Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2010, 16:37   #1
ank_andreea
Novice
 
ank_andreea
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2
"Sex and the City 2"

astept sa-l vad, din pacate nu am timp sa merg la cinema saptamana asta dintre cei care l-ati vazut, spune-ti-ne si noua pareri. merita sau nu? cum e in comparatie cu 1?

Last edited by Pitbull : 06 Jun 2010 at 16:56.
ank_andreea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 19:54   #2
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Ce se întâmplă de fapt în serialul Totul despre sex?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 22:17   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Primele 3 serii ale serialului au fost scrise cu mult umor si ironie, dar pe parcurs s-a tot comercializat. Primul film a fost o abjectie, iar al doilea se pare ca ar fi o abjectie si mai mare.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 23:45   #4
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Doamne, how low can you go? dupa ce nu s-a intimplat nimic in 1, ce-ar putea sa se intimple in 2?

Si mie mi-au placut primele serii, de fapt cind am vazut primul episod am avut o revelatie era scris dinamic, cu umor, cum zice miercuri, mi s-a parut un serial inteligent while it lasted. La fel cum s-a intimplat si cu Gilmore girls. Cel mai inteligent dintre serialele de genul asta mi s-a parut Central Park West desi si asta a cam decazut in final.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 04:49   #5
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Eu nu ma mai grabesc sa critic. E clar, nu-mi place, nu ma atrage deloc. Adica, nu ma voi duce niciodata la filmul asta, si n-am rezistat mai mult de 15 minute cand era serialul pe HBO, dar incep sa inteleg de ce femeilor le place. E o atitudine exlusiv feminina asupra vietii. Cred.
E glamour, e fashion, e chochetarie. Si da, e si product placement. Dar nu cred ca femeile care se uita la genul asta de filme nu stiu asta. Doar ca, din punctul lor de vedere, e un plus, e ca si cum s-ar uita intr-un catalog. Ideea e ca e o chestie feminina, si am invatat sa n-o mai privesc condescendent. Si iar, ce am mai observat, ca nu exista un gen anume de femeie target pentru filmul asta. Adica, da, sunt cele ce traiesc pentru a se uita in oglinda, dar ideea e ca pentru toate glamour-ul este un aspect al vietii lor, chiar daca in proportii diferite pentru fiecare. Fiecare femeie isi doreste sa arate bine, sa fie admirata.
Prietena mea se uita acum la Gossip Girl, iar ceva pe care nu pot sa ma uit prea mult fara sa adorm. Dar, pe de alta parte, imi plac femeile mai cochete, mai "superficiale" daca vreti, daca superficial inseamna sa fii in pas cu moda, sa ai grija de imaginea ta. Si Gossip Girl ii mai arata o combinatie, o rochie, o coafura, etc. Da, ce sa zic, e si asta un entertainment.
Daca ar fi sa fac o comparatie, Sex and the city e pentru femei, ce sunt filmele cu Bruce Lee, sau filmele ca 300 pentru barbati. Placeri vinovate.
In schimb nu voi intelege niciodata de ce unele femei tin mortis sa mearga la acest film cu sotul/prietenul.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 05:38   #6
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by marius_em:
Eu nu ma mai grabesc sa critic. E clar, nu-mi place, nu ma atrage deloc. Adica, nu ma voi duce niciodata la filmul asta, si n-am rezistat mai mult de 15 minute cand era serialul pe HBO, dar incep sa inteleg de ce femeilor le place. E o atitudine exlusiv feminina asupra vietii. Cred.
E glamour, e fashion, e chochetarie. Si da, e si product placement. Dar nu cred ca femeile care se uita la genul asta de filme nu stiu asta. Doar ca, din punctul lor de vedere, e un plus, e ca si cum s-ar uita intr-un catalog. Ideea e ca e o chestie feminina, si am invatat sa n-o mai privesc condescendent. Si iar, ce am mai observat, ca nu exista un gen anume de femeie target pentru filmul asta. Adica, da, sunt cele ce traiesc pentru a se uita in oglinda, dar ideea e ca pentru toate glamour-ul este un aspect al vietii lor, chiar daca in proportii diferite pentru fiecare. Fiecare femeie isi doreste sa arate bine, sa fie admirata.
Prietena mea se uita acum la Gossip Girl, iar ceva pe care nu pot sa ma uit prea mult fara sa adorm. Dar, pe de alta parte, imi plac femeile mai cochete, mai "superficiale" daca vreti, daca superficial inseamna sa fii in pas cu moda, sa ai grija de imaginea ta. Si Gossip Girl ii mai arata o combinatie, o rochie, o coafura, etc. Da, ce sa zic, e si asta un entertainment.
Daca ar fi sa fac o comparatie, Sex and the city e pentru femei, ce sunt filmele cu Bruce Lee, sau filmele ca 300 pentru barbati. Placeri vinovate.
In schimb nu voi intelege niciodata de ce unele femei tin mortis sa mearga la acest film cu sotul/prietenul.

Daca tot ai raspuns la intrebarea asta, o poti incerca si pe urmatoarea: De ce se uita femeile la telenovele?

Nu mai incerca sa intelegi femeile. Nici ele nu se inteleg pe insele
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 10:22   #7
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
De ce se uita barbatii la fotbal?
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 11:41   #8
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Wink

Originally Posted by danonino:
4 femei urate(kimcatrall e cea mai buna din ele).
Nici Caragiale nu cred că o putea spune mai bine!


Mie una mi-a plăcut serialul, mă rog nu atât de mult încât să văd toate episoadele, da'când se întâmplă să dau peste unul chiar mă uit cu plăcere. Despre film nu-mi amintesc mare lucru, mai exact NIMIC, însă citii săpt trecută despre al doilea Sex &... , în TVMania şi aflai că acţiunea se petrece în Dubai, dar că nu li s-a dat voie să filmeze acolo, drept care au turnat în Maroc. Oricum, abia aştept să le văd pe fătuci în noile costume, asta şi unde garderoba tipelor m-a preocupat mult mai mult decât mesajul tembeluţ al serialului.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 11:59   #9
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Tine minte micro-descrierea geniala atasata primei parti - "Cred ca au uitat sa-i scrie scenariul... "

Last edited by Pitbull : 14 Sep 2010 at 13:49.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 13:52   #10
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by marius_em:
E glamour, e fashion, e chochetarie. Si da, e si product placement. Dar nu cred ca femeile care se uita la genul asta de filme nu stiu asta.
Asta e toata problema mea cu filmele SATC si partial cu ultimele serii. La inceput era mult mai sincer si nu turna nimeni glantz cu galeata. Daca te uiti la unul din primele episoade (sezonul 1 e chiar destul de low budget, arata foarte 90's si e tras pe 16mm!) o sa vezi o diferenta de la cer a pamant intre ce era atunci si ce a ajuns acum.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 14:46   #11
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Am vazut doar primul sezon din serialul respectiv si intotdeauna l-am considerat un tv show extrem insotit de mesajul "don't do this at home". Evidentiaza toata frustrarea femeilor incapabile de a-si gasi perechea potrivita, fiind un efect secundar al principiului "femeia independenta" neglijand astfel trecerea timpului. Cu cat timpul isi pune aprenta pe protagoniste cu atat alegera barbatului potrivit devine tot mai limitata. Si daca filmul ar fi vrut sa transmita un mesaj ar fi ceva de genu: femei, maritati-va cat sunteti tinere si frumoase si cu mintea limpede.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 15:12   #12
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Not another Cunt story
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 15:50   #13
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by marius_em:
De ce se uita barbatii la fotbal?

de placere.

e un sport. O competitie. Suntem atrasi de asta.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 16:15   #14
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Same shit. E totul hormonal, barbatii, testosteronul si nevoia de competitie, femeile, estrogenul, nevoia de scene siropoase. In ambele cazuri, chiar, se inlocuieste actiunea cu pasivitatea de a urmari pe altii, si de a-i sustine, de a transpune aspiratiile proprii pe umerii eroilor de pe ecran/gazon.
Femeile tot de placere se uita la telenovele. Generalizand, pentru ca nu toti barbatii sunt pasionati de fotbal, si, in nici un caz, nu toate femeile se uita la telenovele.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 16:23   #15
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Wink

NU ştiu unde aţi văzut voi femei frustrate, probabil că nu vb. despre acelaşi serial, sau şi-o fi schimbat recent sensul termenul "frustrat". În ceea ce mă priveşte, prin lentilele mele se vede cam aşa: femei care ştiu să-şi trăiască din plin viaţa, şi care savurează până la combustie orice mic moment de fericire. Cea pe care-o invidiez cel mai mult este Samantha, cea care are o carieră de succes, arată trăznet şi se culcă cu absolut orice bărbat pe care-l doreşte. Oare ce-şi poate dori mai mult o femeie?! Să nu-mi spuneţi că un pampers de schimbat şi o izmană de spălat, că aia era pe vremea lu'mam'mare!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 16:46   #16
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Dragomara:
NU ştiu unde aţi văzut voi femei frustrate, probabil că nu vb. despre acelaşi serial, sau şi-o fi schimbat recent sensul termenul "frustrat". În ceea ce mă priveşte, prin lentilele mele se vede cam aşa: femei care ştiu să-şi trăiască din plin viaţa, şi care savurează până la combustie orice mic moment de fericire. Cea pe care-o invidiez cel mai mult este Samantha, cea care are o carieră de succes, arată trăznet şi se culcă cu absolut orice bărbat pe care-l doreşte. Oare ce-şi poate dori mai mult o femeie?! Să nu-mi spuneţi că un pampers de schimbat şi o izmană de spălat, că aia era pe vremea lu'mam'mare!

excluzand-o pe aia, samantha, care e un personaj sincer si ok in serial.
celelalte femei uitate de orice dumnezeu, cum ti se par?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 16:46   #17
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sox e preocupat de perpetuarea speciei. Adica daca toate femeile fac ca protagonistele din SATC, ne cam ducem dracului ca specie. Pe de alta parte, daca fac ca tigancile nspe puradei, iar ne cam ducem dracului ca specie.
Plus, probabil Sox e mai old school, si isi face grija ca fenomenul asta il va impiedica sa-si ia o nevasta tanara, ca toate vor astepta sa-si traiasca viata (egoistele naibii), in loc sa-si asume rolul traditional in familie... la cratitaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 16:58   #18
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
SoX nu condamna femeile la cratita, dar nici nu promoveaza femeile fleșcaite.
Adica ceva de genu: SoX and the City 2
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 07 Jun 2010 at 17:02.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 17:33   #19
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by SoX:
SoX and the City 2
That i'ld pay money to see!
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 18:16   #20
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by danonino:
excluzand-o pe aia, samantha, care e un personaj sincer si ok in serial.
celelalte femei uitate de orice dumnezeu, cum ti se par?
Normale. Contemporane. Sincere. Rebele. Inteligente. Cu umor. Preocupate de propriul viitor. Şi încă multe altele, da'iar pap şi nu pot tasta. Scuze.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells