Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2002, 15:21   #1
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
De curand am avut ocazia sa vad "Dancer in the Dark" si la prima vedere m-a dezarmt faptul ca era filmat ca un documentar si parea un experiment al unor amatori:camera de filmat tremura, cadrul se schimba rapid de la un personaj la altul fara sa fie nevoie,lipsesc prim planurile pline de dramatism (nu ca le-as duce dorul).Pe de alta parte, poate tocmai veridicitatea pe care o inspirate atrage, desi in momentul in care l-am vazut mi-as fi dorit sa si arate ca un film nu ca o emisiune "Big broter".
Spre marea mea uimire, Bjork este foarte naturalapoate tocmai pentru ca personajul i se potriveste perfect.Dupa parerea mea este o persoana mult prea copilaroasa si cred ca reuseste foarte bine sa dea personajului aea inocenta de care avea nevoie.
Muzica este in schimb infernala (nu sunt o fana Bjork) si singura secventa ceva mai omeneasca mi se pare cea in caredanseza pe vagonul trenului de marfa.
Insa una peste alta povestea este foarte trista si m-a impresionat prin doua lucruri:1-faptul ca, desi personalitatea Selmei (personajul lui Bjork) este cat se poate de comuna,ea uimeste prin puterea ei de sacrificiu
2-nimicnicia unui om care este mult prea las pentru a-i spune sotiei ca sunt faliti, dar destul de "puternic" pentru a distruge viata uni alt om.
Voi ce parere aveti?
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2002, 21:46   #2
maga
Novice
 
maga
 
Join Date: Apr 2002
Location: google
Posts: 9
dupa gustul meu te inseli foarte tare. filmul a fost filmat asa pt ca asa trebuia filmat. asta din cauza unor convingeri ale regizorului si a grupului de cineasti - dogma - care filmeaza cu camera in mana, cu lumina si sunet naturale, fara prelucrari.muzica e superba si sfasietoare, mai ales my favourite things.nu inteleg de ce ti s-a parut trist. am vazut foarte multi oameni iesiti de la film socati si tristi si alte asemenea. eu am iesit din sala foarte senina dar atat. nu pot sa zic ca m-a tinut prea mult dar a fost o noapte tare frumoasa. apropo, petrecerea e unul din filmele mele preferate deasemenea.
maga is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2002, 13:23   #3
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
In legatura cu modalitatea de filmare: mi-am inchipuit ca este vorba de o mentalitate si nu de o intamplare sau de lipsa de profesionalism, insa nu stiam nimic concret despre acest curent si de aceea m-am abtinut ca sa nu scriu vreo prostie si sa-mi sara lumea in cap.Parerea mea este ca sunt filme care se preteaza la un asemenea stil de a filma (cum ar fi "Blairwitch Project"-sper ca am scris corect)pe cand in acest caz nu mi s-a parut cea mai fericita alegere.

Topic nr. 2, muzica: "My Favourite Things" este de pe coloana sonora a filmului "Sunetul muzicii" si este intr-adevar superba, dar eu vorbea despre compozitiile lui Bjork.

P.S.Imi cer scuze pentru greselile de tipar din primul mesaj-eram si eu incepatoare si ma si grabeam.
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2002, 16:00   #4
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Modalitatea de filmare cica e inspirata de cea amatoriceasca numai ca nici un amator nu taie capul personajelor. Se poate vedea pe orice caseta de la o nunta!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2004, 11:51   #5
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Daca ati vazut "The sound of music"(1965) si sunteti o persoana careia i-a si placut, atunci inceputul filmului "Dancer in the dark" reactualizeaza in memoria afectiva acea unda de bucurie si de veselie a iubirii implinite, a destinului menit sa ne aduca fericirea si libertatea. Aceasta stare se mentine pina cind Selma isi spune secretul ca va orbi in curind. Din momentul acesta muzica separa planurile filmului intr-unul de efect, in care actiunile se insiruie in ordine cronologica si intr-un plan al imaginatiei, mult mai real, mai expresiv.
Dorintele noastre imbinate cu vointa puternica dau contur deciziilor pe care le luam iar determinarea noastra va fi permanent in conflict cu perceptele morale... In film, imediat dupa momentul crimei cind persista intrebarea DE CE? apare laitmotivul asa trebuia sa se intimple iar scena 'imaginara' a iertarii arata cum se petrec lucrurile intr-un plan superior cind entitatile actioneaza numai prin iubire si compasiune.
Daca ar exista in realitate un comportament asemanator sotiei lui Bill (din scena imaginara) cu siguranta ar fi considerata nebuna.
In fine, decizia Selmei referitoare la renuntarea amanarii sentintei se afla la limita rationalului (decit doi orbi neputinciosi, mai bine unul singur care sa aiba putinta sa vada) dar acesta nu este doar un gind, este traire intrupata in gind, inima a prins glas si a vorbit.
Si daca s-a permis ca aceasta sentinta sa fie dusa pina la sfirsit, nu face decit sa arate cit de BOLNAVA si OARBA este societatea umana cu cireasa de pe tort, justitia.


Ce ironica poate fi semnatura mea dupa ce-am vazut acest film (Another Day in Paradise) caci ma refeream la planul fizic.
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 10:24   #6
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Am vazut si eu aceasta "capodopera". Adica m-am fortat pâna la capat sa urmaresc firul epic...
In alta dezordine de idei:
- definitely, "dogma" sucks for sure (toata vâlva asta iscata in jurul ei e o dovada de mare snobism!);
- mi s-a confirmat ceva ce banuiam de mai mult timp: Byork sufera de sindromul lui Down sau vreo alta boala in genul acesteia;
- Lars se foloseste de Byork si invers pentru a-si "vinde" filmu' (numerele muzicale incluse);
- pentru mine, Catherine Deneuve a salvat filmu'.
Parerea mea! :sick:
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 11:42   #7
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
nu ca ar conta...dar se scrie bJork.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 11:51   #8
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by zizi:
nu ca ar conta...dar se scrie bJork.

ABSOLUT INTERES MINIM!!!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells