira), Nicholas Urfe, profesoras englez, este purtat pe culmile extazului si ale agoniei, pentru ca in final, oglindit in propria micime, neputincios si marunt, sa se arate incapabil de a invata o lectie sanatoasa siesi din experimentul de metateatru la care este supus, pe care nu il intelege si caruia nu ii sesiseaza subtilitatile; vesnic aspirant, rebel, nestatornic, Urfe este un anti-erou, un proteu intelectual, condamnat biologic la mediocritate si fragilitate a principiilor, un falsificator de imagine, fragmentar si ratacit in labirintul propriilor slabiciuni

Deci, o carte buna dar deprimanta; oricum, citind-o vei simti cum te arde soarele Greciei si cum ti se face pofta de apa sarata, de creste golase si de imaginarul mediteranean, univers paradisiac cu marea umbrita de pini si portocali, de maslini si vita de vie

__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2010, 23:35   #67
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Originally Posted by keepwalking:
as vrea sa-mi recomandati ceva din gama unei literaturi "reci"....adica o literatura lipsita de siropozitate, sa aiba fraze scurte, limpezi, fara figuri de stil sforaitoare.

Ok. Incearca De ce fierbe copilul in mamaliga, Aglaja Veteranyi. Te va surprinde brutalitatea cuvantului scris, purificat insa prin trairile intense din spatele realitatii dure.
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 02:04   #68
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bunä recomandare, bravo!
Suptscriu si eu, Keepy!
Acu' niste ani, într-o searä, am deschis-o din curiozitate - si pân-sä mä dumiresc, trecusem de jumatea ei!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 07:37   #69
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by SoricicaMov:
Magicianul lui John Fowles e o hidra, raspunzi unei intrebari si raspunsul se transforma in alte doua intrebari si tot asa... pana ce intregul se incheaga intr-un joc clar-obscur al unui jongler cu matriosci

Avem un tinerel cu hormonii saltareti ce se lasa atras intr-o sarada psihologica pe o insula izolata din Grecia, maestrul de ceremonii fiind un batran bogat si misterios care pas cu pas patrunde prin stimuli intelectuali si erotici (aici intra in scena doua gemene blonde ce il au pe vino'ncoa) in lumea interioara a tanarului, aceasta dovedindu-se a fi un tinut pustiit si macinat de furtunile instabilitatii morale; usuratic si lipsit de aptitudini scriitoricesti (la care in secret aspira), Nicholas Urfe, profesoras englez, este purtat pe culmile extazului si ale agoniei, pentru ca in final, oglindit in propria micime, neputincios si marunt, sa se arate incapabil de a invata o lectie sanatoasa siesi din experimentul de metateatru la care este supus, pe care nu il intelege si caruia nu ii sesiseaza subtilitatile; vesnic aspirant, rebel, nestatornic, Urfe este un anti-erou, un proteu intelectual, condamnat biologic la mediocritate si fragilitate a principiilor, un falsificator de imagine, fragmentar si ratacit in labirintul propriilor slabiciuni

Deci, o carte buna dar deprimanta; oricum, citind-o vei simti cum te arde soarele Greciei si cum ti se face pofta de apa sarata, de creste golase si de imaginarul mediteranean, univers paradisiac cu marea umbrita de pini si portocali, de maslini si vita de vie


Foarte buna cartea, intr-adevar, dar cind vine vorba de Fowles, preferata ramine Colectionarul.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 09:16   #70
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by SoricicaMov:
De ce fierbe copilul in mamaliga, Aglaja Veteranyi.
n-aţi prea fost atenţi la cerinţele lui keepwalking, recomandarea asta e un pic cam poetică pentru el.

Cartea nu are strop de sentimentalism fad si figurile de stil limpezi si incisive si extraordinar de frumoase nu au nimic sforaitor, deci, eu consider ca am respectat cerintele. Nu cred ca era cazul sa-i recomand un lexicon.
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 10:35   #71
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Exact ce mai lipsea, o chestie care sa rapeasca 90% din placerea cititului...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 12:28   #72
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Arata cam cel mai bine dintre device-urile de gen pe care le-am vazut pana acum, dar pana cand nu o sa vina cu varianta dubla care se pliaza pe verticala la mijloc, sa-l pot tine in doua maini, eu nu cumpar nimic de genul.
Avantajele ar fi ca nu se mai face risipa de hartie, poti sa ai o biblioteca vasta fara sa te gandesti la lipsa de spatiu si care nu te complice la mutat, poti sa pleci cu cinci carti in vacanta fara sa cantareasca in valiza...
Dar momentam ma multumesc cu cartile clasice, in cativa ani o sa fim niste nostalgici, cei dintre noi care vor mai citi pagini tiparite.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 16:03   #73
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Ultima carte citita este Rodul pamantului, de Knut Hamsun. Un roman rural, nu chiar asa cum m-as fi asteptat dupa Foamea. Acum m-am apucat de Copilul divin, Pascal Bruckner, de care am mai citit si recomand Luni de fiere (roman sado-maso) si Hotii de frumusete
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 19:52   #74
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
The Amazing Maurice and his Educated Rodents, o delicatesa Terry Pratchett

Nota 10 pentru umor, aforisme si ritm antrenant, personaje credibile (ha ha, desi unii sunt soareci si o pisica care culmea! vorbesc, analizeaza si fac diferenta dintre bine si rau)

A must read, definitively !!!


__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU

Last edited by SoricicaMov : 12 Jan 2010 at 10:36.
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 20:23   #75
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
"Drumul",de Corman McCarthy.Probabil am sacrificat filmul dar o aveam de ceva timp si cand am mai si aflat ca filmul vine abia in martie rabdarea mea s-a terminat.E un roman foarte cinematografic,e visul oricaru regizor.M-a prins foarte bine,cum se intampla foarte rar cu cartile la mine.Au fost cateva momente demne de un film,dupa intensitatea cu care le-am trait(vezi cazul folosirii primului glont,si finalul,care e sfasietor).Oricum,astept cu nerabdare filmul care pare chiar promitator(dupa poster,soundtrack si distributie,cele mai importante repere ale mele cand prejudec un film).
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 11:55   #76
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
M-am apucat să citesc Sunt o babă comunistă! de Dan Lungu şi până acu cartea e frumoasă.

...şi am terminat de citit Unul, nici unul şi o sută de mii de Luigi Pirandello. Carta e un fel de Seinfeld literar. De la o mică remarcă, personajului principal îi răsar tot felul de idei şi întrebări.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2010, 02:01   #77
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Copilul divin

Credeti oare ca, daca ar sti ce ii asteapta, oamenii ar mai accepta sa se nasca?

Pe scurt, este vorba despre o mama insarcinata care decide sa-si instruiasca plozii nenascuti inca din primele saptamani de sarcina, ajutandu-se de tehnici moderne. La sase luni, cei doi gemeni ajung sa aiba intelectul unui student model, stapanind matematica, istoria, filozofia si stiintele naturii. Cu ceva timp inainte de a iesi in lume, cei doi afla ceea ce ii asteapta dincolo de adapostul matern, razboaie, molime, suferinte, astfel ca se intreaba daca sa iasa sau nu.

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 18:46   #78
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Voi scuipa pe mormintele voastre, Boris Vian. Cum am zis si in alalalt topic, autorul a pus pariu cu editorul lui ca va scrie un roman intr-o saptamana. Si l-a scris doar ca e mai degraba o "nuvela", termenul de roman fiind prea complex pt ce este aceasta carticica.
E foarte entertaining s-o citesti dar nu te alegi cu mare lucru la final. E povestea razbunarii unui barbat aparent alb de culoare, dar care se trage din negri, asupra unei bogate familii de albi, prin seducerea si uciderea celor 2 fiice.
Singurul motiv pt care o recomand este ca se citeste extrem de repede, undeva in jurul a 3 - 4 ore.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 19:15   #79
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
A pus un pariu ca va scrie un roman pulp intr-o saptamana si a mai scris inca trei pe acelas stil in afara de asta. Dar nu sunt reprezentative pentru Vian.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 19:29   #80
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Sunt convinsa ca nu e reprezentativ pt Vian, altfel nu ar fi fost atat de apreciat, pt niste povestioare de spus in pauza de masa la cantina.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells