Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Dec 2007, 18:52   #1
ciprianionut
Novice
 
ciprianionut
 
Join Date: Dec 2007
Location: constanta
Posts: 3
Send a message via Yahoo to ciprianionut
Calitatea Sunetului in cinematografe

Ma numesc Ciprian Focsa sunt din Constanta oras in care exista o problema mare legata de capitolul sunet in sala de cinema.
Sunetul in Cityplex in incinta Tomis Mall Constanta nu e la standardele care ar trebui.
Am multe de zis dar merita credeti-ma.
Am sa incep cu perioada mai apropiata in care s-a facut prima oara multiplex la noi in constanta si am crezut sincer ca ma voi duce la film si voi vedea pe ecran imaginea si urechile mele se vor desfata cu sunet dolby digital 5.1 ,thx, soround sau cum vreti sa ii spuneti ca afise se pun dar in realitate e altceva.
Ok ma duc la film acum vre-o 1 an si ceva sau 2 la hellboy am intrat in sala se auzea numai centrul adica dialogul.
Ies afara le zic celor de acolo, isi dau prin statie vorbesc agitatie ma trimit inauntru.
Intru trec 5 min la fel.
Am iesit am cerut explicatii mi sa zis ca am eu o problema nu ei.
Am sa incerc totusi sa fiu mai pe scurt ca aventurile mele sunt mult mai multe si pline de subiect .
Am cerut banii inapoi mi i-au dat dupa ce le-am explicat eu ca un produs care nu indeplineste toate cerintele nu este un produs intreg si ca eu nu ma pot maltrata la film ascultand doar sunetul in boxa din centru nici macar stereo nu era ..puteam sa il vad acasa il aveam in sunet 5.1 dar eu vreau sa vad filmele la cinema.
A doua zi le-am trimis opcul.
In timp am aflat din sursa ce nu o pot spune aici ca dvdul original cu coloana sonora a fost furat inainte sa ajunga la constanta fapt confirmat de managera actualului cinematograf Cityplex care era aceeasi si atunci.
Va dati seama ei luau bani pe un film cu sunet doar pe centru ..Frumoss..
Sar peste inca cateva fapte si ajung la
o alta zi in care am fost la filmul THE ISLAND iara probleme.
Numai spun ca la filmul The ISLAND au avut probleme si la imagine ..imaginea flicarea i-am chemat au zis ca eu sunt orb ..pana la urma tehnicianul si managera sa recunoasca ca au o lampa arsa si merg pe alta de putere mai mica sau ceva de genul...
Asa sarim peste inca multe probleme de astea si ajungem la vremea cand Multiplexul se inchide pentru renovare dar am aflat din anumite surse ca intrasera in faliment..nu cunosc 100 % dar la serviciile oferite cred si eu voi reveni spre sfarsit aspura acestui fapt.
Acuma s-a deschis de mai putin de o luna Citpyplex aceeasi managera ..aspectul pe hol inainte de a intra in sala e frumos dar nu aia ne incalzeste..
Asa.. vad filmul beowlf intru stau cu inima la gura s-au auzit sa zic asa efecte pe margine adica sa inteleaga si necunoscatorii pe partea stanga si pe partea dreapta sunt boxe in care se aud efectele in general de multime cand e cineva in gara cand e in padure cand sunt scene de lupta asta e un mic exemplu deci trebuie sa auziti din toate partile .
Deci la Beowlf s-a auzit DolbyD THX doar cand erau scene cu continut decibelic mare.
Acuma am zis ca hai treaca mearga cum stateam eu ieri pe net vad trailerul la Golden Compass inebunit caut sa vad daca il au astia la Cityplex, il au ..sun 5 prieteni le zic ca au dat drumu la cityplex le spun ca la Beowlf s-a auzit multumitor ca numai sunt aceasi patroni cred eu..aia ma cred merge ajungem la orele 19:30 numai erau locuri pe mijloc unde vroiam eu sa stam ca sa profit din plin de sunet ne luam bilete de la orele 22:15 in data de 16 decembrie 2007 adica in acesi zi dar am datat ca sa se stie cand a fost ...ajungem intram incepe filmul ..dialog.. subowferul urla in fata STEREO NU >>DOLBY D thx nu..creierul meu explodeaza ies le zic la aia aceasi poveste, da prin statie eu intru astept ii intreb pe pretenarii mei daca sunt eu tampit ,obsedat,cetateanul cu probleme din orice..aia imi spun ca se aude ca un cur ca nici macar stereo eu si mai inebunit ies afara chem managerul si voi acum stiti deja ca e aceasi managera o vad ca e aceasi ,deja ma lamentez ma calmez ca vorba lu unu..traim in romania si ne ocupa tot timpul..si incep o discutie cu final stiut de mine in care ea imi explica cum toata aparatura este noua adusa din italia ca sunt reglate ..eu ii zic sa vina in sala si daca ea aude un singur efect sau un singur zgomot in difuzoarele de pe margine in viata mea numai spun nimic vreodata ea o tine pe ei..dupa care imi spune ca nu au inginer de sunet..OPAAA..au doar operator imagine.. de sunet nu..OPAAAA..ca ei nu stiu sa umble si nu apasa nici un buton....ca va scrie un email si va semnala problema ..eu o intreb si eu ce fac ? vreau banii inapoi deoarece serviciul oferit de ei este incomplet si nejustificabil in pretul biletului.
Pana la urma se duce scoate bani din poseta ei eu ii iau i-am spus ca nu vreau banii ei vreau banii mei pe care tre sa stiu pe ce ii dau .
Acuma..ca o concluzie mai mare asa...
In perioada cat nu am avut cinema in constanta am fost special la bucuresti la Plaza la movieplex la filmul 300 am facut drumul acesta special pentru acest film credeti-ma daca asa avea masina as merge poate odata pe luna acolo ..am intrat si nu imi e rusine sa zic mi-au dat lacrimi de bucurie cand am vazut ca se poate si in romania a se oferi un serviciu asa cum trebuie el oferit.
In movieplex daca spargi boabe de porumb in timpul filmul nu auzi tu in cutia craniana cum se zdrobesc (ca o metafora ) asa de tare e sunetul dar nu deranjabil este exact cum trebuie.
La noi in constanta ma scuzati dar unu in sala la 3 randuri daca a mancat fasole il auzim cu totii cum matele produc efecte sonore.
Comparatie :scaunele din movieplex iti ofera un confort de 100 % la cityplex constanta iti ofera disconfort. Pretul biletului este acelasi de 15 ron seara si la moviplex si la cityplex asta am spus-o ca Managera de la noi mi-a zis da domnule dar cat platiti la moviplex si eu eram atat de nervos incat nu mi-a mai venit in minte sa ii zic ca tot atat dau 15 ron si nu se compara confortul numai spun marimea ecranului ..marimea salii bla bla..
VREAU sa stiu unde in romania un organ de control ii poate face pe acesti patroni sau eu stiu poate nu ei sunt de vina sau maangera sau angajati sa respecte acele standarde la fiecare film sa intre in sala sa verifice nivelul de sunet daca exista thx daca nu exista daca e incet daca nu ..
O sa spuneti domnule acest om are el ce are e bolnav..nu domnilor eu sunt din acei oameni ca mai sunt stati linistit care cunosc care stiu cu ce se mananca ...
Omul de rand se duce vede filmul aude subooferul in fata buum buum filmul e bun se duce acasa si gata.
Eu sunt dintre cei acer am filmele inainte sa apara la cinema le am in sunet ac-3 (5.1) dar vreau din toata inima sa le vad la cinematograf sa traiesc intens ceea ce o armata de oameni s-au straduit sa creeze aceea magie de sunet combinata cu imagine transpusa pe pelicula si care ne face sa ne simtitm altfel in alta lume .
Aceste senzatii nu pot fi atinse cu sunet pe centru ..cu lampa arsa ...etc etc dar nu aici ar fi problema daca ar recunoaste cand sunt probleme nu suntem absurzi orice poate sa se defecteze dar nu vream sa fim mintititi atunci cand noi sesizam sau sa dam sunetul incet in sala ca a venit unul bolnav de inima si nu suporta sunetul tare ..Cum sa faci asa ceva ?sa dai sunetul icnet daca iti spune un client ..TREBUIE SA RESPECTI STANDARDUL sa fie sunet soround thx mama masii nu cum mi-a zis un tip de la intrare ca domule daca vine un client si ne spune ca este sunetul tare il dam mai incet ..fapt dezmintit de managera dupa ce i-am zis ..ca domnule nu facem asa ceva ca angajatii nu stiu sunt tineri copii angajati acuma...Hm..
Nu stiu cum este la cityplex in bucuresti dar aici in constanta credetima ca ceea ce va zic eu este purul adevar si am rugamintea tuturor care intra in sala de cinema sa fie atent chiar daca nu ii pasioneaza si la sunetul din sala si sa faca sesizare si daca eu, voi, altii fac asta atunci masuri se vor lua..daca nu isi vor bate joc de noi..de 15 ron.
Imi doresc ca in nou mall care se face in constanta in parcul tabacariei poate se va face moviplex ..voi primul om care va merge la film si voi fi prezent la toate filmele care vor rula numa sa ne ofere servicii ca la voi in bucuresti.
Traiasca Movieplexul si rusine Cityplex Constanta.
Cine ii poate trage la raspundere ? spuneti-mi si voi reclama ca ocpul acum 2 ani nu si-a facut datoria oricum am sa vad acuma astept sa ma sune.
Pentru ce dau eu 15 ron ? pentru niste scaune neconfortabile ? pentru sunet neconform cu standardul ? pentru pacaleala populatiei inainte cand era Multiplex ziceau ca au instalatie dolbyD in toate salile si aveau numai in 2 si asta o stiau putini oameni ..?
Voi afla si acum daca au DD in toate salile dar mai tre timp..
Cine face pretul biletului ? nu exista o autoritate ?
de ce ? de ce? de ce? astept remarci pe marginea acestui mic roman pe care l-am editat eu aici si pro si contra dar va rog sa va spuneti parerea contra numai daca sunteti bine informati in legatura cu tot ce tine de tehnica unui cinema aparatura etc etc.
Asta e..oameni mor de foame ..avem sida..avem viroze..si eu n-am sunet in cinema ..
Cineva trebuia sa o spuna si pe asta..
Rog adminii sa puna acest subiect in categoria care cred ei ca s-ar potrivi..
Vreau sa stiu ce pot face ?? cum pot rezolva ?
__________________
Nu trebuie sa facem totul perfect..Totusi sa facem macar efortul..
ciprianionut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2007, 09:42   #2
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
8)

Hai sa te completez si eu:
Exista o combinatie foarte interesanta de sali de cinema in BV (unde cel mai buna cinematograf a fost inchis in urma cu cativa ani ca era al RADEF-ului) sunt 3 la numar nu foarte mari, dar daca te duci s-ar putea sa vezi imaginea de la un film si sa auzi sonor de la 3 :w00t: iti dai seama ce Cool e acolo?

Si legat de posibilitatile tehnice ale salilor, exista oameni specializati care pot obtine din improvizatii ceva apropiat de DD, conditia? in primul rand proiectorul sa fie prevazut cu lampa de ctire a sunetului in conformitate cu ceea ce este pe pelicula, 2 sa ai bunavointa. Vb mai sus de cinematograful inchis, era unu de ala mareeeeeeeee dar oamenii au avut bunavointa si au inconjurat sala cu boxe si au inceput reglajele. Rezultatul in imensitatea aia de sala au reusit sa te "pacaleasca" cu un sunet care daca nu aveai ureche formata jurai ca e surround (de fapt era Stereo surround), si repet era facut de operatorii RADEF de la acea ora.

Legat de pret nu poate exista o autoritate care sa impuna unei companii, firme sau orice altceva preturile practicate, acestea pot fi reglate doar de aparitia concurentei pe piata, dar avand in vedere nivelul la care se afla acest domeniu va mai trece ceva timp pana cand vom avea preturi reglate pe cale "naturala", in primul rand este nevoie de spectatori.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2007, 16:20   #3
ciprianionut
Novice
 
ciprianionut
 
Join Date: Dec 2007
Location: constanta
Posts: 3
Send a message via Yahoo to ciprianionut
Ai perfecta dreptate si asta ma oftica ca e atat de simplu sa faca sa fie totul ok dar nu isi dau interesul sau chiar habar nau ce aparate au .
Mai sus nu am vrut sa dezvolt dar am fost sus la ei la aparate si stiu cu ce se mananca iar inainte cand aveam cinematograful Republica care era al statului le fel aveau probleme de sunet si operatorii habar nu aveau sa umble sincer zic asta ca ii cunosteam pe aia care au montat sistemul si totul era dintr-un buton adica volumul avea de la 0 la 15 parca si daca il dadeai sub 5 procesorul de sunet numai facea decodarea in DD si la un moment data cand ma certam eu cu ei m-au dus sus le-am zis de treaba cu volumul habar nu aveau am dat eu cu mana mea volumul la 7 si cand m-am dus in sala era o desfatare totala a urechilor mele .
Dar dupa putin timp de atunci sa inchis Republica si asa e si in ziua de azi gol si in paragina ..pacat ar fi printre cele mai tari cinemauri din tara .
__________________
Nu trebuie sa facem totul perfect..Totusi sa facem macar efortul..
ciprianionut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2009, 09:15   #4
KuRuPt
Novice
 
KuRuPt
 
Join Date: Aug 2008
Location: Constanta
Posts: 23
:((

Frate suntem in 2009...si in Constanta tot cu ..ma scuzati 'rahatu' ala de Cityplex am ramas...si Republica tot in paragina e... :o .....deci nu ai cu cine fratee asta e..!!!
KuRuPt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 14:46   #5
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Nu e chiar asa de rahatos in Cityplex...
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 14:47   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
se refera la cel din constanta, probabil, nu la cel din bucuresti
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 19:17   #7
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
:huh: Ma refeream la ambele...
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2018, 12:30   #8
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
In general calitatea sonorului la vizionarea unui film este esentiala, fapt pentru care detinatorii de sali cinematografice ar trebui sa ne respecte in acest sens.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells